Цей день в історії - 23 жовтня

Цей день в історії - 23 жовтня

296-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 69 днів. Іменинники - Амбросій, Андрій, Антон, Василь, Євлампій, Євлампія, Северин, Федір. В Угорщині святкують День республіки, в Лівії - День перемоги і звільнення.

Головні події

• Карл V - король Німеччини, 1520

• Антикомуністичне повстання в Угорщині, 1956

• Вітольд Фокін - голова Ради Міністрів УРСР, 1990

• Теракт «Норд-Ост», 2002

Всі події

42 до н. е. - Після поразки у битві при Філіппах покінчив життя самогубством 43-річний Марк Юній Брут, головний змовник у справі замаху і вбивства диктатора Гая Юлія Цезаря, котру Брут організував два роки перед тим разом із Гаєм Кассієм Лонгіном сподіваючись відновити у Римі республіку.

425 - Шестилітній Валентиніан III проголошений імператором Західної Римської імперії при регентстві своєї матері Галли Плацидії, вдови короля вестготів Атаульфа.

Середні віки

787 - У присутності візантійської імператриці Ірини і її сина (і співправителя з 780 року) Костянтина VI закінчився скликаний імператрицею VII Вселенський (II Нікейський) собор, в котрому брали участь два легати папи Адріана I, який підтримав прихильників іконошанування. Собор відновив поклоніня іконам в тій формі, в котрій воно збереглось і понині.

1086 - Відбулась битва біля Заллака, в якій війська Марокко та іспанських мусульман розбили армію короля Леону і Кастілії Альфонсо VI.

1520 - В Аахені відбулась офіційна коронація Карла V Габсбурга, обраного німецькими курфюстами, королем Німеччини і проголошеного «обраним імператором» Священної Римської імперії. Офіційної коронації Святим Престолом лише через десять років, здобувши перемогу в Італійських війнах над союзом Папської держави, Франції, Венеційської і Флорентійської республік та Міланського герцогства.

Нова історія

1641 - Повсталі ірландці під керівництвом Феліма О'Ніла убили декілька тисяч англійських і шотландських переселенців, які незадовго до цього осіли в Ольстері. Ірландському повстанню передувала страта в Лондоні у травні 1641 року англійського намісника в Ірландії Томаса Уентворта, котрий, спираючись на протестантів, проводив в Ірландії жостку політику проти католиків. Після смерті намісника ірландська кланова знать і католицьке духовенство почали добиватись вигнання англійців і проголошення незалежності країни, але повстання було жорстоко придушене.

1917 - На засіданні ЦК більшовицької партії за ініціатвою Леніна прийнято рішення про підготовку збройного повстання в Петрограді. Проти виступили Камєнєв і Зінов'єв. 29 жовтня на розширеному засіданні ЦК це рішення було підтримане і створено Партійний воєнно-революційний центр, котрий увійшов до складу Воєнно-революційного комітету, утвореного 25 жовтня при Петрораді - підготовка більшовицького повстання почала реалізовуватись практично.

1923 - У Гамбурзі почалось повстання робітників, організоване комуністами під керівництвом Ернста Тельманаз метою захоплення влади в Німеччині. Повстання не знайшло підтримки сред робітників інших міст і було придушене за два дні.

Новітня історія

1940 - На іспано-французькому кордоні відбулась зустріч генерала Франко і Адольфа Гітлера, на якій обговорювалась можливість використання німцями іспанської території для захопленя Гібралтару, - Гітлер отримав відмову.

1942 - В районі Ель-Аламейна (Єгипет) британська армія під командуванням генерала Бернгарда Монгомері почала наступ на італо-німецькі війська фельдмаршала Ервіна Роммеля. Дванадцятидена битва стала трагікомічним набором помилок німецького командування.

1944 - У філіппінській затоці Лейте почалась найбільша морська битва в історії людства - три хвилі японської авіації по 50-60 літаків у кожній, включаючи і екіпажі камікадзе, почали атаку на американський флот, відбивши які, США та їх союзники завдали флоту Японії нищівної поразки і зуміли захопити плацдарм на Філіппінах та відрізати Японію від нафтових родовищ в Індонезії.

1952 - Нобелівська премія в галузі медицини присуджена вихідцю з України американському мікробіологу Селмарту Ваксмау за відкриття ефективних методів лікування туберкульозу.

1952 - У Нью-Йорку відбулась прем'єра фільму Чарлі Чапліна «Вогні рампи», перший показ якого відбувся 16 жовтня в Британії. Наступного року фільм був номінований на «Оскар», але отримав нагороду лише через 20 років.

1954 - Представники Великої Британії, СРСР, США та Франції підписали у Парижі угоду по урегулюванню міжнародного статусу Федеративної Республіки Німеччини - вона стала членом Західноєвропейського союзу і була прийнята в НАТО. До Основного закону ФРН було внесено поправку, яка зкладала правові основи для створення бундесверу (армії).

1956 - В Угорщині спалахнуло повстання проти комуністичного режиму. Учасники масових демонстрацій, котрі почались із виступів студентів у Будапешті, вимагали проведення в країні демократичних перетворень, виводу радянських військ, зміщення сталіністів з державних постів. До 11 листопада повстання було придушене радянськими військами.

1958 - Російському письменнику Борису Пастернаку за роман "Доктор Живаго" присуджено Нобелівську премію з літератури. Однак під тиском радянського керівництва він відмовився прийняти нагороду.

1962 - Дванадцятирічний Стівленд Морріс під псевдонімом Стіві Уандер записав свій перший сингл - "Thank you for Loving Me All the Way".

1970 - У Соляній пустелі в штаті Юта американець Гарі Габеліч на машині The Blue Flame з реактивним двигуном встановив рекорд швидкості для автомобілів - 631.367 миль/год (близько 1023 км/год). Розвиваючи на окремих ділянках траси швидкість до 650 миль/год, Габеліч подолав багаторічну домінацію іншого американця Крейга Брідлава, котрий у 1961-63 роках встановив ряд видатних рекордів, першим подолавши рубежі в 400, 500 і 600 миль/год. Рекорд Габеліча протримався до 1983 року, коли британець Річард Нобл на автомобілі Thrust 2 досягнув швидкості 633.468 миль/год.

1983 - У Бейруті терорист-самовбивця направив вантажівку, наповнену вибухівкою, на казарми американської морської піхоти - від вибуху загинули 241 американець і 58 французів, представників міжнародного миротворчого контингенту, введеного у Ливан у серпні 1982 року, для блокування діяльності палестинських терористичних організацій.

1990 - Після вимушеної відставки Віталія Масола Верховна Рада Української РСР призначила виконувачем обов'язків голови Ради Міністрів УРСР його заступника Вітольда Фокіна. Він став останнім очільником уряду радянської і першим прем'єр-міністром незалежної України.

Наш час

1998 - Компанія Corel оголосила про можливість безплатного завантаження з її сайту версії текстового редактора WordPerfect для Linux, операційної системи, котра набула протягом року надзвичайної популярності, головним чином завдяки своїй безплатності і альтернативності домінуючій на ринку ОС Windows компанії Microsoft.

1999 - В Палермо порушено кримінальну справу проти 80-річного Джуліо Андреотті, котрий 7 разів був прем'єр-міністром Італії і звинувачувався у покровительстві сицилійській мафії у період його перебуванні при владі.

2001 - Під гаслом «1000 пісень у вашій кишені» Стів Джобс анонсував вихід портативного плеєра iPod з жорстким диском на 5 Гб. Станом на вересень 2007 року їх було продано 110 мільйонів штук.

2002 - У Москві під час показу мюзикла «Норд-Ост» в будинку Театрального центру на Дубровці 40 чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим захопили у заручники близько 800 глядачів. В результаті антитерористичної операціїбули знищені майже всі терористи, але погано організоване визволення заручників призвело до загибелі близько 130 чоловік.

2008 - Європарламент визнав Голодомор злочином проти людяності і висловив співчуття українському народу.

2011 - Після кількох місяців кровопролитної громадянської війни у Лівії повалено режим Муаммара Каддафі, який правив країною 42 роки.

2011 - Перші вільні вибори до Національної установчої ради Тунісу - перемогу отримала поміркована ісламістська Партія відродження.

2014 - Китайським національним космічним управлінням запущено автоматичну місячну станцію «Чан'е-5Т», від якої 31 жовтня відокремився спеціальний модуль, котрий досягнув місячної поверхні для дослідження грунту Місяця.

2015 - На південному заході Франції неподалік від Бордо екскурсійний автобус зіштовхнувся з вантажівкою, що перевозила деревину. Миттєво загорівшись, вогонь з вантажівки перекинувся на автобус, в якому згоріли живцем 43 особи і ще 8 зазнали ушкоджень. Загинули також водій вантажівки і дитина, що знаходилась в її кабіні. Ця аварія є найгіршим дорожнім інцидентом у Франції за попередні 33 роки.

Народились

1503 - 1 травня 1539, Ізабелла Португальська, імператриця Священної Римської імперії, королева Німеччини, Іспанії, Неаполя і Сицилії. 515 років з дня народження.

1817 - 3 січня 1875, П'єр Лярусс, французький лексикограф, енциклопедист, укладач знаменитого "Словника Лярусса".

1906 - 30 листопада 2003, Гертруда Едерле, американська плавчиня, Олімпійська чемпіонка (1924), перша жінка, що перепливла Ла-Манш(1926).

1920 - 15 квітня 1980, Джанні Родарі, італійський письменник (Пригоди Цибуліно, Чарівний голос Джельсоміно).

1923 - 29 вересня 1997, Рой Ліхтенстайн, американський художник, один із ведучих майстрів поп-арту; завоював популярність картинами, в яких монументалізовано окремі кадри відомих коміксів. 95 років з дня народження.

1928 - 22 травня 1993, Артур Йосипович Войтецький, український кінорежисер (Господи, прости нас, грішних, Історія одного кохання). 90 років з дня народження.

1940 - Пеле (Едсон Арантес ду Нассіменто), бразильський футболіст, триразовий чемпіон світу [1958, 1962, 1970]; рекордсмен світу з абсолютної кількості забитих голів, голів, забитих у міжнародних матчах (97 за 1957-70 рр.), хет-тріків (92 за 1956-77 рр.). Сьогодні 78-а річниця.

Померли

1872 - Теофіл Готьє, французький поет (Нове мистецтво, Капітан Фракасс, Комедія смерті). 146 років тому, в 61 рік (нар. 31 серпня 1811 р.).

1923 - Джон Бойд Данлоп, шотландський лікар-ветеринар, винахідник перших пневматичних гумових скатів (1888). 95 років років тому, в 83 роки (нар. 5 лютого 1840 р.).

1946 - Ернест Сетон-Томпсон, канадський письменник-натураліст, художник; здобув славу і визнання завдяки власноручно ілюстрованим книгам про тварин. 72 роки тому, в 86 років (нар. 14 серпня 1860 р.).

1986 - Ліно Вентура (Анжоліно Вентура), французький актор (Сто днів у Парижі, Прощай, поліцейський, Ляпас, Зануда). 32 роки тому, в 67 років (нар. 14 липня 1919 р.).

2001 - Георгій Віцин, російський кіноактор ("Самогонники", "Не може бути", "Невиправний брехун"). 17 років тому, в 83 роки (нар. 23 квітня1918 р.).