15 березня: це цікаво знати

15 березня: це цікаво знати

Країна ця дивна з того погляду, що поруч з надзвичайним блиском бракує в ній самого необхідного комфорту»
Оноре де Бальзак про Україну

За церковним календарем 15 березня вшановують мученика Федота, святителя Арсенія, преподобного Агафона.

15 березня, на Федотів день, селяни бояться сильного вітру і снігу. «На Федота занос — піде худоба на знос». «На Федота занос (вітер, заметіль) — все сіно знесеш (довго трави не буде)». Федот-вітроніс, задирає курям хвіст. І хоча погода ще може бути достатньо холодною, з цього дня закінчуються стійкі морози.

Іменинниками 15 березня є:
Федот, Сава, Богдан, Арсен, Йосип, Агафон.

15 березня народились:

1924 — Володимир Самойлов, актор театру і кіно. Знявся у фільмах «Весілля в Малинівці», «Шосте липня», «Крах», «Зорі не гаснуть», «Премія», «Доля», «Сибіріада», «Ціна голови».

Події 15 березня:

1850 — Оноре де Бальзак побрався з місцевою красунею Евеліною Ганською у містечку Бердичів Житомирської області в костьолі Святої Варвари. У цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, крім написання музики він також керував роботами по реставрації тамтешнього органу.

1867 — Австрійці й угорці домовилися про перетворення Австрії на дуалістичну державу Австро-Угорщина.

1884 — У Києві розгромлена підпільна типографія народовольців.

1892 — Американський винахідник Джесс Рено запатентував ескалатор.

1892 — Заснований англійський футбольний клуб «Ліверпуль».

1897 — У Петербурзі відбулася прем'єра Першої симфонії Рахманінова.

1906 — Зареєстрована компанія «Роллс-Ройс».

1917 — У ході Лютневої революції з Бутирської в'язниці звільнений Нестор Махно — майбутній лідер українських анархістів.

1919 — Більшовики націоналізували театри України.

1927 — Почалося будівництво Дніпрогесу.

1937 — У Чикаго відкритий перший банк донорської крові.

1939 — проголошена повна державна самостійність Карпатської України. Прийнята парламентом конституція Карпатської України (Конституційний закон ч.1), визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), державну мову (українська). Державним прапором та гімном республіки були визнані синьо-жовтий стяг і український національний гімн «Ще не вмерла Україна».

1962 — Американський президент Джон Кеннеді ввів «Білль про права споживача». Тепер — Всесвітній день захисту прав споживача.

1990 — Горбачов був обраний першим і останнім в СРСР президентом.

1998 — В Іспанії сформований найбільший у світі оркестр барабанщиків — із 1700 музикантів.

15 березня святкують:

Всесвітній день захисту прав споживачів

Відзначається в річницю виступу президента США Джона Ф. Кеннеді в Конгресі в 1962 році. У виступу були сформовані чотири головних права споживача: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір і право бути почутим.

Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, право на споживацьку освіту, право на задоволення базових потреб і право на здорове оточуюче середовище. В 1983 році день 15 березня був закріплений в міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.

Це цікаво:

У 1847—1850 poках на Укpaїнi перебував вiдoмий фpaнцyзький письменник-poманіст Оноре де Бальзак.

Жив він у селі Верхівні на Київщині у своєї коханої Еви (Евеліни) Ганської, з котрою одружився в Бердичеві у 1850 році, за кілька місяців перед своєю смертю.

О. Бальзак у своїх листах до родини подає загальні риси українського життя, зокрема, торкається господарських відносин, ґрунту, підсоння, рослинності України, згадує першорядну фабрику сукна у Верхівні і т.д.

«В царстві квітів і зелені» — як називає О. Бальзак Україну – є багато контрастів і див:

«Країна ця дивна з того погляду, що поруч з надзвичайним блеском бракує в ній самого необхідного комфорту»

«Не можна уявити собі просторів та врожаю на цих землях, котрих ніколи не гноять і на котрих щороку сіють жито».

Про здібности українців до куховарства Бальзак пише:

«Можливо, що мені вдасться Вам подякувати за цю приятельську послугу, як Ви приїдете на Україну, в цей рай земний, де я запримітив уже 77 способів приготовлення хліба, що дає високу ідею про винаходи населення комбінувати самі прості речі. Чи так воно само й на Литві? Готуєте Ви там каші на 77 відмін?» (лист до п. Ширковичевої з 29. XI. 1848).

Про Київ О. Бальзак писав:

«Я бачив північний Рим, місто православ’я з 300 церквами, багацтвами Лаври, св. Софії, степів. Цікаво раз побачити, Маємо тут цікавий союз роскоші й мізерії. Такий спектакль дає Київ... На протязі 15 або 20 днів контрактів (ярмарку) у Київ приїздять зі всіх кутів Росії, буває такий рух у справах, забавах, що неможливо, щоб я описав тобі, або ж кому іншому... Я бачив на контрактах у Київі чудесні килими в такому роді, як мені дала в останньому році п. Г. і між іншими річами 12 стільців чудового виробу. Але ж усе це було в такій ціні, що прийшлось відмовитись».

Про українських жінок Бальзак зауважує:

«Молоді дами бувають на балах в сукнях королівської роскоші, далеко більшої від усього того, що можна побачити в Парижі... Вони руйнують чоловіків своїм вбранням…»


Loading...
Loading...