Цей день в історії - 16 вересня

Цей день в історії - 16 вересня

259-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 106 днів. Іменинники - Домна, Дорофей, Зинон, Іван, Петро. Міжнародний день охорони озонового шару, а в Папуа-Новій Гвінеї та Мексиці святкують День незалежності.

Головні події 16 вересня

• Гадяцький договір, 1658

• Війна «Чорний вересень», 1970

• Убивство Георгія Ґонґадзе, 2000

Всі події 16 вересня

1400 - Невеликою групою своїх прихильників Оуайн Гліндур, правитель держави Поуіс Вадог, що підняв повстання проти англійського короля Генріха IV Ланкастера, проголошений принцем Вельсу. Він став останнім валійцем, що носив цей титул, яким номінували найсильнішого правителя валійських князівств.

1630 - Массачусетське селище Шоумат перейменоване у Бостон і оголошене столицею штату Массачусетс.

Нова історія

1658 - У Гадячі за ініціативою гетьмана Івана Виговського між Польщею і Україною підписано договір, що передбачав утворення у Речі Посполитій третьої складової частини федерації - Великого Князівства Руського. Воно складалось з Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств, а верховна влада в ньому, як військова, так і цивільна, мала належати гетьману, якого обиратимуть пожиттєво.

1804 - Для визначення фізичних, хімічних і метеорологічніх параметрів атмосфери французький фізик Жозеф-Луї Гей-Люсак піднявся в небо на повітряній кулі і встановив при цьому рекорд висоти - 7016 метрів.

1810 - Католицький священник Мігель Ідальго-Костілла зачитав перед натовпом у мексиканському місті Долорес революційну петицію, що увійшла в історію під назвою "Відозва з Долорес", в котрій закликав до повалення 300-літнього панування Іспанії, перерозподілу земельної власності поміщиків та церкви і расової рівності населення Мексики. Відозва знайшла підтримку серед бідняків та індійців і згодом селянська армія рушила на Мехіко. За іронією долі, ініціативу в Революційній війні, що тривала протягом наступних десяти років, перехопили прихильники монархічної влади і расової сегрегації, котрі в 1822 році проголсили Мексику незалежною конституційною монархією на чолі з імператором Агустіном Інтурбіде, лідером роялістів, з привілейованим положенням католицької церкви, зрівнням соціального статусу іспанців та креолів і обмеженням суспільних прав індіанців та мексиканців змішаної крові. Мексиканська імперія проіснувала менше року і в 1823 році Мексика стала республікою.

1908 - У штаті Нью-Джерсі Вільям Дюран заснував компанію "General Motors", майбутнього виробника автомобілів Cadillac, Buick, Oldsmobile, Pontiac, Chevrolet.

1932 - Перебуваючи у в'язниці поблизу Бомбея, Мохандас Ганді почав голодування на знак протесту рішення британського уряду підтримати нову індійську конституцію, за якою виборча система Індії зберігала поділ на касти. Протест Ганді закінчився за 6 днів, коли з конституції були вилучені гарантії для касти «недоторканних» протягом 70 років бути представленими у парламенті.

1938 - Оркестр Томмі Дорсі записав на студії Victor Records сьогодні вже класичну свінгову композицію "Boogie Woogie".

Новітня історія

1940 - В умовах неминучого вступу в бойові дії 2-ї Світової війни в США прийнято закон про загальну військову повинність для всіх чоловіків віком від 21 до 35 років.

1941 - Під тиском союзників Реза-шах Пехлеві зрікся престолу і новим шахом Ірану став його син Мохаммед Реза Пехлеві, котрий правив країною до 1979 року, коли його режим був повалений в результаті масових антиамериканських і панісламських виступів.

1959 - У Нью-Йорку в готелі «Sherry-Netherland» компанія Xerox продемонструвала перший успішний промисловий копіювальний апарат «Xerox 914», який революціонізував документообіг. Він важив 294 кг, коштував 27 500 доларів і працював зі швидкістю 136 копій розміром 229 мм х 356 мм за годину.

1963 - На студії Swan у Лондоні The Beatles записали пісню "She Loves You".

1963 - За ініціативою прем'єр-міністра Малайської Федерації Абдули Рахмана утворено Федерацію Малайзія, до котрої увійшли Малайя, Сінгапур, Сабах і Саравак.

1970 - Після ряду зіткнень між воєнізованими загонами палестинців, що оселились в Йорданії після поразки коаліції арабських держав у Шестиденній війні, і урядових військ, король Хусейн віддав наказ повернути під свій контроль зони розселення палестинців. Бойові дії, відомі як війна «Чорний вереснем», тривали до липня наступного року і привели до загибелі до 5 тисяч людей і вислання близько 150 тисяч палестинців у Ліван, куди були перенесені штаб-квартири палестинських організацій, включаючи Організацію Визволення Палестини.

1975 - Колишня австралійська колонія Папуа - Нова Гвінея проголосила себе незалежною від Австралії монархією.

1976 - 23-річний вірменський плавець Шаварш Карапетян, випадково опинившись на місці падіння тролейбуса з дамби у Єреванське озеро, з глибини 10 метрів врятував 20 пасажирів. Тривале перебування у крижаній воді і отримані травми, привели до тривалої хвороби, інвалідності і припинення спортивної кар'єри 11-разового рекордсмена світу, 17-разового чемпіона світу, 13-разового чемпіона Європи і 7-разового чемпіона СРСР з підводного плавання.

1978 - У північно-східній частині Ірану стався землетрус силою 7,7 балів, який практично повністю зруйнував місто Табас (з 17 тисяч чоловік вижило близько 2 тисяч). Всього внаслідок землетрусу загинуло 25 тисяч чоловік.

1982 - Через декілька годин після того як ізраїльські війська увійшли в Західний Бейрут, християнська міліція ливанського майора Саада Хаддада, союзника Ізраїлю, вчинили напад на табори палестинсьих біженців Шабра і Шатілла, де за два дні було вбито близько тисячі чоловік, включаючи жінок і дітей. Ізраїль спочатку заперечував сам факт геноциду, а потів зняв з себе будь-яку відповідальність за цей інцидент. 29 вересня для запобігання подальшому кровопролиттю ООН знову ввела миротворчий військовий контингент в Ливан.

1983 - Австрійський спортсмен і актор Арнольд Шварценеггер отримав громадянство США.

1987 - В Монреалі 23 провідні країни світу підписали протокол із закликом до припинення до 2000 року виробництва хімікатів, що руйнують озоновий шар Землі. Договір набув чинності 1 січня 1989 року. До 1997 року до Монреальського протоколу приєдналось ще 133 держави. У 1991 році Україна підтвердила свою участь у ньому. За розрахунками фахівців, якщо країни світу будуть дотримуватись Монреальського протоколу, то озоновий шар може відновитись до 2050 року.

Наш час

1992 - Внаслідок падіння промислового виробництва і невдалої політику Банку Англії відбулось різке падіння вартості фунта стерлінга по відношенню до німецької марки і американського долара. Його девальвація тривала до листопада і привела до втрати 25% вартості. «Чорна середа» змусила Велику Британію вийти з європейської валютної системи (ЄВС) і повернутися до вільно плаваючого обмінного курсу.

1998 - У Парижі відбулась прем'єра мюзиклу «Нотр-Дам де Парі», створеного за мотивами однойменного роману Віктора Гюго композитором Рікардо Коччанте і поетом Люком Пламондоном. Цього ж року стартувала скорочена американська версія мюзиклу в Лас-Вегасі і англійська версія в Лондоні.Пісні «Belle» і «Le temps des cathedrales» стали світовими хітами. Мюзикл «Нотр-Дам де Парі» потрапив у Книгу Рекордів Гіннеса, як найуспішніший за перший рік роботи.

1999 - Ураган Флойд, що налетів на штат Північна Кароліна зі швидкістю 180 км/год привів до руйнування більше 12 тисяч будинків і загибелі 52 чоловік. Із-за проливних дощів власті Північної Кароліни і сусідніх штатів змушені були провести евакуацію більше 2.6 мільйонів осіб, найбільшу в США евакуацію в умовах мирного часу.

2000 - У Києві зник український журналіст Георгій Ґонґадзе. Ця подія, поряд з оприлюдненням звинувачень про можливу причетність влади до долі журналіста, стала причиною наймасштабнішої політичної кризи в Україні за останні 10 років, а також масових акцій протесту у Києві.

2014 - Верховна Рада України ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, зміст якої розроблено конкретно для України і яка має замінити Угоди про партнерство та співробітництво даючи Україні змогу перейти від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції.

Народились 16 вересня

16 - 10 червня 38, Юлія Друзілла, сестра і, можливо, коханка імператора Калігули; друга дочка Германіка і Агрипіни Старшої.

1387 - 31 серпня 1422, Генріх V (Генріх Ланкастер), король Англії (з 1413 року), завойовник Нормандії і Пікардії, регент при французькому королі Карлі VI Божевільному.

1462 - 18 травня 1525, П'єтро Помпонацці, італійський філософ епохи Відродження («Про безсмертя душі», «Про причини явищ природи»).

1745 - 28 квітня 1813, Михайло Ілларіонович Кутузов, російський полководець і дипломат, генерал-фельдмаршал і світлійший князь (з 1812); герой Франко-російської війни 1812 р.

1859 - 6 червня 1916, Юань Шикай, китайський військовий, політик, президент Китайської республіки (1912–16 рр.); останній імператор Китаю (1915-16 рр.).

1891 - 22 грудня 1980, Карл Деніц, німецький грос-адмірал, головнокомандуючий військово-морським флотом нацистської Німеччини (з 1943 р.), спадкоємець Адольфа Гітлера на посту глави держави (з травня 1945 р.); міжнародним трибуналом в Нюрнберзі був визнаний військовим злочинцем і засуджений на 10 років ув'язнення.

1893 - 22 жовтня 1986, Альберт Сент-Дьєрдьї, мадярський біохімік, лауреат Нобелівської премії (1937) за відкриття аскорбінової кислоти і дослідження її властивостей. 125 років з дня народження.

1923 - 23 березня 2015, Лі Куан Ю, сінгапурський державний діяч, перший прем'єр-міністр Республіки Сінгапур (1959-90 рр.). 95 років з дня народження.

1925 - 14 травня 2015, Бі Бі Кінг (Райлі Бен Кінг), американський блюзовий музикант, співак (The Thrill Is Gone, I Like to Live the Love, Rock Me Baby), лауреат премії "Гремі" за внесок в музику (1987).

1927 - 23 червня 2011, Пітер (Майкл) Фальк, американський кіноактор (Кишенькове диво, Коломбо, Великі перегони).

1947 - 7 жовтня 1984, Валерій Веніамінович Марченко, український дисидент-правозахисник, літературознавець і перекладач.

1952 - Міккі Рурк (Філіп Андре Рурк), американський актор (Куля, 9 1/2 тижнів, Кривавий четвер, Рік дракона, Жар тіла, Місто страху, Серце ангела, Дика орхідея, Харлі Девідсон і ковбой Мальборо, 1941); лауреат премії «Золотой глобус».

1956 - Девід Копперфілд (Девід Сет Коткін), американський ілюзіоніст.

1963 - Річард Маркс, американський співак, композитор (Hazard, Children of the Night, Too Late to Say Goodbye, Keep Coming Back, Angelia, Take This Heart, Right Here Waiting, Satisfied , Endless Summer Nights). 55 років з дня народження.

1968 - Марк Ентоні (Марко Антоніо Муньїс Руїс), американський музикант, співак. 50 років з дня народження.

Померли 16 вересня

1380 - Карл V Мудрий, король Франції (1364-80 рр.), фактичний правитель країною після полонення англійцями його батька, короля Іоанна II Доброго (1356); батько короля Карла VI Божевільного. 638 років тому, в 42 роки (нар. 21 січня 1338 р.).

1498 - Томас Торквемада, Великий інквізитор Іспанії; розробив систему органів інквізиції, склав її кодекс, створив процедуру інквізиційного суду та увів у масову практику аутодафе. 520 років років тому, в 78 років (нар. 14 жовтня 1420 р.).

1534 - Михайло Львович Глинський, український магнат, воєначальник і державний діяч Великого князівства Литовського і Великого князівства Московського татарського походження. 484 роки тому, в 67 років (нар. 1467 р.).

1736 - Даніель Габріель Фаренгейт, німецький хімік і фізик; першим запропонував метод очищеня ртуті, винайшов спиртовий (1709) та ртутний (1714) термометри, запропонував температурну шкалу (1724), згодом названу його іменем, в котрій температура танення льоду становила 32 градуси, а відстань до температури кипіння води - 180 градусів. 282 роки тому, в 50 років (нар. 24 травня 1686 р.).

1824 - Людовик XVIII (Людовик Бурбон), король Франції (1812-24 рр.); брат страченого короля Людовика XVI. 194 роки тому, в 69 років (нар. 17 листопада 1755 р.).

1911 - Едуар Ньєпор, французький льотчик і авіаконструктор. 107 років тому, в 36 років (нар. 24 серпня 1875 р.).

1932 - Рональд Росс, шотландський біолог; встановив роль комарів роду Anopheles у розповсюдженні малярії, що дало можливість знайти способи боротьби з цим захворюванням; лауреат Нобелівської премії (1902). 86 років тому, в 75 років(нар. 13 травня 1857 р.).

1967 - Павло Григорович Тичина, український поет-модерніст ("Сонячні кларнети", "Замість сонетів", "Чуття єдиної родини"), державний діяч (голова Верховної ради УРСР, 1955-59 рр.). 51 рік тому, в 76 років (нар. 23 січня 1891 р.).

1977 - Марк Болан, британський рок-музикант, лідер групи T. Rex, автор 11 хітів, написаних в 1970-74 роках. 41 рік тому, в 30 років (нар. 30 вересня 1947 р.).

1977 - Марія Каллас (Марія Сесілія Софія Анна Калогеропулос), американська оперна співачка (ліричне сопрано) грецького походження. 41 рік тому, в 54 роки (нар. 2 грудня 1923 р.).

2000 - Георгій Ґонґадзе, український журналіст, смерть якого назавжди змінила Україну. 18 років тому, в 31 рік (нар. 21 травня 1969 р.).


Loading...
Loading...