Цей день в історії - 27 вересня

Цей день в історії - 27 вересня

270-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 95 днів. Іменинники - Іван. Всесвітній день туризму.

Головні події 27 вересня

• Створення ордену єзуїтів, 1540

• Незалежність Мексики, 1821

• Троїстий союз, 1940

• Генерал Макартур і імператор Хірохіто, 1945 

Всі події 27 вересня

813 - Після захоплення Багдада Абдуллах аль-Мамун усунув від влади свого брата Мухаммеда аль-Аміна і став сьомим халіфом Аббасидського халіфату.

1422 - Після невдалої для Тевтонського ордену двомісячної Голубської війни поблизу озера Мельно (нині — Польща) він уклав з Великим князівством Литовським і Королівством Польським Мельнський мир, за яким поступався Польщі частиною Куявії з містом Нешава та остаточно відмовлявся від претензій на Жемайтію, яка за умовами Торуньського мирного договору після смерті великого князя Вітовта повинна була бути переданою ордену. Встановлений цим договором кордон залишався незмінним до початку Першої світової війни.

1529 - Турецький султан Сулейман I Пишний здійснив першу спробу захопити Відень, котра закінчилась невдало. Місто було взято в довготривалу облогу.

1540 - Папа римський Павло III затвердив статут створеного шість років перед тим Ігнатієм Лойолою Товариства Христа, католицького ордену освітян і місіонерів (єзуїтів), котрий відіграв важливу роль у Контрреформації і наверненні в католицизм мільйонів людей по всьому світу. На момент смерті Ігнатія Лойоли 31 липня 1556 року єзуїти мали більше тисячі своїх священників. В 1622 році Ігнатій Лойола був канонізований католицькою церквою. У наступне століття єзуїти активізували місіонерську діяльність, часто разом з європейськими першопроходцями відпливали до нових територій і тисячі з них загинули проповідуючи християнство серед іновірців. У 18-у столітті, з ростом націоналізму, більшість країн почала переслідувати єзуїтів, і в 1773 році папа Климент XIV був змушений розпустити орден. Однак в 1814 році папа Пій VII, опираючись на ще невтрачений авторитет ордену єзуїтів, відновив його діяльність і члени Товариства Христа до сьогодні проводять свою місіонерську діяльність.

нова історія

1669 - В ході війни з Венецією, що почалася в 1645 році, турки захопили фортецю Кандія (тепер Іракліон), столицю остова Крит. Її облога, розпочавшись в 1648 році, тривала 21 рік і увійшла в історію як найдовша. Останні укріплення на Криті здались туркам в 1692 і 1715 роках.

1821 - Після одинадцяти років війни була проголошена Декларація незалежності Мексики від Іспанії. Імператором під іменем Авґустин I став генерал Аґустин де Ітурбіде.

1822 - Французький історик Жан-Франсуа Шампольйон опублікував повідомлення про розшифровку ієрогліфів т. зв. Розетського каменю — плити з написом подяки жерців Птолемею V Епіфану, що датується 196 до н. е. Він висунув гіпотезу про те, що єгипетсьі ієрогліфи позначали не окремі слова, а приголосні звуки і склади.

1885 - У Харкові відкрито Південноросійський технологічний інститут — перший в Україні і Росії вищий технічний навчальний заклад, нині — Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».

1895 - Шведський хімік, інженер і підприємець Альфред (Бернхард) Нобель підписав розпорядження про створення по його смерті спеціального фонду, котрий буде розпоряджатись його спадщиною і виділяти частину прибутків на премії людям, які зробили найбільший внесок у розвиток фізики, хімії, медицини, літератури і загального миру. Рішення про присудження премій приймається Шведською Королівською академією наук і оголошується щорічно 10 грудня в день смерті Альфреда Нобеля.

1905 - У німецькому журналі фізики Альберт Ейнштейн опублікував роботу «Чи залежить інерція тіла від енергії, яка міститься в ньому?», в якій викладались основи теорії відносності, що зробила революцію в теоретичній фізиці. Зокрема він обгрунтував знамениту формулу E=mc2, фізичний зміст якої полягає в тому, що маса тіла є мірою енергії, яка міститься в ньому, а закон збереження маси — це лише частковий випадок закону збереження енергії.

новітня історія

1939 - Після 10-денної облоги і неперервних авіанальотів німецької авіації капітулювала столиця Польщі Варшава; 120 тисяч польських солдатів опинились у полоні. Наступного дня міністр іноземних справ Німеччини І.Ріббентроп і його радянський колега В.Молотов підписали секретний протокол до договору 23 серпня. Згідно з цим протоколом, кордон сфер державних інтересів Німеччини і СРСР проходив по Бугу.

1940 - В Берліні Німеччина, Італія та Японія підписали Троїстий пакт, підписали оборонний воєнний союз, згідно з яким союзники у Другій Світовій війні надання протягом наступних 10 років взаємної підтримки у досягненні геополітичних цілей і встановлення нового світового порядку. У 1940-41 роках до Берлінського пакту (або Троїстого союзу) приєднались Угорщина, Румунія, Болгарія, Словаччина, Югославія, Хорватія і Таїланд.

1941 - Сирія проголосила незалежність.

1961 - Сьєрра-Леоне стала сотою державою — членом ООН.

1964 - Спеціальна комісія під керівництвом голови Верховного суду США Ерла Воррена по розслідуванню обставин убивства президента США Джона Кеннеді завершила 10-місячну роботу і опублікувала свої висновки — вбивця Лі Харві Освальд діяв сам і жодних доказів існування змови немає. Незважаючи на категоричність висновків комісії, вони були піддані критиці, і в 1978 році спеціально комісія палати представників визнала можливість існування другого снайпера і змови проти президента.

1977 - Перші два енергоблоки Чорнобильської АЕС, збудовані у період 1970-77 років, дали перший струм. Це була пеша атомна електростанція в Україні. До кінця 1983 року були збудовані ще два енергоблоки.

наш час

1991 - На своєму останньому, XXII надзвичайному з'їзді, Всесоюзний ленінський союз комуністичної молоді, прийняв рішення про саморозпуск.

1993 - Після зайняття Сухумі абхазькими ополченцями, які розпочали військові дії проти Грузії, всупереч перемир'я, встановленого ООН, в місті почався терор — на вулицях міста проводились масові розстріли грузинів і абхазів, які ховали грузинів. Сухумська різня тривала протягом двох тижнів і забрала життя більше тисячі мирних жителів.

1996 - Збройні загони афганського релігійно-політичного об'єднання Талібан увійшли в Кабул, залишений урядовими військами, і проголосили Афганістан ісламською державою. Таліби увірвались в приміщення кабульської місії ООН, де з квітня 1992 року переховувася колишній комуністичний президент (1986-89) Афганістану Наджибулла, викрали його і піддали його жорстокій страті.

1997 - У Римі після закінченя грандіозного концерту рок-музики папа римський Іван Павло II публічно покаявся перед молоддю: "Пробачте нас за те запізнення, з яким Церква визнає тепер вашу музику". Раніше офіційний Ватикан проклинав рок-музику як "диявольську" і "джерело розпусти молоді".

1998 - На виборах у Німеччині перемогу отримали очолювана Герхардом Шредером Соціал-демократична партія і партії Союз 90/Зелені (сдеки отримали 298 із 669 місць в парламенті, зелені — 47). 27 жовтня Шредера було обрано на пост федерального канцлера ФРН, на якому він змінив Гельмута Коля, котрий перебував на посту 16 років.

2000 - Грецький паром в умовах сильного шторму налетів на скелі поблизу острова Парос в Егейському морі і затонув. Загинуло 78 пасажирів, урятувалось — 452.

2013 - Українська Єпархія святого Володимира в Парижі на чолі з єпископом Борисом (Ґудзяком) на кошти, пожертвувані українцями з України, Франції, Англії, Сполучених Штатів, Канади, придбала церкву у французькому місті Санліс з метою перетворення її на діючий храм УГКЦ, при якому діятиме культурний центр Анни Ярославни, дочки київського князя Ярослава Мудрого, королеви Франції (з 1051 року), яка була засновницею церкви в Санлісі.

2016 - Уряд Колумбії та повстанське угрупування ФАРК підписали мирну угоду, яка повинна покласти край 50-літньому протистоянню — одному з найтриваліших в історії конфліктів. Від імені Колумбії угоду підписав президент Хуан Мануель Сантос, ФАРК представляв лідер угруповання Родріго Лондоньйо, відомий під псевдо “Команданте Тимошенко” на честь радянського українського маршала Семена Тимошенка часів Другої Світової війни.

Народились 27 вересня

1271 - 21 червня 1305, Вацлав II (Вацлав Пржемисл), король Польщі (1300-05 рр.), Чехії (1283-1305 рр.) і Угорщини (1301-05 рр.) з династії Пржемисловичів.

1389 - 1 серпня 1464, Козімо Медічі, флорентійський банкір і державний діяч, найбагатша людина Європи, неофіційний правитель Флоренції з 1434 року. 630 років з дня народження.

1533 - 12 грудня 1586, Стефан Баторій, польський король (з 1576 р.) Великий князь Литовський та Руський (з 1576), глава Речі Посполитої.

1601 - 14 травня 1643, Людовик XIII (Людовик Справедливий), з династії Бурбонів, король Франції (з 1610 р.); син Генріха IV і Марії Медічі.

1840 - 7 грудня 1902, Томас Наст, американський карикатурист; автор алегоричних карикатур Демократичної і Республіканської партій США, які стали їх символами.

1862 - 27 серпня 1919, Луїс Бота, перший прем'єр-міністр Південно-Африканського Союзу.

1880 - 1 вересня 1953, Жак Тібо, французький скрипаль.

1943 - Ренді Бахман, кандський рок-музикант Bachman-Turner Overdrive: Let It Ride, Takin’ Care of Business, You Ain’t Seen Nothin’ Yet, Roll on Down the Highway, The Guess Who: Shakin’ All Over, These Eyes, Laughing, No Time, American Woman, No Sugar Tonight) Сьогодні 76-а річниця.

1947 - Дік Адвокат, нідерландський футболіст і футбольний тренер. Сьогодні 72-а річниця.

1951 - Міт Лоф (Марвін Лі Едей), американський рок-музикант, співак (Two Out of Three Ain’t Bad, Paradise by the Dashboard Light). Сьогодні 68-а річниця.

1954 - Ларрі Волл, американський програміст, творець мови програмування Perl. Сьогодні 65-а річниця.

1957 - Андрій Вікторович Куликов, український журналіст, радіоведучий, телеведучий («Свобода слова» на телеканалі ICTV). Сьогодні 62-а річниця.

1958 - Ірвін Велш, шотландський письменник і драматург («На голці», «Лайно», «Порно»). Сьогодні 61-а річниця.

1972 - Гвінет Пелтроу, американська акторка та співачка, володарка премії «Оскар» («Закоханий Шекспір», 1998). Сьогодні 47-а річниця.

1976 - Франческо Тотті, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000), чемпіон світу (2006), володар «Золотої бутси» (2007). Сьогодні 43-а річниця.

1978 - Авріл (Рамона) Лавін, канадська співачка. Сьогодні 41-а річниця.

1982 - Ліл Вейн (Дуейн Майкл Картер), американський реп-співак («Lights Out», «Rebirth»). Сьогодні 37-а річниця.

Померли 27 вересня

1590 - Урбан VII, папа римський; увійшов у історію як понтифік, що правив найкоротший термін — його було обрано 15 вересня 1590 року, а через 12 днів він помер від малярії. 429 років тому, в 69 років (нар. 4 серпня 1521 р.).

1891 - Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва). 128 років тому, в 79 років (нар. 18 червня 1812 р.).

1917 - Едгар Дега (Едгар-Жермен-Ілер де Га), французький художник-експресіоніст (Голубі танцівниці, Зірка). 102 роки тому, в 83 роки (нар. 19 липня 1834 р.).

1921 - Енгельберт Хампердінк, німецький композитор («Гансель і Грітель»); у 1960-і роки його іменем як псевдонімом користувався англійський співак Арнольд Дорсі. 98 років тому, в 67 років (нар. 1 вересня 1854 р.).

1983 - Михайло Панасович Стельмах, український письменник ("Кров людська — не водиця", "Правда і кривда"). 36 років тому, в 71 рік (нар. 24 травня 1912 р.).

1997 - Мухаммед Наджибулла, афганський державний і політичний діяч, президент Афганістану (1986-92 рр.); убитий талібами. 22 роки тому, в 50 років (нар. 6 серпня 1947 р.).

2017 - Г'ю Марстон Гефнер, американський видавець, засновник журналу Playboy. 2 роки тому, в 91 рік (нар. 9 квітня 1926 р.).