Цей день в історії - 12 березня

Цей день в історії - 12 березня

71-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 294 дні. Іменинники — Прокіп, Тит.


Головні події 12 березня

• Доктрина Трумена, 1947

• Аварія на Фукусімі, 2011


Всі події 12 березня

1609 • На Бермудських островах засновано перше англійське поселення — його заснували англійські колоністи, які направлялись у Віргінію і зазнали аварії. З 1684 року Бермуди були офіційно оголошені коронним володінням Англії.

1633 • Польський король Владислав IV затвердив Петра Могилу митрополитом Київським і Галицьким.


НОВА ІСТОРІЯ

1794 • Заколотом кавалерійської бригади генерала Антона Мадалинського, яка відмовилася підкорятися рішенню про свій розпуск у Польщі почалось антиросійське повстання. До повстанців приєдналися інші частини армії Речі Посполитої і через кілька днів кавалеристи Мадалинського оволоділи Краковом, який став центром повстання. Через кілька днів його очолив учасник американської революції генерал Тадеуш Костюшко.

1799 • Франція оголосила війну Австрії, яка при підтримці Росії мала намір запобігти військовій кампанії Франції проти Італії. Це стало фактичним початком війни Другої антифранцузької коаліції.

1917 • Радою старійшин 4-ї Державної думи Росії за дорученням приватної наради її членів був сформований Тимчасовий комітет Державної думи, який очолив Михайло Родзянко, керівник думи третього та четвертого скликання.

1918 • Москва оголошена столицею радянської Росії. Через наступ німецьких військ напередодні сюди з Петрограда переїхав радянський уряд.

1923 • Американський винахідник д-р Лі Дефорест продемонстрував технологію накладання звуку на плівку ігрового фільму — на демонстраційному ролику в такт музиці танцювали чоловік та жінка і музичний квартет виконува п'єсу. Дефорест назвав своє відкриття "фонофільм", сьогодні ж його називають "саундтрек". Винахід Дефореста знайшов своє практичне застосування лише в 1927 році, коли компанія Fox використала його у власній технології синхронізації зображення і звуку, названій "Мувітон".

1930 • Індійський духовний і політичний лідер Мохандас Ганді разом з 78-ма своїми прихильниками почав т. зв. "Соляний похід" — 241-мильний марш протесту проти введеного британськими властями податку на сіль. Згідно з законом, Велика Британія встановлювала монополію на видобування і продаж солі, а також вводила на неї великий податок, що робило сіль практично недоступною для бідняків Індії. 6 квітня Ганді в присутності кількох десятків тисяч людей здійснив церемонію випарювання солі з морської води на березі Аравійського моря, чим продемонстрував спосіб легального "обходу" британського Закону про сіль. Це стало початком нової активізації кампанії громадянської непокори, яка невдовзі охопила всю країну. Аглійські власті, намагаючись придушити бунт, заарештували понад 60 тисяч людей. 6 травня був заарештований і сам Ганді.

1933 • Свастика та імперський прапор стали офіційними символами Німеччини.

1934 • В Естонії відбувся державний переворот. Було накладено заборону на всі політичні партії, диктатором став прем'єр-міністр Костянтин Пятс. У 1938 році він був обраний президентом і втратив владу в 1940 році після окупації Естонії Радянським Союзом.

1936 • СРСР і Монгольська Народна Республіка підписали договір про військову допомогу у випадку нападу третьої країни на одну із сторін. За умовами договору Радянський Союз фактично встановлював військовий контроль над територією Монголії.

1938 • У Москві відбувся процес у справі про т. зв. "антирадянський правотроцькістський блок". На підставі зфабрикованих звинувачень у вбивстві С.Кірова, отруєнні В.Куйбишева та М.Горького і змові проти Сталіна 17 звинувачених із 21-го були засуджені до розстрілу. Серед них відомі у минулому керівники більшовицької партії М.Бухарін, О.Риков, М.Крестинський, Х.Раковський, а також колишній шеф НКВС Г.Ягода. Цей процес став кульмінацією радянських репресій 1930-х років і знаменував остаточну перемогу лінії Сталіна і його прибічників над усіма іншими фракціями у більшовицькій партії. Згодом всі засуджені, крім Генріха Ягоди, були реабілітовані.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1940 • У Москві між СРСР і Фінляндією підписано мирний договір, який завершував радянсько-фінську війну, розпочату СРСР у листопаді 1939 року. Згідно з договором, радянсько-фінський кордон пересунуто від Ленінграду на 150 км в глибину Фінляндії, а військово-морська база на півострові Ханко передавалась Радянському Союзу в оренду на 30 років; крім того Фінляндія втратила Західну Карелію.

1947 • У Конгресі США президент Гаррі Трумена виступив з програмою боротьби проти комуністичної загрози — "доктрина Трумена", що стало початком геополітичної, військової, економічної та ідеологічної конфронтації між СРСР і його союзниками — з одного боку, та США і їх союзниками — з другої, відомої як Холодна війна.

1968 • Маврикій здобув незалежність, а рівно через 24 роки (12 березня 1992 року) став Республікою.

1969 • У Лондоні Пол Маккартні одружився з Ліндою Істмен. А Джордж і Патті Харрісони були затримані поліцією за зберігання наркотиків.

1969 • Пісня «Mrs. Robinson» Саймона і Гарфункела з фільму "Випускник" виграла "Греммі" як кращий запис 1968 року. Крім того дует виграв "Греммі" у номінації "кращий сучасний поп-виконавець". До свого розриву на початку 1970-х Пол Саймон і Арт Гарфункел, знайомі з шостого класу школи, записали всього шість альбомів і випустили збірник кращих хітів. Проте, вони мали настільки шалену популярність, що на їх спільний концерт в 1981 році, який відбувся у Центральному парку Нью-Йорка, зібралося понад півмільйона глядачів.

1985 • Ларрі Берд з "Boston Celtics" встановив рекорд клубу — 60 очок за матч (баскетболісти "Celtics" перемогли команду "Atlanta Hawks" з рахунком 126-116).

1990 • У Москві відкрився III позачерговий з'їзд народних депутатів СРСР, на котрому було відмінено 6-у статтю Конституції СРСР про керівну роль Комуністичної партії.


НАШ ЧАС

1994 • Шведська група «Ace of Base» на шість тижнів очолила американський хіт-парад з піснею «The Sign».

1999 • Угорщина, Польща і Чехія вступили до НАТО. Загальна кількість держав — членів Північноатлантичного блоку досягла 19-и. Прийнята 29 квітня 1999 року нова стратегічна концепція НАТО проголосила відмову від оборонної доктрини і готовність до виконання воєнних операцій в регіонах можливих локальних криз.

2000 • Папа Римський Іван Павло II привселюдно вибачився за гріхи Католицької церкви перед людством.

2003 • У Бразилії померла найстарша жителька нашої планети — 124-літня Марія Етельвіна душ Сантуш. Причиною її смерті став інсульт. Відповідно до офіційного свідоцтва про народження Сантуш народилася 15 липня 1878 року. Вона була дочкою рабів, завезених у Бразилію з Африки. За даними її рідних, у довгожительки було 5 онуків, 26 правнуків, 39 праправнуків і 4 прапраправнуки. При цьому єдина дочка Марії Етельвіни померла вже багато років тому. Сама Сантуш на здоров'я не скаржилася і до смерті була при здоровому розумі. З їжі вона надавала перевагу морській рибі, а на питання про секрет свого довголіття, як правило, відповідала: "Головне — зберігати спокій".

2003 • У Белграді пострілами снайпера убито сербського прем'єр-міністра Зорана Джинджича, прозахідного реформатора, який відіграв ключову роль у подіях, що привели до усунення від влади Слободана Мілошевіча. Незадовго до смерті Зоран Джинджич призначив спеціального прокурора для розслідування впливу ключових постатей організованої злочинності, які здобули значного впливу за роки правління Слободана Мілошевіча.

2011 • У результаті найсильнішого в історії Японії землетрусу і викликаного ним цунамі на першому блоці АЕС «Фукусіма-1» стався вибух, що привів до руйнування залізобетонної оболонки реактора і викиду в атмосферу радіоактивних речовин.


Народились 12 березня

1270 — †16 грудня 1325 • Карл Валуа, титулярний імператор Латинської імперії, засновник дому Валуа; син короля Франції Філіпа III Сміливого, дядько королів Франції Людовика X Сварливого, Філіппа V Довгого і Карла IV Красивого, батько короля Філіппа VI.

1613 — †15 вересня 1700 • Адре Ленотр, французький архітектор, майстер садово-паркового мистецтва (королівські парки в Версалі, Фонтебло, Тьюільрі, Гринвічі). 410 років з дня народження.

1685 — †14 січня 1753 • Джордж Берклі, англійський філософ і релігійний діяч ("Трактат про начала людського знання").

1725 — †7 червня 1789 • Абдул-Гамід I, османський політичний і державний діяч, 27-й султан Османської імперії (1774-89 рр.); син султана Ахмеда III, батько султанів Мустафи IV та Махмуда II.

1703 — †18 травня 1770 • Йоганн Генріх Вінклер, німецький філософ, філолог, натураліст («Думка про властивості, ефекти і причини електрики», 1744), ректор Лейпцизького університету. 320 років з дня народження.

1831 — †27 листопада 1901 • Клемент Студебекер, американський підприємець, піонер автомобілебудування, засновник знаменитої фірми з виробництва вантажівок (1897).

1824 — †17 жовтня 1887 • Густав Роберт Кірхгоф, німецький фізик, один з основоположників спектрального аналізу; відкрив цезій (1860), рубідій (1861), автор методу розрахунку струмів у електричних мережах.

1832 — †19 червня 1897 • Чарльз Бойкот, відставний британський офіцер; його ім'я увійшло в історію завдяки "бойкоту" ореандарів його земель у Ірландії — їх організований протест проти несправедливих вимог привів до повного розорення та ізоляції Чарльза Бойкотта.

1838 — †14 липня 1907 • Вільям Генрі Перкін-старший, британський хімік, винахідник мовеїну — першого синтетичного органічного барвника (1856). 185 років з дня народження.

1863 — †6 січня 1945 • Володимир Іванович Вернадський, український вчений, природодослідник, громадський діяч, засновник геохімії, перший президент Української Академії наук (1918). 160 років з дня народження.

1881 — †10 листопада 1938 • Мустафа Кемаль Ататюрк, турецький політичний діяч, засновник і перший президент Турецької республіки (1923-38 рр.).

1889 — †11 квітня 1950 • Вацлав Фомич Ніжинський, російський артист балету, балетмейстер, хореограф польського походження.

1922 — †21 жовтня 1969 • Джек Керуак, американський письменник ("На дорозі", "Біг Сур").

1928 • Едуард Олбі, американський драматург ("Хто боїться Вірджинію Вульф?", "Хистка рівновага", "Все кінчено", "Морська подорож"). 95 років з дня народження.

1935 — †3 лютого 2020 • Валентина Семенівна Шевченко, радянський державний діяч; голова Президії Верховної Ради УРСР (1984-90 рр.).

1937 • Зураб Лаврентійович Соткілава, грузинський і російський співак (лірико-драматичний тенор).

1940 — †15 червня 2000 • Григорій Ізраїлевич Горін, російський письменник, драматург ("Маленькі комедії великого дому"), сценарист ("Той самий Мюнхгаузен", "Формула кохання", "Убити дракона").

1946 • Лайза Мінеллі, американська співачка, актриса, лауреат премії «Оскар» ("Кабаре" [1972]; "Нью-Йорк, Нью-Йорк", "Поліцейський за наймом").

1957 • Стів Харріс, англійський рок-музикант, співзасновник Iron Maiden.

1968 • Аарон Ерхарт, американський актор ("Темний рицар", "Ерін Брокович", "Смак життя"). 55 років з дня народження.

1979 • Пітер Догерті, англійський музикант, вокаліст і гитарист груп The Libertines і Babyshambles.


Померли 12 березня

417 • Іннокентій I, 40-й папа римський (401-417 рр.). Пом. 1606 років тому.

604 • Григорій I Великий (Григорій Діолог), 64-й папа Римський (590-604 рр.), християнський теолог, завдяки зусиллям якого було закладено основи створення і процвітання папської держави, здійснено христианізацію Англії (597 р.). Пом. 1419 років тому у 64 роки (нар. 540 р.).

1507 • Чезаре Борджиа, італійський політичний діяч епохи Відродження з іспанського роду Борджиа; син папи Олександра VI. Пом. 516 років тому у 32 роки (нар. 13 вересня 1475 р.).

1914 • Джордж Вестінгауз, американський підприємець (Westinghouse Electric Company), винахідник в галузі електротехніки і локомотивобудування, автор більше 400 патентів. Пом. 109 років тому у 68 років (нар. 6 жовтня 1846 р.).

1925 • Сунь Ятсен, китайський політик, революціонер, президент республіканського уряду (1911), засновник партії Гоміньдан (1912). Пом. 98 років тому у 59 років (нар. 12 листопада 1866 р.).

1942 • Вільям Генрі Брегг, англійський фізик, основоположник рентгеноструктурного аналізу, лауреат Нобелівської премії (1915, разом з сином Вільямом Лоренсом Бреггом). Пом. 81 рік тому у 80 років (нар. 2 липня 1862 р.).

1945 • Анна Франк, єврейська дівчинка з Амстердама, що увійшла в історію як автор щоденника, котрий вела два роки, поки сім'я переховувалась від нацистів. Пом. 78 років тому у 16 років (нар. 12 червня 1929 р.).

1950 • Генріх Манн, німецький письменник ("Богині", "Юність і зрілість короля Генріха IV"), есеїст, драматург; брат письменника Томаса Манна. Пом. 73 роки тому у 79 років (нар. 27 березня 1871 р.).

1955 • Чарлі (Чарльз Крістофер) Паркер, американський джазовий музикант (альт-саксофон), засновник стилю бі-боп (Now's the Time, Yardbird Suite Confirmation, Relaxin' at Camarillo). Пом. 68 років тому у 35 років (нар. 29 серпня 1920 р.).

1956 • Болеслав Берут, польський політичний і державний діяч, президент Польщі і голова Державної ради (1947-52 рр.), голова Ради міністрів (1952-54 р.), 1-й секретар ЦК ПОРП (1954-56 рр.). Пом. 67 років тому у 64 роки (нар. 18 квітня 1892 р.).

1991 • Рагнар Айнар Граніт, шведський нейрофізик, лауреат Нобелівської премії в галузі мдицини і фізіології (1967) "за відкриття, пов'язані з первинними фізіологічними і хімічними зоровими процесами, що відбуваються в оці". Пом. 32 роки тому у 91 рік (нар. 30 жовтня 1900 р.).

1999 • Егуді Менухін, американський скрипач-віртуоз, диригент; перший сольний концерт дав у віці 7 років. Пом. 24 роки тому у 83 роки (нар. 22 квітня 1916 р.).

2015 • Террі Пратчетт (Теренс Джон Пратчетт), британський письменник, автор гумористичних романів у жанрі фентезі («Плаский світ»). Пом. 8 років тому у 67 років (нар. 28 квітня 1948 р.).