Цей день в історії - 18 травня

Цей день в історії - 18 травня

138-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 227 днів.

Іменинники - Адріан, Іван, Ірина, Яків. Міжнародний день музеїв, в Україні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу, в Криму - День пам'яті жертв депортації, на Гаїті - День прапора.

Головні події 18 травня• Падіння Акри, 1291 • Страта Тупака Амару II, 1781 • Депортація кримських татар, 1944 • Олександр Мороз - голова Верховної Ради України, 1994

Всі події 18 травня

363 - Землетрус, що стався у Галілеї, призвів до руйнації міст Сефорі (Ципорі), Назарету, завадив відбудові Єрусалимського Храму, зруйнованого римлянами близько 69 року і призвів до остаточного занепаду Петри, колишньої столиці Набатейського царства.

Середні віки

526 - У тюрмі Равенни помер 53-й папа римський Іван I, ув'язнений три роки перед тим Теодоріхом Великим, незадоволеним його невдалими переговорами з імператором Юстином I щодо відміни декрету про обов'язкову відмову християн від аріанської єресі. Через три тижні його наступником став черговий ставленик Теодоріха Фелікс IV.
1152 - Майбутній англійський король Генріх II Плантегенет одружився на Елеонорі Аквітанській, в результаті чого під його владою опинилась практично вся західна Франція, за територією більша, ніж володіння самого французького короля Людовика VII.
1268 - Єгипетські мамелюки султана Бейбарса захопили Антіохію і Антіохійське князівство хрестоносців припинило своє існування.
1274 - Другий Ліонський собор, скликаний папою Григорієм X для укладення унії з православною церквою та укріплення церковної дисципліни, відхилив пропозицію папи щодо організації Дев'ятого хрестового походу проти монголо-татар.
1291 - Війська мамелюків під керівництвом єгипетського султана аль-Ашраф Халі захопили Акру, столицю Єрусалимського королівства. Це стало причиною швидкої капітуляції останніх твердинь Латинського Сходу, остання з яких впала в 1303 році.

Нова історія

1652 - В британській колонії Род-Айленд прийнято перший у Північній Америці закон про заборону рабства і работоргівлі.
1724 - В московському Успенському соборі Петро I коронував свою другу дружину Марту Скавронську. Через рік, після смерті Петра, вона стала одноосібно правити Російською імперією як Катерина I.
1756 - Через два роки після початку військових дій у Північній Америці Англія оголосила Франції війну, яка увійшла в історію як Семилітня.
1781 - На головній площі Куско іспанцями підданий тортурам і страчений Тупак Амару II (Хосе Габріель Кондорканкі), керівник найбільшого повстання індіанців Перу проти іспанського панування, - за рішенням суду на його очах стратили дружину, сина і найближчих соратників, після чого Амару II вирвали язик, відтяли голову і четвертували.
1804 - Французький сенат прийняв рішення передати всю повноту влади в країні спадкоємному імператору. У грудні ним став перший консул Франції Наполеон Бонапарт.
1899 - В Гаазі почала роботу перша мирна конференція за участю представників 26 країн, на котрій було прийнято три декларації - про заборону застосування удушливих газів, розривних куль і скидання розривних снарядів з повітряних куль.
1917 - У Львові утворено головну Українську Раду, яка очолила політичні і національні сили Галичини на шляху до створення незалежної Західноукраїнської Народної республіки.
1917 - У Києві почав роботу I Всеукраїнський військовий з'їзд за участі близько 900 делегатів з різних військових частин, українських груп, товариств та організацій армій всіх фронтів, Балтійського і Чорноморського флотів, а також окремих гарнізонів і округів України, який визнав Українську Центральну Раду «єдиним компетентним органом, призваним вирішувати всі справи, що стосуються цілої України».
1920 - Всеукраїнська православна Церковна рада, тимчасовий керівний орган Української православної церкви, створений на початку грудня 1917 року, проголосила Українську православну церкву автокефальною. Наступного року відбувся I Всеукраїнський церковний собор, що завершив організаційне оформлення Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).
1931 - Над Тихим океаном розбився літак японця Сейхі Йошихара, котрий намагався здійснити перший безпосадковий переліт через океан. Через сім годин після падіння пілота врятував випадково пропливаючий неподалеку човен.

Новітня історія

1941 - Італійський князь Аймоне, герцог Сполето під іменем Томіслав II проголошений королем Хорватської незалежної держави, створеної на території сучасних Хорватії та Боснії і Герцоговини. За весь час свого правління Томіслав II не побував у своєму королівстві і втратив престол після виходу Італії з війни в 1943 році.
1944 - Cилами НКВС розпочалася депортація кримських татар з батьківщини в Узбексистан, Казахстан, Таджикистан та Росію. За офіційними даними за два с половиною дні було виселено 183 155 осіб, з яких від 15 до 46% померло від голоду і хвороб у першу ж зиму 1944-45 років.
1951 - Штаб-квартира ООН перемістилась з Лонг-Айленда на місце постійної дислокації на Манхеттен у Нью-Йорку.
1953 - Жаклін Кохран стала першою жінкою, що подолала літаком звуковий бар'єр, - на реактивному літаку F-86 вона розвинула швидкість 652,337 миль/год (близько 1090 км/год).
1960 - Вигравши на стадіоні "Хемпден Парк" у Глазго в німецької команди "Айнтрахт" з рахунком 7:3, футболісти мадридського «Реалу» п'ятий раз поспіль завоювали Кубок європейських чемпіонів з футболу. Голи забили аргентинець Ді Стефано (4) і мадяр Пушкаш (3).
1969 - Генеральна репетиція перед посадкою на Місяць - запущено "Аполлон-10" з екіпажем у складі Томас Стаффорд, Юджин Сернан і Джон Янг. Стаффорд і Сернан перейшли в спеціальний модуль і наблизились до поверхні Місяця на 15 кілометрів. 26 травня "Аполлон-10" приводнився в Тихому Океані.
1974 - У пустелі Раджастан (штат Похран) Індія провела перше випробування атомної бомби і стала шостою ядерною державою, після США, СРСР, Великої Британії, Китаю та Франції. Розробка бомби почалась у 1970 році, коли Індія стояла перед загрозою другої війни з Китаєм та четвертої з Пакистаном. Випробування бомби, потужністю, близької до потужності бомби, скинутої американцями на Хіросіму, привело до ескалації розробки аналогічного пристрою Пакистаном, котрий країна протестувала у травні 1998 року, коли Індія відновила свої випробування атомних бомб.
1980 - Футбольний клуб «Мілан», один з кращих в Італії, рішенням дисциплінарної комісії Італійської футбольної ліги за махінації, отримання хабарів президентом і ведучими гравцями клубу та організацію «договірних» матчів дискваліфіковано і відправлено у другу лігу.
1989 - Верховна рада Литовської СРСР, першою з радянських республік прийняла Декларацію про суверинітет Литви.
1990 - Між ФРН і НДР підписано договір про валютний, економічний і соціальний союз.

Наш час

1991 - Гелен Шармен стала першим громадянином Великої Британії, і 15-ю жінкою у світі, котра побувала у космосі, - вона здійснила політ на радянському космічному кораблі "Союз ТМ12". Британія стала 21-ю країною, котра має свого космонавта і третьою, котра має жінку-космонавта.
1993 - Референдум у Данії підтвердив намір країни вступити до Європейського співтовариства.
1994 - Лідер Соціалістичної партії України Олександр Мороз обраний Головою Верховної Ради. За час його керівництва парламентом було ухвалено першу Конституцію незалежної України та запроваджено в обіг гривню.
1997 - На 50-у Канському кінофестивалі "Золоту пальмову гілку" отримали фільми "Вугор" японця Шохеї Імамура і "Смак вишні" іранця Аббаса Кіаростамі.
1998 - Міністерство юстиції США порушило судову справу проти корпорації Microsoft за включення останньою власного браузера в операційну систему, що обмежує можливості конкуреції з боку інших виробників браузерів.
1999 - Японський парламент прийняв закон про заборону дитячої проституції і дитячої порнографії.
2000 - Група з семи чоловік на чолі з бізнесменом Джорджем Спейтом зайняли приміщення фіджийського парламенту і захопили прем'єр-міністра Чодрі і сім міністрів, вимагаючи передати владні посади в країні етнічним фіджийцям на противагу домінуючим у бізнесі та політиці вихідцям з Індії.
2005 - Завдяки знімкам з космічного телескопа Хаббл виявлено наявність у планети Плутон двох нових супутників - Нікс і Гідра.
2005 - Верховна Рада України ратифікувала Оттавську конвенцію, за якою Україна брала на себе зобов'язання позбутися свого арсеналу протипіхотних мін, п'ятого (після Китаю, Росії, США та пакистану) у світі. Першою країною, яка повністю виконала умови Оттавської конвенції, стала Руанда в 2009 році. Китай, Росія, США, Індія, Пакистан та більшість близькосхідник країн відмовились підписати конвенцію.
2009 - На Шрі-Ланці закінчилась громадянська війна, яка тривала з 1983 року між центральним урядом і воєнізованим рухом «Тигри звільнення Таміл Іламу» і забрала життя щонайменше 80 тисяч людей.
2012 - За підсумком первинного розміщення акцій Facebook компанія була оцінена у 104 млрд доларів і в перший же день торгів увійшла до списку 500 найкрупніших компаній США за версією журналу «Fortune».

Народились 18 травня

905 - 9 листопада 959, Костянтин VII Багрянородний (Костянтин Порфірогенет), візантійський імператор (з 913 р.) з Македонської династії; автор творів про управління державою "Про управління імперією", "Про церемонії двору".
1048 - 4 грудня 1131, Омар Хаям, персидський поет Омар Хаям, персидський поет, математик, філософ. 970 років з дня народження.
1850 - 3 лютого 1925, Олівер Хевісайд, англійський фізик і математик, один з основоположників операційного і векторного аналізу; передбачив існування іоносфери Землі.
1868 - 17 липня 1918, Микола II Романов, російський імператор Микола II Олександрович (Романов), останній російський імператор (1894-1917 рр.). 150 років з дня народження.
1872 - 2 лютого 1970, Бертран Рассел, англійський філософ Бертран Рассел, англійський математик, філософ, пацифіст, Нобелівський лауреат в галузі літератури (1950).
1895 - 21 лютого 1934, Аугусто Сесар Сандіно, національний герой Нікарагуа, очолював боротьбу (з 1926 р.) проти військ США, які окупували країну.
1897 - 3 вересня 1991, Френк Капра, американський режисер італійського походження, лауреат премії «Оскар» ("Це сталося якось вночі" [1934], "Містер Дідс їде в місто" [1936], "Ти не можеш це взяти з собою" [1938]; "Втрачений горизонт", "Кишеня чудес").
1920 - 2 квітня 2005, Іван Павло II, Папа римський Іван Павло II (Кароль Войтила), 264-й Папа римський (з 1978 р.), перший поляк на цій посаді, перший папа-неіталієць за попередні 456 років.
1949 - Рік Вейкман, англійський рок-музикант (Strawbs, Yes). Сьогодні 69-а річниця.
1957 - Мішель Крету, французький музикант Мішель Крету (Міхай Крецу), французький музикант румунського походження (Enigma: Sadeness, Return To Innocence). Сьогодні 61-а річниця.
1962 - Сандра, німецька співачка Сандра (Сандра Лауер), німецька поп-співачка («Kiss My»; «Arabesque», «Enigma»). Сьогодні 56-а річниця.
1993 - Джессіка Ватсон, австралійська мореплавальниця; до січня 2012 року - наймолодший мандрівник, який здійснив кругосвітню подорож без зупинок. Сьогодні 25-а річниця.

Померли 18 травня

1160 - Ерік IX (Ерік Святий), король Швеції (1150-60 рр.); канонізований католицькою церквою. 858 років тому, в 40 років (нар. 1120 р.).
1525 - П'єтро Помпонацці, італійський філософ епохи Відродження («Про безсмертя душі», «Про причини явищ природи»). 493 роки тому, в 63 роки (нар. 16 вересня 1462 р.).
1675 - Жак Маркетт, французький єзуїт, першопроходець і дослідник Північної Америки; засновник поселення, яке з часом стало містом Чикаго. 343 роки тому, в 38 років (нар. 10 червня 1637 р.).
1692 - Елай Ашмол, англійський антиквар, колекціонер, політик. 326 років тому, в 75 років (нар. 23 травня 1617 р.).
1781 - Тупак Амару II (Хосе Габріель Кондорканкі Ногера), перуанський революціонер, організатор і керівник повстання корінних народів Перу проти іспанських колоніальних властей. 237 років тому, в 43 роки (нар. 19 березня 1738 р.).
1799 - П'єр Бомарше, французький драматург П'єр-Огюст-Карон де Бомарше, французький драматург ("Севільський цирюльник", "Одруження Фігаро"). 219 років тому, в 67 років (нар. 24 січня 1732 р.).
1800 - Олександр Васильович Суворов, російський воєначальник, генералісімус, учасник придушення польського повстання Костюшка, воєн проти Османської імперії та революційної Франції; символ експансії Росії. 218 років тому, в 71 рік (нар. 24 листопада 1729 р.).
1909 - Ісаак Мануель Франсиско Альбеніс, іспанський піаніст, композитор ("Іспанська сюїта", "Іберія"). 109 років тому, в 49 років (нар. 29 травня 1860 р.).
1910 - Еліза Ожешко (Ельжбета Павловська), польська письменниця («Пан Граба», «Марта», «Меїр Езофович». 108 років тому, в 69 років (нар. 6 червня 1841 р.).
1966 - Юрій Петрович Дольд-Михайлик, український письменник («І один у полі воїн»), сценарист. 52 роки тому, в 63 роки (нар. 17 березня 1903 р.).
1980 - Йєн Кертіс, вокаліст панк-групи Joy Division; скінчив життя самогубством. 38 років тому, в 24 роки (нар. 15 липня 1956 р.).
1981 - Вільям Сароян, американський письменник (Час вашого життя, Некрологи, Людська комедія). 37 років тому, в 73 роки (нар. 31 серпня 1908 р.).
1990 - Джил Йєрленд, американська актриса ("Замах", "Бажання смерті 2", "Важкі часи"), письменниця; дружина актора Чарльза Бронсона. 28 років тому, в 54 роки (нар. 24 квітня 1936 р.).
2001 - Олексій Петрович Маресьєв, легендарний російський льотчик, герой Вітчизняної війни; у 1942 році, вистибнувши з підбитого літака, поранений, вісімнадцять діб виходив з території, окупованої німцями; у госпіталі йому було ампутовано обидві ного, але Маресьєв зумів продовжити службу як льотчик-винищувач. 17 років тому, в 85 років (нар. 20 травня 1916 р.).
2013 - Олексій Октябринович Балабанов, російський кінорежисер ("Брат", "Про виродків і людей", "Піжмурки", "Вантаж 200", "Морфій", "Кочегар", "Я теж хочу"), сценарист та актор. 5 років років тому, в 54 роки (нар. 25 лютого 1959 р.).Loading...
Loading...