Цей день в історії - 14 квітня

Цей день в історії - 14 квітня

104-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишився 261 день.

Іменинники - Макар (Макарій), Марія, Юхим (Єфим). В Сальвадорі, Гаїті, Гондурасі та Венесуелі відзначають Панамериканський день, в Анголі - День молоді.

Головні події 14 квітня

• Папська держава, 754
• Хрещення Польщі, 966
• Загибель «Титаніка», 1912

Всі події 14 квітня

43 до н. е. - В ході громадянської війни у Цизальпінській Галлії (нині - північ Італії) відбулась битва на Галльському форумі, в якій війська прибічників Цезаря під командуванням Гая Вібія Панси Цетроніана завдали поразки військам армії Марка Антонія.
69 - У вирішальній битві «Року чотирьох імператорів» біля Бедріака армія легата Авла Вітелія розгромила війська римського імператора Отона, котрий після поразки покінчив життя самогубством. Його солдати перейшли на бік Вітелія, який з величезним військом рухався на Рим.

Середні віки

754 - У К'єрзі (130 кілометрів від Парижу) король франків Піпін III Короткий зустрівся з папою римським Стефаном II, який звернувся по захист від лангобардів, уклав з ним угоду, згідно з якою зобов'язувався створити на території Римського і Равенського екзархатів, що колись належали Візантії, церковну державу, якою б управляли папи. Папа Стефан у відповідь визнавав Каролінгів законними королями Франкської держави і надавав Піпіну Короткому та його синам гідності патриціїв. Папська держава проіснувала понад тисячу років до проголошення об'єднаного Італійського королівства.
966 - Як вважається, цього дня відбулось хрещення польського князя Мешка з династії П'ястів, щоб він міг одружитись з Дубравкою, дочкою богемського князя Болеслава I Грізного. Ця подія підняла політичну вагомість Мешка як рівноправного європейського монарха і вважається датою заснування Польської держави. У Дубравки і Мешка народилось було двоє дітей: Болеслав I Хоробрий і дочка Святослава, дружина короля Швеції Еріка VI Переможного, після смерті якого стала дружиною датського короля Свена I Вилобородого.

Нова історія

1828 - Американський лексикограф Ноа Вебстеропублікував «Американський словник англійської мови».
1863 - У Маріїнінському театрі в Петербурзі з у спіхом відбулася прем'єра опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».
1865 - Після смерті Рафаеля Каррери, котрий в 1839 році проголосив незалежність республіки Гватемали і був її президентом в 1844-48 і 1851-55 роках, в країні почалась громадянська війна, яка закінчилась в 1873 році перемогою лібералів.
1865 - В театрі Форда у Вашингтоні актор Джон Вілкс Бут, прихильник Конфедератів, пострілом з пістолета смертельно поранив президента США Авраама Лінкольна. 16-й президент помер вранці наступного дня.
1894 - У Нью-Йорку Томас Алва Едісон вперше продемонстрував роботу свого нового винаходу, пристрою для перегляду фільмів під назвою кінетоскоп. За сьогоднішніми мірками це скоріше було перше піп-шоу, оскільки тривалість фільму була всього 13 секунд і він не проектувався на екран, а для його перегляду необхідно було дивитися у спеціальний отвір.
1912 - 21-річний оператор телеграфу з Нью-Йорка Дейвід Сарнов прийняв сигнал біди з британського лайнера «Титанік», який завершував свій перший рейс з Англії до Америки і, рухаючись на максимальній швидкості, він наткнувся на айсберг і, розколовшись на дві частини, затонув. Загибель «Титаніка», яка забрала життя більше півтори тисячі чоловік, стала однією з найбільших катастроф XX століття.
1927 - У шведському місті Гетеборг зійшов з конвеєра перший серійний автомобіль "Вольво". Компанія, заснована в 1926 році бізнесменом Ассаром Габріельсеном та інженером Густафом Ларсоном, запланувала випустити за перший рік тисячу авто моделі "Jakob", котрі призначались у першу чергу для продажу за межами Швеції і мали скласти конкуренцію американським автомобілям. Однак, лише в 1936 році з появою моделі "Carioca" компанія "Вольво" добилась міжнародного визнання.

Новітня історія

1954 - В Канберрі радянський дипломат Володимир Петров звернувся до австралійських властей з проханням про надання йому політичного притулку. Повідомлена Петровим інформація дала змогу розкрити радянську шпигунську мережу в Австралії і вияснити, що англійські дипломати Гай Берджесс та Дональд Маклін були радянськими агентами.
1956 - У містах Редвуд-сіті (Каліфорнія) і Чикаго проведено одночасну публічну демонстрацію першої відеокамери, здатної записувати і відтворювати звук та зображення. Телекомпанія CBS придбала три екземпляри пристрою, створеного Чарльзом Гінзбергом, Чарльзом Андерсоном і Реєм Долбі, заплативши по 75 тисяч доларів за кожен з них.
1962 - Після відставки Мішеля Дебре прем'єр-міністром Франції став Жорж Помпіду.
1969 - Вперше церемонія вручення нагород Американської кіноакадемії транслювалась по телебаченню на весь світ. І це було дуже доречно, оскільки переможцем став британський фільм "Олівер!" (режисер Керол Рід), котрий загалом виграв чотири Барбра Стрейзанд отримала нагороду (другу поспіль) за головну роль у фільмі "Смішне дівчисько", а Кетрін Хепберн - за роботу в стрічці "Лев узимку". Кращим актором визнано Кліффа Робертсона ("Чарлі"), а за роботи в епізодичних ролях - Джека Альбертсона ("Чарлі") та Рут Гордон "Дитина Розмарі". Серед кращих фільмів 1968-го року, котрі номінувались на «Оскар» були "2001: Космічна одісея", "Ромео та Джульєтта", "Рашель" та "Куля".
1980 - 52-а церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв була днем надій: стрічки "Крамер проти Крамера" і "Все це джаз" номінувались по 9-ти категоріях, "Апокаліпсис сьогодні" - по восьми, "Норма Рей" - по чотирьох. Переможцем став фільм Роберта Бентона "Крамер проти Крамера", кращими акторами визнано Дастіна Хоффмана ("Крамер проти Крамера") та Саллі Філд ("Все йде так, як і повинно"); за кращі епізодичні ролі нагороджено Мелвіна Дугласа ("Будучи там") та Меріл Стріп ("Крамер проти Крамера").
1988 - У Женеві представники Афганістану, Пакистану, США та СРСР у присутності Генерального секретаря ООН підписали угоди про політичне врегулювання ситуації наколо Афганістану, а також визначили термін виведення радянських військ з Афганістану - з 15 травня 1988-го по 15 лютого 1989 року.

Наш час

1991 - Звіада Гамсахурдіа обрано президентом Грузії.
1993 - У Воєнній колегії Верховного суду Росії почались слухання у справі членів Державного комітету з надзвичайного положення (ДКНП) і ряду інших осіб, звинувачуваних у зраді батьківщині у формі змови з метою захопленя влади. Серед підсудних був колишній віце-президент СРСР Геннадій Янаєв та інші 11 осіб, які в серпні 1991 року вчинили спробу державного перевороту ("путч ГКЧП").
1994 - Грецький парламент проголосував за позбавлення громадянства колишнього короля Костянтина II, а також всіх членів його сім'ї. Їм був заборонений в'їзд у країну і конфісковано на користь держави всю королівську васність. Умовою повернення громадянства королю була офіційна відмова від трону.
1999 - В знак протесту проти маніпуляцій в ході передвиборчої кампанії, 6 з 7 кандидатів на президентський пост Алжиру зняли свої кандидатури. Останнього, сьомого кандидата, Абделазіза Бутефліку, підтримував генералітет, котрий правив у країні з 1962 року. Вибори мали за мету покінчити із громадянською війною в Алжирі, котра лише за останні сім років забрала 75 тисяч життів.
2000 - Державна дума Росії 288 голосами проти 131 ратифікувала російсько-американський Договір СНО-2 (скорочення стратегічних наступальних озброєнь), підписаний президентами РФ і США у Москві 3 січня 1993 року. В США СНО-2 ратифікований не був.
2008 - Лідер коаліції «Народ свободи» Сільвіо Берлусконі втретє став прем'єр-міністром Італії. Основна боротьба на виборах відбувалась міжд ним і главою Демократичної партії Вальтером Вельтроні.

Народились 14 квітня

216 - 273, Мані, давньоперсидський художник і поет, засновник релігійного вчення маніхейство.
1527 - 28 червня 1598, Абрахам Ортелій, фламандський картограф, автор першого у світі географічного атласу («Theatrum Orbis Terrarum», 1570).
1629 - 8 липня 1695, Хрістіан Гюйгенс, нідерландський фізик, механік, математик і астроном, винахідник маятникового годинника зі спусковим механізмом, автор хвильової теорії світла, праць з оптики і теорії імовірностей, відкривач кільця Сатурна і його супутника.
1862 - 18 вересня 1911, Петро Аркадійович Столипін, російський державний діяч, реформатор, прем'єр-міністр Росії (1906-11 рр.).
1907 - 21 квітня 1971, Франсуа Дювальє, президент-диктатор Гаїті (1957-71 рр.).
1925 - 9 липня 2002, Род Стайгер, американський актор, лауреат «Оскара» ("Спека ночі" [1967], "Доктор Живаго", "Ватерлоо", "Спеціаліст", ).
1930 - 14 листопада 1996, Вітаутас Жалакявічюс, литовський кінорежисер, сценарист ("Ніхто не хотів помирати", "Це солодке слово свобода", "Кентаври", "Сповідь його жінки").
1941 - Пола Ракса, польська кіноактриса ("Рукопис, знайдений в Сарагосі", "Чотири танкісти і собака", "Зося"). Сьогодні 77-а річниця.
1945 - Річі Блекмор, англійський рок-музикант (Deep Purple: Deep Purple in Rock, Made in Japan, Who Do We Think We Are?, Machine Head; Rainbow: Rainbow Rising, Straight Between the Eyes, Bent Out of Shape; соло: Getaway, Little Brown Jug). Сьогодні 73-а річниця.
1948 - Ларрі Фергюссон, американський музикант, клавішник групи Hot Chocolate (Emma, Disco Queen, You Sexy Thing, Girl Crazy, Chances). Сьогодні 70-а річниця.
1951 - Петро Миколайович Мамонов, російський музикант ("Звуки МУ"), актор. Сьогодні 67-а річниця.
1973 - Едріан Броуді, американський актор, лауреат премії «Оскар» («Піаніст», 2002; «Тонка червона лінія», «Кінг-Конг»). Сьогодні 45-а річниця.
1977 - Сара Мішель Ґеллар, американська актриса («Баффі — переможниця вампірів», «Я знаю, що ви робили минулого літа», «Прокляття»). Сьогодні 41-а річниця.

Померли 14 квітня

1132 - Мстислав I Володимирович (Великий), Великий князь Київський; син Володимира II Мономаха та Ґіти — дочки англійського короля Гарольда ІI, останній князь, що утримував єдність Київської держави. 886 років тому, в 56 років (нар. 1 червня 1076 р.).
1759 - Ґеорґ Фрідріх Гендель, німецький композитор епохи барокко, орагніст ("Саул", "Ізраїль в Єгипті", "Месія", "Самсон"). 259 років тому, в 74 роки (нар. 23 лютого 1685 р.).
1888 - Микола Миколайович Миклухо-Маклай, російський мандрівник і етнограф, дослідник життя народів Океанії. 130 років років тому, в 42 роки (нар. 17 липня 1846 р.).
1897 - Еміль Левассор, французький інженер, підприємець, автобудівник («Панар-Левассор»); переможець перших автоперегонів (1895). 121 рік тому, в 54 роки (нар. 21 січня 1843р.).
1917 - Людвіг Заменгоф (Лазар Заменгоф), польський лікар і лінгвіст, винахідник штучної мови есперанто. 101 рік тому, в 58 років (нар. 15 грудня 1859 р.).
1930 - Володимир Володимирович Маяковський, російський поет ("Містерія-буф", "Володимир Ілліч Ленін", "Добре!", "Клоп"). 88 років тому, в 37 років (нар. 19 липня 1893 р.).
1985 - Енвер Ходжа, албанський політичний і державний діяч, голова Албанської компартії (з 1943 р., пізніше перейменованої в Албанську партію праці), глава уряду (1945-85 рр.). 33 роки тому, в 77 років (нар. 16 жовтня 1908 р.).
1986 - Сімона де Бовуар, французька письменниця, філософ, ідеолог феміністського руху. 32 роки тому, в 78 років (нар. 9 січня 1908 р.).
1986 - Хорхе Луїс Борхес, аргентинський письменник («Вигадані історії», «Рядки піщинок, що біжать»), перекладач, публіцист. 32 роки тому, в 87 років (нар. 24 серпня 1899 р.).
2009 - Моріс Дрюон, французький письменник ("Сильні світу цього", "Прокляті королі", "Мемуари Зевса"). 9 років тому, в 91 рік (нар. 23 квітня 1918 р.).