Цей день в історії - 14 липня

Цей день в історії - 14 липня

195-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 170 днів. Іменинники - Ангеліна, Арсен, Василь, Дем'ян, Кузьма, Никодим, Никон, Петро, Тихон. У Франції святкують День взяття Бастілії.

Головні події 14 липня

• Король Франції Людовик VIII Лев, 1223

• Велика французька революція, 1789

• Станіслав Косіор — генеральний секретар ЦК КП(б)У, 1928

• Повалення монархії в Іраку, 1958

Всі події 14 липня

982 - У битві біля мису Колонна в Калабрії війська четвертого еміра Сицилії Абуль-Касіма Алі ібн аль-Хасан аль-Калбі отримали незаперечну перемогу над армією імператора Священної Римської імперії Оттона II, який втратив близько 4 тисяч чоловік, включаючи більше 20 представників німецької і ломбардської знаті.

1223 - По смерті Філіпа II Августа на престол зійшов його старший син Людовик VIII Лев, перший з Капетингів, хто не був співправителем батька, ставши, у певному сенсі, першим спадковим королем Франції. Він правив лише три роки, за які активно продовжив хрестовий похід проти альбігойців, суттєво збільшивши королівський домен на півдні країни.

1420 - В ході Гуситської війни на Витковій горі відбувся вирішальний бій гуситів і хрестоносців — завдяки перемозі загонів Яна Жижка король Сигізмунд був змушений 30 липня зняти облогу Праги.

1471 - В ході Московсько-новгородської війни у битві на березі ріки Шелона (нині Новгородська область, Росія) московсько-татарські війська касимського царевича Даніяра і московського Данила Холмського розбили ополчення Новогородської республіки. Поразка у Шелонській битві зробило незворотнім кінець Новгородської республіки.

1500 - В ході Російсько-литовської війни біля Ведроші (нині — Калузька область, Росія) відбувся бій між російським військом під керівництвом воєводи Данила Щені та армією великого гетьмана Литви, князя Костянтина Острозького. Обидві раті налічували по 40 тисяч людей, але керівник литовсько-польсько-української армії недооцінив силу суперників і був розбитий. Військо Острозького втратило 8 тисяч убитими, багатьох, у тому числі самого гетьмана і знатних воєвод, було взято в полон. Битва призвела до підписання мирного договору 1503 р., за яким до Московської держави відходили великі території, включаючи Північно-Східну Україну.

нова історія

1700 - Між Росією та Туреччиною підписано Константинопольський мирний договір, за яким Росія отримувала Азов з прилеглою територією і знову побудованими фортецями (Таганрог, Павловськ, Міус) і звільнялася від щорічної виплати данини кримському хану; Туреччині поверталася зайнята російськими військами частина Подніпров'я з дрібними турецькими фортецями, які підлягали негайному знищенню. Сторони зобов'язалися не будувати нових укріплень в прикордонній смузі, не допускати збройних набігів. Туреччина мала звільнити російських полонених, а також надати Росії право на дипломатичне представництво в Константинополі на рівних підставах з іншими державами. Договір забезпечив нейтралітет Туреччини і дозволив Петру I вступити в Північну війну.

1789 - Повсталі парижани штурмом взяли Бастілію, королівську тюрму-фортецю, котра уособлювала тиранію правлячої династії Бурбонів. Ця подія стала апогеєм кількаденних заворушень у Парижі і символом Французької революції, у результаті якої через три роки було повалено монархію і проголошено республіку.

1810 - У місті Сантьяго розпочалось повстання, яке стало початком війни за незалежність Чилі.

1865 - Англійський дослідник Едувард Вімпер першим піднявся на третю за висотою точку Альп, гору Маттерхорн, висотою 4478 метрів.

1867 - В кар'єрі Редхіл (графство Сюррей, Велика Британія) Альфред Нобель уперше продемонстрував дію динаміта.

1894 - У Львові відбувся перший офіційно зареєстрований футбольний матч на території України. На стадіоні в Стрийському парку за присутності 3 тисяч глядачів місцева команда "Сокіл" перемогла одноклубників із Кракова. Грали до першого голу. М'яч на 7-й хвилині забив львів'янин, другокурсник учительської гімназії Володимир Хомицький.

1902 - У Венеції несподівано впала дзвінниця на площі Святого Марка, одна з найстаріших в Італії готичних споруд, під уламками котрої загинули декілька унікальних середньовічних статуй.

1914 - Американець доктор Роберт Годдард запатентував ракетний двигун, який працює на рідкому паливі.

1924 - У селищі Аян на узбережжі Охотського моря відбувся Всетунгуський з'їзд, на якому місцеві жителі Крайньої Півночі — тунгуси, якути й росіяни — проголосили самостійну Тунгуську республіку, яка не входить до складу Радянської Росії. У вересні зусиллями військ ГПУ і кораблів червоного флоту антирадянська Тунгуська республіка була ліквідована.

1927 - Раднарком України прийняв постанову про заснування приморських заповідників на узбережжях Чорного й Азовського морів.

1928 - Об'єднаний пленум ЦК і ЦКК КП(б)У формально затвердив рішення ЦК ВКП(б) про призначення на посаду генерального секретаря ЦК КП(б)У Станіслава Косіора, який замінив відкликаного до Москви Лазаря Кагановича. Такий крок зменшив непорозуміння у верхівці КП(б)У та сприяв її єднанню під час другого комуністичного штурму, який саме почався із поновленням практики примусу в хлібозаготівлях.

1931 - У Біскайській затоці перевернувся верх дном французький екскурсійний корабель «Сен-Філібер», що призвело до загибелі близько 500 чоловік.

1933 - З метою боротьби з плюралізмом та індивідуалізмом в Німеччині заборонено всі політичні партії, крім нацистської НСДАП.

1933 - У США вийшов перший мульфільм Макса Флейшера про моряка Попая — стрічка «I Yam What I Yam». До 1942 року, коли вийшла серія «Baby Wants A Bottleship», було випущено 108 короткометражних мультфільмів про героя коміксів Елзі Сегара.

новітня історія

1939 - У селище Магадан отримало статус міста.

1941 - На березі Дніпра під Оршею радянська армія вперше застосувала ракетну мінометну установку «Катюша». Німці цю зброю називали "сталінським органом" через пронизливий виючий звук снарядів.

1944 - Між 13-м корпусом 4-ї танкової армії Вермахту, у склад якого входила дивізія СС «Галичина» та радянськими військами 1-го Українського фронту відбулась битва під Бродами. Розгром німців створив 1-му Українському фронту радянських військ сприятливі умови для наступу на Львів.

1945 - Італія оголосила війну Японії.

1946 - Уперше опубліковано книгу американського педіатра Бенжаміна Спока «Дитина та догляд за нею», що принесла йому всесвітню славу.

1958 - В Іраку відбувся військовий переворот під керівництвом генералів Абделя Касема і Абдула Арефа, в результаті якого було повалено владу короля Фейсала II, його самого разом з родиною вбито і встановлено республіканське правління. Того ж дня Абд аль-Карім Касем став прем'єр-міністром Іраку.

1965 - Австралійский бігун Рональд Кларк пробіг 10 кілометрів за 27 хвилин 39,4 секунди, встановши при цьому світовий рекорд. Крім того, він виявився першим, хто пробіг цю дистанцію менш, ніж за 28 хвилин.

1965 - Американська космічна станція «Mariner 4» передала перші фотографії поверхні Марса.

1969 - Між Сальвадором і Гондурасом почалась т.зв. «футбольна війна». Приводом до неї став результат відбіркового матчу чемпіонату світу між цими країнами, хоча насправді причиною конфлікту був спір щодо точного розташування деяких відрізків спільного кордону. В результаті програшу Гондурасу у футбольному матчі збірна Сальвадору поїхала на фінал до Мексики, де безславно програла всі три грі. А жертвами війни, яка тривала до 20 липня, стали близько двох тисяч людей.

1971 - Верховна Рада УРСР VIII скликання переобрала своїм головою Олександра Корнійчука, а головою Ради міністрів УРСР — Володимира Щербицького.

1976 - У Канаді заборонено смертну кару.

1977 - В результаті удару блискавки Нью-Йорк залишався без світла на 25 годин.

1978 - Радянський дисидент Анатолій (Натан) Щаранський був звинувачений у шпигунстві та антирадянській агітації і засуджений на 13 років позавлення волі (звільнений у 1986-у).

1988 - В Єревані відбулась 200-тисячна демонстрація на підтримку приєднання Нагірного Карабаху до Вірменії.

наш час

1993 - Парламент Бельгії затвердив конституційну реформу державного ладу країни, що завершила процес її федералізації.

1996 - В Афганістані прем'єр-міністр країни Гульбуддін Гекматяр розпорядився закрити всі кінотеатри, заборонити трансляцію музики по радіо і телебаченню, оскільки кіно і музика не відповідають догматам ісламу.

2015 - Роботизований космічний зонд «New Horizons» амриканського агенства NASA став першим космічним апаратом, що пролетів повз карликову планету Плутон — з відстані 12 500 кілометрів було здійснено фотографування планети і його найбільшого супутника Харона.

2016 - В результаті терористичної атаки в Ніцці, яку здійснив 31-річний виходець з Тунісу Мохамед Лахуаедж Булель коли вантажівкою заїхав у натовп людей, що на набережній спостерігали за салютом на честь Дня взяття Бастилії, і відкрив по них вогонь з пістолета загинуло 84 і зазнали поранення 303 чоловіка. Нападник був застрелений поліцейським спецназом.

Народились 14 липня

926 - 5 липня 967, Муракамі, 62-й імператор Японії (945-967 рр.).

1454 - 29 вересня 1494, Анджело Поліціано (Амброджіні), італійський поет («Сказання про Орфея») і вчений; писав італійською, латинською і давньогрецькою мовами. 565 років з дня народження.

1602 - 9 березня 1661, Джуліо Мазаріні, французький кардинал, перший міністр Франції (1643-61 рр.).

1903 - 26 серпня 1989, Ірвінг Стоун (Тенненбаум), американський письменник (Пристрасть життя, Любов вічна, Агонія і екстаз); один з основоположників біографічного роману.

1904 - 24 липня 1991, Айзек (Ісаак) Башевіс Зінгер, американський письменник, лауреат Нобелівської премії(1978). 115 років з дня народження.

1910 - 22 березня 2001, Вільям Ханна, американський мультиплікатор («Том і Джеррі», «Флінстоуни», «Сімейка Адамс»).

1913 - 26 грудня 2006, Джеральд Форд (Леслі Кінг), 38-й президент США (1974-76 рр.); змінив ім'я та прізвище після усиновлення.

1914 - 30 липня 1992, Джо Шустер, канадський художник, автор коміксів про супермена. 105 років з дня народження.

1918 - 30 липня 2007, (Ернст) Інгмар Бергман, шведський театральний і кінорежисер, володар «Оскара» (Крізь темінь скла [1961], Сьома печать, Крики і шепіт, Фанні і Александр, Чарівна флейта, Сором).

1919 - 23 жовтня 1986, Ліно Вентура (Анжоліно Вентура), французький актор (Сто днів у Парижі, Прощай, поліцейський, Ляпас, Зануда). 100 років з дня народження.

1926 - Гаррі Дін Стентон, американський актор («Париж, Техас», Перископи вниз!, Ніколи не розмовляй з незнайомцями, Чужий, Хрещений батько 2, Втеча з Нью-Йорка).

1928 - 14 вересня 1984, Нодар Володимирович Думбадзе, грузинський письменник (Я, бабуся, Іліко і Іларіон, Я бачу сонце, Білі прапори).

1939 - Карел Готт, чеський співак. 80 років з дня народження.

1942 - Хав'єр Солана, генеральний секретар НАТО (1991-99 рр.), генеральний секретар Ради Європейського Союзу (з 1999 р.).

1947 - В'ячеслав Степанович Брюховецький, український літературознавець, педагог і громадський діяч; Герой України, почесний президент Києво-Могилянської академії.

1953 - Дідьє Маруані, французький музикант, композитор, лідер групи «Space» («Prison» , «Deliverance»).

1977 - Вікторія (Інгрід Аліса Дезіре), кронпринцеса Швеції, дочка короля Швеції Карла XVI Густава Бернадота і королеви Сільвії.

Померли 14 липня

1073 - Чжоу Дуньї, китайський філософ і письменник часів династії Сун; один із засновників неоконфуціанства. 946 років тому, в 56 років (нар. 1017 р.).

1223 - Філіп II Август (Філіп Капетинг), король Франції (1179-1223 рр.) з династії Капетингів. 796 років тому, в 58 років (нар. 21 серпня 1165 р.).

1816 - Франсиско де Міранда, військовий і політичний діяч, національний герой Венесуели. 203 роки тому, в 66 років (нар. 28 березня 1750 р.).

1817 - Жермена де Сталь (Анна-Луїза Жермена Неккер, баронеса де Сталь-Гольштейн), французька письменниця. 202 роки тому, в 51 рік (нар. 22 квітня 1766 р.).

1827 - Огюстен Жан Френель, французький фізик; разом з англійцем Томасом Юнгом вважається основоположником хвильової оптики. 192 роки тому, в 39 років (нар. 10 травня1788 р.).

1910 - Маріус Петіпа, російський балетмейстер, педагог, танцівник французького походження. 109 років тому, в 92 роки (нар. 11 березня 1818 р.).

1948 - Гаррі Брерлі, англійський металург; першим винайшов спосіб отримання нержавіючої сталі. 71 рік тому, в 77 років (нар. 18 лютого 1871 р.).

1995 - Олесь Гончар (Олександр Терентійович Гончар), український письменник ("Прапороносці", "Тронка", "Собор", "Берег любові", "Циклон"), академік, громадський діяч. 24 роки тому, в 77 років (нар. 3 квітня 1918 р.).

1995 - Володимир (Василь Омелянович Романюк), український православний релігійний діяч, богослов, патріарх Київський і всієї Руси-України УПЦ-КП (1993-95 рр.). 24 роки тому, в 80 років (нар. 9 грудня 1915 р.).

Loading...