Цей день в історії - 24 липня

Цей день в історії - 24 липня

205-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 160 днів. Іменинники - Єлена (Олена), Ольга. В Україні відзначають День українського національного прапора, у Ванауту святкують День дітей, в Еквадорі - День Сімона Болівара, а на Фіджи - День конституції.

Головні події 24 липня

• Флорентійська республіка, 1115
• Зречення Марії Стюарт, 1567
• Ідея психоаналізу, 1895
• «Втрачене місто» Мачу-Пікчу, 1911
• Кеннеді і Клінтон, 1963 24 липня 1963 року. В Рожевому саду Білого дому 35-й президент США Джон Кеннеді вітається з 16-літнім Біллом Клінтоном, членом навчальної програми для хлопчиків «Американський легіон».

Майже 30 років по тому, в січні 1993 року, Білл Клінтон був приведений до присяги як 42-й президент США.

Всі події 24 липня

1019 - Між військами новгородського князя Ярослава Володимировича і дружиною його брата, київського князя Святополка Окаянного, відбулась битва на ріці Альта (поблизу Переяслава-Хмельницького в КИївській області), в якій Святополк, підтримуваний печенігами, був розбитий і змушений рятуватись втечею до свого тестя польського короля Болеслава Хороброго. Ця перемога допомогла Ярославу посісти княжий престол у Києві.
1099 - Після захоплення християнами Єрусалима засновано Орден святого Іоанна Єрусалимського, один з найстаріших християнських орденів, що збереглися до сьогодні. На нього була покладена місія про турботи і захисту Святої землі. Сучасна латинська назва — «Лицарський Орден госпітальєрів святого Іоанна Хрестителя з Єрусалиму».
1115 - По смерті великої графині Матільди Тосканської влада у Флоренції перейшла до міської комуни - самоврядованої політичної організації городян, - що знаменувало зародження самостійної Флорентійської республіки. Сформувавши власні законодавчі і виконавчі органи влади, вона проводила активну територіальну експансію і до середини XIII століття стала наймогутнішою державою Тоскани, а ще через століття - провідним фінансово-економічним центром Європи.
1148 - Під час Другого хрестового походу хрестоносцями розпочата облога Дамаска. Вона тривала чотири дні і закінчилась невдачею через допомогу, надану Дамаску курдами і туркменами.
1534 - Французька експедиція Жака Картьє досягла гирла річки Святого Лаврентія (Канада) і вперше висадився на американську землю в районі сучасного півострова Ґаспе (сучасний Квебек).
1567 - Під час свого ув'язнення в замку Лох-Левен шотландська королева Марія Стюарт зреклась престолу на користь свого однорічного сина Якова, котрий згодом став королем Шотландії Яковом VI і першим Стюартом на англйському престолі - Яковом I.

Нова історія

1701 - Для того, щоб стримати експансію англійців, на західному узбережжі Великих Озер керуючий французькими володіннями в Північній Америці Антуан де ла Мот Каділлок заснував форт Пончартрен, котрий згодом перетворився на місто Детройт.
1712 - Французькі війська штурмом взяли фортецю Денен і нанесли ніщівну поразку армії Священної Римської імперії, що змусило Габсбургів відмовитись від претензій на іспанський престол.
1766 - Підписанням миру між властями Оттави (Канада) і вождем Понтіаком завершилось трирічне повстання індіанців на величезній необжитій території, котра згодом стала штатами Мічіган, Огайо і Пенсильванія.
1808 - Румунський винахідник і повітроплавець Йордаке Купарентко вперше у світі скористався парашутом для порятунку життя, вистрибнувши у небі над Варшавою з палаючої паперової повітряної кулі.
1847 - Американець Річард Марч Хоу запатентував друкарський станок роторного типу.
1847 - Після 17 місяців поневірянь і переслідувань після вбивства засновника і першого керівника секти мормонів Джозефа Сміта, його перший неофіт Брігем Янг разом із 148 послідовниками з'явились в долині Великого Солоного озера і вирішили тут оселитись. Вони висадили овочі, збудували греблю і на обжитій території площею один квадратний кілометр звели поселення, що згодом стало містом Солт-Лейк-Сіті. До кінця року в ньому проживало вже близько 2 тисяч мормонів і цей день в Юті відмічають як День першопроходців.
1895 - За його власним зізнанням саме цього дня Зигмунду Фрейду прийшла ідея, що лягла в основу методу психоаналізу, - приховані, несвідомі, людські бажання знаходять своє вираження у вигляді сновидінь. Через чотири роки вийшла друком монографія Фрейда «Тлумачення сновидінь», в якій він описав методологію вільних асоціацій для пошуку справжнього змісту сну.
1901 - З тюрми міста Коламбус (штат Огайо) за зразкову поведінку достроково був звільнений Вільям Сідні Портер, котрий за три роки і три місяці ув'язнення отримав визнання як письменник О'Генрі, майстер короткого оповідання.
1911 - На висоті 2430 метрів на вершині гірського хребта над долиною річки Урубамби в Перу американський історик Хайрем Бінгем знайшов «втрачене місто» інків Мачу-Пікчу, де свого часу проживав останній імператор інків. Місто було створене як священний гірський притулок великим правителем інків Пачакутеком за сторіччя до завоювання його імперії приблизно в 1440 році і функціонувало до 1532 року, коли вторгнення іспанців місто було покинуте його мешканцями.
1918 - Гетьман Павло Скоропадський затвердив закони про загальну військову повинність і кримінальну відповідальність за перевищення максимально встановлених цін і спекуляцію.
1923 - Під час мирної конференції у Лозанні підписано мирний договір, згідно з яким встановлювалися кордони Туреччини в Європі та Малій Азії, юридично оформивши розпад Османської імперії. Туреччина зберегла за собою Східну Фракію, Ізмір і інші території, відірвані від неї по Севрському мирним договором 1920 року. Водночас, Туреччина відмовилася від претензій і втратила контроль островами в Егейському морі.
1928 - У Дарджилінгу (Індія) Микола Реріх заснував Інститут гімалайських досліджень "Урусваті" (у перекладі з санскриту — "Світло ранкової зорі").

Новітня історія

1943 - На засіданні Великої ради (вищого органу влади Італії), котра не збиралась з 1939 року, більшістю голосів прийнято рішення про усунення Беніто Муссоліні з поста глави країни.
1945 - На Потсдамській конференції президент США Гаррі Трумен повідомив Сталіна про створення "надзвичайно потужної зброї" - атомної бомби.
1949 - Після 16 років вимушеної еміграції німецький письменник Томас Манн повернувся на батьківщину.
1959 - В Непалі почав роботу перший в країні обраний парламент.
1969 - В Тихому океані приводнився екіпаж американського космічного корабля «Аполлон-11», два члени екіпажу якого, Ніл Армстронг і Едвін Олдрін, стали першими людьми, що побували на Місяці. У наступні роки було здійснено ще п'ять успішних експедицій на Місяць і один незапланований обліт супутника «Аполлоном-13». Останніми людьми, що побували на Місяці були астронавти Юджин Кернан і Гаррісон Шмідт («Аполлон-17», 14 грудня 1972 року). Через дороговизну і ресурсоємності програми «Аполлон» (вона коштувала близько 24 мільярдів доларів, або 100 мільярдів по сьогоднішньому курсу, і в ній було задіяно до 400 тисяч інженерів) її подальшу розробку було припинено, адже основна її задача, сформульована в 1961 році президентом Кеннеді, - перегнати Радянський Союз, - була досягнута.
1974 - Верховний суд США одностайно ухвалив рішення, що зобов'язувало президента Річарда Ніксона передати спеціальній слідчій комісії магнітофонні записи розмов, що велися в Білому домі і були пов'язані з Уотергейтським скандалом. Заисана на них інформація стала, а саме вказівка Ніксона директору ФБР "прикрити" Уотергейтську справу, стали причиною першої в історії США добровільної відставки президента.
1987 - Компанія IBM випустила операційну систему «DOS 3.3».
1990 - В Києві біля будинку мерії вперше піднято жовто-блакитний прапор. З 2000 року 24 липня відзначається як День українського національного прапора.

Наш час

1994 - Іспанець Мігель Індурайн вчетверте поспіль виграв велоперегони «Тур де Франс».
2005 - Американець Ленс Армстронг вписав себе в історію велоспорту як єдиний спортсмен, що виграв велоперегони «Тур де Франс» сім разів поспіль.
2009 - На острові Ла Пальма, що належать іспанським Канарським островам відбулася церемонія введення в лад найпотужнішого телескопа в світі. Він має дзеркало діаметром 10,4 м і найновішу технологією спостереження за космічними тілами. Телескоп розташований на висоті більше 2 тисяч метрів і входить до складу обсерваторії «Роке де лос Мучачос».

Народились 24 липня

1726 - 21 жовтня 1802, Людовіко Манін, останній, 120-й, дож (1789-1797 рр.) Венеціанської республіки.
1775 - 11 травня 1857, Франсуа Відок, французький авантюрист, злочинець (1793), сексот (1809), організатор служби безпеки Франції (1810), засновник першого у світі приватного детективного бюро (1832).
1783 - 17 грудня 1830, Сімон Болівар, національний герой шістьох латиноамериканських країн, які завдяки йому звільнились від влади Іспанії, президент Великої Колумбії (1819-30 рр.). 235 років з дня народження.
1802 - 5 грудня 1870, Александр Дюма-батько, французький письменник (Три мушкетери, Граф Монте-Крісто, Королева Марго).
1803 - 3 травня 1856, Адольф Адан, французький композитор, автор балетів "Жизель" і "Корсар". 215 років з дня народження.
1898 - 2 липня 1937, Амелія Ерхарт, американська льотчиця; перша жінка, що здійснила трансатлантичний безпосадковий переліт, перша жінка, що в одиночку здійснила трансатлантичний переліт, перша жінка, що водиночку перелетіла з Гавайїв до Каліфорнії; пропала безвісти над Тихим океаном під час обльоту Землі вздовж екватора. 120 років з дня народження.
1912 - 8 грудня 1979, Микола Олімпієвич Гриценко, актор (Земля Санникова, Сімнадцять миттєвостей війни, Адьютант його величності, Людина без паспорта).
1942 - Ірина Петрівна Мірошниченко, російська атриса (Таємниці мадам Вонг, Вам і не снилось, Єдиний шлях), співачка.
1951 - Лінда Картер, американська актриса (Здивована жінка, Партнери-злочинці).
1967 - Віталій та Дмитро Капранови, українські письменники («Кобзар 2000», «Розмір має значення», «Щоденник моєї секретарки»), видавці («Зелений пес»), публіцисти («Закон Братів Капранових»), громадські діячі.
1968 - Лора Лейтон (Міллер), американська актриса (Район Мелроуз). 50 років з дня народження.
1970 - Дженніфер Лопес, американська співачка, танцівниця, актриса.
1971 - Діно Баджо, італійський футболіст ("Парма").
1973 - Жан Міку, французький футболіст, чемпіон Європи (2000), півзахисник "Бордо". 45 років з дня народження.

Померли 24 липня

969 - Ольга, київська княгиня, дружина князя Ігоря I, мати Святослава Хороброго. 1049 років тому, в 79 років (нар. 890 р.).
1910 - Архип Іванович Куїнджі, український живописець ("Після дощу", "Українська ніч", "Чумацький шлях", "Місячна ніч на Дніпрі", "Захід сонця в степу"). 108 років тому, в 69 років (нар. 15 січня 1841 р.).
1964 - Максим Тадейович Рильський, український поет ("Троянди і виноград"), академік. 54 роки тому, в 69 років (нар. 19 березня 1895 р.).
1974 - Джеймс Чедвік, англійський фізик, першовідкривач нейтрона (1932), лауреат Нобелівської премії (1935). 44 роки тому, в 83 роки (нар. 20 жовтня 1891 р.).
1980 - Пітер Селлерс, британський актор ("Повернення рожевої пантери", "Казино Рояль", "Лоліта", "Доктор Стренджлав"). 38 років тому, в 55 років (нар. 8 вересня 1925 р.).
1991 - Айзек (Ісаак) Башевіс Зінгер, американський письменник, лауреат Нобелівської премії (1978). 27 років тому, в 87 років (нар. 14 липня 1904 р.).
2000 - Анатолій Васильович Фірсов, радянський хокеїст; тричі здобував Олімпійське (1968, 1972, 1976) і вісім разів світове золото (1964-1971). 18 років тому, в 59 років (нар. 1 лютого 1941р.).

Loading...