Цей день в історії - 23 квітня

Цей день в історії - 23 квітня

114-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 252 дні. Іменинники — Зенон (Зинон), Максим, Олександр, Терентій, Федір, Яків. Всесвітній День книги і авторського права (з 1996 р.), в Україні відзначають День психолога.


Головні події 23 квітня

• Альфред Великий — перший король англів і саксів, 871

• Коронація Казимира П'яста, 1333

• Генріх VIII — король Англії, 1509

• Курс на перебудову Михайла Горбачова, 1985


Всі події 23 квітня

871 • По смерті короля Етельреда на престол Вессекса зійшов його молодший брат Альфред, якому судилось відбити нашестя Великої варварської армії даннів і об'єднати під своє владою більшість британських володінь англів і саксів. За успіхи у війні, внесок у поширення освіти і утвердження верховенства права, він один з двох королів в англійській історії шанується як Великий.

971 • Армія візантійського імператора Іоанна Цимісхія розпочала облогу фортеці Доростол (нині — Сілістра, Болгарія), яку обороняв князь Святослав Ігоревич з дружиною. Вона тривала до 22 червня і, повертаючись після поразки на Русь, військо Святослава було атаковане печенігами і він сам був вбитий.

1014 • Після переможного завершення битви проти військ князя Сітріка, що опирався на владу скандинавських інтервентів, шатер Великого князя Ірландії Браяна Бору був атакований групою відступаючих вікінгів і князь був убитий. Перемога біля Клонтарфа (поблизу Дубліна) назавжди підірвала могутність скандинавів в Ірландії, але сама країна по смерті Браяна, котрий підкорив більшу частину острова, на довгі роки стала роздробленою.

1333 • У Вавельському кафедральному соборі Кракова пройшла коронація 23-річного Казимира П'яста і його дружини Альдони. Прийнявши державу, що вела війни з усіма сусідами, за 47 років свого правління Казимир III, якого сусіди називали «королем Кракова», перетворив Польщу в найбільшу східноєвропейську державу, завдяки чому він став єдиним польським монархом, що увійшов в історію з епітетом Великий.

1348 • Англійський король Едвард III заснував орден Підв'язки, присвячений образу Георгія Переможця, з метою «з'єднати деяке число гідних осіб для здійснення добрих справ і пожвавлення військового духу». Це найстаріший орден у світі. Сьогодні він — вищий лицарський орден Англії. За статутом кількість членів Ордену обмежена — ними є Глава ордену (монарх) і не більше 25 компаньйонів (лицарів чи леді); крім того учасниками Ордена можуть ставати також члени британської королівської сім'ї та іноземні монархи.

1509 • По смерті короля Генріха VII Тюдора на престол Англії зійшов його 17-річний син Генріх VIII. Його майже сорокалітнє правліня відзначилось шістьма шлюбами, самопроголошенням главою відокремленої від Риму Англіканської церкви, жорстоким переслідуванням католиків і безуспішними війнами, через які Англія неодноразово опинялась на межі банкрутства.

1633 • Граф Аксель Оксеншерна, державний канцлер Швеції, а після смерті короля Густава II Адольфа (1632) — регент королеви Крістіни, підписав у Гейльбронні союз з протестантськими правителями південно-західних земель Німеччини і очолив Протестантську лігу. У 1634 році, після битви біля Ньордлінгене, коли імперські та іспанські війська розбили шведів та їх союзників, Гейльбронський союз розпався.


НОВА ІСТОРІЯ

1772 • Капітуляцією Кракова перед австрійськими військами, котрі виступали на боці Росії, закінчилось повстання т. зв. Барської Конфедерації, військово-політичного об'єднання польської шляхти, спрямованого проти короля Станіслава Августа Понятовського та Російської імперії.

1898 • У відповідь на підтримку Конгресом США прагнення кубинців до незалежності і проголошення 20 квітня війни Іспанії, Іспанія розірвала дипломатичні відносини зі США і оголосила їм війну, яка через вісім місяців закінчилась для неї катастрофічною поразкою.

1920 • В столиці Туреччини Анкарі відбулось перше засідання Великої Національної Асамблеї — національного парламенту недавно проголошеної республіки.

1921 • Чехословаччина і Румунія підписали союзницьку угоду, котра стала продовженням договору про оборонний союз між Чехословаччиною і Королівством сербів, хорватів і словенців. Нова союзницька система отримала назву Мала Антанта.

1922 • На батьківщині Вільяма Шекспіра місті Стратфорд-на-Ейвоні відкрився Королівський шекспірівський театр, котрий регулярно проводить шекспірівські фестивалі.

1929 • На пленумі ЦК ВКП(б) у Москві Йосиф Сталін добився засудження групи Бухаріна — Рикова — Томського, звинувачених в "правому ухилі". У листопаді Бухарін був виведений зі складу Політбюро (ще раніше він був усунутий від керівництва Комінтерном), що посилило позиції Сталіна у більшовицькій партії.

1929 • На XVI конференції ВКП(б) прийнято 1-й п'ятирічний план, виконання якого в 1933 році дозволило перетворити СРСР з аграрної країни в індустріальну.

1932 • ЦК ВКП(б) прийняв постанову про об'єднання всіх письменників, що "стояли на платформі радянської влади", в Союз письменників СРСР. Перший Всесоюзний з'їзд радянських письменників, що розпочався 17 серпня 1934 року, проголосив основним методом радянської літератури соціалістичний реалізм.

1938 • Першим президентом Естонії обрано Константина Пятса.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1942 • У відповідь на руйнацію британською авіацією німецького порту Любек, здійснену 28 березня з метою "підняття бойового духу британських льотчиків", німецьке командування розпочало т. зв. "рейди Бедекера" і нанесло бомбовий удар по "середньовічним центрам Британії", що привело до загибелі більше тисячі мирних жителів у Йорку, Норвіку і Екзетері і знищення ряду пам'яток архітектури. Рейди були іменовані так по назві німецького видавництва, що перед 2-ю Світовою війною спеціалізувалось на виданні туристичних довідників по європейських містах — як помста за знищення більше 2 тисяч будівель у Любеку, що не мав важливого стратегічного чи індустріального значення, Люфтваффе оголосило, що знищить у Британії кожну будівлю, котра згадувалась довідниках Бедекера як варта уваги.

1950 • Війська Чан Кайши повністю евакуювалися з континентального Китаю, залишивши країну під владою комуністів на чолі з Мао Цзедуном. Намагаючись протиставити режим Чан Кайши в проголошеній у березні на острові Тайвань Китайській Республіці комуністичному уряду в Пекіні, США практично зразу почали надавати Тайваню інтенсивну економічну, політичну і військову підтримку.

1962 • У США з мису Канаверал запущено космічну станцію «Рейнджер-4», яка через вихід з ладу бортової апаратури 26 квітня 1962 року впала на невидиму сторону поверхні Місяця.

1965 • В космос запущено перший радянський супутник зв'язку «Молния-1», призначений для встановлення експериментальної лінії радіозв'язку між Москвою і Владивостоком.

1967 • Здійснено перший експериментальний запуск космічного корабля «Союз-1», пілотованого Володимиром Комаровим. Капсула з космонавтом згоріла в атмосфері при поверненні на Землю. Це був перший офіційно визнаний випадок загибелі радянського космонавта. Програма польоту передбачала не тільки перше випробування корабля серії в пілотованому режимі, але і перше в світі стикування пілотованих кораблів із запущеним слідом кораблем «Союз-2», перехід через відкритий космос двох космонавтів для повернення на «Союзі -1». Зважаючи неполадки на «Союзі-1», старт однотипного корабля «Союзі-2» був скасований, що врятувало життя його екіпажу.

1969 • Сірхана Сірхана, убивцю сенатора Роберта Кеннеді (брата покійного президента США Джона Кеннеді), засуджено до страти. Пізніше смертний вирок було замінено на довічне ув'язнення.

1971 • В Радянському Союзі запущено космічний апарат «Союз-10», екіпаж котрого став першим екіпажем космічної станції "Салют-1".

1985 • У Моcкві розпочався Пленум ЦК КПРС, на котрому був проголошений курс на перебудову — Генсек КПРС Михайло Горбачов заявив програму широких реформ під гаслом «прискорення соціально-економічного розвитку країни» по соціалістичному шляху на основі ефективного використання досягнень науково-технічного прогресу, активізації людського фактора і зміни порядку планування.

1985 • Компанія Coca-Cola з помпою і масованою рекламою оголосила про зміну використовуваної уже 99 років секретної формули напою. Однак нова Кока була настільки непопулярною, що через кілька місяців компанії довелось вернутись до класичного варіанту напою.

1990 • Намібія стала 160-м членом ООН і 50-м членом Британської Співдружності.


НАШ ЧАС

1991 • Під час зустрічі в Ново-Огарьові (під Москвою) президентом СРСР Михайлом Горбачовим і керівниками 9 союзних республік СРСР підписано угоду про заходи щодо стабілізації обстановки в країні і заяву про принципи нового союзного договору.

1993 • На референдумі, проведеному під егідою ООН, переважна більшість жителів Еритреї проголосувала за незалежність від Ефіопії.

1996 • В пам'ять померлих в цей день в 1661 році письменників світового масштабу Мігеля Сервантеса і Вільяма Шекспіра ЮНЕСКО оголосила 23 квітня Всесвітнім днем книги.


Народились 23 квітня

1185 — †25 березня 1223 • Афонсу II Товстий (Афонсу Бургундський), третій король Португалії (з 1212 р.), син короля Саншу I і Дульсе Барселонської.

1775 — †19 грудня 1851 • Джозеф Вільям Тернер, найвизначніший представник романтичної школи англійського живопису (Останній рейс корабля "Відважний", Дощ, пара і швидкість).

1858 — †4 жовтня 1947 • Макс Карл Ернест Людвіг Планк, німецький фізик-теоретик, один з основоположників квантової фізики, лауреат Нобелівської премії (1918).

1891 — †5 березня 1953 • Сергій Сергійович Прокоф'єв, російський піаніст, композитор ("Петя і Вовк", "Війна і мир", "Ромео і Джульєтта", "5-а симфонія").

1918 — †23 жовтня 2001 • Георгій Віцин, російський кіноактор ("Самогонники", "Не може бути", "Невиправний брехун").

1918 — †14 квітня 2009 • Моріс Дрюон, французький письменник ("Сильні світу цього", "Прокляті королі", "Мемуари Зевса").

1931 — †29 серпня 1979 • Григорій Михайлович Тютюнник, український письменник-шістдесятник ("Зав'язь", Деревій", "Облога").

1923 — †17 березня 1977 • Василь Земляк (Вацлав Сидорович Земляк), український письменник ("Кам'яний брід", "Лебедина зграя", "Зелені млини"), сценарист ("Вавілон ХХ").

1928 — †10 лютого 2014 • Ширлі Темпл, американська кіноактриса, що зробила кар'єру в дуже юному віці (почала зніматись з 3-х років, а в 6 — стала володарем "Оскара").

1936 — †6 грудня 1988 • Рой Келтон Орбісон, американський співак, піонер рок-н-роллу ("Only the Lonely", "Running Scared", «Oh, Pretty Woman», "Dream Baby", "It’s Over").

1944 • Тоні (Ентоні Джеймс) Еспозіто, канадський хокеїст (Montreal Canadiens, Chicago Blackhawks); зіграв у НХЛ 886 ігор з середньою результативністю 2.92 шайби за гру; брат ще одної легенди хокею Філа Еспозіто. 80 років з дня народження.

1954 • Майкл Мур, американський письменник, кінорежисер, політичний активіст; лауреат премії Оскар («Боулінг для Колумбіни», 2002), Золотої пальмової гілки («Фаренгейт 9/11», 2004). 70 років з дня народження.

1960 — †1 серпня 1991 • Стів Кларк, американський рок-музикант (Def Leppard: "Photograph", "Rock of Ages", "Foolin’").

1961 • Андрій Юрійович Курков, український письменник («Закон равлика», «Лагідний янгол смерті», «Бікфордів світ», «Маленьке левеня і львівська мишка»), журналіст, кіносценарист.


Померли 23 квітня

303 • Святий Георгій (Георгій Переможець), римський полководець і трибун, мученик за християнську віру; патрон візантійських імператорів, а пізніше і руських (українських) князів. Пом. 1721 рік тому.

1016 • Етельред II (Етельред Нерозумний), король Англії (978-1013, 1014-16 рр.) з Вессекської династії. Пом. 1008 років тому десь у 50 років (нар. бл. 966 р.).

1605 • Борис Федорович Годунов, московський цар (1598-1605 рр.). Пом. 419 років тому у 53 роки (нар. 1552 р.).

1850 • Вільям Вордсворт, англійський поет ("Природа не зрадить", "Вечірня прогулянка"). Пом. 174 роки тому у 80 років (нар. 7 квітня 1770 р.).

1965 • Петро Гаврилович Дяченко, український військовий діяч, полковник Армії УНР, командир кінного полку Чорних Запорожців, 2-ї дивізії УНА, протипанцерної бригади «Вільна Україна». Пом. 59 років тому у 70 років (нар. 30 січня 1895 р.).

1996 • Памела Ліндон Треверс (Хелен Ліндон Гофф), англійська письменниця австралійського походження (Меррі Поппінс). Пом. 28 років тому у 97 років (нар. 9 серпня 1899 р.).

2007 • Борис Миколайович Єльцин, російський державний і політичний діяч, перший президент Росії (1991-99 рр.). Пом. 17 років тому у 76 років (нар. 1 лютого 1931 р.).