Цей день в історії - 1 грудня

Цей день в історії - 1 грудня

335-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 30 днів. Іменинники - Платон, Роман. Міжнародний день солідарності з інфікованими СНІДом, в Україні відзначають День прокуратури, у Португалії - День відновлення незалежності, в Румунії - День об'єднання.

Головні події

• Другий хрестовий похід, 1147

• Убивство Сергія Кірова, 1934

• Референдум про незалежність України, 1991

Всі події

1147 - Після отримання звістки про те, що спроба жителів міста Едесса звільнитись від влади еміра Алепо і Мосула закінчилась масовою різаниною християн, Папа римський Євген III видав буллу «Quantum praedecessores», якою закликав до Другого хрестового походу в Святу землю. Очолений французьким королем Людовиком VII та королем Німеччини Конрадом III, він закінчився повним провалом.

1167 - 22 міста Північної Італії на чолі з Міланом, відбудованим після погрому 1162 року, утворили Ломбардську лігу для боротьби з імператором Фрідріхом I Барабароссою і рішеннями Ронкальського сейму, котрий позбавляв міста прав самоуправління і самостійного обрання консулів.

Нова історія

1640 - Близько 40 заколотників захопили королівський палац у Лісабоні, змусили намісницю Португалії Маргариту Савойську зректися посади віце-королеви і проголосили королем Португалії Жуан Браганського, представника бічної гілки Бургундської династії. До кінця місяця практично вся Португалія перейшла на бік нового короля, що поклало край 60-річній династичної унії корон Іспанії та Португалії.

1783 - Жак Александр Сезар Шарль здійснив в Парижі перший політ на кулі, наповненій воднем. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем знаходився його напарник Робер.

1813 - Проголошено суверенітет Нідерландів; принц Вільгельм VI оголошений штатгальтером країни (у 1815 році він став королем і правив під іменем Вільгельм I).

1822 - В Ріо-де-Жанейро пройшла коронація першого імператора Бразилії Педру I Браганса.

1918 - Від імені сербського короля Петра I спадкоємець престолу Олександр I Карагеоргієвич проголосив створення Королівства сербів, хорватів і словенців (з 1929 р. - Югославія). Принц-регентом став його батько, Петр I Карагеоргієвич. Нове Королівство було складене з досі незалежних королівств Сербії і Чорногорії (які об'єднались за місяць до того), а також частини території Австро-Угорщини.

1931 - Друга конференція "круглого столу" в Лондоні, що почалась ще в серпні і метою якої було вироблення проекту конституції Індії, зайшла в тупик в ході обговорення питання про виборчий закон, згідно з яким, за пропозицією індійської сторони, всі народності і релігійні групи Індії повинні мати рівні права. Від Індії участь в конференції брав лише керівник боротьби за незалежність країни Махатма Ганді.

1934 - В Ленінграді (нині - Санкт-Петербург) в Смольному інституті, резиденції місцевого парткерівництва, був вбитийлідер комуністів міста і області Сергій Миронович Кіров. Обставини злочину, скоєного комуністом Ніколаєвим, до сих пір залишаються невиясненими, однак вбивство одного з чільних керівників ВКП(б) було використане Сталіним для організації в країні Великого Терору - цього ж дня ввечері було прийнято документ, що скорочував термін слідства по справах державної ваги до 10 днів, дозволяв розглядати справи за відсутності звинуваченого і виносити смертні вироки без права подальшого оскарження. Протягом року за звинуваченням у причетності до вбивства Кірова було страчено 14 чоловік і 103 отримали різні терміни ув'язнення.

Новітня історія

1939 - Після нападу СРСР на Фінляндію сформовано маріонетковий комуністичний фінський уряд під керівництвом активіста Комінтерну Отто Куусінена, котрий проголосив створення Фінської Народної Республіки. Однак "уряд фінських демократичних сил" так і не отримав ніяких повноважень із-за невдач СРСР у військовій кампанії проти Фінляндії, а після підписання 12 березня наступного року мирного договору був просто "забутий".

1955 - Швея-негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в муніципальному автобусі в місті Монтгомері (штат Алабама), за що була заарештована поліцією. На знак протесту проти прояву расизму темношкіре населення Монтгомері під керівництвом бабтистського проповідника Мартіна Лютера Кінга протягом року бойкотувало міські автобусні поїздки. В результаті тривалого судового розгляду 13 листопада 1956 року Верховний суд США відмінив закон про сегрегацію в міському транспорті і через 381 день Роза Паркс була серед перших чорношкірих, хто проїхався міським автобусом. Це була перша перемога Мартін Лютера Кінга і його руху за ненасильницьке відстоювання громадянських прав.

1959 - За наполяганням США 12 країн - Австралія, Аргентина, Бельгія, Великобританія, Нова Зеландія, Норвегія, СРСР, США, Франція, Чилі, ПАР і Японія - підписали у Вашингтоні договір терміном на 30 років про використання Антарктиди в мирних цілях. Закон, що набув чинності 23 червня 1961 року, підтвердив нейтральний статус Антарктиди, забороняв країнам-учасницям створювати на її території військові бази, захоронювати ядерні відходи і проводити випробування будь-якої зброї.

1962 - Керівник СРСР Микита Хрущов відвідав Манежну виставку в Москві, обходячи яку, комуністичний вождь гнівно висловився на адресу молодих художників-абстракціоністів: "Така творчість чужа нашому народу, він заперчує її. Про це повині задуматись люди, що називають себе художниками, а самі створюють такі картини, що не розбереш чим вони намальовані, рукою чи хвостом осла". Після чого нецензурно вилаявся на адресу молодих творців, що було сприйнято компартійним керівництвом як заклик до дії і мало вкрай неприємні наслідки як для учасників виставки, так і для мистецтва в СРСР в цілому.

1990 - Будівельники підземної траси під Ла-Маншем між Великою Британією та Францією пробили перший із трьох запроектваних тунелів - в породі було зроблено отвір достатнього розміру, щоб французи і британці могли потиснути руки на глибині 40 метрів під землею і водою. Офіційне відкриття тунелю відбулось в травні 1994 року.

1990 - Катастрофічний стан з продовольством вперше після Світової війни викликав необхідність введення в Ленінграді продовольчих карток.

Наш час

1991 - Більше 90% відсотків громадян України, що взяли участь в референдумі, висловилось за незалежність другої за значенням республіки СРСР. Одночасно з референдумом проводились і президентські вибори, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, в недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосувало більше 61% виборців.

1991 - На президентських виборах, котрі проводились одночасно з референдумом про незалежність України, 20 мільйонів виборців (61%) віддали свої голоси за Леоніда Кравчука, котрий став першим всенародно обраним Президентом України.

1992 - На VII з'їзді народних депутатів Росії загострились протиріччя між законодавчою і виконавчою владами. Спроби депутатів обмежити повноваження виконавчих органів президент Борис Єльцин назвав "повзучим переворотом" і залишив зал засідань, закликавши зробити те ж саме своїх послідовників. Лише зусиллями голови Конституційного суду Валентина Зорькіна сторони знайшли компромісні рішення конфліктної ситуації і призначили на 11 квітня наступного року референдум з основних принципів нової конституції Росії.

1994 - Американська кінозірка Річард Гір і топ-модель Сінді Кроуфорд оголосили про своє розлучення після трьох років подружнього життя.

1994 - Український форвард Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського "Дніпра" забив свій перший гол в складі київського "Динамо".

2009 - В країнах Євросоюзу набув чинності Лісабонський договір - міжнародна угода, підписана на саміті ЄС 13 грудня 2007 року, покликана замінити європейську конституцію, прийняття якої провалилось. Угода містить положення про інституційну реформу в Євросоюзі. Передбачається створення посади Президента ЄС, який обиратиметься на 2,5 років і презентуватиме ЄС на міжнародних заходах. Договір містить положення про скорочення кількості єврокомісарів і депутатів Європарламенту.

2013 - З космодрому Сичан Китай запустив космічний апарат «Чан'е-3», який 14 грудня вперше в історії китайської космонавтики здійснив м'яку посадку на Місяць і випустив на поверхню супутника місяцехід «Юйту».

Народились

1761 - 16 квітня 1850, Марія Тюссо (Гросгольц), німецький скульптор, організатор першого і найзнаменитішого музею воскових фігур в Лондоні.

1792 - 24 лютого 1856, Микола Іванович Лобачевський, російський математик, основоположник неевклідової геометрії.

1886 - 27 жовтня 1975, Рекс Стаут, американський письменник, автор детективних романів з персонажем Ніро Вулф.

1896 - 18 червня 1974, Георгій Костянтинович Жуков, маршал Радянського Союзу, чотири рази Герой Рядянського Союзу, міністр оборони СРСР (1955-57 рр.).

1913 - 6 грудня 1992, Георгій Іларіонович Майборода, український композитор, автор опер (Милана, Арсенал, Ярослав Мудрий, Тарас Шевченко), симфоній і симфонічних поем (Лілея, Каменярі), пісень та романсів. 105 років з дня народження.

1909 - 30 листопада 1983, Анатолій Йосипович Кос-Анатольський, український композитор, народний артист України (1969), лауреат Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка (1980).

1918 - 8 липня 1989, Платон Іларіонович Майборода, український композитор, автор пісень (Білі каштани, Пісня про рушник), музики до кінофільмів; брат Платона Майбороди. 100 років з дня народження.

1935 - Вуді Аллен (Аллан Стюарт Кьонігсберг), американський актор (Кінець Голлівуду, Збираючи осколки, Кожен каже, що любить, Загадка манхеттенського вбивства, Чоловіки і жінки, Зеліг, Все, що ви завжди хотіли знати про секс), сценарист-лауреат «Оскара» (Ханна і її сестри [1986], Не пий воду, Аліса, Дні радіо, Бери гроші й тікай), режисер-лауреат «Оскара» (Зал Енні [1977], Розбираючи Гаррі, Могутня Афродіта, Кулі над Бродвеєм, Тіні й туман, Інша жінка). Сьогодні 83-а річниця.

1945 - Бетт Мідлер, американська співачка, лауреат "Греммі" (The Divine Miss M [1972], You are the Wind Beneath My Wings [1989]; Boogie Woogie Bugle Boy, The Rose), актриса (Що хочуть жінки, Малючи Мону, Клуб колишніх дружин, Фокус-покус, Контракт з коротуном, Друзі назавжди). Сьогодні 73-а річниця.

1946 - Гілберт (Реймонд) О'Салліван, ірландський поп-співак, зірка кінця 1960-х (Alone Again, Clare, Get Down, What’s in a Kiss, Back to Front). Сьогодні 72-а річниця.

1949 - 2 грудня 1993, Пабло Ескобар, колумбійський наркобарон, один з найбільш зухвалих і жорстоких злочинців XX сторіччя.

1951 - Тріт Вільямс, американський актор ("Якось в Америці", "Що робити мертвяку в Денвері", "На самому дні океану"). Сьогодні 67-а річниця.

1964 - Сальваторе Скілаччі, італійський футболіст, кращий бомбардир чемпіонату світу 1990 р. Сьогодні 54-а річниця.

Померли

1455 - Лоренцо Гіберті, італійський скульптор і ювелір епохи Раннього Відродження, представник флорентійської школи. 563 роки тому, в 77 років (нар. 1378 р.).

1521 - Лев X (Джованні Медічі), папа римський (1513-21 рр.); відлучив від церкви Мартіна Лютера. 497 років тому, в 46 років(нар. 11 грудня 1475 р.).

1825 - Олександр I (Олександр Павлович Романов), російський імператор (з 1801 р.); син Павла I, внук Катерини II. 193 роки тому, в 48 років (нар. 23 грудня 1777 р.).

1866 - Джордж Еверест, англійський географ, геодезист; першим визначив висоту найвищої вершини планети гори Джомолунгма (в честь нього вона має і друге ім'я). 152 роки тому, в 76 років (нар. 4 липня 1790 р.).

1945 - Фредерік Марк Бекет, канадський металург і винахідник в галузі електрообладнання і хімічних сплавів. 73 роки тому, в 70 років (нар. 11 січня 1875 р.).

1973 - Давид Бен-Гуріон, ізраїльський політик, перший прем'єр-міністр Ізраїлю (1948-53, 1955-63 рр.). 45 років років тому, в 87 років (нар. 16 жовтня1886 р.).

1978 - Петро Йосипович Панч, український письменник (Гомоніла Україна, На калиновім мості, Голубі ешелони). 40 років років тому, в 87 років (нар. 4 липня 1891 р.).

1986 - Тарапунька (Юрій Трохимович Тимошенко), український естрадний артист, конферансьє (дует "Тарапунька і Штепсель"). 32 роки тому, в 67 років (нар. 2 червня 1919 р.).

1987 - Джеймс Артур Болдуїн, американський письменник («Інша країна», «Записки сина Америки»). 31 рік тому, в 63 роки (нар. 2 серпня 1924 р.).

2014 - Євген Олександрович Сверстюк, український філософ, письменник, громадський діяч. 4 роки тому, в 86 років (нар. 12 грудня 1928р.).

Loading...