Цей день в історії - 12 січня

Цей день в історії - 12 січня

12-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 353 дні. Іменинники - Анісія, Антон (Антоній), Данило, Ізот, Ірина, Лев, Макар, Марія, Онисія, Тимон, Федора, Феодосія, Ярина. В Туркменії День пам'яті, а в Танзанії відзначають День революції (1964).

Головні події

• Анексія Зулуленда, 1879

• Операція «Блок», 1972

• Землетрус на Гаїті, 2010

Всі події

29 до н. е. - Всього втретє у римській історії за рішенням римського сенату зачинено двері храму Януса в Римі в знак закінчення громадянських війн, що тривали майже 100 років (на час війни двері відчинялись в очікуванні воїнів). У серпні Октавіан святкував потрійний тріумф - перемогу біля Акції (31 р. до н.е.), завоювання Єгипту (30 р. до н.е.) і перемогу над далматинцями.

СЕРЕДНІ ВІКИ

897 - У Латеранському соборі в Римі закінчився т. зв. "Трупний синод" - церковний трибунал над ексгумованим тілом папи Формоза, звинуваченим в захопленні влади і коронації на німецький престол Арнульфа Карінтійського.

1519 - За рішенням суду страчено звинуваченого у зраді і вбивстві правителя колонії Золота Кастілія Дієго Нікуеса 44-річного іспанського конкістадора Васко Нуньєса де Бальбоа, першого європейця, що перетнув Панамський перешийок і досягнув узбережжя Тихого океану.

1570 - Підозрюючи, що Новгород і всі його жителі ніби-то хочуть перейти під покровительство Литви, російський цар Іван Грозний з сином і основним військом (передові загони оточили Новгород ще 2 січня) прибув до міста і влаштував судилище над зрадниками - кожний день піддавали тортурам і убивали від п'ятисот до тисячі новгородців. Страти тривали п'ять тижнів після чого місто було розграбоване, а 12 лютого цар виїхав назад до Москви. За оцінками спеціалістів за цей час було убито до 60 тисяч чоловік - не жаліли нікого, ні дітей, ні жінок, ні слуг божих, а похорони загиблих в Новгороді тривали до осені. Пошук зрадників продовжився і після прибуття царя до Москви - їх було знайдено серед найближчого оточення Івана Грозного і страчено влітку 1570 року.

НОВА ІСТОРІЯ

1682 - Рішенням Боярської думи в Московії відмінено містництво - існуючу з 15 століття систему розподілу чинів при призначенні феодалів на військову, адміністративну і придворну службу в залежності від родового походження, службового положення родичів і частково особистих заслуг. Відміна містництва стала першим кроком до розширення прав і привілеїв нового дворянства, котре намагалось зайняти дедалі вище положення в приказній адміністративній системі, котра проіснувала в Росії до 18 століття, коли була замінена на систему колегій.

1872 - В Аксумі відбулась коронація 88-го негуса (імператора) Ефіопії Йоганніса IV з Тиграйської династії.

1879 - Наступ британських військ під командуванням генерал-лейтенанта Фредеріка Огустуса на Зулуленд став початком Англо-зулуської війни, яка тривала сім місяців і привела до анексії Зулуленда і приєднання його до південно-африканської республіки Наталь.

1896 - Доктор Генрі Луї Сміт з коледжу міста Девідсон (штат Північна Кароліна) отримав перший знімок в рентгенівських променях, спеціально призначений для вивчення нового методу діагностики, - він вистрілив в руку трупа і, провівши зйомку з експозіцією в 15 хвилин, отимав фотографію, на котрій зафіксувівав місцезнаходження кулі.

1904 - На замерзлій поверхні озера Сент-Клер у штаті Вашингтон американець Барні Олдфілдвстановив новий рекорд швидкості для автомобіля - рухаючись на спеціально переобладнаному "Форді" він розвинув швидкість 91.37 миль/год (близько 148 км/год).

1937 - Американці Честер Лотон та Мелвіл Блумер запатентували підводний землекопальний пристрій, при допомозі якого стало можливим робити траншеї у морському дні для прокладання телефонних та телеграфних кабелів. Перший кабель за подібною технологією було прокладено в січні 1938 року.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1945 - У відповідь на прохання Вінстона Черчілля раніше наміченого терміну почати наступ на Східному фронті, Радянська армія розпочала Вісло-Одерську операцію на ділянці фронту від Балтики до Карпат. Це змусило німецьке командування перекинути частину військ із Західної Європи в Прусію і Польщу, що фактично врятувало англо-американські війська від поразки під Арденнами.

1954 - В умовах росту напруженості в стосунках між Заходом і Сходом державний секретар США Джон Даллес висунув доктрину "масованої помсти", що передбачала можливість застосування ядерної зброї у відповідь на агресію чи загрозу агресії щодо держав НАТО. Враховуючи досить вагомий військовий потенціал СРСР, реалізація доктрини Даллеса могла привести до нової світової війни.

1964 - В ході антиарабського повстання в Занзібарі повалено уряд султана і влада перейшла до партії Афро-ширазійський союз, яка оголосила про повалення монархії. У квітні лідер повсталих Абейд Амані Каруме став першим президентом Республіки Занзібар.

1972 - КДБ УРСР у Києві та Львові було заарештовано 14 діячів дисидентського руху, звинувачених в «українському буржуазному націоналізмі» і поширенні самвидаву. Всього протягом року зазнали репресій 89 чоловік, більшість з яких були засуджені до великих термінів ув'язнення або поміщені у психіатричні лікарні. Це стало початком масових репресій проти української інтелігенції, які тривали майже неперервно до кінця 1976 року, коли за ініціативою голова КДБ Віталія Федорчука розпочалось переслідування організаторів і учасників гельсінського руху.

1974 - Лівія і Туніс оголосили про об'єднання і створення Арабської Ісламської республіки з єдиною конституцією, прапором, президентом і державними органами влади. До цього союзу планувалось залучити і Алжир. Однак, із-за протирічь, що виникли між лідерами країн Муамаром Каддафі і Хабібом Бугріби призначений з цього питання на 18 січня референдум не відбувся.

1981 - На американському каналі ABC-TV відбулась прем'єра першої серії мильної телеепопеї «Династія» з Джоан Коллінз і Джоном Форсайтом у головних ролях. Показ серіалу «Династія» тривав до травня 1989 року і за цей час було продемонстровано 220 серій. На піку популярності (1983 р.) в ньому знялись президент США Джеральд Форд і державний секретар МША Генрі Кіссінджер, котрі зіграли самих себе.

1987 - Компанія Hewlett-Packard анонсувала вихід першого у світі калькулятор, здатного проводити складні алгебрачїні та інженерні розрахунки. У 1972 році вона також першою у світі випустила і кишеньковий калькулятор.

1989 - З 12 по 19 січня в СРСР проведено всесоюзний перепис населення. За його підсумками було встановлено, що загальна чисельність населення в Радянському Союзі становить 286717 тисяч осіб.

1990 - Румунія стала першою з країн Східної Європи і колишніх членів Організації Варшавського договору, яка заборонила комуністичну партію. У 2013 році Партія соціалістичного альянсу намагалась змінити назву на Румунська комуністична партія, проте отримала на це заборону суду.

НАШ ЧАС

1991 - Після вичерпання всіх дипломатичних можливостей для змушення Іраку вивести свої війська з окупованого ним Кувейту, Конгрес США прийняв резолюцію, що надавала президенту Бушу право почати проти Іраку військові дії.

1992 - В Алжирі після переконливої перемоги представників Ісламського фронту порятунку у першому турі загальних виборів, під тиском армії президент країни Шадлі Бенджедид подав у відставку і оголосив про розпуск парламенту, чим запобіг загрозі насильницького захоплення влади ісламськими фундаменталістами. Створена військовими Вища рада анулювала результати виборів, відмінила їх другий тур, а 14 січня перебрала на себе функції управління країною.

1998 - Легендарні рок-групи Santana, Eagles, Fleetwood Mac, Mamas and the Papas і кумир публіки епохи рокабіллі Джин Вінсент зараховані до Залу Слави рок-н-ролу.

1998 - У Парижі представниками 19 європейських країн підписано відозву про заборону процесу клонування людини.

2010 - О 16 годині 53 хвилини за місцевим часом на Гаїті стався землетрус магнітудою 7 балів. Після основного поштовху було зареєстровано ще понад 15 поштовхів силою понад 5 балів за шкалою Ріхтера. Основні руйнування відбулись в столиці країни місті Порт-о-Пренс, яке було практично спустошене. За офіційними даними на 18 березня 2010 року під час землетрусу загинуло 222 570 чоловік, поранених 311 тисяч і пропало без вісті 869 чоловік. Матеріальні збитки склали понад 5,6 мільярда євро.

2015 - У вірменському місті Гюмрі, де розташована найбільша російська військова база в Закавказзі, старший солдат строкової служби Валерій Пермяков, котрий самовільно покинув розташування бази, розстріляв з автоматичної зброї родину Аветісян. У результаті нападу загинули шестеро членів родини, у тому числі 2-річна дівчинка. Єдиним уцілілим лишився 6-місячний хлопчик, якого у важкому стані було госпіталізовано до реанімації з ножовими пораненням грудної клітини, але лікарям не вдалося врятувати йому життя і за тиждень він теж помер. Цієї ж ночі Пермяков був затриманий при спробі перетину вірмено-турецького кордону.

Народились

1628 - 16 травня 1703, Шарль Перро, французький казкар ("Кіт у чоботях", "Попелюшка", "Синя Борода"), поет і критик ("Паралелі між древнім і новим у питаннях мистецтва і наук").

1746 - 17 лютого 1827, Іоганн Гайнріх Песталоцци, швейцарський педагог-новатор ("Як Гертруда учить своїх дітей", "Лінгард і Гертруда", "Лебедина пісня").

1822 - 4 серпня 1900, Етьєнн Ленуар, бельгійський винахідник, конструктор першого практично придатного двигуна внутрішнього згорання (1860).

1873 - 26 квітня 1949, Спиридон Луїс, грецький спортсмен, переможець з марафонського бігу на I Олімпійських іграх сучасності (1896).

1873 - 15 листопада 1952, Василь Григорович Кричевський, український художник, архітектор, графік; автор українського державного герба, прийнятого Центральною Радою.

1876 - 22 листопада 1916, Джек Лондон (Джон Гріффіт Чейні), американський письменник ("Мартін Іден", "Залізна п'ята", "Морський вовк").

1893 - 15 жовтня 1946, Герман Герінг, німецький політичний і військовий діяч, міністр авіації і головнокомандуючий військово-повітряними силами Німеччини (1939-45 рр.), друга особа в нацистській партії і державі (з 1941 р.) в роки Третього рейху.

1893 - 16 листопада 1946, Альфред Розенберг, один з ідеологів нацизму і пропагандист фашистського світогляду, рейхсмністр східних окупованих земель (з 1941 р.).

1903 - 7 лютого 1960, Ігор Васильович Курчатов, радянський фізик-ядерник, керівник радянської атомної програми.

1907 - 14 січня 1966, Сергій Павлович Корольов, український вчений і конструктор радянських балістичних ракет, штучних супутників Землі ("Электрон", "Молния", "Космос", "Зонд"), космічних літальних апаратів ("Восток", "Восход").

1909 - 18 серпня 1997, Марія Оксентіївна Приймаченко, українська народна художниця, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. 110 років з дня народження.

1914 - 5 лютого 2008, Махаріши Махеш Йогі, індійський філософ, засновник теорії трансцендентальної медитації, Великий Гуру. 105 років з дня народження.

1916 - 31 жовтня 2006, Пітер Віллем Бота, південноафриканський політичний діяч, президент Південно-Африканського Союзу (нині ПАР, 1978-89 рр.).

1929 - 2 травня 2013, Микола Павлович Мащенко, український актор ("Сон"), сценарист, кінорежисер ("Комісари", "Овод", "Паризька драма", "Вінчання зі смертю", "Мамо, рідна, кохана"). 90 років з дня народження.

1936 - Раймонд Паулс, латиський піаніст, композитор ("Миллион алых роз", "Маэстро", "Я выхожу на сцену", "Сестра Керри"), політичний діяч, міністр культури Латвії (1989-95 рр.). Сьогодні 83-а річниця.

1944 - 7 листопада 2011, Джо Фрейзер, американський боксер, чемпіон світу (1970-73 рр.) серед професіоналів у суперважкій категорії. 75 років з дня народження.

1949 - Харукі Муракамі, японський письменник і перекладач («Погоня за вівцею», «Країна Чудес без гальм і кінець світу», «Хроніки механічного птаха»). Сьогодні 70-а річниця.

1954 - Говард Штерн, американський диск-жокей, радіо-ведучий, письменник ("Частини мого тіла"). Сьогодні 65-а річниця.

1959 - Пер Гесл, шведський музикант, співак (Roxette). Сьогодні 60-а річниця.

1986 - Злата Огнєвіч (Злата Леонідівна Бордюг), українська співачка, політик. Сьогодні 33-а річниця.

1990 - Сергій Олександрович Карякін, український (з 2009 р. - російський) шахіст; увійшов до Книги рекордів Гіннеса як наймолодший міжнародний гросмейстер — отримав це спортивне звання у віці 12 років і 211 днів. Сьогодні 29-а річниця.

Померли

951 - Аль-Фарабі, узбецький філософ, математик, теоретик музики. 1068 років тому, в 79 років (нар. 872 р.).

1665 - П'єр Ферма, французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел. 354 роки тому, в 64 роки (нар. 17 серпня1601 р.).

1937 - Степан Васильович Шагайда, український актор ("Уніформа"); страчений за сфабрикованим політичним звинуваченням. 82 роки тому, в 41 рік (нар. 9 січня 1896 р.).

1976 - Агата Крісті (Агата Мері Кларіса Міллер), англійська письменниця, майстер детективу, автор легендарних персонажів міс Марпл та Еркюля Пуаро (Убивство у "Східному експресі", Смерть на Нілі, А потім нічого не було), драматург (Мишоловка). 43 роки тому, в 86 років (нар. 15 вересня 1890 р.).

2001 - Вільям Х'юлетт, американський інженер, один із співзасновників компанії Hewlett-Packard. 18 років тому, в 88 років (нар. 20 травня 1913 р.).


Loading...
Loading...