Цей день в історії - 2 лютого

Цей день в історії - 2 лютого

33-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 332 дні. Іменинники - Євсій, Євтихій, Юхим, Інна, Лаврентій, Рімма. В Ліхтенштейні - День свічі, а в Канаді та США - День бабака.

Головні події

• Заснування Священної Римської імперії, 962

• Місто Новий Амстердам, 1653

• Закінчення Сталінградської битви, 1943

Всі події

962 - Після входження в Рим військ німецького і італійського короля Оттона I, котрий вступив до Італії з величезним військом, щоб захистити папу римського від зазіхань італійських князів, Іоанн XII проголосив Оттона I імператором. Таким чином була відновлена Західна Римська імперія, яка пізніше стала іменуватись Священною Римською імперією німецької нації. Взаємостосунки між папством та імператором були закріплені договором "Pactum Ottonianum", згідно з яким Оттон I виступав гарантом недоторканості володінь Святого престолу, але кожний новий папа зобов'язувався приносити імператору присягу на вірність.

1033 - Після смерті короля Бургундії Рудольфа III за договором 1027 року Бургундія була приєднана до Священної Римської імперії Конрада II.

1345 - Згідно з хронікою Яноша Кукулея з Араду у Східних Карпатах війська правителя секеїв Андраша Лакфі завдали поразки татарам, змусивши їх відступити до Дністра.

1348 - У битві на ріці Стреві (права притока Німану) поблизу Ковно (нині - Каунас, Литва) армія Великого князівства Литовського, очолювана Ольгердом і Кейсутом, була розбита військом Тевтонського ордену. За свідченням німецького хроніста Віганда Магдебурського тевтонці втратили 8 лицарів і 60 солдатів, а литовці - близько 18 тисяч чоловік.

1386 - Згідно з Кревською унією, підписаною Польщею і Литвою в 1385 році, Великого князя литовського Ягайла обрано королем Польщі. Одружуючись з польською королевою Ядвігою, Ягайло зобов'язався навернути Литву на католицизм, самому стати католиком і "на вічні часи прилучити свої землі литовські й руські до Польської Корони". Після прийняття католицизму Ягайло взяв ім'я Владислав II і став засновником династії Ягеллонів.

1421 - Чжу Ді, третій імператор китайської династії Мін, переніс столицю держави з Нанкіна в Пекін.

1435 - По смерті Джованни II з Анжуйської династії Капетингів номінальним королем Неаполя став її син Рене Добрий, який перебував у полоні в Діжоні у герцога Бургундії Філіппа III Доброго. Він викупив себе в 1437 році і був змушений відвоювувати захоплений за його відсутності престол у короля Арагона і Сицилії Альфонса V, якого за чотири роки фактично безперервної війни так і не зумів здолати.

1440 - По смерті Альбрехта II німецьким королем під іменем Фрідріх III обрано його двоюрідного брата герцога Штирії Фрідріха V Габсбурга, за 53 роки правління якого династія Габсбургів набула своєї могутності.

1536 - На західному березі ріки Ла-Плата, на південь від ріки Парана, іспанський конкістадор Педро Мендоза заснував місто Буенос-Айрес, нинішню столицю Аргентини.

1589 - У Москві засновано патріархію, першим патріархом якої став московський митрополит Іов.

НОВА ІСТОРІЯ

1653 - Генеральні штати Республіки Об'єднаних провінцій надали своїй північно-американській колонії Новий Амстердам статус міста. Через двадцять років він був завойований англійцями і перейменований у Нью-Йорк на честь герцога Йоркського, брата короля Карла II і майбутнього короля Якова II.

1709 - Пропливаючим кораблем врятовано Александра Селкірка, який прожив на безлюдному острові більше 4-х років. 27-літній шотландець служив боцманом на англійському військовому судні "Сенк пор". Маючи запальну натуру, він постійно конфліктував з капітаном. Після чергової сварки за його ж власним бажанням Селкірка було висаджено на острів Мас-а-Тьєрра (архіпелаг Хуана Фернандеса - 640 км на Захід від узбережжя Чилі). Він пробжив на безлюдному острові 4 роки та 4 місяці і згодом послужив прототипом для образу головного героя роману «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» Даніеля Дефо. Уже в наші дні в пам'ять про ці події острів Мас-а-Тьєрра був перейменовано у Робінзон Крузо, а невеликий острівок поблизу названо іменем Александра Селкірка.

1808 - Після відмови папи Пія VII брати участь в континентальній блокаді Великої Британії, війська французького імператора Наполеона I зайняли Папську область; через рік Наполеон приєднав Папську державу до Франції.

1848 - У місті Гваделупа-Ідальго США та Мексика підписали мирний договір про закінчення 17-місячної війни, у якій загинуло 25 тисяч мексиканців і 12 тисяч американців. Згідно з договором, кордоном між Мексикою та США ставала річка Ріо-Гранде, Мексика втрачала майже половину своєї території, а США збільшували свою на третину. На завойованих США землях площею понад 3 мільйони квадратних кілометрів були утворені штати Арізона, Вайомінг, Каліфорния, Колорадо, Невада, Нью-Мексико і Техас. У якості компенсації США зобов'язувались виплатити Мексиці у вигляді репарацій 15 мільйонів доларів і її борги американським кредиторам у розмірі 3.25 мільйона доларів.

1920 - У Тарту підписано мирний договір між Естонією та РРФСР, згідно з яким Росія визнавала незалежність Естонії, поступалася їй містами Печори, Ізборськ та Івангород і встановлювала з нею торгові та дипломатичні стосунки: Естонія вперше стала незалежною державою, а більшовицьку Росію вперше було визнано на дипломатичному рівні.

1923 - Рішенням Надзвичайної сесії Київського губернського революційного трибуналу холодноярці Ларіон Завгородній, Денис Гупало, Мефодій Голик-Залізняк, Трохим Компанієць, Василь Ткаченко, Костянтин Здобудь-Воля, Іван Ляшенко, Григорій Яковенко і Юрій Дробатковський засуджені до розстрілу, виконаного через тиждень у Лук'янівській в'язниці Києва. Леонід Мушкет отримаав десять років позбавлення волі.

1935 - Американець Леонард Кілер продемонстрував роботу сконструйованого ним нового пристрою, названого поліграфабо "детектор брехні", результати використання якого вперше стали доказом вини підозрюваного.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1942 - У Норвегії, окупованій німецькими військами, сформовано лояльний до фашистської Німеччини уряд, прем'єр-міністром якого став Відкун Квіслінг, колишній міністр закордонних справ і міністр оборони країни, за наказом якого норвезькі війська без бою дозволили в квітні 1940 року висадитись в Новегії німецькому десанту. Квіслінгу були надані майже диктаторські повноваження, які він застосував проти членів Руху опору і для відправки до концтаборів тисяч своїх співгромадян. Після капітуляції Німеччини в травні 1945 року Квіслінг був заарештований і за рішенням суду страчений, а його ім'я в багатьох мовах стало синонімом слова "зрадник".

1943 - Капітуляція напередодні генерал-фельдмаршала Фрідріха Паулюса, південного угрупування німецьких військ і здача північної групи військ Паулюса поклала край Сталінградській битві. Німецькі армії були відкинуті далеко на захід від Волги і Дону. Перемога під Сталінградом кардинально змінила хід подій у Другій Світовій війні, перелом в якій був закріплений влітку 1943 року в результаті Орловсько-Курської битви.

1964 - На зимовій Олімпіаді в Інсбруці радянська ковзанярка Лідія Скоблікова завоювала четверту золоту медаль і стала першою жінкою, що на одних зимових Олімпійських іграх виборола чотири вищі нагороди.

1990 - Під тиском чорної більшості Південної Африки, президент Ф. де Клерк зняв заборону на діяльність Африканського Національного Конгресу і пообіцяв звільнити з тюрми Нельсона Манделу.

НАШ ЧАС

2009 - У Ірані ракетою-носієм "Сафір-2" виведено на навколоземну орбіту перший супутник власного виробництва - "Омід".

Народились

1208 - 27 липня 1276, Хайме I Завойовник, король Арагону (1213-1276 рр.), граф Барселони, король Майорки (1231-1276 рр.), король Валенсії (1238-1276 рр.).

1463 - 17 листопада 1494, Джованні Піко делла Мірандолла, італійський філософ і гуманіст епохи Відродження ("900 тез").

1517 - 17 травня 1587, Готтгард Кеттлер, останній ландмейстер Лівонського ордену (1559-1561) і перший герцог Курляндії і Семигалії (1561-1587).

1812 - 15 грудня 1848, Євген Павлович Гребінка, український поет ("Малоросійські приказки", "Човен", "Українська мелодія", "Очи черные"), прозаїк ("Записки студента", "Петербурзька сторона", "Фактор").

1829 - 11 листопада 1884, Альфред Едмунд Брем, німецький природознавець, просвітитель, популяризатор зоології ("Життя тварин"). 190 років з дня народження.

1845 - 31 січня 1918, Іван Павлович Пулюй, український фізик і електротехнік, ректор Німецької вищої технічної школи в Празі.

1849 - 8 листопада 1921, Павол Гвездослав (Павол Орсаг), словацький поет ("Криваві сонети"). 170 років з дня народження.

1861 - 3 листопада 1949, Соломон Гугенхайм, американський бізнесмен, філантроп; засновник музею мистецтв у Нью-Йорку.

1882 - 13 січня 1941, Джеймс Августин Алоізіус Джойс, ірландський письменник ("Камерна музика", "Дублінці", "Портрет художника замолоду", "Поминки по Фіннеганові", "Улісс").

1900 - 15 липня 1940, Оксана Андріївна Петрусенко, видатна українська співачка (лірико-драматичне сопрано).

1904 - 15 грудня 1938, Валерій Павлович Чкалов, російський льотчик-ас; розробив ряд фігур вищого пілотажу, здійснив безпосадковий переліт серез Північний полюс з СРСР до США (1936). 115 років з дня народження.

1926 - Валері Жискар д'Естен, французький політичний діяч, президент Франції (1974-81 рр.), глава комісії з розробки конституції Євросоюзу.

1934 - Отар Іоселіані, грузинський кінорежисер ("Листопад", "Фаворити Місяця", "Полювання на метеликів"). 85 років з дня народження.

1954 - Крісті Брінклі, американська модель, актриса; ведуча американська модель 1980-х (поява більш, ніж на 200-х обкладинках журналів). 65 років з дня народження.

1977 - Шакіра (Ізабель Мебарак Ріполл), колумбійська співачка (Whenever, Wherever, Waka Waka, Rabiosa).

Померли

1594 - Джованні П'єрлуїджі да Палестріна, італійський композитор; глава римської поліфонічної школи, чий музичний стиль Тридентський собор в 1563 році затвердив як офіційний зразок католицької церковної музики. 425 роківроків тому, в 80 років (нар. 17 грудня 1514 р.).

1907 - Дмитро Іванович Менделєєв, хімік, автор періодичної таблиці хімічних елементів (1869). 112 років тому, в 73 роки (нар. 8 лютого 1834 р.).

1940 - Всеволод Емільович Меєрхольд (Карл Казимир Майергольд), російський режисер. 79 років тому, в 66 років(нар. 9 лютого 1874 р.).

1951 - Антін Степанович Синявський, український політичний і громадський діяч, географ, історик, економіст, професор Київського університету. 68 років тому, в 85 років (нар. 12 липня 1866 р.).

1954 - Дзига Вертов (Денис Кауфман), російський режисер ("Шагай, Совет!", "Шоста частина світу", "Річниця революції").65 років років тому, в 58 років (нар. 2 січня 1896 р.).

1969 - Борис Карлофф (Вільям Генрі Пратт), британський актор (Франкенштейн, Наречена Франкенштейна, Дім Франкенштейна, Син Франкенштейна, Помри, монстр!, Чорна кімната, Острів мертвих, Мумія). 50 років років тому, в 82 роки (нар. 23 листопада 1887 р.).

1970 - Бертран Рассел, англійський математик, філософ, пацифіст, Нобелівський лауреат в галузі літератури (1950). 49 років тому, в 98 років (нар. 18 травня 1872 р.).

1979 - Сід Вішез (Джон Саймон Річі), бас-гітарист англійської панк-групи The Sex Pistols. 40 роківроків тому, в 22 роки (нар. 10 травня 1957 р.).

1996 - Джин (Юджин Каррен) Келлі, американський танцівник, актор (Співаючи під дощем, Американець в Парижі), режисер (Співаючи під дощем, Хелло, Доллі!, Інструкція для одруженого чоловіка). 23 роки тому, в 84 роки (нар. 23 серпня 1912 р.).

2005 - Макс Шмелінг (Максимілліан Адольф Отто Зігфрід Шмелінг), німецький боксер, чемпіон світу серед професіоналів у надважкій категорії (1930); провів 70 боїв - 56 перемог (39 нокаутом), 10 програшів, 4 нічиї. 14 років тому, в 100 років(нар. 28 вересня 1905 р.).

2015 - Андрій Вікторович Кузьменко (Кузьма), український співак «Скрябін» («Ніжно, не ніжно»), телеведучий, продюсер, актор. 4 роки тому, в 47 років (нар. 17 серпня 1968 р.).

Loading...