Цей день в історії - 13 січня

Цей день в історії - 13 січня

13-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 352 дні. Іменинники - Мартиніана, Меланія, Петро, Теофіл (Феофіл). В Гані святкують День Визволення (1972), в Того - День Звільнення (1963), а в Росії - День друку.

Головні події

• Варшавський процес, 1936

• Побоїще у Вільнюсі, 1991

• Загибель лайнера «Коста Конкордія», 2012

Всі події

1128 - Папа римський Гонорій II офіційно визнав Орден тамплієрів, створений 10 років перед тим, і оголосив його армією Бога.

1510 - Після більш, ніж 300 років існування, Псковська республіка повністю втратила свою незалежність - за наказом московського князя Василя III було розпущено віче, 300 найбагатших сімей, незгодних з цим, були вислані з Пскова, а сама республіка була оголошена земельним володінням Московського князівства.

1610 - Галілео Галілей відкрив Калісто, четвертий супутник Юпітера. Сам Галілей відкриті ним супутники Юпітера назвав "планетами Медічі", за іменем відомого флорентійського сімейства, і нумерував їх латинськими цифрами (I - IV). Лише у середині 18-го сторіччя за ними закріпились імена, привоєні німецьким астрономом Сімоном Маріусом ще в 17 столітті, і звичні сьогодні, - Іо, Європа, Ганімед і Калісто.

НОВА ІСТОРІЯ

1703 - У Москві вийшов перший номер газети «Ведомости о военных и иных делах, достойных знания и памяти, случившиеся в Московском государстве и во иных окрестных странах», першої газети в Росії. Її тираж коливався від 200 до 4000 примірників, які друкували поперемінно в Москві й Петербурзі.

1830 - Венесуела набула незалежності від Великої Колумбії.

1854 - Ентоні Фаас з Філадельфії запатентував (No. 11062) новий музичний інструмент - акордеон.

1874 - У Росії введено загальну військову повинність - військову службу мали відбувати всі особи чоловічої статі віком від 21 до 40 років. Термін служби в армії зменшувався з 25 років до 6 - в армії і 7 - у флоті.

1908 - Французький пілот Анрі Фарман на біплані «Voisin 1907» Габріеля Вуазена першим у світі подолав відстань 1 км, пролетівши по замкнутому маршруту над полем Іссі-ле-Муліно в Парижі.

1915 - Поблизу міста Авеццано стався один з найкатастрофічніших землетрусів у історії Італії. Поштовхи магнітудою до 7,5 білів привели до руйнації сотень містечок і сіл та загибелі близько 32 600 чоловік.

1928 - В трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах: розмір телеекрану приймачів становив близько 10 см2 (3 х 3 см).

1936 - Завершився Варшавський процес, на якому Степан Бандера, разом з 11 іншими обвинуваченими, був суджений за приналежність до ОУН та організацію вбивства міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького. За вироком суду Степан Бандера, Микола Лебідь і Ярослав Карпинець були засуджені до смертної кари, а ще 9 підсудних отримали від 7 років до довічного ув'язнення. Сам виконавець замаху Григорій Мацейко на суді був відсутній, зумівши вчасно залишити межі країни.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1942 - Генрі Форд запатентував (No. 2269451) автомобіль з пластиковим копусом. Він був на 30% легше звичайного при тій же міцності кузова. Перший подібний автомобіль був виготовлений на заводі Форда в серпні 1941 року.

1950 - Вдруге протягом тижня Яків Малик, представник СРСР в Організації Об'єднаних Націй, демонстративно залишив зал засідань Ради Безпеки на знак протесту проти рішення Радбезу відхилити вимогу СРСР позбавити уряд Формози (нині Тайвань) представництва в ООН. Залишаючи засідання, Малик заявив, що Радянський Союз більше не буде відвідувати засідання Ради безпеки. Радянський бойкот мав далекосяжні негативні наслідки як для СРСР, так і для його сателітів, - в червні 1950 року при відсутності представника Радянського Союзу, який поряд з США, Великою Британією, Китаєм і Францією мав право вето, Рада Безпеки ООН прийняла перше в своїй історії рішення використати міжнародні миротворчі для врегулювання збройних конфліктів, і в кінці липня міжнародний контингент висадився в Південній Кореї для стримання агресії з боку комуністичної Північної Кореї.

1953 - В радянських газетах "Правда" та "Известия" опубліковано повідомлення ТАРС про розкриття "змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил": дев'ять ведучих лікарів, більшість з яких - євреї, звинувачувались у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, вже після смерті Сталіна, "справу лікарів" було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, - знято обвинувачення.

1958 - Лауреат нобелівської премії американський хімік Лайнус Полінг подав Генеральному секретареві ООН Дагу Хаммаршельду петицію, підписану 8 тисячами вчених з усього світу, з вимогою припинення випробування ядерної зброї. Через декілька місяців Радянський Союз закликав негайно припинити ядерні випробування, а в жовтні у Женеві почались міжнародні переговори щодо технічних деталей здійснення мораторію.

1976 - На засіданні американської Національної федерації сліпих Реймонд Курцвейль продемонстрував машину для читання текстів уголос. Використовуючи комп'ютер і відеокамеру, апарат сканував надрукований тест і читав його зі швидкістю 150 англійських слів за хвилину.

1989 - По всій Великобританії комп'ютери були вперше паралізовані вірусом "Friday the 13th" ("П'ятниця, 13-е"), відомим також під назвою "Jerusalem", котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п'ятницю.

1990 - В Баку почались вірменські погроми, в яких за тиждень загинуло від 48 до 90 чоловік. Їх вдалось зупинити після введення в місто підрозділів Радянської армії, що спровокувало нову хвилю насильства в місті вже проти азербайджанського населення і загибель від 131 до 170 чоловік.

НАШ ЧАС

1991 - У Вільнюсі (Литва) відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки зі складу Радянського Союзу. Побоїще у Вільнюсі, в якому проти беззбройних людей були застосовані танки і БМП, загинуло 14 чоловік і 150 отримали поранення.

1993 - У Парижі представниками 130 країн підписана "Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення". Вона набула чинності в квітні 1997 року.

1999 - 36-літній Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу і багатьма спеціалізованими виданнями названий кращим спортсменом століття, офіційно оголосив, що залишає команду "Чикаго Булз" і припиняє професійну кар'єру баскетболіста.

2000 - Про свою відставку з поста глави компанії Microsoft заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Гейтс. Він призначив своїм наступником Стівена Балмера, другу особу в ієрархії Microsoft, котрий до цього був президентом компанії. Гейтсу, на цей момент найбагатшою людиною планети з особистим статком в понад 80 мільярдів доларів, було надано звання почесного президента компанії, в якій він офіційно не зайняв ніякого поста, зберігши, проте, право визначати загальну стратегію розвитку Microsoft.

2010 - Апеляційний суд Києва за поданням СБУ визнав керівників більшовицького тоталітарного режиму винними у геноциді - Голодоморі - в Україні в 1932-33 роках. Суд закрив справу через смерть обвинувачених - генерального секретаря ЦК ВКП(б) Йосипа Сталіна (Джугашвілі), голови Ради народних комісарів СРСР В'ячеслава Молотова (Скрябіна), секретарів ЦК ВКП(б) Лазаря Кагановича та Павла Постишева, генсека ЦК КП(б)У Станіслава Косіора, голови Ради народних комісарів УСРР Власа Чубаря та другого секретаря ЦК КП(б)У Менделя Хатаєвича.

2012 - Круізний лайнер «Costa Concordia», на борту якого знаходилось 4234 людини, зазнав аварії у Тіренському морі за кількасот метрів від берегів Італії. В результаті несвоєчасного повідомлення про катастрофу і неналежним чином організовану евакуацію загинули 32 пасажири і один рятувальник, ще 64 пасажири зазнали значних ушкодженнь і травм.

Народились

1864 - 30 серпня 1928, Вільгельм Він, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії (1911) за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна). 155 років з дня народження.

1877 - 7 жовтня 1910, Левко Макарович Мацієвич, український корабельний інженер, будівник морських аеропланів; перший український авіатор.

1919 - 6 травня 2013, Джуліо Андреотті, італійський політик, прем'єр-міністр Італії (1972-73, 1976-79, 1989-92 рр.). 100 років з дня народження.

1960 - Кевін Андерсон, американський актор ("Схід сонця", "В ліжку з ворогом").

1961 - Джулія Луї-Дрейфус, американська актриса ("Ганна і її сестри", "День за днем").

1961 - Грехем "Suggs" Макферсон, англійський рок-співак (Madness).

1966 - Патрік Гален Демпсі, американський актор ("Липучка", "Трансформери", "Крик").

1972 - Віталій Щербо, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор (1992).

1977 - Орландо Джонатан Бланчард Блум, англійський актор ("Чисто англійські убивства", "Володар перстнів", "Пірати Карибського моря", "Троя", "Мушкетери").

Померли

1625 - Ян Брейгель-старший, голландський художник; автор пейзажів і натюрмортів, за пристрасть до яких прозваний Квітковим. 394 роки тому, в 57 років (нар. 1568 р.).

1906 - Олександр Степанович Попов, російський фізик і електротехнік, один з піонерів використання електромагнітних хвиль для радіозв'язку. 113 років тому, в 47 років (нар. 16 березня 1859 р.).

1941 - Джеймс Августин Алоізіус Джойс, ірландський письменник ("Камерна музика", "Дублінці", "Портрет художника замолоду", "Поминки по Фіннеганові", "Улісс"). 78 років тому, в 59 років (нар. 2 лютого 1882 р.).

2013 - Михайло Миколайович Горинь, український політик, почесний голова Української Республіканської партії. 6 років тому, в 83 роки (нар. 17 червня 1930 р.).