Цей день в історії - 28 червня

Цей день в історії - 28 червня

179-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 186 днів. Іменинники - Григорій, Єфрем, Касіян, Федір. В Україні святкують День Конституції.
Головні події 28 червня
• Битва на Косовому полі, 1389
• Битва під Берестечком, 1651
• Вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда, 1914
• Ерцгерцог Фердинанд в Сараєво, 1914 ФОТО
• Версальський договір, 1919
• Страта полковника Петра Болбочана, 1919
• Входження Буковини та Бессарабії до складу УРСР, 1940
• Матч Тайсон-Холіфілд, 1997 ФОТО

Всі події 28 червня
1098 - Під час Першого хрестового походу завершилась облога Антіохії - хрестоносці захопили місто. До осені було встановлео контроль над навколишньою територією і в кінці року норманнський вельможа Боемунд з роду Отвілів був проголошений князем Антіохії.
1389 - Між Сербією та Османською імперією відбулась битва на Косовому полі (поблизу сучасного міста Пріштіна), в ході якої війська князя Лазара Хребеляновича зазнали поразки і Сербія попала у васальну залежність від Туреччини. Сам Лазар і султан Мурад загинули в бою, а їхні сини, Стефан і Баязід, заключили союзницький договір.
1519 - Іспанського короля Карла I, котрий уже по народженню мав величезні володіння у Європі та Америці, обрано спадкоємцем свого діда Максиміліана I, імператора Священної Римської імперії. Карл, внук іспанських монархів Фердінанда II і Ізабелли, шляхом підкупу переміг таких претендентів на престол як король Англії Генріх VIII, король Франції Франциск I, герцог Саксонський Фредерік Мудрий. Коронувавшись як Карл V, імператор сподівався об'єднати роздроблені багаточисельні князівства в унітарну могутню державу, але протестантська Реформація в Німеччині та навала Отоманської Туреччини, не дала можливість здійснити задумане. В 1558 році він зрікся престолу на користь свого брата Фердинанда.
1569 - Між Королівством Польським та Великим князівством Литовським укладено Люблінську унію, що дала початок новій федеративній державі, відомій як Річ Посполита. 1 липня Люблінська унія була затверджена роздільно депутатами польського і литовського сеймів на загальному сеймі, скликаному в Любліні, а 4 липня - ратифікована королем польським і великим князем литовським Сигізмундом II Августом.
1635 - На Карибських островах засновано французьку колонію Гваделупа.
Нова історія
1651 - Біля містечка Берестечко (нині - Волинська область) між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з одного боку та армією Речі Посполитої під командуванням Яна Казимира II з іншого відбулась найбільша битва Українсько-польської війни, в якій з обох боків брало участь близько 300 тисяч чоловік. Зазнавши великих втрат і зраджений татарами, Хмельницький був змушений підписати у вересні принизливий Білоцерківський мирний договір, який значно обмежував повноваження гетьмана і автономію підконтрольних йому територій.
1664 - Актор бродячої трупи Жан Батист Поклен вперше вийшов на сцену під псевдонімом Мольєр. Своє нове ім'я він згодом прославив як драматург.
1868 - Після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави.
1914 - У Сараєво сербський терорист 19-річний студент Гаврило Принцип убив спадкоємця австро-угорського престолуерцгерцога і його дружину герцогиню коли Фердинанд Габсбург і Софія Гогенберг здійснювали поїздку містом. Це стало формальним приводом до початку Першої Світової війни.
1917 - Мала Рада Української Центральної Ради на своєму засіданні ухвалила створення першого уряду України, Генерального секретаріату, і передав йому виконавчі функції. Перший склад Генерального секретаріату, на чолі якого став Володимир Винниченко, складався з 8 генеральних секретарів та генерального писаря.
1919 - У Дзеркальному залі Версалю підписано Версальський договір, який поклав кінець Першій світовій війні на край невигідних для Німеччини умовах - вона втратила 13% своєї території, всі заморські колонії, її армія зазнавала значного скорочення, все озброєння конфісковувалось і на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців. Виплати за Версальським договором припинилися після приходу до влади Гітлера, і були знову відновлені після Лондонського договору 1953 року; остання була здійснена Німеччиною 3 жовтня 2010 року траншем у 70 мільйонів євро.
1919 - За політично вмотивованим вироком військового суду розстріляний полковник Армії УНР Петро Болбочан, командир операції із звільнення Криму від більшовиків, який попри політичні розбіжності з керівниками Директорії підтримав їх антигетьманський виступ, але так і не отримав можливості реалізувати себе в повній мірі як полководець.
Новітня історія
1940 - Після ультиматуму Радянського Союзу уряд Румунії дав згоду на введення Червоної Армії в Бессарабію і Північну Буковину. На початку липня Північна Буковина, округ Герца і частина Бессарабії увійшли до складу Української РСР, а решта Бессарабії була об'єднана із штучно створеною на території України Молдавською АРСР і перетворено на Молдавську РСР.
1940 - Великобританія визнала генерала де Голля лідером руху "Вільна Франція" і він зразу ж зайнявся створенням нових французьких збройних сил.
1941 - Розпорядженням президента США Франкліна Рузвельта створено Управління наукових досліджень і розробок, основним завданням якого стало створення ядерної зброї. Практична реалізація проекту розпочалась 13 серпня 1942 року, коли біля нью-йоркської мерії на Манхеттені, Нью-Йорк, був сформований штаб Північного Атлантичного Дивізіону інженерного корпусу Армії США.
1950 - У ході Корейської війни Північно-корейська армія захопила Сеул.
1989 - У Києві на Республіканському стадіоні пройшов прощальний матч Олега Блохіна - збірна Радянського Союзу зустрілась зі збірною світу. Матч закінчився з рахунком 3-3 і Блохін забив гол на 90-й хвилині з пенальті.
Наш час
1992 - Морський тральщик «Сигнальщик» під командуванням капітана 3 рангу Теймура Сулейманова став першим кораблем на Чорному морі, який підняв український прапор. Однак на наступний день під тиском військового командування СНД екіпаж був змушений спустити прапор, а команда тральщика була розформована. Більша її частина потім перейшла на службу ВМС України на кораблі «Славутич» та «Гетьман Сагайдачний».
1992 - У Медичному центрі Пітсбурга, США, 35-річний чоловік став першим пацієнтом, котрому пересаджено печінку бабуїна. Після операції він прожив 10 тижнів.
1992 - Піднявшись на гору Пунчак-Джая у Новій Гвінеї, японка Джунко Табеї першою з жінок виконала "програму 7 вершин", підкоривши всі сім найвищих вершин різних континентів, включаючи Еверест.
1996 - О 9-20 у Верховній Раді України прийнято Конституцію України. За її текст проголосувало 315 депутатів, проти - 16. Це сталося на найдовшому пленарному засіданні, яке безперервно тривало 23 години і завершилося на світанку. Нова Конституція України – це 15 розділів, 161 стаття і три довгих роки важких суперечок. Щоби прискорити прийняття основного закону, 27 травня 1996 року Президент Леонід Кучма видав указ про референдум щодо ухвалення Конституції. За 23 години безперервної роботи парламентарям вдалося розв'язати найгостріші проблеми: державна мова - українська, малий герб – тризуб, прапор – синьо-жовтий, мелодія гімну - “Ще не вмерла Україна”; тоді ж було узаконено непорушність права приватної власності.
1997 - В третьому раунді бою з Евандером Холіфілдом за звання чемпіона світу серед професіоналів, що проходив у Лас-Вегасі, дискваліфіковано Майка Тайсона, котрий, за його словами, не стримався після чергового удару головою, нанесеного суперником у ближньому бою, Тайсон відкусив Холіфілду частину вуха. Тайсона було на рік позбавлено ліцензії на проведення боїв у штаті Невада і оштрафовано на мільйона доларів.
2007 - У Греції почались лісові пожежі, які стали найбільш інтенсивними і руйнівними за останні 150 років. Спекотна суха погода сприяла стихійному поширенню вогню на значній території країни, насамперед у південній третини країни: на півострові Пелопоннес, острів Евбея, регіони Аттика та Аркадія. Уряд Греції оголосив надзвичайний стан і провів евакуацію десятків населених пунктів, закликав на допомогу міжнародні та іноземні організації. В результаті пожеж, що тривали до 3 вересня, загинули 79 осіб, було зруйновано безліч будинків і сільськогосподарських угідь на площі 2,7 млн км2.
2008 - Компанія Google запустила багатомовну соціальну мережу Google+, яка у січні 2013 року із майже півмільярдом користувачів стала другою за популярністю у світі.
2015 - В Баку завершились Європейські ігри, які проходили за участю олімпійських команд 50 країн Європи. Українська збірна, яка складалась із 242 спортсменів з 32 видів спорту, завоювала 46 медалей і зайняла 8-е місце у командному заліку, в якому перемогла збірна Росії.
Народились 28 червня
1491 - 28 січня 1547, Генріх VIII (Генріх Тюдор), король Англії з 1509 р.; був шість разів одружений - Катерина Арагонська (розлучена; небажання папи римського санкціонувати розлучення привело до виходу англійської церкви з-під влади Риму), Анна Болейн (страчена), Джейн Сеймур (померла), Анна Клевська (розлучена), Катерина Говард (страчена), Катерина Парр.
1577 - 30 травня 1640, Пітер (Пауль) Рубенс, фламандський живописець.
1712 - 2 липня 1778, Жан-Жак Руссо, французький письменник, філософ, просвітитель.
1909 - 22 жовтня 1998, Ерік Емблер, англійський письменник, автор гостросюжетних творів; поряд з Гремом Гріном вважається основоположником шпигунського роману.
1945 - Дейвід Найтс, рок-музикант (Procol Harum: A Whiter Shade of Pale).
1946 - Олег Борисович Фіалко, український сценарист, режисер (Імітатор, Повернення Баттерфляй).
1948 - Кеті Бейтс, американська актриса, Лауреат "Оскара" ("Мізері" [1990]; "Все про Шмідта", "Кольори нації", "Скнара", "Смажені зелені помідори", "Наш власний дім", "Прелюдія до поцілунку"). 70 років з дня народження.
1949 - Олександр Панкратов-Чорний, російський кіноактор (Ми із джазу).
1966 - Джон Кьюсак, американський актор ("Будь зі мною", "Грощі - це ніщо", "Кольори нації", "Кулі над Бродвеєм", "Скажи щось").
1971 - Ілон Рів Маск, південноафрикансько-американо-канадський підприємець (PayPal, SpaceX, Tesla Motors, Solar City), винахідник південно-африканського походження.
1971 - Рей Слінгаард, нідерландський поп-співак, учасник дуету 2Unlimited.
1981 - Мустафа Найєм, український журналіст, політик.
Померли 28 червня
548 - Феодора, візантійська імператриця, дружина імператора Юстиніана I. 1470 років років тому, в 48 років (нар. 500 р.).
572 - Альбоін, вождь германців, засновник і перший правитель Королівства лангобардів у Італії (566 р.). 1446 років тому, в 46 років (нар. 526 р.).
1389 - Лазар Хребелянович, князь Сербії (1371–89 рр.); загинув під час битви на Косовому полі. 629 років тому, в 60 років (нар. 1329 р.).
1598 - Абрахам Ортелій, фламандський картограф, автор першого у світі географічного атласу («Theatrum Orbis Terrarum», 1570). 420 років років тому, в 71 рік (нар. 14 квітня1527 р.).
1911 - Архип Юхимович Тесленко, український письменник ("Патріоти"). 107 років тому, в 29 років (нар. 2 березня 1882 р.).
1919 - Петро Федорович Болбочан, український військовий діяч, полковник Армії УНР. 99 років тому, в 36 років (нар. 5 жовтня 1883р.).
1942 - Янка Купала (Іван Домінікович Луцевич), білоруський поет (Жалейка, Гусляр, Дорогою життя). 76 років тому, в 60 років (нар. 7 липня1882 р.).
1992 - Михайло Нехемьєвич Таль, російський гросмейстер, 8-й чемпіон світу з шахів. 26 років тому, в 56 років (нар. 9 листопада 1936 р.).
Loading...
Loading...