13 вересня: це цікаво знати

13 вересня: це цікаво знати

Історію найчастіше переписують не для того, щоб знати правду про вчора, а щоб виправдати сьогодні.
Олексій ДОМНИЦЬКИЙ

У народі колись 13 вересня вшановували Купріяна. У минулі часи у цей день спостерігали за мешканцями водної стихії: якщо жаби стрибають на берег і вдень квакають, а риби вистрибують з води — буде дощ. У цей час вже закінчували прибирати на полях картоплю, буряки та моркву. Також очікували відльоту журавлів.

За церковним календарем 13 вересня відзначають Покладення чесного пояса Пресвятої Богородиці та вшановують священномученика Купріяна і святителя Геннадія.

Іменинниками 13 вересня є:

Геннадій, Купріян.

13 вересня народились:

1834 — Анатоль Свидницький (Петриченко), український письменник, громадський діяч і фольклорист. Автор роману «Люборацькі» (хроніка занепаду священичого роду Люборацьких у трьох поколіннях). І. Франко називав роман першим реалістичним романом на побутовому тлі.

1931 — Борис Харчук, український письменник, журналіст. Автор понад двох десятків книжок, серед яких епічний роман у 4-х томах «Волинь», романів «Місяць над майданом», «Хліб насущний» та низки збірок оповідань і повістей для юнацтва, публіцистичних статей на захист рідної мови.

Чи знаєте ви, що:

Про 13 число.

Григоріанський календар, що на сьогодні використовується у більшості країн світу, у тому числі і в Україні, був введений папою Григорієм 13.

В Америці офіційно вважається, що 13-ть означає кількість штатів, що об’єдналися першими. Число 13 зображено на гербі США.

Для радянського флоту у роки Великої Вітчизняної війни число 13-ть виявилося щасливим. Зокрема:

  • підводний човен С-13 був одним з найщасливіших на Балтійському флоті. Беручи участь у найризикованіших операціях, він, за словами підводників, що воювали на ньому, «повертався буквально з того світу». Саме ним було потоплено лайнер «Вільгельм Густлофф», що стало одним з найбільших успіхів підводного флоту СРСР.
  • есмінець «Сообразительный» Чорноморського флоту мав бортовий номер 13. Всю війну він брав активну участь у бойових діях, виконав 218 походів у море, однак на кораблі під час бойових дій не загинуло жодної людини.