22 серпня: це цікаво знати

22 серпня: це цікаво знати

Думка щось не вкладається в голові… Може, народилася в іншому місці?
Віктор Коняхін

До кінця літа вже залишилося трохи більше тижня. Світловий день зменшився майже на дві з половиною години у порівнянні з 22 червня – днем літнього сонцестояння. У цей час в Україні колись закінчували збирати врожай і починали готуватися до весільного сезону.

У народі 22 серпня отримало назву Матвій непогожий, оскільки вважалося, що з цього дня закінчується літнє тепло – Матвій негоду підпускає. Відсьогодні починає остигати вода в річках, в повітрі вже починає відчуватися осінь.

Існувало повір’я, за яким цього дня не бажано було виганяти корову на пашу, адже люди вірили, що змії можуть випити все молоко. Також на Матвія жінки не повинні були доїти корів наодинці, щоб худоба не втратила молоко взагалі.

У цей час уже поспіває брусниця, сливи, з’являються осінні опеньки.

За церковним календарем вшановують апостола Матфія; мученика Антонія Олександрійського; преподобного Псоя Єгипетського; мучеників Юліана, Маркіана, Іоана, Якова. Олексія, Димитрія, Фотія, Петра, Леонтія, Марії, Патрикії та ін...

Іменинники 22 серпня:

Олексій, Дмитро, Северин, Матвій, Ірина.

22 серпня народились:

1900 – Петро Юрченко – український архітектор та мистецтвознавець. Співавтор проекту будинку уряду УРСР (1927) у Харкові, житлового масиву Промінь (1929) у Харкові, Курського вокзалу у Москві. Автор надбудови ротонди на Аскольдовій могилі (1935) і проекту відкритого театру біля неї (1936–1937).

1910 – Ісаак Шмарук – український кінорежисер. Фільми: «Украдене щастя», «Доля Марини», «Зірки на крилах», «Чумацький Шлях», кіноповість «Твоє мирне небо» та ін.

Події 22 серпня:

1849 – австрійці, що взяли в облогу Венецію, скинули з аеростатів запальні снаряди, це було перше повітряне бомбардування.

1864 – підписана перша Женевська конвенція, утворено товариство Червоного хреста.

1918 – відбувся обмін грамотами про мир між Османською імперією та Українською Державою.

1919 – під час наступу на Київ війська УНР зайняли Житомир та станцію Попільня.

1919 – Директорія та уряд УНР ухвалили рішення про переговори з армією Денікіна щодо встановлення демаркаційної лінії між двома арміями.

1992 – президент УНР в екзилі Микола Плав’юк передав президентові України Леоніду Кравчуку грамоту Державного центру УНР, згідно з якою незалежна Україна є правонаступницею Української Народної Республіки.

2006 – катастрофа російського літака Ту-154 в Донецькій області.

Чи знаєте ви, що:

Про дівочу косу
В Україні дівоча коса завжди вважалася ознакою дівочої честі. Перше плетіння коси дівчинці колись відзначали як родинне свято, куди приходили найближчі родичі. Косу заплітали незаміжні дівчата, заміжні жінки або хрещена, залежно від регіону. Після заплітання всі обов’язково сідали за стіл, бо «треба косу поливати, щоб добре росла».

Втративши честь, дівчина покривала голову хусткою, а звідти і назва «покритка». У давнину був звичай: якщо хлопець накидав на голову дівчині намітку, вона ставала його дружиною.

Заплітали коси в різних регіонах по-різному. Зокрема, на Лівобережжі у будні дівчата заплітали дві коси, якими обвивали голову, а в свято плели одну косу і прикрашали її стрічками. На Правобережній Україні у свято дівчата плели дві коси. Були і спеціальні святкові зачіски, які робили одна одній. Називалися вони «зв’язки», «колокілки» або «дрібушки».

Косу зазвичай розплітали на весіллі, і це означало кінець дівуванню. У деяких регіонах косу не розплітали, а відрубували її кінчик або відрізали ножем. Після цього одягали нареченій хустку і вона вже вважалася не дівчиною, а молодицею.