Цей день в історії - 25 квітня

Цей день в історії - 25 квітня

115-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 250 днів. Іменинники - Василь, Давид, Зенон (Зинон), Іван.

У Португалії відзначають День революції, в Італії - День звільнення, а у Свазіленді - День прапора.

Головні події 25 квітня

• Завершення Пелопоннеської війни, 404 до н.е. • Ласло Святий - король Угорщини, 1077 • «Робінзон Крузо» Даніеля Дефо, 1719 • Будівництво Суецького каналу, 1859 • Загибель космонавта Володимира Комарова, 1967

Всі події 25 квітня

404 до н. е. - Після поразки Афін у Пелопоннеській війні підписано мирний договір зі Спартою - було розпущено Перший Афінський (Делоський) союз, Афіни втратили право мати флот (крім 12 сторожових кораблів), укріплення Афін і Пірея мали бути зруйновані, визнавалася гегемонія Спарти в грецькому світі, а в Афінах встановлювався олігархічний режим «тридцяти тиранів».

Середні віки

480 - У Салоні (нині - Спліт, Хорватія) своїми охоронцями убитий Юлій Непот, останній легітимний імператор Західної Римської імперії, який у серпні 475 року втратив владу в Італії, але визнавався «імператором Заходу» Константинополем, правлячи в Далмації, Марокко та Північно-Західній Галлії. По його смерті імператор Зенон формально скасував поділ Римської імперії на Східну й Західну.
1077 - По смерті короля Гези I з династії Арпадів престол Угорщини посів його молодший брат Владислав (Ласло). За 18 років правління він перетворив королівство на заможну централізовану державу, достатньо міцну, щоб почати зовнішню експансію, першою жертвою якої стала Хорватія, невдовзі приєднана до Угорщини на правах особистої унії.
1185 - Поразка у морській битві на сході затоки Данноура знаменувала кінець правління роду Тайра в Японії і початок гегемонії роду Мінамото, який створив перший самурайський уряд - Камакурський сьогунат.
1284 - В Уельсі народився спадкоємець англійського престолу, майбутній король Едуард II. В 1301 році він отримав від свого батька Едуарда I титул принца Уельського, який з тих пір за традицією носить старший син короля - спадкоємець престолу.
1507 - Німецький картограф і географ Мартін Вальдземюллер назвав новий, недавно відкритий континент Америкою на честь Амеріго Веспуччі, дослідника Нового Світу, - Вальдземюллер надрукував тисячу примірників карт світу з назвою "Америка" поверх нового континенту.
1512 - Після зречення престолу Баязида II султаном Османської імперії за підтримки яничар став його молодший син Селім Грізний.
1607 - Під час Гібралтарської битви нідерландський флот застав зненацька іспанську армаду в порту Гібралтара і за чотири години повністю її знищив. Голландці втратили близько 100 убитими, включаючи адмірала Якоба ван Хемскерка, Іспанія 21 корабель і 4 тисячі моряків
1626 - Генерал Альбрехт Валенштайн, командуючий армією імператора Фердинанда II, у битві біля Дессау (Нижня Саксонія) розбив датське військо під керівництвом графа Ернста фон Мансфельда. А через чотири місяці полководець Католицької ліги граф Іоганн Тіллі розбив датчан у битві біля Луттера, що привело до розпаду союзу Данії і Франції, а союзник Німеччини Іспанія змогла перекинути великі військові сили до Австрії.

Нова історія

1644 - Селянська повстанська армія під керівництвом Лі Цзичена практично без бою увійшли в Пекін, столицю імперії Мін. Незадовго перед цим імператор Чжу Юцзянь покінчив життя самогубством - він став останнім з династії Мін. Однак через півтора місяці переможці програли бій з маньчжурськими військами, на чолі яких стояв принц Доргунь, регент при малолітньому маньчжурському імператорі Шицзу. Після цього у Китаї остаточно утвердилась маньчжурська династія Цін.
1707 - В ході війни за іспанський спадок, біля містечка Альманса (на кордоні Валенсії і Мурсії) французько-іспанська армія під керівництвом французького маршала Джеймса Фітцджеймса, герцога Бервіка (англійця за походженням), розгромила португальсько-англійсько-голандські війська графа Голуея. В результаті перемоги частина східної Іспанії перейшла під владу династії Бурбонів.
1719 - У Лондоні вийшло перше видання роману Даніеля Дефо «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» про британського моряка, якому більше 28 років довелося прожити на безлюдному острові в гирлі ріки Оріноко. Книга виявилась настільки популярна, шо до кінця року була перевидана ще три рази і з часом дала назву цілому жанру літератури «Робінзонада».
1792 - У Франції на Гревській площі в Парижі вперше спорудили і використали для публічної страти гільйотину (тоді вона називалася Лузеттою). Першою жертвою був «розбійник з великої дороги» Ніколя Жак Пелетьє, палачем - Шарль Анрі Сансон. Натовп гав, привчених з часів середньовіччя до «вишуканих» страт, був розчарований швидкістю страти на гільйотині.
1792 - Військовий інженер і композитор Клод Жозеф Руже де Ліль написав музику і текст «Воєнного маршу Рейнської армії». З цією піснею на вустах 30 липня того ж року в Париж увійшов Марсельський добровольчий батальйон, після чого вона набула великої популярності. Наступного року Конвент затвердив «Марсельєзу» в якості гімну революційної Франції.
1859 - У Порт-Саїді під керівництвом французького інженера і дипломата Фердинанда Лессепса почалось будівництво Суецького каналу - штучної водної магістралі довжиною 101 милю, що мала сполучити Середземне і Червоне моря. Важкі умови праці і епідемія холери не дали можливість завершити зведення каналу вчасно, і лише 17 листопада 1869 році, на чотири роки пізніше запланованого терміну, Суецький канал глибиною до 8 метрів, шириною по дну - 24 метри і по поверхні води - 70-100 метрів був урочисто відкритий для судноплавства.
1867 - Місто Токіо вперше відкрите для іноземної торгівлі.
1901 - У штаті Нью-Йорк вперше у світі введені автомобільні номери.
1920 - З наступу військ Юзефа Пілсудського на Київ почалась радянсько-польська війна, котра закінчилась підписанням 18 березня 1921 року Ризького мирного договору і розділом України.
1925 - Перемогою на змаганнях в Тарго-Флоріо (Італія) дебютувала перша машина Альфьєрі Мазератті "Тіпо 26", за рулем якої сидів сам конструктор.
1935 - Шерман Гіффорд та Томас Міллер, президент і віце-президент American Telephone Company, сидячи в Нью-Йорку на відстані 15 метрів один від одного, здійснили першу навколоземну телефонну розмову - сигнал пройшов відстань у 23 тисячі миль через Сан-Франциско, острів Яву, Амстердам і Лондон.
Новітня історія
1945 - На річці Ельба в районі міста Торгау відбулась зустріч передових частин американських і радянських військ. Це означало воєнне розчленування Німеччини і безумовна капітуляція німецької армії ставала лише питанням часу. Цього ж дня вісім армій 1-го Білоруського (командуючий Г.К. Жуков) і 1-го Українського (командуючий І.С. Конєв) повністю оточили Берлін.
1970 - В СРСР здійснено запуск восьми штучних супутників Землі серії "Космос" за допомогою однієї ракети-носія.
1973 - Сингл "Little Willy" групи The Sweet став "золотим". Це був один з чотирьох хітів групи, що в цей час слухали на всіх континетах - "Ballroom Blitz", "Fox on the Run", "Action" і "Love is Like Oxygen".
1974 - Молодші та середні офіцери з Руху збройних сил ("революція капітанів") повалили диктаторський режим Марселу Каетану - його керівники були заарештовані, а правляча партія Національна народна дія - заборонена. Безкровна революція дала змогу звільнити з тюрем Португалії політичних в'язнів і повернутись на батьківщину політичним емігрантам. Тимчасовим президентом став генерал Антоніу Рібейру ді Спінола, а 16 травня був сформований Тимчасовий уряд, котрий заявив про намір провести демократизацію країни і надати незалежність Анголі, Мозамбіку і Гвінеї-Бісау.
1982 - Через три роки після набуття чинності ізраїльсько-єгипетського договору про мир і після п'ятнадцяти років окупації Ізраїль закінчив евакуацію своїх військ з Синайського півострова, що належав Єгипту і був захоплений Ізраїлем в ході війни 1967 року.
1983 - На дострокових парламентських виборах у Португалії, проведених після розпуску парламенту, Соціалістична партія отримала 99 з 250 місць. Генеральний секретар СПП Маріу Соареш знову очолив уряд, спираючись на коаліцію з Соціал-демократичною партією.
1983 - Американська космічна станція "Pioneer 10" перетнула орбіту Плутона і продовжила свій нескінчений політ до Молочного Шляху.
1990 - Екіпаж космічного човника «Дискавері», що стартував напередодні з мису Канаверал (Флорида), вивів на орбіту телескоп Хаббл, давно очікувану космічну обсерваторію. Задуманий в 1940-х роках, зпроектований в 1970-х, збудований в 1980-х, Хаббл має роздільну здатність, що вдесятеро перевищуває можливості наземних лабораторій і дає можливість проводити неспотворену земною атмосферою зйомку астрономічних об'єктів. Телескоп розміром з автобус і вартістю півтора мільярда доларів працює на сонячній енергії і робить один оберт навколо Землі з періодом 97 хвилин. Серед багатьох унікальних фотографій, отриманих при допомозі Хаббла, є поверхня Плутона, зіткнення комети з Юпітером, газові туманності і віддалені галактики.
1990 - В результаті виборів Віолетта Барріос де Чаморро стала президентом Нікарагуа на наступні шість років - одинадцятирічному прокомуністичному правлінню сандіністів у країні прийшов кінець.

Наш час

1997 - Росія відмовилась підписати конвенцію про заборону хімічної зброї, посилаючись на відсутність коштів для знешкодження 40 тисяч тон зброї.
2000 - Верховний суд США постановив, що девіз штату Огайо "З Богом все стає можливим" є неконституційним.
2007 - Гурт «Океан Ельзи» презентував новий альбом «Міра»">Міра», присвячений загиблому саундпродюсеру Сергію Товстолузькому. Протягом місяця група дала 27 концертів містами України на підтримку нового альбому.
2015 - О 11 годині 56 хвилин дня за місцевим часом в Непалі відбувся землетрус силою від 7,8 до 8,1 балів, який привів до загибелі 7240 осіб. Спровокована ним лавина на Джомолунгмі поховала частину базового табору альпіністів, які готувалися до сходження біля основної траси на вершину, в результаті чого загинуло 65 альпіністів і понад 200 пропали безвісті.

Народились 25 квітня

32 - 16 квітня 69, Марк Сальвій Отон, 7-й римський імператор (69).
1214 - 25 серпня 1270, Людовик IX Святий, король ФранціїїЛюдовик IX Святий, король Франціїї (з 1226 р.); очолював сьомий та восьмий хрестові походи (під час останнього помер від чуми), котрі закінчились провалами; єдиний з королів Франції, зачисленних до святих римською церквою.
1228 - 21 травня 1254, Конрад IV (Конрад Гогенштауфен), король Німеччини (з 1237 р.), Король Єрусалиму (з 1228 р.), король Сицилії (з 1250 р.), герцог Швабії (з 1235 р.). 790 років з дня народження.
1284 - 21 вересня 1327, Едуард II (Едуард Плантагенет), король Англії (1307-1327 рр.).
1599 - 3 вересня 1658, Олівер Кромвель, англійський політик Олівер Кромвель, англійський військовий, політичний та релігійний діяч, лорд-протектор Британської співдружності (1653-58 рр.).
1817 - 26 квітня 1879, Леон Скотт (Едуард-Леон Скотт Мартінвіль), французький винахідник (фонавтограф, 1855 р).
1874 - 19 липня 1937, Гульємо Марконі, італійський вчений Гульємо Марконі, італійський вчений і винахідник ("батько радіо"); Нобелівський лауреат в галузі фізики (1909) за роботи в галузі безпровідної телеграфії.
1883 - 17 жовтня 1973, Семен Михайлович Будьонний, російський військовий діяч, маршал, герой громадянської війни в Росії (1918-22 рр.). 135 років з дня народження.
1900 - 15 грудня 1958, Вольфганг Паулі, швейцарський фізик-теоретик, один з основоположників квантової механіки, Нобелівський лауреат (1945).
1918 - 15 липня 1996, Елла Фіцджеральд, американська співачка Елла Фіцджеральд, американська джазова співачка, лауреат 12-и нагород "Греммі" ("Sing Me A Swing Song", "Take Another Guess", "The Dipsy Doodle", "If Dreams Come True", "Showed Me the Way"). 100 років з дня народження.
1928 - 30 листопада 2013, Юрій Яковлєв, російський актор Юрій Васильович Яковлєв, російський театральний та кіноактор ("Іронія долі", "Чисто англійське вбивство", "Гусарська балада"). 90 років з дня народження.
1930 - Пол Мазурський, американський кінорежисер ("Неодружена жінка", "Москва на Гудзоні"). Сьогодні 88-а річниця.
1940 - (Алфредо Джеймс) Аль Пачіно, американський акторАл Пачіно, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Запах жінки" [1992]; "Безсоння", "Адвокат диявола", "Обличчя зі шрамом", "Серпіко", "Хрещений батько", "Сутичка", "Дік Трейсі"). Сьогодні 78-а річниця.
1940 - 16 липня 2007, Михайло Іванович Кононов, російський кіноактор ("Начальник Чукотки", "Велика перерва", "Двадцять днів без війни").
1945 - Бйорн Улвеус, шведський поп-музикант, співак (ABBA: "Waterloo", "Dancing Queen", "I Have a Dream", "Voulez-Vous", "Super Trouper"). Сьогодні 73-а річниця.
1946 - Володимир Вольфович Жириновський, російський політик, лідер Ліберально-демократичної партії Росії. Сьогодні 72-а річниця.
1947 - 24 березня 2016, Йоган Кройф, голландський футболістЙоган Кройф, голландський футболіст, тренер, кращий гравець Європи (1971, 1973, 1974), світу (1974), володар Кубка європейських чемпіонів (1971, 1972, 1973), Міжконтинентального кубка (1972).
1952 - Владислав Третьяк, російський хокеїст Владислав Олександрович Третьяк, російський хокеїст (воротар), чемпіон Олімпійських ігор (1972, 1976, 1984), світу (1970-71, 1973-75, 1978-79, 1981-83), Європи (1970, 1973-75, 1978-79, 1981-83), СРСР (1970-73, 1975, 1977-84), кубка Канади (1981). Сьогодні 66-а річниця.
1964 - Енді Белл, англійський поп-співак (Erasure: Sometimes). Сьогодні 54-а річниця.
1969 - Рене Зеллвегер, американська актриса Рене (Кетлін) Зеллвегер, американська актриса, лауреат премії «Оскар» («Холодна гора», 2003; «Щоденник Бріджит Джонс», «Кохання поза правилами»). Сьогодні 49-а річниця.

Померли 25 квітня

480 - Юлій Непот, останній легітимний імператор Західної Римської імперії (474-475 рр.), визнаний Константинополем. 1538 років тому, в 50 років (нар. 430 р.).
1595 - Торквато Тассо, італійський поет ("Рінальдо", "Звільнений Єрусалим", "Амінта", "Сім днів сотворіння світу"). 423 роки тому, в 51 рік (нар. 11 березня 1544 р.).
1690 - Давид Тенірс Молодший, фламандський живописець, автор пейзажів і жанрових сцен з селянського життя ("Селянське свято", 1646). 328 років тому, в 80 років (нар. 15 грудня 1610 р.).
1744 - Андерс Цельсій, шведський фізик Андерс Цельсій, шведський астроном і фізик; запропонував температурну шкалу (1742), яка сьогодні носить його ім'я. 274 роки тому, в 43 роки (нар. 27 листопада 1701 р.).
1840 - Сімеон Пуассон, французький математик і фізик Сімеон Пуассон, французький математик і фізик. 178 років тому, в 59 років (нар. 21 червня 1781 р.).
1913 - Михайло Коцюбинський, український письменникМихайло Михайлович Коцюбинський, український письменник (Хо, Для загального добра, Fata morgana, Подарунок на іменини, Тіні забутих предків) і громадський діяч. 105 років років тому, в 49 років (нар. 17 вересня 1864 р.).
1927 - Марко Черемшина (Іван Юрійович Семанюк), український письменник ("Несамовиті", "Керманич"), перекладач. 91 рік тому, в 53 роки (нар. 13 червня 1874 р.).
1943 - Володимир Немирович-Данченко, російський театральний діяч Володимир Іванович Немирович-Данченко, російський актор і режисер, один із засновників МХАТу. 75 років років тому, в 85 років (нар. 23 грудня 1858 р.).
1960 - Аманулла-хан, перший падишах Афганістану Аманулла-хан, афганський емір (1919-26 рр.), перший король (падишах) Афганістану (1926-29 рр.) з династії Баракзай. 58 років тому, в 68 років (нар. 1 червня 1892 р.).
1988 - Кліфорд Саймак, американський письменник-фантаст («Де живе зло», «Заповідник гоблінів», «Станція пересадки»). 30 років років тому, в 84 роки (нар. 3 серпня 1904 р.).
1995 - Джинджер Роджерс (Вірджинія Кетрін Макмат), американська актриса і танцівниця; партнерка Фреда Астера. 23 роки тому, в 86 років (нар. 16 липня 1909 р.).
2001 - Віктор Максимович Банников, український футболіст, воротар київського "Динамо"; перший президент Федерації футболу України (1991-96 рр.). 17 років тому, в 63 роки (нар. 28 квітня 1938 р.).


Loading...