Цей день в історії - 27 січня

Цей день в історії - 27 січня

27-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 338 днів. Іменинники - Агнія, Адам, Андрій, Аристарх, Веніамін, Веремій, Євсій, Єремій, Ілля, Йосип, Іпатій, Ісаак, Ісай, Макар, Марк, Мойсей, Ніна, Остап, Павло, Сергій, Степан (Стефан), Ярема. Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, у В'єтнамі відзначають День миру.

Головні події

• Микита Хрущов - перший секретар ЦК КП(б)У, 1938

• Ліквідація блокади Ленінграда, 1944

• Звільнення табору смерті Аушвіц-Біркенау, 1945

• Курс на побудову комунізму, 1959

• Початок Громадянської війни в Сомалі, 1991

Всі події

661 - У Великій мечеті в Куфі (нині - Ірак) група хариджитів на чолі з Абдуррахманом ібн Мулджамом скоїла замах на четвертого четвертого праведного халіфа Алі ібн Абу Таліба, який через два дні помер від отриманого удару мечем. Могила Алі в Ан-Неджефі (сучасний Ірак) - місце паломництва шиїтів, а саме місто - центр шиїтської теології і правничої науки.

1527 - У битві під Ольшаницею армія великого гетьмана литовського князя Костянтина Острозького отримали одну з найбільших перемог над військами Кримського ханства, в якій татари втратили близько 25 тисяч чоловік (із 35 тисяч війська). За цю славну перемогу Острозького величали найвищим вождем, а король Сигізмунд І влаштував йому у Кракові тріумфальний в'їзд.

НОВА ІСТОРІЯ

1859 - Оттава проголошена столицею Канади.

1880 - Томас Едісон отримав патент на лампочку розжарювання.

1895 - В Санкт-Петербурзі в Маріїнінському театрі пройшла прем'єра балету Петра Ілліча Чайковського "Лебедине озеро" в постановці Маріуса Петіпа.

1918 - На екрани США вийшов фільм "Тарзан з племені мавп" з Елмо Лінкольном у головній ролі. Німа стрічка, поставлена за твором Едгара Берроуза, стала першою у цілій низці фільмів про Тарзана. Лише найзнаменитіший виконавець цієї ролі олімпійський чемпіон Джонні Вайсмюллерзіграв з 1932 по 1948 рік у 11 фільмах, а на сьогодні кількість екранізацій пригод Тарзана перевищує сотню.

1918 - З підняття червоного прапора над одним із будинків в Гельсингфорсі (нині - Гельсінкі), що знаходились під контролем Соціал-демократичної партії Фінляндії, і захоплення місцевими робітниками залізничного вокзалу в країні почалась спроба перевороту Виконавчим комітетом фінляндських робітників, підтримуваних російськими більшовиками. Сформований через два дні революційни уряд оголосив про усунення від влади сенату і парламенту Фінляндії.

1924 - У Москві відбулись похорони вождя російської пролетарської революції Володимира Леніна. Поховати його було вирішено на Красній площі, серед братських могил героїв Жовтневої революції в спеціально спорудженому мавзолеї. Із-за стислих термінів перший мавзолей за проектом архітектора Щусєва був збудований з дерева і зведений за три дні - темно-сірий куб з верхівкою у вигляді ступінчатої піраміди. До 1 травня мавзолей був перебудований в монумент-трибуну, а в 1930 році набув свого нинішнього гранітного вигляду.

1926 - У Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджи Бейрд провів публічну демонстрацію пристрою для передачі і прийому телевізійного зображення, що фактично стало початком революційних змін в системі зв'язку та інформації. Пристрій Берда, названий ним "телевізор", являв собою машину з механічними обертаючими дисками, при допомозі яких сканувалось рухоме зображення і трансформувалось у електричний сигнал, який надходив по кабелю до спеціального екрану і відтворювався у чорно-білому вигляді. Перша "телепрограма" Берда транслювала зображення голів двох ляльок, котрими винахідник сам же й рухав перед камерою. В основу пристрою Берда була покладена телесистема, запатентована в 1884 році німецьким вченим Паулем Ніпковим. У 1928 році Берд зумів провести трансатлантичну трансляцію телезображення - по телефонних дротах воно було передане з Лондона до Нью-Йорка, - і цього ж року продемонстрував систему кольорового телебачення.

1938 - Пленум ЦК КП(б)У формально підтвердив ухвалене в Москві трьома дням раніше рішення про відкликання з України Станіслава Косіора та призначення виконуючим обов'язки Першого секретаря ЦК КП(б)У Микити Хрущова, у спадок якому дісталася спустошена репресіями компартійно-радянська вертикаль влади в УРСР.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1944 - У Ленінграді було дано артилерійський салют в честь остаточної ліквідації блокади міста, яка тривала майже 900 днів і забрала життя сотень тисяч людей.

1945 - Близько 3 години дня солдати 107-ї дивізії 60-ї армії 1-го Українського фронту під командуванням генерал-майора Василя Петренка увійшли на територію одного з найбільших німецьких таборів смерті Аушвіц-Біркенау біля міста Освенцим, де за чотири роки загинуло близько 1,1 мільйона чоловік. Більшість з його в'язнів були заздалегідь вивезені до Німеччини і врятувати вдалось лише кілька тисяч кинутих на призволяще людей.

1948 - Американська корпорація Wire Recording анонсувала випуск першого побутового котушкового магнітофона "Wireway", котрий надійшов до продажу за ціною 149,5 доларів.

1959 - У Москві відкрився позачерговий XXI з'їзд КПРС, на якому перший секретар ЦК і голова Ради міністрів СРСР Микита Хрущов заявив, що в СРСР «соціалізмупереміг не лише повністю, але й остаточно» і оголосив перехід до «розгорнутого будівництва комуністичного суспільства».

1967 - У Москві, Вашингтоні та Лондоні Радянським Созом, США і Великою Британією підписано "Договір про принципи діяльності держав по дослідженню і використанню космічного простору в мирних цілях, включаючи Місяць та інші небесні тіла", який декларував відкритість космосу для всіх держав, що хочуть використовувати його для мирних цілей, і забороняв виведення в космічний простір об'єктів з ядерною зброєю та іншими видами зброї масового знищення. Цього ж дня до Договору приєдналось більше 60-и країн.

1967 - Під час випробовування американського космічного корабля "Аполон 1" на старті в його кабіні виникла пожежа, в результаті чого загинули астронавти Вірджил Гріссом (перша людина, що здійснила два польоти в космос), Едуард Уайт (перша американець, що вийшов у відкритий космос [1965]) і Роджер Чаффі. Ця трагедія стала поштовхом для принципового перегляду конструкції кораблів класу "Аполон", наступні місії яких були вкрай вдалими - політ до Місяця (1968), посадка на Місяці і перший вихід людини на Місяць (1969).

1973 - У Парижі після п'яти років переговорів представниками США, Південного та Північного В'єтнаму і В'єтконгу (повстанців Південного В'єтнаму) підписано угоду про припинення війни та відновлення миру у В'єтнамі. Згідно з нею, протягом 60-и днів з В'єтнаму мали бути виведені американські та всі інші іноземні війська, а північно-в'єтнамські власті мали видати всіх американських військових полонених. За цю угоду державний секретар США Генрі Кісінджер і спеціальний представник Північного В'єтнаму Ле Дик Тхо отримали Нобелівську премію миру, однак договір 1973 року не вирішив політичних проблем Індокитаю - локальні сутички між Північчю і Південм тривали понад два роки, а в 1975 році Демократична Республіка В'єтнам почала масовий наступ на Південний В'єтнам і країна була об'єднанна під владою комуністичного уряду.

1977 - Ватикан підтвердив заборону жінкам бути священниками Римської католицької церкви.

1983 - У Японії завершено будівництво найдовшого підводного залізничного тунелю, що проліг між островами Хонсю і Хокайдо, - тунель довжиною майже 54 кілометри був прокладений на глибині 240 метрів нижче рівня моря і на 100 метрів нижче рівня морського дна. Його будівництво почалось у 1972 році, а перший поїзд пройшов тунелем у 1988 році.

1987 - Після року перебування при владі президент Філппін Корасон Акіно придушила путч прихильників попереднього президента Фердинанда Маркоса. Заворушення почались 22 січня, коли солдати розстріляли мирну 10-тисячну демонстрацію селян; заколотниками було захоплено чотири військові бази, радіостанцію і телецентр. Їх метою була дестабілізація ситуації в країні напередодні всенародного референдуму, який відбувся 2 лютого, - Акіно отримала більше 76% голосів, чим підтвердила свої президентські повноваження до 1992 року.

1987 - США і Монгольська Народна Республіка вперше встановили дипломатичні стосунки.

НАШ ЧАС

1991 - Мухаммад Сіад Барре, диктатор Сомалійської Демократичної Республіки з 1969 року, вимушено залишив країну після того, як повстанці з Об'єднаного Сомалійського Конгресу захопили його палац і взяли під контроль столицю країни Могадішо. Північ країни перейшла під владу Сомалійського Національного Руху, який проголосив створення незалежної Сомалійської Республіки. В країні почалась громадянська війна, яка привела до масового голодомору і змусила ООН в 1992 році ввести в Сомалі міжнародні війська. Їх місія виявилась малоефективною і в 1993 році громадянська війна спалахнула з новою силою.

1998 - За китайським місячним календарем почався новий 4696-й рік, рік тигра. Згідно з легендою, відрахунок ведеться від дня, коли Будда зібрав всіх звірів світу і пообіцяв всі наступні роки по черзі називати іменем кожного з них, якщо звірі будуть покірними і шанобливими. На цю пропозицію пристало лише 12 тварин - щур, бик, тигр, заєць, дракон, змія, кінь, баран, мавпа, півень, собака і ведмідь.

2000 - У Єгипті парламент прийняв закон, що дозволяє жінці подавати на розлучення.

2009 - Митрополит Смоленський і Калінінградський Кирило обраний Помісним собором XVI Патріархом Московським і Всієї Русі.

2013 - Щонайменше 242 людини загинуло та близько 200 постраждало в результаті пожежі в нічному клубі «Kiss» в бразильському місті Санта-Марія, що сталася внаслідок невдало реалізованого піротехнічного шоу.

Народились

1571 - 19 січня 1629, Аббас I (Аббас Великий), 5-й шах Персії (1587-1629 рр.) з династії Сефевідів.

1756 - 5 грудня 1791, Вольфганг Амадей Моцарт, австрійський композитор, представник віденської класичної школи ("Дон Жуан", "Чарівна флейта", "Весілля Фігаро"), автор понад 20 опер, 50 симфоній, фортепіанних концертів, камерних творів, мес.

1790 - 13 жовтня 1865, Петро Петрович Гулак-Артемовський, український поет, байкар ("Пан і собака", "Солопій та Хівря", "Тюхтій та Чванько").

1832 - 14 січня 1898, Льюіс Керролл (Чарльз Латуідж Доджсон), англійський математик, письменник ("Аліса в країні чудес").

1832 - 16 грудня 1898, Павло Михайлович Третьяков, російський купець, меценат, засновник картинної галереї російського національного мистецтва в Москві.

1836 - 9 березня 1895, Леопольд Ріттер фон Захер-Мазох, австрійський письменник ("Заповіт Каїна", "Дон Жуан з Коломиї", "Венера в хутрах", "Місячна ніч"); родом з України.

1839 - 29 січня 1884, Павло Платонович Чубинський, український етнолог, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів державного гімну України «Ще не вмерла Україна». 180 років з дня народження.

1859 - 4 червня 1941, Вільгельм II (Вільгельм Гогенцоллерн), третій і останній імператор Німеччини, король Прусії (1888-1918 рр.). 160 років з дня народження.

1891 - 31 серпня 1967, Ілля Григорович Еренбург, російський письменник ("Осінь в Парижі", "Буря", "Люди, роки, життя").

1911 - 18 червня 1993, Іван Макарович Гончар, український скульптор, живописець, графік.

1927 - 5 травня 1984, Олексій Іванович Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець; помер в ув'язненні.

1945 - Нік(олас Берклі) Мейсон, англійський рок-музикант (Pink Floyd).

1948 - Михайло Миколайович Баришніков, амерканський танцівник і актор ("Точка поверненя", "Це танці") російського походження.

1964 - Бріджит Фонда, американська актриса ("Мертва точка", "Творець 3", "Поцілунок дракона", "Південь раю - захід пекла", "Джекі Браун", "Маленький Будда", "Хрещений батько 3", "Скандал", "Не можна підганяти кохання"); племінниця Джейн Фонди, внучка Генрі Фонда. 55 років з дня народження.

1973 - 1 серпня 2014, Валентин Миколайович Белькевич, білоруський футболіст ("Динамо" Київ).

1973 - Сергій Миколайович Доценко, український боксер, срібний призер Олімпійських ігор (2000).

1977 - Олена Володимирівна Ваєнга (Хрульова), російська співачка, композитор.

Померли

1731 - Бартоломео Крістофорі, італійський музичний майстер, винахідник фортепіано (1709-11 рр.). 288 років тому, в 76 років(нар. 4 травня 1655 р.).

1806 - Вільям Пітт-молодший, британський політик; наймолодший прем'єр-міністр в історії країни (1783-1801, 1804-06 рр.). 213 років тому, в 47 років (нар. 29 травня 1759 р.).

1814 - Філіп Естлі, англійський підприємець, засновник і власник першого у світі цирку, засновником першої циркової династії. 205 років років тому, в 72 роки (нар. 8 січня 1742 р.).

1901 - Джузеппе Верді, італійський композитор, творець музичної драми, автор 26 опер (Ріголетто, Травіата, Аїда, Отелло, Фальстаф). 118 років тому, в 88 років (нар. 10 жовтня 1813 р.).

1940 - Ісаак Еммануїлович Бабель, російський новеліст (Одеські оповідання, Захід, Марія). 79 років тому, в 46 років (нар. 13 липня 1894 р.).

1951 - Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії (1944), фельдмаршал Фінляндії (1933), з 1942 — маршал Фінляндії. 68 років тому, в 84 роки (нар. 4 червня1867 р.).

1967 - Вірджил Айван Гріссом, американський астронавт, другий американець в космосі (1961), перша людина, що здійснила два польоти в космос (1965); загинув під час наземних випробувань першого корабля серії "Аполлон". 52 роки тому, в 41 рік (нар. 3 квітня 1926 р.).

1972 - Махалія Джексон, видатна негритянська співачка (God’s Gonna Separate the Wheat from the Tares, Move on Up a Little Higher, The Lord’s Prayer). 47 років тому, в 61 рік (нар. 26 жовтня 1911 р.).

2008 - Хаджі Мохамед Сухарто, президент-диктатор Індонезії (1968-98 рр.). 11 років тому, в 87 років (нар. 8 червня 1921 р.).

2009 - Джон Апдайк, американський письменник ("Ферма", "Іствудські відьми", "Кролику, біжи"), поет, дворазовий лауреат Пулітцеровської премії. 10 років років тому, в 77 років (нар. 18 березня 1932 р.).

2010 - Джером Дейвід Селінджер, американський письменник ("Над прірвою в житі"). 9 років тому, в 91 рік (нар. 1 січня 1919 р.).

2015 - Чарльз Хард Таунс, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1964, разом з Прохоровим і Басовим). 4 роки тому, в 100 років (нар. 28 липня 1915 р.).

Loading...