Цей день в історії - 15 травня

Цей день в історії - 15 травня

135-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 230 днів.

Іменинники - Афанасій, Борис, Гліб, Давид, Зоя, Роман. Міжнародний день сім'ї, Міжнародний день відмови від військової служби за релігійними переконаннями, в Австрії та Парагваї - День незалежності, в Кореї - День учителя.

Головні події 15 травня• Закони Кеплера, 1618 • Заснування Лас-Вегаса, 1905 • Дебют Міккі Мауса, 1928 • Перший Макдональдс, 1940

Всі події 15 травня

222 - Ліу Бей, китайський воєначальник і нащадок королівської сім'ї династії Хань, в провінції Сичуань проголосив себе імператором і засновником царства Шу Хань, третьої держави на території Китаю, після Цао-Вей на півночі і Ву на сході.
392 - У своїй резиденції у В'єнні (Галлія) знайдено повішеним 21-річного імператора Західної Римської імперії Валентиніана II. Обставини його смерті залишились нез'ясованими.

Середні віки

756 - Емір Абд-аль-Рахман об'єднав арабські володіння в Іспанії і проголосив старовинне римське місто Кордова своєю новою столицею.
1252 - Папа римський Інокентій IV видав буллу «Ad extirpanda», що дозволяла застосовувати тортури до підозрюваних у єресі.
1536 - Суд визнав королеву Анну Болейн і її брата лорда Рошфора винними в адюльтері та інцесті і наказав стратити. Дочку від Анни, Єлизваету, Генріх VIII оголосив незаконнонародженою.
1618 - Німецький астроном Йоганн Кеплер сформулювавав свій третій закон руху планет, який разом з попередніми двома давав можливість розрахувати еліптичну орбіту планет Сонячної системи, їх швидкість та період обертання.

Нова історія

1648 - У Мюнстері ратифіковано мирний договір між Республікою Сполучених провінцій Нідерландів та Іспанією, підписаний 30 січня 1648 року. Мюнстерський договір, завдяки якому Сполучені Провінції отримали незалежність від Священної Римської імперії, став частиною Вестфальського миру, яким завершилась Тридцятирічна війна (1618–48 рр.) і Нідерландська революція (Восьмидесятирічна війна 1568–1648 рр.).
1682 - У Москві розпочався Стрілецький бунт - підбурювані кланом Милославських стрільці захопили Кремль, перебили представників та прихильників роду Наришкіних і домоглись, щоб в кінці червня в кінці травня Іван V і Петро I були вінчані на царство, а регентом при них стала Софія Олексіївна Романова.
1730 - Король Георг II затвердив лорда-канцлера Роберта Волпола в якості першого в історії Великобританії прем'єр-міністра.
1756 - Із-за численних збройних зіткнень французьких і англійських колоністів у районі ріки Огайо Англія оголосила війну Франції, що стало початком Семилітньої війни у Північній Америці. У Європі Семилітня війна почалась у серпні 1756 року з вторгнення військ пруського короля Фрідріха II на територію Саксонії з метою розбити антипруську коаліцію, створену Австрією.
1768 - Згідно з Версальським договором, Генуя передала острів Корсика, яким володіла з 1284 року, Франції в якості оплати за борги.
1796 - В ході Війни першої коаліції французькі війська, очолювані Наполеоном Бонапартом, з тріумфом увійшли в столицю Ломбардії Мілан. До кінця травня майже вся Північна Італія була звільнена від австрійців.
1811 - Проголошено незалежність Парагваю, який став незалежною від Іспанії державою.
1848 - У Східній Галичині, що знаходилась під владою Австрії, скасовано кріпацтво.
1905 - На місці колишнього форту Бейкер засновано місто Лас-Вегас, штат Невада, як вузлову станцію місцевої залізниці. Легалізація азартних ігор в 1931 році зробила його всесвітнім центром розваг центру розваг і у 2000 році місто стало найбільшим у світі із заснованих у ХХ столітті.
1911 - Верховний суд США роздробив нафтову компанію Standard Oil на декілька менших компаний у зв'язку з порушенням нею антимонопольного законодавства. Заснована Джоном Рокфелером в 1870 році, компанія вела агресивну політику поглинання дрібних та середніх компаній-конкурентів і завдяки контролю над залізничними перевезеннями стала фактично монополістом у нафтопереробці на континенті. Після розділу імперія Рокфеллера трансформувалась у 38 компаній, частина з яких відома сьогодні як Exxon, Chevron, в яких Рокфеллер мав контрольний пакет акцій, що дозволило йому практично подвоїти свої статки.
1928 - В Лос-Анжелесі відбулась комерційна прем'єра анімаційного фільму «Міккі Маус в божевільному літаку» студії Волта Діснея, в якому вперше на екранах з'явився персонаж під іменем Міккі Маус. Він був безголосим і мало схожим на відомий сьогодні образ. Стрічка не знайшла дистрибютора і першим фільмом, завдяки якому Міккі вийшов на широкий екран, став фільм «Пароплав Віллі», випущений того ж року.
1930 - Еллен Черч стала першою у світі стюардесою - в цей день вона почала виконувати свої нові обов'язки на рейсі авіакомпанії United Airlines між Сан-Франциско і Шайєнною.
1930 - Голова Держплану СРСР Валеріан Куйбишев і нарком внутрішніх справ Генріх Ягода підписали «Циркуляр Вищої ради народного господарства і Обєднаного державного політичного управління» «про використання на виробництвах спеціалістів, засуджених за шкідництво». Це стало початком створення т. зв. «шарашок».
1934 - В Латвії відбувся переворот - прем'єр-міністр Карліс Улманіс розпустив сейм (парламент), політичні партії, призупинив дію конституції та обмежив демократичні свободи. Через два роки самопроголосив себе президентом і залишався «батьком нації» до зайняття Латвії військами СРСР в 1940 році, коли його було заарештовано та вислано в Середню Азію.
1935 - У Москві відкрився перший в СРСР метрополітен - гілка довжиною 11,2 кілометри зєднала станції «Сокольники» і «Парк культури».

Новітня історія

1940 - У містечку Бернардіно, штат Каліфорнія, Моріс та Річард Макдональди відкрили ресторан «McDonald's Bar-B-Q». Через кілька років бізнес братів був придбаний їх партнером Роєм Кроком, який перетворив мережу «McDonald's» на всесвітньо відому корпорацію.
1948 - На наступний день після проголошення держави Ізраїль почалась Перша арабо-ізраїльська війна - країна була атакована Трансіорданією (нині Іорданія), Єгиптом, Сирією, Іраком та Ливаном, які ставили за мету недопущення реалізації Плану ООН по розділу Палестини, знищення новоутвореного єврейської держави і, згідно з декларацією арабських країн при вторгненні, «створення об'єднаної держави Палестини на основі демократичних принципів, які забезпечать за всіма його жителями рівність перед законом». Війна закінчилась в 1949 році перемогою Ізраїлю, який не тільки відстояв свою незалежність. але й захопив території сусідніх арабських держав.
1953 - Чемпіон серед професійних боксерів-важковаговиків Рокі Марчіано здобув свою 44-у перемогу - у першому раунді за 2 хвилини 25 секунд у бою, що проходив у Чикаго, він нокаутував попереднього чемпіона Джерсі Джо Уолкотта.
1955 - Окупаційні держави - СРСР, США, Велика Британія та Франція - підписали Державний договір з Австрією, згідно з котрим Австрія оголошувалась незалежною, нейтральною державою. Договір набував чинності 27 липня, а до 25 жовтня з країни було виведено всі окупаційні війська.
1957 - Великобританія провела випробування своєї першої водневої бомби і стала третьою термоядерною державою світу.
1963 - Відбувся останній політ американських астронавтів за програмою "Меркурій". Астронавт Гордон Купер, здійснивши 22 витки навколо Землі, став першим американцем, який пробув у польоті більше доби.
1970 - За проведення політики апартеїду Міжнародний олімпійський комітет виключив Південно-Африканську республіку із змагань під своєю егідою.
1988 - Після майже дев'яти років військової підтримки прокомуністичного уряду з Афганістану почато виведення радянських військ. Це знаменувало собою закінчення тривалої, кривавої і безплідної окупації Афганістану, котра забрала життя майже 15 тисяч радянських громадян.
1988 - На заводі команії "Фольксваген" в місті Пуебла (Мексика) з конвейера зійшов 20-мільйонний екземпляр "Жука". Це наймасовіший автомобіль в історії, який з 1938 по 2003 рік випускався без зміни базової конструкції. Всього їх було випущено 21 529 464 штук.
1990 - На аукціоні Крісті картина художника ван Гога "Портрет доктора Гаше" була продана за рекордну суму в 82,5 мільйона доларів. Попередній рекорд також належав картині ван Гога - у 1987 році "Іриси" були продані за 53,9 мільйона.
1990 - Академік Ігор Юхновський очолив першу опозиційну фракцію в Верховній Раді Української РСР – «Народну раду». Загалом про свою опозиційність у парламенті оголосили 125 депутатів.

Наш час

1991 - Уряд Франції вперше очолила жінка - Едіт Крессон займала цей пост до квітня наступного року.
1992 - В Ташкенті Вірменія, Казахстан, Киргизія, Росія, Таджикистан, Росія та Узбекистан підписали Договір про колективну безпеку, який ліг в основу військово-політичного союзу "Організація Договору про колективну безпеку". Він набув чинності 20 квітня 1944 року.
1995 - У Мінську міністри закордонних справ України та Білорусі парафували Договір про дружбу, добросусідство й співробітництво.
1997 - Уряд Угорщини прийняв рішення виплатити Римській католицькій церкві 553.8 мільйони доларів як компенсацію за втрати і збитки за часів комуністичного правління в країні.
1999 - В російській Думі закінчилась невдачею спроба реалізувати імпічмент Бориса Єльцина.
2000 - Грецький уряд прийняв рішення вилучити графу про релігійну приналежність з усіх державних анкет і реєстраційних карт.
2008 - Верховний суд Каліфорнії визнав заборону на одностатеві шлюби неконституційною, і Каліфорнія стала другим , після Масачусетсу штатом США, де подібні шлюби були легалізовані.
2010 - 17-літня австралійка Джессіка Вотсон стала наймолодшою людиною, яка самостійно і без зупинок здійснила навколосвітню подорож, - за сім місяців вона подолала 42 550 кілометрів за маршрутом Сідней (Австралія) — Нова Зеландія — Фіджі — Кірібаті — Мис Горн — Південна Африка — Сідней.
2013 - Англійський футбольний клуб «Челсі» здобув перемогу в Лізі Європи УЄФА. У фінальному матчі в Амстердамі лондонська команда з рахунком 2:1 перемогла португальську «Бенфіку».
2014 - Київське «Динамо» перемогло донецький «Шахтар» у фіналі Кубка України 2013/2014 і стало десятиразовим володарем трофею.
2016 - Українська співачка Джамала з власною піснею «1944» здобула перемогу на Пісенному конкурсі «Євробачення 2016», що відбувся у Стокгольмі.

Народились 15 травня

1567 - 29 листопада 1643, Клаудіо Монтеверді, італійський композитор, автор опер (Орфей) і мадригалів (Пісні війни і кохання); вважається першим класиком опери.
1633 - 30 березня 1707, Себаст'єн ле Претр де Вобан, французький військовий інженер, маршал Франції (з 1703 р.); розробив метод стрільби рикошетом, спосіб поетапного штурму фортець, модернізував штик. 385 років з дня народження.
1773 - 11 червня 1859, Клеменс Меттерніх, австрійський політик Клеменс Меттерніх-Віннебург, австрійський політичний діяч, канцлер (1821-48 рр.), один із засновників Священного союзу. 245 років з дня народження.
1826 - 10 листопада 1861, Анрі Муо, французький натураліст і мандрівник.
1845 - 15 липня 1916, Ілля Ілліч Мечников, ембріолог, фізіолог і патолог, Нобелівський лауреат (1908).
1856 - 6 травня 1919, Френк Баум, американський письменник ("Чарівник з країни Оз").
1859 - 19 квітня 1906, П'єр Кюрі, французький фізик П'єр Кюрі, французький фізик, один з творців учення про радіоактивність; разом з дружиною Марією Склодовською-Кюрі відкрив елементи полоній і радій; Нобелівський лауреат (1903).
1873 - 26 квітня 1945, Павло Скоропадський, український державний діяч Павло Петрович Скоропадський, український громадський, державний діяч, Гетьман Української Держави (29 квітня — 14 грудня 1918). 145 років з дня народження.
1890 - 15 травня 1980, Кетрін Енн Портер, американська письменниця ("Полуденне вино", "Корабель дурнів").
1891 - 10 березня 1940, Михайло Булгаков, російський письменник Михайло Афанасійович Булгаков, російський письменник ("Майстер і Маргарита", "Дні Турбіних", "Собаче серце").
1891 - 17 липня 1975, Константин Гамсахурдіа, грузинський письменник ("Викрадння місяця", "Давид Будівельник"; батько колишнього президента Грузії Звіада Гамсахурдіа.
1905 - 30 серпня 1970, Абрам Запрудер, автор любительської кіноплівки, на котрій зафіксовано убивство президента Джона Кеннеді (1963), - єдиний кінодокумент про цю подію.
1911 - 4 квітня 1991, Макс Фріш, швейцарський письменник, романіст, драматург (""Штиллер", "Гомо Фабер", "Назву себе Гантенбайн").
1914 - 9 травня 1986, Норгей Тенцинг, непальський альпініст Норгей Тенцинг, непальський альпініст, разом з новозеландцем Едмундом Хілларі першим піднявся на Джомолунгму (1953); брав участь у шести підняттях на Еверест.
1925 - 22 лютого 2012, Людмила Іванівна Касаткіна, російська актриса ("Приборкувачка тигрів", "Операція "Трест", Матір Марія").
1935 - Радна Пилипович Сахалтуєв, український художник, мультиплікатор («Пригоди капітана Врунгеля», «Лікар Айболить», «Острів скарбів»). Сьогодні 83-а річниця.
1937 - Мадлен Олбрайт (Марія Яна Корбелова), американський державний діяч, держсекретар США (перша жінка на цій посаді) в адміністрації президента Білла Клінтона (1996-2000 рр.). Сьогодні 81-а річниця.
1940 - 28 серпня 2017, Мірей Дарк (Егроз), французька кіноактриса ("Високий блондин у чорному черевику", "Борсаліно і компанія", "Смерть негідника"); колишня дружина Алена Делона.
1940 - Світлана Афанасіївна Світлична, російська кіноактриса ("Діамантова рука", "Сімнадцять миттєвостей весни", "Місце зустрічі змінити неможна"). Сьогодні 78-а річниця.
1948 - Брайан Іно, англійський музикантБрайан Іно, англійський музикант, композитор, продюсер, співзасновник Roxy Music. Сьогодні 70-а річниця.
1951 - Чазз Палмінтері, американський актор Чезз Палмінтері, американський актор ("Звичайні підозрювані", "Проаналізуй це", "Чортівщина", «Історія з Бронкса»). Сьогодні 67-а річниця.
1955 - Лі Хорслі, американський актор ("Незаконні повідомлення", "Французький шовк", "Рай", "Північ і Південь", "Тіло як доказ"). Сьогодні 63-а річниця.
1970 - Франк і Рональд де Бур, голландські футболісти. Сьогодні 48-а річниця.
1987 - (Ендрю) Енді Маррей, шотландський тенісист, Олімпійський чемпіон (2012); друга ракетка світу (з 2009). Сьогодні 31-а річниця.

Померли 15 травня

392 - Валентиніан II (Флавій Валентиніан), імператор Західної Римської імперії (375-392 рр.). 1626 років тому, в 17 років (нар. 375 р.).
1157 - Юрій Долгорукий (Юрій I Володимирович), князь Ростово-Суздальський і Великий князь Київський з династії Рюриковичів; син Володимира II Мономаха. 861 рік тому, в 67 років (нар. 1090 р.).
1174 - Нур ад-Дін, емір Халеба та Дамаска з династії Зангідів, завойовник Єгипту; син Імада ад-Дін Зангі. 844 роки тому, в 58 років (нар. 1116 р.).
1873 - Александру Йон Куза, князь об'єднаних князівств Молдови і Валахії (до 1862 р.), перший монарх об'єднаної Румунії (1862—66 рр.). 145 років років тому, в 53 роки (нар. 20 березня 1820 р.).
1886 - Емілі Елізабет Дікінсон, американська поетеса. 132 роки тому, в 56 років (нар. 10 грудня 1830 р.).
1935 - Казимир Малевич, український художник Казимир Малевич, український художник-авангардист україно-польського походження, один з засновників нових напрямків в абстрактному мистецтві — супрематизму та кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва. 83 роки тому, в 57 років (нар. 23 лютого 1878 р.).
1980 - Кетрін Енн Портер, американська письменниця ("Полуденне вино", "Корабель дурнів"). 38 років тому, в 90 років (нар. 15 травня 1890 р.).
2005 - Наталія Гундарєва, російська актриса Наталія Георгіївна Гундарєва, російська кіноактриса (Труфальдіно із Бергамо, Осінній марафон, Солодка жінка). 13 років тому, в 57 років (нар. 28 серпня 1948 р.).
2012 - Карлос Фуентес, мексиканський письменник (Край безхмарної ясності, Далека сім'я). 6 років тому, в 84 роки (нар. 11 листопада 1928 р.).