3 грудня: це цікаво знати

3 грудня: це цікаво знати

«Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю»
Григорій Сковорода

3 грудня вшановується пам'ять святителя Прокла. Особливою проблемою у минулі часи були дороги, оскільки суха осіння погода уже закінчилась, а санний шлях ще не налагодився, говорили: «Матінка-зима ще снігом дороги не припекла», «Не чекай у цей день від дороги пуття». По погоді 3 грудня наші пращури судили про погоду на 3 червня — якщо піде сніг, то через півроку буде дощ.

За церковним календарем 3 грудня вшановують преподобного Григорія Декаполита, святителя Прокла, мучеників Євстафія, Феспесія і Анатолія, мучеників Нарса та його учня Йосипа, а також мучеників Іоанна, Саверія, Ісакія та Іпатія.

Іменинники 3 грудня:

Анатолій, Іван, Іпатій, Савелій, Григорій, Фекла.

3 грудня народились:

1722 — Григорій Сковорода, український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог.

1877 — Степан Рудницький, український географ і картограф, академік. Основоположник української політичної та військової географії.

1897 — Андрій Головко, український письменник. Автор п'єс, сценаріїв, збірок оповідань, повістей та романів «Можу», «Бур'ян», «Мати», «Артем Гармаш» та ін.

1898 — Михайло Кошкін, український радянський конструктор-танкобудівник, начальник конструкторського бюро танкобудування Харківського заводу, де створили славетний танк Т-34.

Події 3 грудня:

1775 — Вперше піднятий зоряно-смугастий прапор США.
1932 — Постановою Ради Народних Комісарів УСРР заборонено торгівлю м'ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлі м'яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року.
1976 — у Києві зданий в експлуатацію Московський міст через Дніпро.
1991 — Реагуючи на результати Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року, президент СРСР Михайло Горбачов у своєму телевиступі заявив: «Країна в небезпеці, Вітчизна в небезпеці».
1992 — Генеральна Асамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем інвалідів.
2004 — Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані (дії Центральної виборчої комісії визнано незаконними, а протокол ЦВК — недійсним).

3 грудня відзначають:

Міжнародний день інвалідів

Чи знаєте ви, що:

На відміну від багатьох мудреців, Григорій Сковорода не протиставляв душу й тіло, усвідомлюючи, що людина — це поєднання одного та іншого, а відтак вона мусить ставитися однаково дбайливо до обох частин своєї натури.

«…Щоденно підкидай у душу, як у шлунок, слово або вислів», «…те, що побачиш і почуєш, перетворюй у споживний і рятівний сік…» Про спілкування з різними людьми він говорив: «Їжа добра, але що з того, якщо вона не подобається твоєму шлунку».

Сковорода мав неабияку обізнаність з медичними теоріями античних лікарів. Він, міркуючи про здоров'я, радив хлопчикам і юнакам вживати холоднішу, а старим — теплішу їжу, і тлумачив цю думку так: з гарячої їжі розвивається зайва вологість, а звідси — катар, нежить, гній — вологість, згущена жаром.

Плутарх теж вважав причиною всіх хвороб надлишок вологи в тілі: «Хвороба — всяка зараза і запалення не можуть прищепитися, коли тіло холодне, позбавлене слизу і легке, як корок, то зроби його тоншим, скорочуючи надмірну їжу й уникаючи вогню, породженого вином, звідки всі пороки душі, а з останніх, у свою чергу, — всі хвороби тіла».