Цей день в історії - 26 травня

Цей день в історії - 26 травня

146-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 219 днів.

Іменинники - Георгій (Юрій, Єгор), Глікерія (Лукерія), Єфим (Юхим), Ірина, Макар, Олександр. У Гаяні та Грузії відзначають День незалежності, в Польщі - День матері.

Головні події 26 травня

• Битва на Стугні, 1093 • Помер Пилип Орлик, 1742 • Народний автомобіль Адольфа Гітлера, 1938 • Норильське повстання, 1953 • Початок розрядки напруженості між США і СРСР, 1972 • Перший бій в Донецькому аеропорту, 2014

Всі події 26 травня

17 - Після перемоги над германськими племенами хаттів і херусків тріумфальною ходою увійшли в Рим воїни римського полководця Гая Юлія Цезаря Германіка, племінника і прийомного сина імператора Тиберія.
451 - На Аварайському полі в провінції Васпуракан (Західний Іран) відбулась найбільша битва в історії Вірменії - персидська армія Сасанідів розбила повсталих проти насильницького насаджування зороастризму вірмен на чолі з полководцем Варданом Маміконяном, який очолив антиперсидське повстання. Сам Маміконян загинув у бою, а його сподвижники, які попали в полон, були страчені. Незважаючи на перемогу, перси, налякані масштабом повстання, відновили самоуправління Вірменії, привілеї місцевої знаті і християнського духовенства.

Середні віки

1093 - У битві на південному березі річки Стугни (нині - Київська область) половці розбили військо київського князя Святополка Ізяславича, якого підтримували дружини його двоюрідних братів чернігівського князя Володимира Всеволодовича Мономаха і переяславського князя Ростислава Всеволодовича. Втрати руського війська були дуже великі - полягла дружина Святополка, більша частина війська Мономаха і Ростислава Всеволодовича, який сам потонув під час відступу. Здобувши перемогу, половці розорили місто Торчеськ (нині - с. Ольшаниця Рокитнянського району Київської області), спаливши його і забравши в полон його жителів.
1135 - Король Леона і Кастілії Альфонсо VII коронувався в Леонському соборі як «Imperator totius Hispaniae» (імператор всієї Іспанії), ставши першим іспанським монархом з Бургундської династії.
1421 - По смерті Мехмеда I Челебі на престол Османської імперії зійшов його син Мурад II.
1521 - Імператор Священної Римської імперії Карл V підписав Вормський едикт, що передбачав арешт релігійного реформатора Мартіна Лютера, оголошеного єретиком і який пербував у Вартбурзі під захистом саксонського курфюста Фрідріха Мудрого. Крім того Вормським едиктом встановлювалося, що надання Лютеру притулку або іншої допомоги, а також розповсюдження і читання його книжок, розцінюється як злочин проти законів імперії. Остаточно Вормсський едикт, який так і не був реалізований на практиці, втратив чинність у 1555 році із твердженням Аугсбургзького релігійного миру.

Нова історія

1648 - У битві під Корсунем двадцятитисячне військо Богдана Хмельницького і чотиритисячна кримськотатарська кавалерія Тугай-бея одержали перемогу над польськими загонами Миколая Потоцького і Мартина Калиновського. Чверть двадцятитисячної армії поляків загинула, а понад 8500 з них попало в полон, включаючи 127 офіцерів і 80 вельмож на чолі з Калиновським і Потоцьким.
1742 - В Яссах (Молдова) у віці 69 років помер гетьман у вигнанні Пилип Орлик. Обраний в умовах еміграції і в час ослаблення його військових і політичних союзників, він понад тридцят років марно відстоював ідею об’єднання і проголошення незалежності Української козацької держави, яка не знайшла підтримки ні в Гетьманщині, ні в європейських державах, що протистояли експансії Російської імперії.
1805 - В Міланському кафедральному соборі Наполеон I коронувався на монарха Італії. Перед цим він був президентом Італійської республіки.
1868 - У Сенаті США почалось друге, після 16 травня, голосування з питання імпічменту президента країни Ендрю Джонсона. Джонсон, будучи віце-президентом, зайняв вищий пост після вбивства Авраама Лінкольна. Приводом до імпічмента стало вето, накладене Джонсоном, на Акт про реконструкцію Півдня після громадянської і війни і пряме порушення процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Як і в першому випадку, для відставки Джонсона до необхідних двох третин не вистачило одного голосу.
1896 - В Москві в Успенському соборі Микола II і його дружина Александра коронувалися як імператор та імператриця Росії. Через декілька днів приурочені до цієї події святкування закінчились кривавою трагедією на Ходинському полі. 15 березня 1917 року під натиском соціальних конфліктів, що захопили Росію, Микола II зрікся престолу на користь свого брата Михайла, відмова котрого стати монархом поклала край царизму в Росії. Колишнього царя і його сім'ю було вислано до Тобольська, а згодом до Єкатеринбурга, де в червні 1918 року за рішенням місцевого більшовицького комітету їх всіх, включаючи дітей, було розстріляно.
1897 - У британському видавництві Archibald Constable and Company вийшов друком роман «Дракула» ірландського письменника Брема Стокера, над яким він працював близько шести років. Роман про вампіра-аристократа, ім'я якого було запозичене у реального політичного діяча Трансільванії XV століття, мав винятковий вплив на популяризацію міфу про вампірів в культурі XX століття.
1915 - Спровокований антинімецькими настроями, у Москві почався однин з найбільших у Росії погромів - протягом трьох днів було вбито вісім і поранено 40 німців, розграбовано сотні магазинів, що завдало збитків у 40 мільйонів рублів (понад 12 млрд доларів у цінах 2010 року). Під час піку заворушень у погромах брало участь до 120 тисяч чоловік.
1918 - У Тифлісі (нині - Тбілісі) проголошено незалежність Грузії, котру вона втратила восени 1921 року після окупації країни більшовиками.
1927 - Компанія Ford Motor оголосила про припинення випуску популярного автомобіля Model T, відомого також як Tin Lizzie, і виходу більш сучасного Model A. Перший автомобіль Model T був зібраний ще в 1908 році і продавався під гаслом "недорога машина для всіх". Це був також перший автомобіль, що збирався конвеєрним методом і у 1918 році половину всіх легковиків світу складали машини марки Model T, а всього їх було продано 15 007 033 штуки.
1928 - На засіданні ФІФА прийнято рішення раз у чотири роки проводити чемпіонат світу з футболу.
1938 - У містечку Фаллерслебен (нині - частина міста Вольфсбург, Нижня Саксонія) канцлер Німеччини Адольф Гітлер особисто заклав перший камінь в заводську новобудову - майбутній автомобільний завод «Фольксваген». Сьогодні концерн Volkswagen AG входить у трійку найбільших автовиробників світу і випускає автомобілі Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, MAN, Scania, Skoda, Porsche і Volkswagen.

Новітня історія

1939 - У нью-йоркському концертному залі Madison Square Garden зібралось 18 тисяч бажаючих послухати виступ піаніста-віртуоза Ігация Яна Падеревського, колишнього прем'єр-мінстра Польщі. Однак із-за загостретння артриту, котрим страждав 78-річний Падеревський, концерт не відбувся.
1940 - В ході Другої Світової війни з Дюнкерка (Франція) почалась евакуація оточених німцями військ союзників - до 3 червня вдалось евакуювати більше 330 тисяч французьких і британських військових.
1942 - У Лондоні підписано договір між Великою Британією та СРСР про союз у війні проти Німеччини і її європейських сателітів і про взаємодопомогу після війни терміном на 20 років.
1946 - На перших післявоєнних виборах до законодавчих Національних зборів Чехословаччини перемогу здобули комуністи на чолі з Клементом Готвальдом.
1953 - В Особливому таборі №2 («Горлаг») в Норильську розпочалось повстання політичних в'язнів, наймасовіше і найтриваліше в історії ГУЛАГу. В ньому брали участь всі відділення «Горлагу» і два відділення «Норильлагу», а загальна кількість повсталих становила 16 378 чоловік.
1966 - Проголошено незалежність Гаяни від Великої Британії. Сьогодні Кооперативна Республіка Гайана - єдина англомовна країна і єдиний член Британської Співдружності в Південній Америці.
1969 - Після вдалої 8-денної генеральної репетиції посадки на Місяць, на Землю повернувся екіпаж американського космічного корабеля "Apollo 10".
1972 - У ході першого в історії візиту президента США в СРСР Річардом Ніксоном і Леонідом Брежнєвим підписано договори про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ОСО-1) та обмеження систем протиракетної оборони (ПРО), 29 травня - угоду «Основи взаємовідносин між СРСР і США». Ці документи заклали основу початку процесу розрядки напруженості між двома наддержавами.
1977 - За три з половиною години Джордж Вілліг, «людина-муха», при допомозі віконних присосок забрався по зовнішній стіні будівлі на дах південної 110-поверхової башти Центру всесвітньої торгівлі в Нью-Йорку, де був затриманий поліцією за порушення громадського порядку.

Наш час

1994 - У місті Альтос де Чавон у Домініканській Республіці відбулось таємне одруження Майкла Джексона і Лайзи Марі Преслі, єдиної дочки Елвіса Преслі. Шлюб був розірваний через 20 місяців за ініцативою Преслі із-за "непримиренних суперечностей".
2014 - Зведений загін українських військових загальною за підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угрупування російських бойовиків, яке очолював колишній командир донецької "Альфи" Олександр Ходаковський. Контроль над частиною аеропорту став стримуючим фактором під час вторгнення російських збройних сил наприкінці серпня 2014 року і тривав наступні 242 дні.

Народились 26 травня

1478 - 25 вересня 1534, Климент VII (Джуліо Медічі), папа римський (1523-34 рр.), останній папа епохи Відродження; його відмова розірвати шлюб англійського короля Генріха VIII з Катериною Арагонською привела до розриву англіканської церкви з Римом. 540 років з дня народження.
1602 - 12 серпня 1674, Філіп де Шампань, французький художник доби бароко.
1618 - 17 лютого 1664, Іван Федорович Богун, український військовий і державний діяч, козацький полководець періоду Національно-визвольної війни 1648—57 років. 400 років з дня народження.
1667 - 27 листопада 1754, Абрахам де Муавр, французький математик (правило піднесення комплексного числа до степеня - формула Муавра).
1822 - 16 липня 1896, Едмон де Гонкур, французький письменник.
1874 - 18 липня 1958, Анрі Фарман, французький авіатор Анрі Фарман, французький авіатор, спортсмен, авіаконструктор; першим літаком подолав рубіж у 1 км (1908), 2 км (1908), 180 км (1909).
1907 - 11 червня 1979, Джон Вейн, американський кіноактор Джон Вейн (Меріон Моррісон), американський кіноактор; знявся більш, ніж в 200 стрічках, лауреат премії «Оскар» ("Справжній подарунок" [1969]; "Ріо Браво", "Форт Апачів", "Шукачі", "Спокіний", "Зелені берети", "Диліжанс").
1912 - 6 липня 1989, Янош Кадар, угорський державний діяч, керівник соціалістичної Угорщини (1956-87 рр.).
1928 - 3 червня 2011, (Джейкоб) Джек Кеворкян, американський лікар-патологоанатом, пропагандист евтаназії. 90 років з дня народження.
1935 - Алан Володимирович Чумак, російський містифікатор, котрий лікував легковірних по телевізору. Сьогодні 83-а річниця.
1936 - Віталій Коротич, український поет Віталій Олексійович Коротич, український поет ("Вогонь", "Закон землі"), письменник ("Десяте травня"), журналіст ("Обличчя ненависті"). Сьогодні 82-а річниця.
1948 - Стіві (Стефані) Нікс, американська співачка, композитор (Fleetwood Mac: "Dreams", "Don’t Stop"; соло: "Stop Draggin’ My Heart Around", "Leather & Lace", "Stand Back", "Talk to Me2). Сьогодні 70-а річниця.
1951 - Саллі Райд, американська астронавтка, перша американка, що побувала в космосі ("Челленджер", 1983 р.). Сьогодні 67-а річниця.
1957 - Богдан Бенюк, український актор Богдан Михайлович Бенюк, український актор театру і кіно; Народний артист України (1996). Сьогодні 61-а річниця.
1962 - Боб(кет) Голдвейт, американський актор ("За межами", "Дестині включає радіо", "Поліцейська академія", "Божевільне літо"). Сьогодні 56-а річниця.
1964 - Ленні Кравіц, американський рок-музикант Ленні Кравіц, американський рок-музикант, співак, композитор ("Are You Gonna Go My Way?"). Сьогодні 54-а річниця.
1966 - Гелена Бонем-Картер, американська актриса ("Північна Афродита", "Франкенштейн", "Кімната з видом"). Сьогодні 52-а річниця.
1969 - Анжеліка Варум, російська співачка Анжеліка Варум (Марія Юріївна Варум), російська поп-співачка. Сьогодні 49-а річниця.

Померли 26 травня

451 - Вардан Маміконян, вірменський полководець, герой антиперсидського повстання вірмен 449—451 років. 1567 років тому, в 63 роки (нар. 388 р.).
604 - Августин Кентерберійський, бенедиктинський чернець, засновник єпархії у Кентербері, хреститель Англії (597). 1414 років тому, в 70 років (нар. 13 листопада 534 р.).
1421 - Мехмед I Челебі, османський султан (1413-21 рр.); четвертий син Баязіда I Блискавичного, батько Мурада II. 597 років тому, в 32 роки (нар. 1389 р.).
1742 - Пилип Орлик, український державний діяч Пилип Степанович Орлик, український військовий, політичний і державний діяч, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742 рр.). 276 років тому, в 70 років (нар. 21 жовтня 1672 р.).
1762 - Александр Готліб Баумгартен, німецький філософ, родоначальник естетики як самостійної наукової дисципліни. 256 років тому, в 48 років (нар. 17 липня 1714 р.).
1883 - Абд аль Кадир, алжирський національний геройАбд аль Кадир, алжирський поет, оратор, полководець, національний герой - в 1832 році очолив боротьбу племен Західного Алжиру проти франнцузів. 135 років років тому, в 75 років (нар. 6 вересня 1808 р.).
1955 - Альберто Аскарі, італійський автогонщик, чемпіон світу в перегонах "Формули-1" (1952, 1953); загинув під час тренувальних заїздів на трасі в Монці. 63 роки тому, в 37 років (нар. 13 липня 1918 р.).
1961 - Рафаель Трухільо, домініканський політик Рафаель Трухільо (Рафаель Леонідас Трухільо Моліна), генерал, президент-диктатор Домініканської Республіки (1930-61 рр.). 57 років тому, в 70 років (нар. 24 жовтня 1891 р.).
1976 - Мартін Гайдеггер, німецький філософ Мартін Гайдеггер, німецький філософ-екзістенціаліст (Буття і час, Про існування людської свободи). 42 роки тому, в 87 років (нар. 26 вересня 1889 р.).
2008 - Сідні Поллак, американський режисер Сідні Поллак, американський актор, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» ("Із Африки" [1985]; "Фірма", "Тутсі", "Такими ми були", "Загнаних коней пристрілюють, хіба ні?", "Три дні "Кондора"). 10 років років тому, в 74 роки (нар. 1 липня 1934 р.).
2010 - Лесь Сердюк, український актор Лесь Сердюк (Олександр Олександрович Сердюк), український актор («Тарас Бульба», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Роксолана», «Така пізня, така тепла осінь»). 8 років тому, в 70 років (нар. 14 жовтня 1940 р.).
2017 - Збігнєв Бжезинський, американський соціолог Збігнєв Бжезинський, американський соціолог, державний діяч, помічник президента Картера з національної безпеки (1977-81 рр.), основний розробник американської політики в галузі прав людини в 1970-80-х роках. 1 рік тому, в 89 років (нар. 28 березня 1928 р.).


Loading...