Цей день в історії - 1 квітня

Цей день в історії - 1 квітня

91-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 274 дні. Іменинники - Дарія, Інокентій, Клавдій, Мар'ян, Софія, Кірсан. Міжнародний день сміху, Міжнародний день птахів, у грецькій частині Кіпру відзначають День незалежності, в Ірані - День Ісламської республіки, в Сан-Маріно - Національний день, у ПАР - День сім'ї.

Головні події

• Наполеон Бонапарт позбавлений влади, 1814

• Культурна революція, 1969

• Засновано компанію «Apple», 1976

• Легалізація одностатевих шлюбів, 2001

Всі події

286 - Знаходячись в Нікомедії, Діоклетіан взяв собі у співправителі з титулом август свого соратника Максиміана, котрий ще у 285 році був проголошений цезарем, а тепер отримав трибунську владу і посаду великого понтифіка. Максиміан був прийнятий у сім'ю Діоклетіана як брат і отримав ще одне ім'я - Геркулій (Діоклетіан же взяв собі ім'я Іовій).

СЕРЕДНІ ВІКИ

568 - Загони лангобардів під керівництвом Альбоіна вторглись на територію Італії. Разом з ним на підкорення Італії вирушили підкорені лангобардами гепіди, алани, свеви і союзники Альбоіна — сакси.

1572 - Захоплення морськими гезами міста Брілле в нідерландській провінції Зеландія стало сигналом до загальнонаціонального повстання Нідерландів проти Іспанії.

1579 - У Вільно королем Стефаном Баторієм на базі єзуїтської колегії засновано університет, перший на території Великого князівства Литовського. Початково викладання велося латинською мовою, в університеті вивчали теологію, філософію та право. У 1773 році університет став світським закладом.

НОВА ІСТОРІЯ

1795 - У Парижі придушено повстання санклютів, викликане нестачею продовольства. Наступне повстання паризької бідноти у травні також зазнало поразки. Термидоріанський Конвент наказав роззброїти передмістя столиці.

1814 - Через день після входження союзницьких військ Росії, Пруссії, Австрії та Великобританії в Париж, колишній міністр закордонних справ Франції Шарль Моріс де Талейран-Перигор сформував тимчасовий уряд, котрий оголосив про позбавлення Наполеона I влади.

1833 - Генерал Антоніо Лопес де Санта-Анна, котрий у 1823 році брав участь у поваленні Августина I і в 1829 році завадив Іспанії знову захопити Мексику, парламентом обраний країни і пробув на цьому посту з декількома перервами до 1855 року. Спираючись на армію і консервативні кола, йому вдалось створити централізовану державу.

1865 - В ході громадянської війни в США під Петерсбургом (штат Вірджинія) федеральні війська завдали нещівної поразки армії Півдня у битві біля Файв-Фокс.

1875 - Англійська газета «Таймс» перша у світі опублікувала тижневий прогноз погоди.

1915 - Французький льотчик Ролан Гарос здійснив бойовий виліт на моноплані "Моран", на якому вперше було встановлено зконструйований Гаросом і його другом інженером Реймоном Солньє, синхронізуючий пристрій, що давав можливість вести кулеметний вогонь, не чіпляючи гвинтів пропелера, і у повітряному бою збив німецький літак. У наступні дні Гарос ще двічі збивав ворожі літаки, але 18 квітня здійснив вимушену посадку і попав у полон. Знищити літак йому не вдалось і німцям став відомий секрет ведення вогню, ще більш ефективний варіант якої невдовзі створив голландський конструктор Антон Фоккер.

1917 - За ініціативою Центральної ради у Києві пройшла 100-тисячна маніфестація патріотичних сил на підтримку Української революції. Колони маніфестантів, прикрашені жовто-блакитними прапорами, пройшли по вулиці Володимирській на Хрещатик, до будинку Київської міської думи. Далі - до Софійську площу, де відбулось народне віче, яке прийняло розроблені Центральною Радою резолюції про скликання Установчих зборів для вирішення справи автономії України. До Помаранчевої революції 2004 року Свято Свободи вважалося найбільшою і наймасовішою демонстрацією в історії України.

1918 - У Великій Британії сформовано новий рід військ - шляхом злиття Королівських повітряних загонів і Королівської морської повітряної служби утворено Королівські військово-повітряні сили. На час завершення Першої Світової війни у листопаді 1918 року в них перебувало 300 тисяч рядових і офіцерів, а на озброєнні було майже 22 тисячі літаків, у 1945 році - майже мільйон чоловік, а у повоєнні роки ця цифра скоротилась до 150 тисяч.

1919 - Декретами Ради Народних Комісарів УРСР заповідник Асканія-Нова оголошена народним заповідним парком. З 8 лютого 1921 року він став Державним степовим заповідником УРСР.

1924 - За участь у мюнхенському "пивному путчі", який закінчився провалом, лідера нацистської партії Адольфа Гітлера засуджено до п'яти років увязнення. Він був поміщений у тюрму Ландсберг, де почав диктувати Рудольфу Гессу свою книгу "Майн кампф" (Моя боротьба) і удосконалювати ораторську майстерність. Через дев'ять місяців під тиском прихильників націонал-соціалістів Гітлер був достроково звільнений з ув'язнення.

1937 - Англійським власнями Бірма відокремлена від Індії і перетворена на окрему колонію.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1939 - Через три дні після капітуляції республікаців франкістські війська зайняли Мадрид і в країні було оголошено завершення громадянської війни. Протягом наступних двох днів франкістська Іспанія була визнана ведучими європейськими державами і США. Перемога франкістів означала повну поразку республіканців і "червоної Іспанії". Тисячі біженців - іспанців та бійців інтербригад - намагались залишити країну, рятуючись в СРСР, Латинській Америці та Франції від жорстокої помсти Франко, котрий встановив у країні воєнну диктатуру. Невдовзі всі полонені командири республіканської армії були страчені, а тюрмах і таборах до 1941 року було знищено близько 2 мільйонів противників режиму Франко.

1945 - Почалася остання американська воєнна кампанія в ході Другої Світової війни - 130-тисячна армія висадилася на японському острові Окінава. Їм протистояв 100-тисячний контингент японської армії, подолати опір котрого американцям вдалося після трьох місяців тяжких боїв.

1960 - З мису Канаверал (США) запущено перший у світі метеорологічний супутник Землі "Тірос-1".

1966 - В Англії вийшов перший сингл Дейвіда Хайуорд-Джонса "Do Anything You Say". Через декілька років співак став всесвітньо відомим як Дейвід Боуї.

1967 - У Москві відбулась прем'єра комедії Леоніда Гайдая «Кавказька полонянка, або нові пригоди Шурика» з Олександром Дем'яненком і Наталією Варлей у головних ролях.

1969 - У Пекіні розпочався IX з'їзд Компартії Китаю, на якому було оголошено про закінчення "культурної революції" і названо Лінь Бяо спадкоємцем Мао Цзедуна на посту голови партії.

1970 - Президент США Ніксон підписав розпорядження про заборону з 1 січня 1971 року реклами сигарет на радіо та телебаченні.

1976 - З метою розробки та продажу персональних комп'ютерів в каліфорнійському містечку Купертіно троє друзів - Стів Джобс, Стів Возняк та Рональд Вейн - заснували комп'ютерну компанію Apple Computer, яка офіційно була зареєстрована 3 січня наступного року.

1977 - Уряд Іспанії прийняв закон-декрет про розпуск створеної диктатором Фрасиско Франко партії Національний рух.

1979 - За підсумками загального референдуму, проведеного у березні, айятолла Хомейні проголосив Іран ісламською республікою. Референдуму передували ісламські суди над прихильниками скинутого раніше шаха Моххамеда Реза Пахлеві.

1987 - Американець Стівен Н'юмен з міста Бетел (штат Огайо) завершив почату рівно чотири роки перед цим кругосвітню подорож - за цей час він пішки пройшов 36200 кілометрів, побувавши в 20 країнах на 5 континентах.

1989 - У місто Віндхук прибуло 4500 військовослужбовців ООН для спостереженя за процесом надання незалежності Намібії, останній колонії на африканському континенті.

НАШ ЧАС

1995 - В присутності міністра оборони США Вільяма Перрі, в Україні почато демонтаж і знищення ядерного озброєння.

1998 - Власті Китаю погодились випустити з тюрми і вислати з країни Ванг Дана, дисидента і лідера студентських заворушень на пекінській площі Тянаньмень, які відбулись у 1989 році і були жорстоко придущені китайськими властями.

2001 - Нідерланди стали першою країною світу, в якій було легалізовано одностатеві шлюби.

2009 - Албанія і Хорватія стали членами НАТО.

2015 - У місті Окінава (Японія) в будинку для літніх людей померла найстаріша жителька Землі 117-річна Окава Місао. Вона народилась 5 березня 1898 року і в 2013-у була офіційно визнана Книгою рекордів Гіннесса найстарішою в світі жінкою.

Народились

1431 - 1463, Франсуа Війон, французький поет ("Великий заповіт", "Малий заповіт").

1578 - 3 червня 1657, Вільям Гарвей, англійський лікар, засновник сучасної фізіології та ембріології.

1809 - 4 березня 1852, Микола Васильович Гоголь (Яновський), письменник ("Мертві душі", "Вій", "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", "Шинель", "Ревізор", "Тарас Бульба"). 210 років з дня народження.

1815 - 30 липня 1898, Отто Едуард Леопольд фон Бісмарк, прем'єр-міністр Королівства Пруссія (1862-73 рр.), перший рейхсканцлер Німецької імперії (1871-90 рр.).

1868 - 2 грудня 1918, Едмон Ростан, французький поет і драматург ("Сірано де Бержерак").

1873 - 28 березня 1943, Сергій Васильович Рахманінов, російський композитор, піаніст і диригент ("Алеко", "Скупий рицар", "Франческа ді Ріміні").

1875 - 10 лютого 1932, (Річард Горацій) Едгар Воллес, англійський письменник ("Втрачений мільйон", "Месник"), драматург, кіносценарист ("Кінг Конг"), автор 175 книг, 15 п'єс, основоположник нового літературного жанру "триллер".

1883 - 26 серпня 1930, Лон (Леонідас) Чейні, американський актор ("Горбун собору Паризької богоматері", "Привид опери"), "людина з тисячею облич".

1920 - 24 грудня 1997, Тосіро Міфуне, японський кіноактор ("Сім самураїв").

1961 - Сюзан Бойл, англійська співачка; відкриття Britain's Got Talent 2009 року. Сьогодні 58-а річниця.

1934 - Володимир Володимирович Познер, російський тележурналіст, телеведучий, організатор і ведучий перших токшоу і міжнародних телемостів періоду "перестройки". Сьогодні 85-а річниця.

1946 - Арріго Саккі, італійський футбольний тренер ("Мілан", 1989-90 рр. - Кубок європейських чемпіонів). Сьогодні 73-а річниця.

1952 - Біллі Кюррі, американський музикант, клавішник групи Ultravox ("Vienna", "All Stood Still", "The Thin Wall", "The Voice"). Сьогодні 67-а річниця.

1953 - Баррі Зонненфельд, американський актор, кінорежисер ("Люди в чорному", "Дістати коротуна"). Сьогодні 66-а річниця.

1976 - Кларенс Зеєдорф, голландський футболіст ("Реал" Мадрид, "Інтер", "Мілан"). Сьогодні 43-а річниця.

1986 - Монатік (Дмитро Сергійович Монатик), український співак, танцівник, автор пісень, композитор. Сьогодні 33-а річниця.

Померли

1548 - Сигізмунд I (Сигізмунд Старий), король польський (з 1506 р.) і великий князь литовський (з 1506 р.) з династії Ягеллонів, переможець Тевтонського ордену (1519-21 рр.); внук Ягайла. 471 рік тому, в 81 рік (нар. 1 січня 1467 р.).

1939 - Антон Семенович Макаренко, український педагог-новатор, письменник ("Педагогічна поема", "Книга для батьків"). 80 років років тому, в 51 рік (нар. 13 березня 1888 р.).

1968 - Лев Давидович Ландау, фізик, лауреат Нобелівської премії (1908). 51 рік тому, в 60 років (нар. 22 січня1908 р.).

1976 - Макс Ернст, франко-німецький художник, скульптор, один з основоположників сюрреалізму в сучасному мистецтві ("Великий ліс", "Спокуса святого Антонія"). 43 роки тому, в 85 років (нар. 2 квітня 1891 р.).

1984 - Марвін (Пенц) Гей-молодший, американський співак ("I Heard It Through The Grapevine", "I Want You", "Let’s Get It On", "Sexual Healing"). 35 років років тому, в 45 років (нар. 2 квітня1939 р.).

1991 - Рина Зелена (Марина Василівна Зелена), російська театральна і кіноактриса (Весна, Пригоди Буратіно, Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона). 28 років тому, в 89 років(нар. 7 листопада 1902 р.).

2004 - Микола Данилович Руденко, український письменник, філософ, громадський діяч, засновник Української Гельсінської групи, Герой України (2000). 15 років років тому, в 84 роки (нар. 19 грудня 1920 р.).

2010 - Джон Форсайт (Джон Лінкольн Фройд), американський кіноактор ("Готель кохання", "Династія", "До Риму з любов'ю", "Справедливість для всіх"). 9 років тому, в 92 роки (нар. 29 січня1918 р.).

2010 - Едвард Робертс, американський інженер, підприємець, розробник першого комерційно успішного персонального комп'ютера ( Altair 8800, 1975). 9 років тому, в 69 років (нар. 23 серпня 1941р.).

2017 - Євген Олександрович Євтушенко, російський поет, кінорежисер, письменник. 2 роки тому, в 84 роки (нар. 18 липня 1933 р.).