Цей день в історії - 11 квітня

Цей день в історії - 11 квітня

101-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 264 дні.

Іменинники - Іван, Кирило, Марко (Марк), Остап. Міжнародний день звільнення в'язнів нацистських концтаборів, в Уганді відзначають День визволення, в Коста-Ріці - День героїв, в Чехії - День Руху опору.

Головні події 11 квітня• Хрестовий похід проти слов'ян, 1147 • Звільнення табору смерті Бухенвальд, 1945 • Повалення диктатури Іді Аміна, 1979

Всі події 11 квітня

217 - Префект преторіанців Марк Опеллій Макрін, за наказом якого було вбито імператора Каракаллу, проголошений римським імператором.

Середні віки

491 - Після смерті Флавія Зенона при підтримці його вдови Аріадни правителем Візантії став Анастасій I. 20 травня 491 року Аріадна вийшла за нього заміж.
1147 - У французькому місті Труа папа римський Євгеній III підписав буллу «Divini dispensatione», яка знаменувала початок хрестового походу проти полабських слов'ян, що проживали на узбережжі Балтійського моря між річками Ельба і Одра. Розпочавшись у червні силами саксонських, датських і польських хрестоносців, він зустрів опір з боку вендів та їх союзників лютичів і закінчився через три місяці практично безрезультатно.
1241 - У битві на річці Шайо війська угорського короля Бели IV Арпада і його брата хорватського герцога Коломана зазнали нищівної поразки від монгольських військ хана Батия. Із 60 тисяч мадяр загинуло 50 тисяч і, переслідуючи втікачів, монголи через 6 днів захопили Пешт. Війська Кадана, внука Чингізхана, рушили далі в Далмацію та Хорватію і на зворотному шляху розорили Сербію та Болгарію.
1512 - У битві біля Равенни (Італія) французька армія здобула перемогу над обєднаними арміями Іспанії та Папської області. Однак закріпитись в Італії французам не вдалось і в серпні вони залишили Аппеніни.

Нова історія

1713 - Утрехтським мирним договором закінчилась війна за Іспанську спадщину між франко-іспанською коаліцією і коаліцією Великобританії, Голландії, Прусії, Португалії та Савойського герцогства. Мирний договір не був підписаний імператором Священної Римської імперії Карлом VI, котрий відмовився визнати Філіпа V Бурбона іспанським королем, оскільки сам претендував на цей престол. Однак антифранцузька опозиція не володіла достатньою силою, щоб здійснити свої наміри, і договорами в Раштатті (березень 1714 р.) і в Бадені (вересень 1714 р.), підписаними в рамках Утрехтського миру, завершила війну з Францією.
1909 - У передмісті міста Яффа засновано новий квартал Ахузат-Байт. У травні наступного року рішенням його жителів квартал було перейменовано у Тель-Авів ("гора відродження"). З кінця 1940-х років Тель_Авів набув статус міста і став тимчасовою столицею Ізраїлю.
1915 - На екрани США вийшов фільм за участю Чарлі Чапліна «Волоцюга», де вперше з'явився персонаж, що став "візиткою" Чапліна - незграбний, в мішкуватому костюмі чоловічок з недоречним котелком на голові, гнучкою тростиною, котрою він жонглює як диригентською паличкою, взутий у величезні черевики на по-качиному вивернуті ноги. Простакуватий і одночасно благородний, сором'язливий і насмішкуватий Волоцюга став символом фізичної і духовної стійкості "маленької людини" і проіснував на екрані два десятиліття, з'явлючись в таких фільмах, як "Прямі вулиці" (1917), "Малюк" (1921), "Вогні міста" (1931).

Новітня історія

1945 - У Львові радянськими властями заарештовано митрополита Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого, єпископів Никиту Будку, Миколу Чарнецького, Григорія Хомишина та Івана Латишевського, а також ряд католицьких владик. Тривалий час після арешту доля митрополита була невідомою і лише в середині 1946 року було оголошено, що митрополит звинувачений у «ворожій діяльності проти УРСР, співпраці з німецькими окупантами» за що був засуджений на 8 років ув'язнення.
1945 - Американські війська звільнили в'язнів нацистського табору смерті Бухенвальд, через застінки котрого пройшло більше 250 тисяч в'язнів, 56 тисяч з яких загинули. Сьогодні цей день відзначається як Міжнародний день звільнення в'язнів фашистських концтаборів.
1951 - Президент США Гаррі Трумен відкликав з поста головнокомандуючого збройних сил ООН в Кореї генерала Дугласа Макартура і призначив на його місце генерала Метью Ріджевея. Усунення було обумовленне тим, що Макартур мав відмінні від офіційної американської політики в Кореї погляди на подальший розвиток подій - генерал виступав за перенесення бойових дій на територію Китаю і вважав за можливе нанесення ядерного удару по китайських військових базах, що постачали зброю в Північну Корею; Трумен же віддавав перевагу мирним переговорам про проведення демаркаційної лінії між Пінічною і Південною Кореєю по 38-й паралелі. На батьківщині Макартур був зустрітий громадськістю як герой, і лише з часом суспільна думка в США змінилась в бік позиції Трумена: відмова від ведення війни до безумовної капітуляції супротивника дала можливість уникнути глобального воєнного конфлікту в Азії, що міг перерости в 3-ю Світову війну.
1956 - Зі своїм першим двосторонім синглом "Heartbreak Hotel"/"I Was the One" Елвіс Преслі досягнув верхньої сходинки хіт-параду журналу Billboard і протримався на цій позиції вісім наступних тижнів.
1957 - Після року переговорів британська адміністрація погодилась про надання Сінгапуру повного самоврядування і створення незалежної держави зі своїм громадянством, яке надавалось всім, хто народився в Сінгапурі або в Малайській федерації, британцям та іншим іноземцям, що прожили тут два і десять років, відповідно.
1963 - The Beatles випустили сингл «From Me to You», який став їхньою першою піснею, що зайняла перше місце в британському хіт-параді.
1970 - Через день після того, як Пол Маккартні оголосив про формальне припинення діяльності The Beatles титульна пісня з їх останнього альбому "Let It Be" вийшла на першу сходинку хіт-параду журналу Billboard.
1970 - З космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) запущено космічний корабель "Аполлон-13". Експедиція у складі Джеймса Ловелла, Джона Свінгерта і Фреда Хейса мала стати третьою, що висадиться на Місяці. Перед нею було поставлене завдання здійснити посадку в районі гір Фра-Мауно і провести геологічні дослідження місцевості, однак 13 квітня із-за вибуху пального баку з киснем екіпаж "Аполлону-13" був змушений повернутися на Землю.
1976 - Компанія Apple Computer розробила персональний комп'ютер Apple I, зібраний вручну Стівом Возняком. У липні він надійшов у продаж за ціною 666,66 доларів. На відміну від інших любителів комп'ютерів того часу, які продавались у вигляді комплектів, Apple I був повністю зібраний платі і потребував лише монітор, клавіатуру та блок живлення.
1979 - Загони повстанців з Національного Фронту Визволення Уганди, підтримувані регулярними військами Танзанії, зайняли столицю місто Кампала. Угандійський диктатор Іді Амін, котрий правив країною з 1971 року і проводив політику геноциду щодо етнічних меншин ланго і ачолі, яка привела до загибелі близько 300 тисяч угандійців, був змушений рятуватись втечею до Лівії, звідки переїхав до Саудівської Аравії. 13 квітня до влади в Уганді прийшов тимчасовий коаліційний уряд, сформований в еміграції, на чолі з Юсуфом Луле.
1983 - В цей рік на «Оскар» номінувалось досить багато сильних фільмів - "Тутсі", "Вердикт", "По лезу бритви", "Полтергейст", "Офіцер і джентельмен", "Екстериторіальний", але перемогу здобула стрічка режисера і продюсера Річарда Аттенборо "Ганді". Всього вона отримала вісім вищих нагород. Кращим актором 1982 року Американська кіноакадемія назвала Бена Кінгслі ("Ганді"), кращою актрисою - Меріл Стріп ("Вибір Софі"); за кращі роботи в епізодичних ролях відзначено Джессіку Ланж ("Тутсі") та Луї Госсетта ("Офіцер та джентельмен").
1988 - В усіх 9-и категоріях, по котрих номінувався фільм Бернардо Бертолуччі "Останній імператор", він і став лауреатом на 60-й щорічній церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії. За кращі ж акторські ролі "Оскарів" отримали: Шер (краща актриса, стрічка "Божевільна"), Майкл Даглас (кращий актор, "Уолл-стріт"), Шон Коннері (краща чоловіча епізодична роль, "Недоторканий"), Олімпія Дукакіс (краща жіноча епізодична роль, "Божевільна").

Наш час

1992 - Президенти Росії та України призупинили дію указів про передачу Чорнорського флоту під юрисдикцію своїх країн. Почались тривалі російсько-українські переговори про статус флоту і його дислокацію.
2011 - На станції «Октябрьская» мінського метрополітену відбувся терористичний акт - на пероні під час зупинки поїзда було підірвано радіокерований вибуховий пристрій, що привело до загибелі 15 і пораненню 203 чоловік. 30 листопада 2011 року Дмитро Коновалов і Владислав Ковальов були визнані винними у організації та здійсненні вибухів і були засуджені до смертної кари.

Народились 11 квітня

146 - 4 лютого 211, (Луцій) Септимій Север, римський імператор Септимій Север, 21-й римський імператор (193-211 рр.).
1357 - 14 серпня 1433, Жуан Великий, король Португалії Жуан I Великий (Жуан Великий), португальський король (з 1385 р.), перший з Авісської династії; відстояв незалежність Португалії від зазіхань Кастілії (1385), ініціював початок португальських завоювань в Африці (1415); позашлюбний син Педру I Злого.
1586 - 21 квітня 1652, П'єтро делла Валле, італійський мандрівник (Близький Схід, Північна Африка, Індія).
1492 - 21 грудня 1549, Маргарита Наваррська, французька письменниця Маргарита Наваррська (Валуа), французька письменниця («Гептамерон»); принцеса, сестра короля Франциска I.
1755 - 21 грудня 1824, Джеймс Паркінсон, англійський лікар Джеймс Паркінсон, англійський лікар; першим дыагностував запалення апендикса (апендицит, 1812), першим (1817) описав дрижальний параліч, хворобу, яку сьогодні називають "хворобою Паркінсона".
1825 - 31 серпня 1864, Фердинанд Лассаль, німецький філософ-соціаліст, ініціатор створення Загального німецького робітничого союзу.
1932 - Джоел Грей (Кац), американський актор, лауреат премії «Оскар» (Кабаре [1972]), співак, танцівник. Сьогодні 86-а річниця.
1948 - Марчелло Ліппі, італійський футболіст, тренер (п'ятиразовий чемпіон Італії). Сьогодні 70-а річниця.
1953 - Ендрю Джон Вайлс, англійський математик; довів Велику теорему Ферма. Сьогодні 65-а річниця.
1966 - Лайза Стенсфілдз, канадська співачка Лайза Стенсфілдз, канадська співачка ("All Around the World", "Change", "So Natural"). Сьогодні 52-а річниця.
1968 - Сергій Васильович Лук'яненко, російський письменник-фантаст («Нічна варта», «Лицарі сорока островів»). Сьогодні 50-а річниця.

Померли 11 квітня

1917 - Скотт Джоплін, американський джазовий музикант, "король регтайму", композитор (Original Rags, Maple Leaf Rag, The Ragtime Dance, The Entertainer, опери: The Guest of Honor, Treemonisha). 101 рік тому, в 49 років (нар. 24 листопада 1868 р.).
1950 - Вацлав Ніжинський, російський артист Вацлав Фомич Ніжинський, російський артист балету, балетмейстер, хореограф польського походження. 68 років тому, в 61 рік (нар. 12 березня 1889 р.).
1977 - Жак Превер, французький поет ("Слова", "Історії"), кіносценарист ("Набережна туманів", "Діти райка"). 41 рік тому, в 77 років (нар. 4 лютого 1900 р.).
1993 - Вацлав Янович Дворжецький, російський актор («Мрії ідіота», «Отче наш, «Матір Марія», «Ярослав Мудрий», «Щит і меч», «Забута мелодія для флейти»). 25 років років тому, в 83 роки (нар. 3 серпня 1910 р.).
2007 - Курт Воннегут, американський письменник Курт Воннегут, американський письменник (Механічне піаніно, Бійня номер п'ять, Колискова для кішки, Тюремна пташка, Балаган). 11 років тому, в 85 років (нар. 11 листопада 1922 р.).
2016 - Альберт Леонідович Філозов, російський актор (Тегеран-43, Меррі Поппінс, до побачення, Людина з бульвару Капуцинів). 2 роки тому, в 79 років (нар. 25 червня 1937 р.).


Loading...