Цей день в історії - 18 червня

Цей день в історії - 18 червня

169-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 196 днів.

Іменинники - Гнат, Дорофей, Ігор, Костянтин, Леонід, Маркіян, Федір.

В Азербайджані відзначають День прав людини, в Аргентині - День прапора, на Сейшельських островах - День конституції.

Головні події 18 червня

• Розділ імперії Олександра Македонського, 323 до н.е. • Похід русів на Царгород, 860 • Битва при Пате, 1429 • Битва під Ватерлоо, 1815 • Антипартійна змова проти Хрущова, 1957

Всі події 18 червня

323 до н. е. - У Вавилоні завершились переговори про розподіл володінь Олександра Великого між його найближчими соратниками і його забальзамоване тіло в золотому саркофазі було відправлене для поховання на батьківщині в Пеллі. Однак, невдоволення прийнятими рішеннями переросло у двадцятилітню війну між колишніми сподвижниками, в ході якої був убитий син Македонського, а його імперія розпалась на три еліністичні царства - Єгипетське, Македонське і Сирійське.

Середні віки

618 - Війська Лі Юаня, військового губернатора міста Тайюань, зайняли Лоян і повалили владу імператора Ян-ді з династії Суй. Після його страти Лі Юань був проголошений імператором-засновником династії Тан, що правила Південно-Східним Китаєм протягом наступних трьох століть.
860 - Близько 200 руських суден причалили до берегів Босфора і взяли Константинополь в облогу. Не зумівши здолати місто, руси спустошили навколишні містечка, пограбувавши і вбивши їх жителів. Не зумівши здолати місто, руси спустошили навколишні містечка, пограбували і вбили їх жителів.
1054 - Біля Чивіти (Калабрія) відбулась битва між норманською армією на чолі з графом Аверси Річардом I Капуанським, графом Апулії Гемфрі (Онфруа Отвілем) і його братом Робертом Гвіскаром з одного боку, та армією папи Лева IX. Завершилась перемогою норманів та ув'язненням папи в Беневенто, де він утримувався дев'ять місяців, доки не визнав два норманських графства Аверсу і Апулію.
1155 - Увійшовши з військами в Рим на допомогу папі Адріану IV, в соборі Св. Петра на престол імператора Священної Римської імперії коронувався король Німеччини і герцог Швабії Фрідріх Гогенштауфен, відомий як Барбаросса.
1429 - Між французькими і англійськими військами відбулась битва біля Пате. Розгром англійців викликав небувалий підйом у французів і поряд із зняттям облоги Орлеану, коронуванням Карла VII в Реймсі став переломним моментом у Столітній війні, який привів до вигнання англійців із Франції.
1583 - Річард Мартін у Лондоні видав перше страхове свідоцтво. Його отримав Вільям Гіббонс, а сума страхування склала 383 фунта.

Нова історія

1668 - Після загибелі Івана Брюховецького на військовій раді новим гетьманом всієї України обраний Петро Дорошенко.
1754 - Для захисту Нової Сербії, території між Південним Бугом та Дніпром, відібраної в українського козацтва і заселеної сербами, угорцями, волохами, молдавани, хорватами, закладено фортецю Святої Єлисавети. Після знищення Запорізької Січі у червні 1775 року та приєднання Кримського ханства до Російськогї імперії 1783 року Єлисаветинська фортеця втратила військово-стратегічне значенняі 21 лютого 1784 року фортеця Святої Єлисавети перетворена на місто Єлисаветград (нині - Кропивницький).
1757 - В ході Семилітньої війни між 54-тисячною австрійською армією під командуванням фельдмаршала Леопольда Дауна і 35-тисячної прусської армією, очолюваної королем Пруссії Фрідріхом II і князем Моріцем фон Дессау відбулась битва при Коліне, в якій Пруссія зазнала поразки і була змушена відступити з Саксонії.
1782 - У Швейцарії зафіксовано останній відомий випадок страти за чаклування - засуджена за спробу отруєння Анна Гельді була обезголовлена на центральній площі міста Гларус. У 2008 році представник міста Гларус подав до парламенту Швейцарії прохання про зняття всіх звинувачень з Анни Гельді, і 27 серпня 2008 року вона була визнана незаконно засудженою.
1812 - На наступний день після голосування у Сенаті щодо військових дій проти Великобританії, президент США Джеймс Медісон оголосив початок Другої англо-американської війни. Її причинами були британська економічна блокада Франції, союзниці США, і підтримка Англією корінних індіанських племен, зокрема в районі Великих Озер. Саме в цей період виник термін "військові яструби" щодо членів Сенату, котрі особливо активно наполягали на початку війни, сподіваючись на інтервенцію американської армії в Канаду і захоплення значних територій. Американці здійснили три подібні спроби і всі вони закінчились невдало. Закінчилась війна підписанням 24 грудня 1814 року Гентського миру, коли американцям став очевидним крах імперії Наполеона і британці перекинули в Америку значні збройні сили.
1815 - Відбулась битва під Ватерлоо (Бельгія), в якій французам, очолюваним Наполеоном, завдали поразки об'єднанні сили англо-голландських і прусських військ, поклавши кінець наполеонівській ері в європейській історії.
1873 - Американська феміністка Сюзан Ентоні оштрафована на 100 доларів за спробу взяти участь в голосуванні на президентських виборах на рівні з чоловіками.
1878 - 20-річний польський матрос, уроженець Бердичева, Юзеф Коженьовський вперше зійшов на англійську землю, котру він згодом прославив як письменник Джозеф Конрад.
1881 - Імператори Німеччини, Австрії та Росії підписали таємну угоду, "Союз трьох імператорів", згідно з котрою члени союзу зобов'язувались не надавати підтримки жодній з держав, котра напала на одного з членів союзу.
1906 - Після поразки збройного повстання в Москві припинила своє існування Марковська республіка, селянське самоврядування на території Марківської волості Волоколамського повіту Московської губернії, проголошена 31 жовтня 1905 року.
1917 - Незважаючи на заборону військового міністра Росії Олександра Керенського, у Києві розпочав роботу II Всеукраїнський Військовий з'їзд під головуванням Володимира Винниченка, у роботі якого взяло участь 2308 делегатів з усіх фронтів, флотів і флотилій, а також запасних частин. На з'їзді було обрано Тимчасову Раду Військових Депутатів у складі 132 чоловік, яка увійшла до складу Української Центральної Ради; Симон Петлюра був переобраний Головою Українського Генерального Військового Комітету.
1918 - Щоб не втратити військові кораблі згідно з рішенням Брестського миру, у Цесімській бухті Новоросійська під керівництвом Федора Раскольникова затоплено російський Чорноморський флот (1 лінкор і 9 есмінців).
1928 - Закінчився 21-годинний безпосадковий трансатлантичний авіапереліт, під час котрого Амелія Ерхарт стала першою жінкою, котра здійснила його літаком. На цей раз вона була лише пасажиром і лише через чотири роки самостійно здійснили аналогічний політ.
1932 - У Женеві відбулась перша міжднародна конференція національних баскетбольних асоціацій Аргентини, Чехословаччини, Греції, Італії, Латвії, Португалії, Румунії та Швейцарії, на котрій прийнято рішення про створення Міжнародної федерації баскетболу (ФІБА).
1932 - Після 12 днів припинила своє існування Соціалістична республіка Чилі, проголошена ліворадикальною воєнною хунтою на чолі з генералом Мармадуке Грове.
1934 - У зв'язку з убивством міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького поліція провела масові арешти серед членів ОУН і заарештувала Романа Шухевича. 7 липня без достатніх доказів вини він був поміщений в концентраційний табір у Березі Картузькій.
1937 - Екіпаж радянського літака "АНТ-25" у складі Валерій Чкалов, Георгій Байдуков та Олександр Беляков почав безпосадковий переліт за маршрутом Москва - Північний полюс - США, котрий успішно завершився 20 червня призмемленням на аеродромі Ванкувера. Дальність польоту склала 8504 кілометрів.

Новітня історія

1939 - У Каневі відкрито бронзовий пам'ятник Тарасу Шевченку роботи скульптора Матвія Манізера і архітектора Євгена Левінсона.
1940 - Генерал французької армії Шарль де Голль виступив з Лондона по радіо Бі-Бі-Сі та звернувся до французів, які продовжували чинити опір нацистським військам з промовою, яка увійшла в історію як звернення «До всіх французів», - він закликав не припиняти боротьби проти нацистської Німеччини. У 2005 році ЮНЕСКО включила промову Шарля де Голля в реєстр «Пам'ять світу».
1948 - Звукозаписуюча студія Columbia Records представила першу довгограючу (LP) платівку - .12-дюймову платівку, призначену для відтворення зі швидкістю 33 об/хв.
1953 - Єгипетський генерал Мохаммед Нагіб став першим президентом країни і Єгипет було проголошено республікою.
1957 - Група вищих радянських і партійних діячів скликала засідання Пленуму ЦК КПРС, на якому планувала змістити з поста Першого секретаря ЦК КПРС Микиту Хрущова. Проте останньому вдалось змінити хід засідання і домогтися зняття зі своїх посад учасників «антипартійної змови», котрі з часом були виключені з партії.
1979 - Президент США Джеймс Картер і радянський лідер Леонід Брежнєв підписали у Відні договір ОСВ-2 про обмеження стратегічних озброєнь, переговори по якому тривали сім років. Через півроку СРСР ввів Обмежений військовий контингент в Афганістан і Сенат США так і не ратифікував договір. Проте його положення дотримувалися обома сторонами.
1981 - Свій перший політ виконав Lockheed F-117 Nighthawk, одномісний дозвуковий тактичний малопомітний ударний літак американської фірми Lockheed Martin, призначений для таємного проникнення через систему ППО противника і атак стратегічно важливих наземних об'єктів військової інфраструктури. Останній серійний екземпляр був поставлений ВПС США в 1990 році, а в середині 2008 року літаки цього типу були повністю зняті з озброєння.
1983 - З мису Канаверал (штат Флорида) у свою другу експедицію стартував човник "Челленджер", на борту котрого була доктор Саллі Райд, астрофізик із Стенфордського університету. Вона стала першою американкою, що полетіла в космос.

Наш час

1996 - Сейм Латвії обрав Гунтіса Улманіса президентом на другий термін.
2006 - З космодрому Байконур Казахстан запустив свій перший космічний супутник, KazSat-1, виготовлений Національним інноваційним фондом Казахстану і російським Державним космічним науково-виробничим центром ім. Хрунічева..
2009 - З космодрому на мисі Канаверал за допомоги ракети-носія Atlas V запущено космічний зонд НАСА Lunar Reconnaissance Orbiter для дослідження Місяця.
2012 - 77-річний Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд, син першого короля Саудівської Аравії Абдул-Азіза ібн Сауда, після смерті свого брата наслідного принца Наїфа став королем Саудівської Аравії.

Народились 18 червня

1681 - 19 вересня 1736, Феофан Прокопович, український теолог Феофан (Єлезар) Прокопович, український вчений, теолог, письменник, поет, ректор Київської академії (1710-16 рр.).
1799 - 5 жовтня 1880, Вільям Ласселл, англійський астроном; відкрив супутники Урана і Нептуна.
1812 - 27 вересня 1891, Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва).
1868 - 9 лютого 1957, Міклош Хорті, контр-адмірал австро-угорського флоту (1918), регент Королівства Угорщина (1920—1944); з 1949 року проживав у Португалії. 150 років з дня народження.
1882 - 2 липня 1949, Георгій Михайлович Димитров, болгарський комуніст, звинувачений у підпалі рейстагу (1933), але виправданий Лейпцігським судом, голова Комінтерну (1935-43 рр.), лідер комуністичної Болгарії (1946-49 рр.).
1884 - 11 жовтня 1970, Едуар Даладьє, французький державний і політичний діяч, прем'єр-міністр (1933, 1934, 1938-40 рр.), один із підписантів Мюнхенської угоди (1938).
1907 - 17 січня 1982, Варлам Шаламов, російський письменник Варлам Тихонович Шаламов, російський письменник, багаторічний в'язень радянських концтаборів ("Колимські оповідання").
1919 - 5 липня 1995, Юрі Ярвет, естонський актор (Король Лір, Соляріс).
1926 - 13 листопада 2010, Аллан Сендидж, американський астроном Аллан Рекс Сендидж, американський астроном; першим відкрив космічний об'єкт з надзвичайно великим випромінюванням (квазар).
1935 - Юрій Соломін, російський актор Юрій Мефодійович Соломін, російський актор (Адьютант його величності, Дерсу Узала, ТАРС уповноважений заявити, Летюча миша), режисер (Берег його життя, Спочатку було слово).
1941 - Роже Лемер, тренер збірної Франції з футболу; під його керівництво виграно чемпіонат сіту (1998) і Європи (2000).
1942 - (Джеймс) Пол Маккартні, англійський музикант Пол Маккартні, англійський музикант, композитор, співак, лауреат "Гремі" [1990] (The Beatles (49 хітів), Wings (35 хітів)); член Залу слави рок-н-ролу з 15 березня 1999 року.
1942 - Табо Мбекі, соратник Нельсона Мандели, другий чорношкірий президент ПАР (1999).
1949 - 10 квітня 2010, Лех Качинський, польський політик, президент Польщі (2005-2010 рр.).
1949 - Ярослав Качинський, польський політик, прем'єр-міністр республіки Польща (2006-07 рр.).
1952 - Ізабелла Росселіні, французька актриса Ізабелла Росселіні, французька модель, актриса («Смерть їй пасує», «Твін Пікс», «Безчестя», «Голубий вельвет»).
1971 - Натан Морріс, співак у стилі ритм-енд-блюз (Boyz II Men).
1976 - Максим Галкін, російський гуморист Максим Олександрович Галкін, російський гуморист, актор, телеведучий.

Померли 18 червня

741 - Лев III (Лев Ісавр), візантійський імператор (717-741 рр.); засновник Сирійської династії. 1277 років тому, в 24 роки (нар. 717 р.).
1037 - Ібн Сіна (Авіценна), перський вчений-енциклопедист, філософ, лікар, хімік, астроном, теолог, поет; автор близько 450 трактатів на теми з різних галузей знань. 981 рік тому, в 57 років (нар. 16 серпня 980 р.).
1928 - Руаль Амундсен, норвезький полярний дослідник Руаль Амундсен, норвезький полярний дослідник; першим досягнув Південного полюсу (1911). 90 років років тому, в 56 років (нар. 16 липня 1872 р.).
1936 - Максим Горький (Олексій Максимович Пєшков), російський публіцист, письменник ("Матір", "На дні", "Єгор Буличов та інші", "Життя Клима Самгіна"). 82 роки тому, в 68 років (нар. 28 березня 1868 р.).
1974 - Георгій Жуков, радянський воєнначальникГеоргій Костянтинович Жуков, маршал Радянського Союзу, чотири рази Герой Рядянського Союзу, міністр оборони СРСР (1955-57 рр.). 44 роки тому, в 78 років (нар. 1 грудня 1896 р.).
1981 - Віктор Михайлович Іванов, український кінорежисер («За двома зайцями», «Ключі від неба»), сценарист, письменник. 37 років тому, в 72 роки (нар. 13 лютого 1909 р.).
1982 - Джон Чивер, американський письменник ("Буллет-Парк"). 36 років тому, в 70 років (нар. 27 травня 1912 р.).
1982 - Курт Юргенс (Курд Йоргенс), німецький кіноактор (Шпигун, котрий мене любив, І створив бог жінку, Найдовший день). 36 років тому, в 67 років (нар. 13 грудня 1915 р.).
1993 - Іван Макарович Гончар, український скульптор, живописець, графік. 25 років років тому, в 82 роки (нар. 27 січня 1911 р.).


Loading...