Цей день в історії - 16 січня

Цей день в історії - 16 січня

16-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 349 днів.

Іменинники - Гордій, Жанна, Малахія, Малахій, Малафей, Орина (Ірина), Павла. В Беніні відзначають День жертв.

Головні події 16 січня

• Октавіан Август - принцепс Риму, 27 до н.е. • Іван Грозний - перший московський цар, 1547 • Друга російсько-українська війна, 1919 • «Буря в пустелі», 1991

Всі події 16 січня

27 до н. е. - На засіданні сенату Октавіан був проголошений принцепсом і отримав титул «Август», а також щит із зображенням чотирьох своїх головних чеснот - virtus, clemetia, institia, pietas (мужність, поміркованість, справедливість, благочестя). Віднині він став іменуватись Імператор Цезар Август, а культ імператора став державною релігією Риму на наступні чотири століття.

Середні віки

929 - Емір Кордови Абд ар-Рахман III прийняв титул халіфа і проголосив Кордову незалежним халіфатом. Після 1031 року халіфат розколовся на кілька еміратів, найзначнішим з яких був Гранадський емірат, яким мусульманські володарі керували до 1492 року.
1120 - В Наблусі (Самарія) розпочався церковний собор, скликаний королем Єрусалиму Балдуіном II з метою зміцнення соціально-релігійної організації передньоазіатських земель, завойованих хрестоносцям. Для залучення нових лицарів в Левант король відмовився від від збору церковної десятини, а собор визнав стихійно виникле братство «Бідних лицарів» (тамплієрів) в якості одного з лицарських орденів святої землі, яким король віддав будівлю мечеті Аль-Акса, зведеної арабами в 693 - 705 роках на руїнах візантійського християнського храму. З метою приборкати розповсюдження сексуальної розпущенності серед лицарів Наблуський собор вперше в історії католицької церкви прийняв закон, який визначив содомію як «злочин проти людського єства».
1547 - В Успенському соборі Московського Кремля великий князь Московський Іван IV Васильович вінчався на царство і прийняв титул "царя великого і великого князя всієї Русі". Іван IV, котрий з 1533 року правив Московським князівством і за свою жорстокість прозваний Грізним, став першим російським монархом, що став носити титул царя.

Нова історія

1919 - Після того, як війська Тимчасового робітничо-селянського уряду України, створеного в Курську, без оголошення війни почали наступ на Україну, а ноти протесту Директорії від 31 грудня, 3, 4 і 9 січня лишалися без відповіді, Директорія УНР оголосила війну більшовицькій Росії.
1919 - Після ратифікації двома третинами штатів набула чинності 18-а поправка до Конституції США, котра "забороняла виробництво, продаж і транспортування алкогольних напоїв" у межах Сполучених Штатів Америки. Вона була введена в дію рівно через рік, 17 січня 1920 року. Через дев'ять місяців Конгрес проголосував за посилення контролю за дотриманням "сухого закону" і створення спеціальних урядових підрозділів для боротьби з незаконними операціями зі спиртним. Однак всі ці зусилля виявились марними - контрабанда і збут алкогольних напоїв лише спровокував ріст організованої злочинності, і в 1933 році у США було ратифіковано 21-у поправку до Конституції, котра відмінила "сухий закон".
1924 - Іспанський льотчик Пабло Пескара протримався в повітрі на гелікоптері власної конструкції 8 хвилин 13 секунд, пролетівши більше кілометра.
1937 - Першим секретарем ЦК Компартії України замість Павла Постишева призначено Лазара Кагановича.

Новітня історія

1945 - Після прийняття рішення залишатись в Берліні до остаточного вирішення долі війни, не зважаючи на загрозу наступу на місто радянських військ, Адольф Гітлер спустився в підземний бункер, що розміщувався на глибині 18 метрів під його канцелярією, і залишався в ньому протягом наступних 105 днів аж до дня свого самогубства. Гітлер залишав бункер лише один раз і, займаючись питаннями оборони, спілкувався виключно з колегами по партії, в основному з Германом Герінгом, Гайнріхом Гімлером та Іоахімом Ріббентропом. Тут же, в бункері, 29 квітня Адольф Гітлер одружився зі своєю давньою пасією Євою Браун.
1947 - Венсан Оріоль став першим президентом французької Четвертої республіки і пербував на цій посаді один семирічний термін. За його президентства у Франції змінилось 18 урядів.
1959 - На Горьківському автозаводі зібрана перша партія автомобілів "Чайка" (ГАЗ-13), призначених виключно для вищої радянської партійної та господарської номенклатури СРСР. ГАЗ-13 випускався до 1981 року і за цей час було приблизно 3179 авто.
1964 - У бродвейському театрі Сент-Джеймс відбулась прем'єра м'юзикла "Hello, Dolly!" за п'єсою Тортона Уайлдера "Сваха". Спектакль користувався надзвичайною популярністю і був зіграний 2844 рази.
1964 - На бульварі Сансет у Лос-Анжелесі почала роботу перша у світі дискотека під назвою "Whisky-A-Go-Go". У цьому ж закладі влітку 1964 року започатковано стиль танцю "гоу-гоу", призначений для розваги відвідувачів дискотек і нічних клубів.
1969 - У знак протесту проти радянського вторгнення в Чехословаччину чеський студент Ян Палах на Вацлавській площі в Празі здійснив акт самоспалення. Він помер за 3 дні в клініці Карлового університету.
1973 - Радянський самохідний апарат «Луноход-2» доставлено на Місяць міжпланетною станцією «Луна-21». Незважаючи на пошкодження системи навігації, за чотири місяці апарат подолав 37 кілометрів і передав на Землю 80 тисяч кадрів телезйомки поверхні Місяця.
1979 - Під загрозою військового перевороту та масових і жорстоких демонстрацій проти свого правління, Мохаммед Реза Пехлеві, шах Ірану з 1941 року, залишив країну і виїхав до Єгипту. Через 14 днів аятолла Рухолла Хомейні, духовний натхненник і лідер Іранської революції, повернувся на батьківщину після 15 років вимушеної еміграції і очолив країну.
1990 - З метою припинити міжетнічні та релігійні вірмено-азербайджанські конфлікти, що привели до численних людських жертв, радянське керівництво на чолі з Михайлом Горбачовим оголосило в деяких районах Азербайджану та Вірменії надзвичайний стан і направило в райони заворушень 11-тисячний армійський контингент. Однак, протягом наступних двох років, до відставки Горбачова і розпаду СРСР, сутички на етнічній основі в Азербайджані радянському керівництву припинити так і не вдалось.

Наш час

1991 - Опівночі 16 січня закінчився визначений ООН термін виведення іракських військ з окупованого Кувейту і о 4:30 ранку з авіаційної бази у Саудівській Аравії, американського та британського авіаносців, що знаходились у Перській затоці, в повітря піднялися перші літаки, щоб завдати бомбового удару по Іраку. О 7-й ранку Білий дім офіційно оголосив про початок операції "Буря в пустелі".
1992 - У Мехіко представниками уряду Сальвадору і лідерами опозиційного Фронту національного визволення імені Фарабундо Марті підписано угоду про закінчення громадянської війни, що тривала 12 років і привела до загибелі більше 75 тисяч осіб.
1997 - Компанія Microsoft випустила Office 97, комплексну офісну програму, яка миттєво стала бестселером і завоювала 80% ринку.
2000 - У місті Лхаса (Тібет) під наглядом китайських властей пройшла церемонія призначення дворічного Сойнама Пункога 7-м тібетським ламою.
2003 - США запустили корабель-човник «Колумбія», на борту якого перебував перший астронавт Ізраїлю Ілан Рамон. Шаттл зазнав аварії під час повернення на Землю 1 лютого і всі семеро астронавтів загинули. Це був останній політ за програмою «Колумбія».
2012 - В області Азавад почалось Туарезьке повстання за її відділення від Малі. До кінця березня вся північ країни була захоплена повстанцями, а 6 квітня булв проголошена Незалежна Держава Азава (НГА). 15 липня 2012 року представники Національного руху за звільнення Азавада повідомили, що оскільки світова спільнота не визнала НГА, розглядаючи його як невід'ємну частину держави Малі, вони відмовилися від ідеї створення незалежної держави Азавад, віддавши перевагу отриманню культурної, економічної і політичної автономії в межах Малі.
2014 - Верховна Рада України прийняла з порушенням процедури і закону пакет законів, які обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.

Народились 16 січня

1901 - 6 серпня 1973, Фульгенсіо Батіста, президент Куби Рубен Фульгенсіо Батіста-і-Сальдівар, президент-диктатор Куби (1933-44, 1952-59 рр.).
1910 - 31 березня 1952, Вальтер Фрідріх Шелленберг, керівник військової розвідки Третього рейху.
1934 - Василь Лановий, російський актор Василь Семенович Лановий, російський актор українського походження ("Рицарський роман", "Падіння", "Війна і мир", "Сімнадцять миттєвостей весни", "Петровка, 38", "Дні Турбіних"). Сьогодні 84-а річниця.
1948 - Джон Карпентер, американський кінорежисер, сценарист ("Втеча з Лос-Анжелеса", "Князь темряви", "У пащі безумства", "Напередодні Дня всіх святих", "Галоуін", "Щось"). Сьогодні 70-а річниця.
1959 - Шаде, англійська співачка Шаде (Гелен Фолашейд Аду), англійська співачка нігерійського походження ("Smooth Operator", "Diamond Life", "Promise", "Stronger than Pride"). Сьогодні 59-а річниця.
1966 - Мексайн Джонс, співак в стилі ритм-енд-блюз (En Vogue). Сьогодні 52-а річниця.
1974 - Кейт Мосс, англійська топ-модель Кейт Мосс, англійська супермодель (Calvin Klein). Сьогодні 44-а річниця.
1979 - Елая, американська співачкаЕлая (Дана) Хоутон, американська співачка в стилі R&B. Сьогодні 39-а річниця.
1983 - Андрій Анатолійович Русол, український футболіст; захисник «Дніпра» (Дніпропетровськ) і національної збірної України. Сьогодні 35-а річниця.
1984 - Віктор Васильович Постол, український боксер-професіонал в першій напівсередній ваговій категорії (до 63,5 кг); чемпіон світу за версією WBC (з 3 жовтня 2015). Сьогодні 34-а річниця.

Померли 16 січня

309 - Марцел I, тридцятий Папа Римський (308-309 рр.). 1709 років тому
310 - Євсевій, тридцятий перший Папа Римський (309). 1708 років тому
1599 - Едмунд Спенсер, англійський поет епохи англійського Відродження (Календар пастуха, Королева фей). 419 років тому, в 47 років (нар. 1552 р.).
1794 - Едуард Гіббон, англійський історик ("Історія занепаду і руйнування Римської імперії"). 224 роки тому, в 57 років (нар. 8 травня 1737 р.).
1891 - (Клемент-Філіберт-) Лео Деліб, французький композитор, автор перших симфонізованих балетів ("Коппелія", "Сільвія"), опери ("Лакме"). 127 років тому, в 55 років (нар. 21 лютого 1836 р.).
1950 - Густав Крупп фон Болен унд Гальбах, прусський дипломат, бізнесмен, глава концерну "Крупп" у першій половині 20-го ст. (прізвище Крупп отримав після одруження з Бертою Крупп, дочкою Фрідріха Круппа). 68 років тому, в 80 років (нар. 7 серпня 1870 р.).
1957 - Артуро Тосканіні, італійський оперний диригент, віолончеліст. 61 рік тому, в 90 років (нар. 25 березня 1867 р.).
1967 - Роберт ван де Грааф, американський фізик, винахідник (генератор ван де Граафа, 1931). 51 рік тому, в 66 років (нар. 20 грудня 1901 р.).Loading...