Цей день в історії - 1 січня

Цей день в історії - 1 січня

1-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 364 дні. Іменинники - Аглаїда (Аглая), Боніфатій, Григорій, Євтихій, Ілля, Капітон, Поліект, Пров, Тимофій, Трифон. В усьому християнському світі святкують Новий рік, День всесвітніх молитв про мир, на Кубі відзначають День звільнення, на Тайвані - День заснування Китайської республіки, а в Гаїті, Камеруні, Палау, Словаччині, Судані і Західному Самоа - День незалежності.

Головні події

• Введення Юліанського календаря, 45 до н.е.

• Гаїтянська революція, 1804

• Закон Директорії УНР про автокефалію, 1919

• Кубинська революція, 1959

• Переховування від обстрілу, 1966

Всі події

153 до н. е. - Для швидшої відправки римського консула на війну в Іспанію день початку нового терміну консульства перенесений жерцями з 1 березня на 1 січня. З 46 року до н.е. 1 січня стало початком року і в цивільному римському календарі.

49 до н. е. - Римський сенат зажадав від полководця Гая Юлія Цезаря розпустити військо. Коли Цезар відмовився, сенат 7 січня для захисту республіки передав диктаторські повноваження вищим посадовим особам і народним трибунам. У відповідь 10 січня Цезар з одним легіоном перейшов ріку Рубікон і вторгся на територію Італії. У Римі почалась громадянська війна, в якій Цезар переміг полководця Геня Помпея та його прихильників і став одноосібним правителем Риму.

45 до н. е. - Набув чинності введений Юлієм Цезарем новий календар, що базувався на тривалості сонячного року, а не на місячних циклах, і вперше початок року став відраховуватись саме з 1 січня, а не з 1 березня. Введення Юліанського календаря не дало можливості повністю уникнути помилки з літочисленням і у 1500-у році неточність календаря виросла до 10 днів.

СЕРЕДНІ ВІКИ

1432 - По смерті Олександра I Доброго господарем Молдови став його син Ілля I.

1515 - Після смерті в Парижі Людовика XII, який не залишив по собі спадкоємця, на французький престол зійшов його кузен Франциск I з династії Валуа-Ангулемів. Його царствування було періодом протистояння Франції і Австрії за володіння Неаполем, Міланом та імператорською короною.

1610 - Німецький астроном Сімон Маріус вперше відкрив супутники Юпітера, але не зробив про це офіційного повідомлення. Тому це відкриття приписують Галілео Галілею, який повідомив про аналогічне спостереження 1 липня 1610 року.

1622 - Папська канцелярія офіційно визнала 1 січня початком року (до того новий рік відраховувався від 25 березня).

НОВА ІСТОРІЯ

1700 - Набув чинності указ російського царя Петра I, згідно з яким в Росії замість візантійської системи літочислення "від Сотворіння світу" (умовно 1 вересня 5509 року до н.е.) введено юліанський календар: відлік нового року слід було вести від 1 січня, а відлік років "від Різдва Христового": слід за 31 грудня 7298 року "від Сотворіння світу" в Росії почалось 1 січня 1700 року.

1801 - Італійський астроном Джузеппе Піацци відкрив одну з найбільших серед малих планет (астероїдів) - перший астероїд Цереру.

1801 - Набув чинності акт про унію Великобританії та Ірландії, прийнятий після придушення в 1798 році повстання, організованого членами "Товариства об'єднаних ірландців". Лише в 20-у столітті частина Ірландії вийшла зі складу З'єднаного королівства Великої Британії та Ірландії і стала незалежною державою.

1804 - Перемогою завершилось єдине в історії успішне повстання рабів і його лідер Жан-Жак Дессалін проголосив створення Республіки Гаїті, яка стала першою незалежною державою Латинської Америки. У жовтні цього ж року він проголосив себе імператором.

1806 - На престол королівства Баварія зійшов король Максиміліан I Йозеф з династії Віттельсбахів.

1818 - Ще до того як чилійська визвольна армія завдала остаточної поразки іспанським військам, Чилі проголосила незалежність від Іспанії і в країні почала діяти тимчасова конституція. Уряд країни очолив Бернардо О'Хіггінс, ще за рік до того проголошений верховним правителем Чилі. 5 квітня 1819 року у битві біля Ріо-Майпо чилійці остаточно розбили іспанців.

1822 - Національні збори в Епідаврі проголосили незалежність Греції і прийняли конституцію (Епідаврський статут).

1834 - Набули чинності угоди про утворення Митного союзу, що об'єднав 18 німецьких держав з населенням 28 мільйонів чоловік. Ведучою силою союзу стала Пруссія. Ратифіковані восени 1833 року, договри надавали їй право від імені союзу укладати угоди з іноземними державами, що значно ослабило вплив Австрії на роздроблені німецькі держави.

1863 - У США набула чинності "Прокламація звільнення", закон про звільнення рабів, підписаний президентом Лінкольн 22 вересня 1862 року, згідно з яким всі раби у повсталих південих штатах оголошувались вільними.

1886 - В результаті Третьої англо-бірманської війни Британія анексувала Бірму і включила її до складу Індії.

1892 - На острові Елліс у Нью-Йорку відкрився іміграційний центр, через який до 1943 року пройшло більше 20 мільйонів бажаючих в'їхати у Сполучені Штати.

1901 - Набув чинності акт британського парламенту про створення Австралійського Союзу, за яким всі австралійські колонії увійшли до складу федерації, що отримала статус британського домініону.

1916 - У Петрограді на виставці футуристичних картин «0,10» вперше виставлена картина Казимир Малевич «Чорний квадрат». Вона задумувалась як частина триптиха, куди входили «Чорний круг» і «Чорний хрест».

1919 - Директорія УНР на чолі з Симоном Петлюрою урядовим законом проголосила автокефалію православної церкви в Українській Народній Республіці. Підготовлений поспіхом і без участі церкви, він не передбачав відокремлення церкви від держави і на практиці його втілення закону не відбулося через спротив єпископату.

1925 - Столиця Норвегії Крістіаніяперейменована на Осло.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1942 - У Вашингтоні представники 26 держав - членів антигітлерівської коаліції підписали декларацію, запропоновану президентом США Франкліном Рузвельтом та прем'єр-міністром Британії Уінстоном Черчілем і названу Декларацією Об'єднаних Націй, в якій країни зобов'язались використати всі свої воєнні та економічні ресурси для боротьби проти Німеччини, Японії та Італії і їх союзників.

1945 - Польський Комітет національного звільнення (Люблінський комітет), керований комуністами, всупереч протестам польського емігрантського уряду в Польщі, проголосив себе тимчасовим урядом Польщі. 5 січня цей уряд було визнано СРСР. Головною задачею нової влади проголошувалось звільнення Польщі в гітлерівських загарбників і проведення в країні націоналізації важкої промисловості, банків і транспортних підприємств.

1947 - Американська і британська окупаційні зони в Німеччині об'єднані в єдину економічну територію під назвою Бізонія. У 1948 році, після приєднання до неї французької окупаційної зони, була утворена Тризонія, що стала основою для формування нової держави - Федеративної Республіки Німеччина.

1956 - Після всенародного референдуму Судан проголосив незалежність від Єгипту і Великої Британії; в країні зразу ж почалась громадянська війна між ісламо-арабською північчю і християнсько-негроїдним півднем.

1957 - Згідно з угодою, підписаною Францією і ФРН 27 жовтня 1956 року в Люксембурзі, Саар увійшов до складу ФРН на основі результатів референдуму, проведеного в Саарі в 1955 році. Франція отримала право на третину видобутку саарського вугілля.

1959 - Повстанські загони під керівництвом Фіделя Кастро скинули на Кубі диктаторський режимФульгенсіо Батісти, котрий разом зі своїм найближчим оточенням залишив острів і вилетів у Домініканську республіку. Суддя Мануель Уррутія був призначений виконуючим обов'язки президента, а 7 січня Кастро на чолі революційних загонів увійшов у Гавану.

1961 - В СРСР проведено грошову реформу по зміні цін в 10 разів та обміну грошових знаків зразка 1947 року у відношенні 10 до 1.

1962 - Західне Самоа отримало незалежність від Нової Зеландії. З наступного року Західне Самоа стало конституційною монархією на чолі з королем; з 1976 року - стало членом ООН.

1968 - Група The Blue Velvets змінила свою назву на Creedence Clearwater Revival, під якою вона і увійшла в історію рок-музики.

1981 - Греція стала 10-ю країною, що приєдналась до Європейського союзу.

1983 - Американська компютерна мережа ARPANET змінила свій протокол з NCP на TCP/IP, що привело до створення сучасного інтернету.

НАШ ЧАС

1993 - З останнім ударом годинника опівночі 31 грудня перестала існувати Чеська і Словацька Федеративна Республіка. Вона мирно розділилась на дві держави - Чеську республіку та Словаччину. В столицях обох країн з цієї нагоди відбулись святкові заходи.

1994 - Білл Гейтс, глава Microsoft, одружився зі своєю давньою подругою, співробітницею відділу маркетингу Меліндою Френч і втратив звання найпривабливішого жениха Америки. Церемонія пройшла в скромній обстановці на Гавайях.

1995 - Швеція, Фінляндія та Австрія вступили в Європейський союз.

1995 - Фернандо Енріке Кардозо став 37-м президентом Бразилії.

1995 - Регулярні Наради з безпеки і співробітництва в Європі були перетворені в Організацію з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) зі своїм статутом і міжнародно-правовою базою (нині до ОБСЄ входять 55 держав континенту, Північної Америки й Азії, у тому числі Україна).

1998 - У Монголії 46-годинний робочий тиждень замінено на 40-годинний.

1999 - На території 11 країн - членів Європейського союзу (за виключенням Великої Британії, Данії, Греції та Швеції) введено єдину безготівкову Європейську валюту - євро.

2002 - 17 країн Європейського союзу ввели в обіг єдину готівкову валюту євро.

2007 - Корейський професійний дипломат Пан Гі Мун став 8-м генеральним секретарем ООН.

2007 - Румунія і Болгарія вступили в Європейський Союз (ЄС).

2009 - У Норвегії набув чинності закон про одностатеві шлюби. Вона стала шостою країною світу, що легалізувала подібне право.

2010 - Для безготівкого розрахунку між країнами альянсу АЛБА (Болівія, Венесуела, Куба, Еквадор, Нікарагуа, Домініка, Антігуа і Барбуда, Сент-Винсент і Гренадіни та Сент-Люсія) та Еквадору введена єдина валюта розхрахунку сукре.

2011 - Ділма Русеф, член лівої Партії трудящих, стала першою жінкою-президентом Бразилії.

2013 - Вперше у своїй історії Україна почала головувати в Організації з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ). Крім того, Україна почала головувати в Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС).

2014 - Болгарія та Румунія приєднались до Шенгенської угоди про паспортно-візовий режим у країнах Європейського союзу.

2014 - Колорадо першим з штатів США легалізував марихуану.

2014 - Латвія другою з пострадянських країн перейшла на євро.

Народились

1431 - 18 серпня 1503, Олександр VI (Родріго Борджиа), 214-ий папа римський (1492-1503 рр.); племінник папи Калікста III, батько Чезаре і Лукрації Борджиа.

1449 - 9 квітня 1492, Лоренцо Медічі (Лоренцо Величний), правитель Флоренції (1469-92 рр.), поет ("Новела про Джакоппо"), меценат; внук Козимо Медічі-старшого. 570 років з дня народження.

1467 - 1 квітня 1548, Сигізмунд I (Сигізмунд Старий), король польський (з 1506 р.) і великий князь литовський (з 1506 р.) з династії Ягеллонів, переможець Тевтонського ордену (1519-21 рр.); внук Ягайла.

1484 - 11 жовтня 1531, Ульріх Цвінглі, швейцарський священнослужитель, теософ, діяч Реформації, фактичний правитель Цюріха (1523-31 рр.). 535 років з дня народження.

1618 - 3 квітня 1682, Бартоломео Естебан Мурільйо, іспанський художник епохи барокко, співтворець севільської академії малярства ("Гравці в кості", "Мадонна", "Хлопці, що їдять плоди").

1701 - 7 жовтня 1747, Василь Григорович Григорович-Барський, український письменник, мандрівник.

1823 - 31 липня 1849, Шандор Петефі, угорський поет ("Витязь Янош", "Мотузка палача"), революціонер.

1848 - 7 лютого 1918, Володимир (Священомученик), Василь Никифорович Богоявленський, Київський і Галицький православний митрополит (1915—18 рр.), перший новомученик часів комуністичного гоніння на церкву 20 століття.

1863 - 2 вересня 1937, П'єр де Кубертен, французький громадський діяч, ініціатор відродження букви і духу давньогрецьких змагань під назвою Олімпійські ігри сучасності.

1887 - 9 квітня 1945, Вільгельм Франц Канаріс, адмірал, керівник німецької військової розвідки (абвер) періоду Другої світової війни.

1895 - 2 травня 1972, Джон Едгар Гувер, американський державний діяч, засновник ФБР.

1896 - 26 квітня 1976, Василь Ілліч Касіян, український художник, професор, академік.

1907 - 10 листопада 1982, Леонід Ілліч Брежнєв, радянський державний і партійний діяч, Перший секретар ЦК КПРС (1964 — 1966), Генеральний секретар ЦК КПРС (1966 — 1982).

1909 - 15 жовтня 1959, Степан Андрійович Бандера, український політик, голова Революційного проводу ОУН (з 1940), ініціатор Акту відновлення Української держави у Львові (1941). 110 років з дня народження.

1919 - 27 січня 2010, Джером Дейвід Селінджер, американський письменник ("Над прірвою в житі"). 100 років з дня народження.

1927 - 22 листопада 2007, Моріс Бежар, французький танцівник і хореограф, режисер, один з найвизначніших хореографів ХХ століття.

1939 - Мішель Мерсьє, французька кіноактриса ("Анжеліка, Анжеліка і король", "Анжеліка - маркіза ангелів"). Сьогодні 80-а річниця.

1941 - Сергій Каюмович Шакуров, російський кіноактор ("Кохана жінка механіка Гаврилова", "Був місяць травень", "Візит до Мінотавра"). Сьогодні 78-а річниця.

1946 - Роберто Рівеліно, бразильський футболіст; чемпіон світу (1970). Сьогодні 73-а річниця.

1949 - Борис Іванович Тарасюк, український політик і дипломат, голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, лідер Народного Руху України. Сьогодні 70-а річниця.

1969 - Валерій Іванович Хорошковський, український бізнесмен, політик, медіамагнат. Сьогодні 50-а річниця.

1972 - Ліліан Тюрам, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000); рекордсмен збірної Франції з кількості проведених за неї матчів (142). Сьогодні 47-а річниця.

1982 - Давид Налбандян, аргентинський тенісист. Сьогодні 37-а річниця.

Померли

379 - Василь Великий Кесарійський, грецький церковний письменник і богослов, архієпископ Кесарії Каппадокійський (з 370 р.); один із Отців Церкви і найшанованіших святих. 1640 років років тому, в 49 років (нар. 330 р.).

1387 - Карл II (Карл Злий), король Наварри (1349-87 рр.) з династії д'Евре, молодшої гілки Капетингів. 632 роки тому, в 55 років (нар. 10 жовтня 1332 р.).

1515 - Людовик XII (Людовик "Батько Народу" Валуа), король Франції (з 1498 року); син герцога Орлеанського Карла і Марії Клевської. 504 роки тому, в 53 роки (нар. 27 червня 1462 р.).

1560 - Жоашен дю Белле, французький поет, майстер сонета, теоретик «Плеяди», автор її маніфесту - трактату «Захист і прославлення французької мови» (1549). 459 років тому, в 38 років (нар. 1522 р.).

1862 - Михайло Васильович Остроградський, український математик; викладач Колегії Анрі IV (Париж), професор Петербурзького університету та Морського кадетського корпусу, член Петербурзької АН (з 1830, у віці 29 років), Паризької (з 1856 р.), Римської й Туринської Академій наук. 157 років тому, в 61 рік (нар. 24 вересня 1801 р.).

1966 - Венсан Оріоль, президент Франції (Четверта республіка, 1947-54 рр.), лідер руху Опору в роки Другої Світової війни(1943-45 рр.). 53 роки тому, в 82 роки (нар. 27 серпня 1884 р.).

1979 - Євген Костянтинович Лазаренко, український геолог-мінералог, академік Академії наук УРСР. 40 років років тому, в 67 років (нар. 26 грудня 1912 р.).

1998 - Гелен Вілліс Муді, американська тенісистка, 19-разова переможниця турнірів Великого шолому (French Open [1928, 1929, 1930, 1932], Уімблдон [1927, 1928, 1929, 1930, 1932, 1933, 1935, 1938], U.S. Open [1923, 1924, 1925, 1927, 1928, 1929, 1931]). 21 рік тому, в 93 роки (нар. 6 жовтня 1905 р.).

Loading...