132-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 233 дні.
Іменинники - Артем (Артемій), Богдан, Василь, Іван, Федот, Филимон.
Міжнародний день медичних сестер, Міжнародний день запобіганню хронічним імунологічним хворобам.
Головні події 12 травня
• Відлучення Савонароли, 1497 • Ліквідація Венеціанської республіки, 1797 • Друга харківська битва, 1942 • Арешт генерала Власова, 1945
Всі події 12 травня
304 - За наказом римського імператора Діоклетіан на Авреліевій дорозі, за міськими стінами Риму страчено 14-річного Панкратія, який відмовився принести язичницьку жертву римським богам. Панкратій Римський шатується як католицькою, так і православною церквами.
Середні віки
1237 - У місті Вітербо (Італія) папа римський Григорій IX і гросмейстер Тевтонського ордену Герман фон Зальца здійснили обряд приєднання лицарського ордену Меченосців, котрий зазнав великих втрат у боях з язичниками, з Тевтонським орденом. До його складу увійшов і Лівонський орден, який діяв на землях Ліфляндії.
1364 - Польський король Казимир III Великий видав грамоту про заснування у Кракові першого у Польщі університету - Studium Generale. Було створено одинадцять кафедр, у тому числі вісім правознавчих, дві медичні та одна - вільних мистецтв. Главою університету, покликаним дбати про його діяльність і подальшому розвитку, став канцлер королівства. Він став другим в Центральній Європі після Празького. У XIX столітті університет отримав сучасну назву Яґеллонський в знак подяки королеві Ядвізі та великому князю Владиславу Ягеллу (Ягайлу), які в XV столітті багато зробили для становлення закладу.
1497 - Папа Олександр VI Борджиа відлучив домініканського священника, диктатора Флоренції, Джироламо Савонаролу від церкви. Через два тижні він був повішений, а тіло спалене. Через 60 років його вчення було виправдане папою Павлом IV, а в XVII столітті на його честь був заснований один з обрядів під час таїнства ведення католицької служби.
1551 - Декретом іспанського короля Карлоса I у Лімі на базі монастирської школи Домініканського ордену заснований університет Сан-Маркос - перший на американському континенті. Сьогодні - це найпрестижніший університет Перу; в ньому навчається понад 40 тисяч студентів і 4 тисячі аспірантів.
Нова історія
1797 - У ході війни Першої коаліції проти революційної Франції під загрозою захоплення військами Наполеона Бонапарта Венеціанська республіка припинила своє існування - 120-й дож Венеції Людовіко Манін і Велика рада Венеціанської республіки підписали зречення від влади. Восени її територія була поділена між Австрією і Францією.
1832 - В Мілані пройшла прем'єра опери Гаетано Доніцетті "Любовний напій".
1881 - Франція проголосила свій протекторат над Тунісом, яким номінально керувала місцева родова аристократія.
1926 - Силами армії Юзеф Пілсудський здійснив у Польщі військовий переворот. Новий сейм обрав Пілсудського на пост президента, від якого він відмовився. Залишаючись формально на міністерській посаді, він встановив у Польщі військову диктатуру, яка проіснувала до 1935 року. Режим Пілсудського носив правоцентристський, консервативний характер, спрямований на відновлення моральних цінностей суспільства авторитарними методами (політика «санації» держави).
1926 - В ході першого трансарктичного перельоту на дирижаблі «Норвегія» за маршрутом Шпіцберген — Північний полюс — Аляска Руал Амундсен і Умберто Нобіле досягли Північного полюсу.
Новітня історія
1941 - Науковій громадськості Берліна представлена створена німецьким інженером Конрадом Цузе і представлена працююча обчислювальна машина Z3, яка була першою повнофункціональною програмно керованою і вільно програмованою в двійковому коді з плаваючою комою обчислювальною машиною, яка мала всі властивості сучасного комп'ютера. Z3 містила 2600 реле, мала пам'ять на 64 слова довжиною 22 біта і працювала на тактовій частоті близько 5Гц.
1942 - Силами Брянського, Південно-Західного і правого крила Південного фронтів під командуванням маршала Семена Тимошенка з Ізюмського плацдарму розпочато наступ проти німецьких військ групи армій «Південь». Через оперативно-стратегічні помилки радянські війська були оточені під містом Барвінкове і зазнали великих втрат, які сягали кількасот тисяч убитими, пораненими, пропалими без вісті і полоненими.
1942 - Під час Празької наступальної операції радянськими військами заарештовано генерала Андрія Власова, головнокомандуючого Російською визвольною армією, створеної у Німеччині для участі у війні проти СРСР.
1949 - СРСР офіційно припинив блокаду Західного Берліна. Цього ж дня, після 15 місяців і більше 250 000 польотів, припинив діяти Берлінський повітряний міст, завдяки якому підтримувалась життєдіяльність Західного Берліну - доставлялось продовольство, медикаменти, бензин вугілля. У рекрордні дні за добу в аеропорту Темпельхоф здійнило посадку 1398 літаки з 12 849 тонами вантажу.
1954 - Українська РСР стала постійним членом ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці.
1958 - США і Канада об'єднали сили протиповітряної оборони під єдиним командуванням - NORAD, основні завдання якої полягають у забезпеченні контролю повітряного і навколоземного простору Північної Америки, раннього попередження про повітряно-космічний напад, протиповітряної і протиракетної оборони двох країн. Командування НОРАД розташований у місті Колорадо-Спрінгс, штат Колорадо (США).
1959 - Елізабет Тейлор вчетверте вийшла заміж - з Едді Фішером вона прожила менше п'яти років.
1965 - Радянська автоматична міжпланетна станція «Луна-5», запущена космічною ракетою 9 травня 1965, досягла поверхні Місяця, розбившись в районі Моря Хмар.
1965 - На студії RCA в Голівуді група Rolling Stones записала пісню «(I Can't Get No) Satisfaction». Сингл дозволив The Rolling Stones вперше піднятися на перше місце в Billboard Hot 100. У Великобританії сингл «(I Can't Get No) Satisfaction» вийшов у серпні 1965 року, і завдяки йому група вчетверте піднялася на вершину британських хіт-парадів. В липні пісня увійшла в американську версію альбому «Out of Our Heads».
1971 - В Сен-Тропе одружились Мік Джеггер і Біанка Перес Морнена де Масіяс.
1977 - Сингл групи The Eagles «Hotel California» став золотим. Це був другий з трьох золотих синглів групи (раніше таким став «New Kid in Town», а трохи згодом - «Heartache Tonight»).
1980 - На екрани СРСР вийшов перший радянський фільм-катастрофа Олександра Мітти «Екіпаж» з Георгієм Жженовим, Леонідом Філатовим, Анатолієм Васильєвим і Олександрою Яковлевої в головних ролях.
1985 - Лайонел Річі отримав ступінь почесного доктора з музики в алабамському інституті Тускігі (своїй альма матер). У 80-х роках 4 сінгла Річі ставали "золотими", один - "платиновим", а 14 пісень попадали в деятку кращих в США.
1990 - З метою разом виборювати незалежність своїх країн і добитися виходу з СРСР, президенти Естонії, Латвії та Литви вирішили відновити політичний альянс 1934 року.
Наш час
1995 - Під час свого візиту до України президент США Білл Клінтон відвідав меморіал "Бабин Яр" у Києві, збудований в пам'ять про 30 тисяч євреїв, убитих на цьому місці німцями в 1941 році.
1997 - В Москві Борис Єльцин і Аслан Масхадов підписали Договір про мир і принципи взаємовідносин між Російською Федерацією та Чеченською республікою Ічкерія.
1999 - Вперше за триста років в Единбурзі відбулось засідання парламенту Шотландії, дію якого було відновлено 17 листопаду 1998 року законом Великобританії, який надав шотландському парламенту право приймати власні закони з певного ряду питань, включаючи охорону здоров'я , освіту , охорону навколишнього середовища , місцеве самоврядування.
2002 - Колишній президент США Джиммі Картер прибув до Кубу для п'ятиденного візиту для зустрічі з Фіделем Кастро. Він став першим президентом США, хто відвідав Кубу з часу революції 1959 року.
2004 - В Англіканській церкві введено посаду веб-священика, в обов'язки якого входить опіка нового приходу, який існує виключно в мережі інтернет.
2007 - Андрій Данилко посів друге місце на пісенному конкурсі «Євробачення», поступившись Марії Шерифович із Сербії.
2008 - У китайській провінції Сичуань відбувся землетрус магнітудою 7,9 балів, який привів до загибелі та зникнення без вісті 87 600 і 374 200 пораненню чоловік; було зруйновано майже 5,36 будівель.
2010 - Запущено національний домен верхнього рівня для Росії, .рф , перший в Інтернеті домен на кирилиці.
2010 - В Гамбурзі (Німеччина) іспанський клуб Атлетико (Мадрид) переміг англійський Фулем з рахунком 2-1 і став першим переможцем Ліги Європи УЄФА.
Народились 12 травня
1496 - 29 вересня 1560, Густав Ваза, король Швеції Густав I Ваза (Густав Еріксон), король Швеції (з 1523 р.), під керівництвом которого країна добилась незалежності від Данії; родоначальник династії Ваза.
1590 - 28 лютого 1621, Козімо II Медічі, великий герцог Тосканський.
1670 - 1 лютого 1733, Август Сильний, король польський Август Сильний (Фрідріх Август I), курфюст саксонський, король польський (1697-1706, 1709-33 рр.) з династії Веттінів.
1803 - 18 квітня 1873, Юстус Лібіх, німецький хімік, один із засновників агрохімії. 215 років з дня народження.
1820 - 13 серпня 1910, Флоренс Найтінгейл, англійська медсестра, засновниця перших курсів сестер милосердя в Англії; в її честь 12 травня відзначається як Всесвітній день медичних сестер, а кожні два роки Міжнардний Червоний Хрест вручає 50 медалей імені Флоренс Найтінгейл, найвищу нагороду для медсестер.
1874 - 28 лютого 1929, Клеменс Пірке, австрійський педіатр; запропонував діагностичний тест на туберкульоз ("реакція Пірке").
1907 - 29 червня 2003, Кетрін Хепберн, американська актриса Кетрін Хепберн, американська актриса, лауреат премії «Оскар» - 12 разів була номінанткою і чотири рази вигравала цю нагороду ("Рання слава" [1932-33], "Вгадай, хто прийде на обід" [1967], "Лев узимку" [1968], "На золотому ставку" [1981]; "Африканська королева", "Той, хто робить дощ", "Марія Шотландська", "Любовні справи").
1918 - 22 листопада 2001, Мері Кей Еш, засновниця кометичної компанії Mary Kay Cosmetics. 100 років з дня народження.
1929 - Семюел Нуйома, президент Намібії (з 1960 р.). Сьогодні 89-а річниця.
1933 - 1 червня 2010, Андрій Андрійович Вознесенський, російський поет ("Трикутна груша", "Антисвіти", "Вітражних справ майстер", "Рів"). 85 років з дня народження.
1936 - Іван Марчук, український живописець Іван Степанович Марчук, український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Сьогодні 82-а річниця.
1950 - Гебріел Бірн, ірландський актор Гебріел Бірн, ірландський актор ("Ворог держави", "Звичайні підозрювані", "Стигмати"). Сьогодні 68-а річниця.
1953 - Вінг Реймс, американський актор ("Кримінальне чтиво", "Місія нездійснена 3", "Повітряна тюрма"). Сьогодні 65-а річниця.
1962 - Еміліо Естевез, американський актор Еміліо Естевез, американський актор ("Молоді пістолети", "Могутні качата", "Люди на роботі", "Кров, що запеклася"); син Мартіна Шина, брат Чарлі Шина, колишній чоловік Поли Абдул. Сьогодні 56-а річниця.
1966 - Стівен Болдуїн, американський актор ("Звичайні підозрювані", "Під танцюючим Місяцем", "Великий американський сексскандал", "Народжений 4-го липня"); брат акторів Алека, Вільяма і Деніела Болдуїнів. Сьогодні 52-а річниця.
1976 - Мелані "Sporty Spice" Чізхолм, англійська поп-співачка (Spice Girls). Сьогодні 42-а річниця.
1978 - Джейсон Біггз, американський актор ("Американський пиріг"). Сьогодні 40-а річниця.
Померли 12 травня
1182 - Вальдемар Великий (Вальдемар Естрідсен), король Данії (з 1157 р.), король Ютландії і герцог Шлезвіга (1147-57 рр.); правнук Київського Великого князя Володимира Мономаха (на честь якого був названий). 836 років тому, в 51 рік (нар. 4 січня 1131 р.).
1784 - Абраам Трамбеле, швейцарський натураліст, основоположник експериментальної біології. 234 роки тому, в 74 роки (нар. 3 вересня 1710 р.).
1884 - Бедржих Сметана, чеський композитор, диригент, піаніст, основоположник чеської опери ("Продана наречена", "Далібор"). 134 роки тому, в 60 років (нар. 2 березня 1824 р.).
1935 - Юзеф Пілсудський, польський політик Юзеф (Клеменс) Пілсудський, польський політик, маршал, член Польської соціалістичної партії, тимчасовий Начальник Держави (1918), Начальник Держави (1919-22 рр.), прем'єр-міністр і міністр військових справ (1926-28 рр., 1930-35 рр.). 83 роки тому, в 68 років (нар. 5 грудня 1867 р.).
1995 - Андрій Болтнєв, російський актор Андрій Миколайович Болтнєв, російський актор ("Кодекс безчестя", "Чорний квадрат", "День кохання", "Важко бути богом", "Тринадцятий апостол", "Протистояння", "Мій друг Іван Лапшин"). 23 роки тому, в 49 років (нар. 5 січня 1946 р.).