Цей день в історії - 28 лютого

Цей день в історії - 28 лютого

59-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 306 днів. Іменинники - Генадій, Євсій, Єфросинія, Онисим, Пафнутій.

Головні події

• Династія Хань, 202 до н.е.

• Страта останнього імператора ацтеків, 1525

• Війна НАТО проти Югославії, 1994

Всі події

202 до н. е. - Лю Бан, один з керівників повстання проти династії Цінь, зійшов на престол і проголосив себе імператором Гао-цзу нової династії Хань. У китайській історіографії чотири століття її правління вважаються найбільш значущим періодом в історії Китаю, оскільки саме в цей час сформувався китайський етнос — ханьці, названий за іменем правлячої династії.

380 - Феодосій І, зведений на східноримський престол імператором Граціаном після загибелі Валента, видав едикт, що засуджував єресь і наказував своїм підлеглим дотримуватись Нікейського символу віри. Валент був останнім з імператорів, що дотримувався аріанства, яке стверджувало, що син Божий Христос не істинний Бог, а лише "чудесне творіння Бога-батька". Перехід Феодосія на позиції ортодоксального християнства знаменувало перетворення християнства на державну релігію імперії. На скликаному Феодосієм в 381 році Другому Вселенському соборі ортодоксальне вчення було проголошене єдиною (католицькою) релігією. Феодосій відмовився від титула понтифіка. При ньому було зруйновані численні язицькі храми, спалено Александрійську бібліотеку, заборонені Олімпійські ігри.

СЕРЕДНІ ВІКИ

870 - Собор, що засідав у Константиновполі з 869 року, відмінив відлучення від церкви померлого на той момент папи Миколи І, проголошене патріархом Фотієм у 867 році, і відлучив самого Фотія, відправивши його у вигнання. Це рішення собору було прийняте під тиском імператора Василя І, котрий хотів позбутися авторитетного богослова і церковного діяча Фотія, який захищав церкву від імперського свавілля. Рішення собору формально відновлювало згоду між Константинополем і Римом.

1525 - За наказом іспанського конкістадора Ернана Кортеса за звинуваченні у спробі його вбивства і намірі підняти заколот проти іспанців страчений Куаутемок(Гватемозін), одинадцятий і останній незалежний правитель Ацтекської імперії.

1638 - Після того як англійський архієпископ Лод в 1637 році спробував ввести англіканське богослужіння в Шотландії, шотландські пресвітеріани заключили Національний ковенант (громадську угоду), в якому поклялись захищати кальвіністську віру всіма можливими засобами.

НОВА ІСТОРІЯ

1716 - Почалась експедиція російського капітана Біловича-Черкаського на Каспій, в результаті якої було складено першу карту Каспійського моря.

1813 - Між Росією і Прусією підписано договір проти Наполеона І, який заклав початок шостої антинаполеонівської коаліції.

1854 - У місті Ріпон (штат Вісконсін) засновано Республіканську партію США, об'єднання супротивників рабства, які відображали інтереси промисловців Півночі (янкі). Республіканська партія висунула вимоги заборонити розповсюдження рабства на західних землях, роздавати ці землі безкоштовно всім охочим (формально ці території були вільні, фактично їх заселяли індіанські племена, думкою яких ніхто не цікавився), а також встановити високі мита на ввезення промислових товарів з Європи. Після перемоги мешканців півночі і їх лідера Аврама Лінкольна в Громадянській війні республіканці майже 20 років безперервно правили США.

1921 - У Кронштадті почалось збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами "Ради без комуністів", "Влада радам, а не комуністам". Викликане невдоволенням більшовицькою політикою "воєнного комунізму", повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.

1922 - Великобританія в односторонньому порядку поголосила Єгипет суверенною державою. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад І.

1933 - Після провокаційного підпалу рейхстага, який відбувся у Берліні 27 лютого, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким відмінялись всі основні громадянські свободи.

1937 - Американський хімік Уолес Карозерс, що працював у лабораторії компанії Дюпон, вперше синтезував новий полімер - нейлон. Перше практичне застосування нейлон знайшов наступного року, коли з нього почали виготовляти зубні щітки.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1953 - Югославія, Греція і Туреччина підписали у Анкарі договір про взаємозахист терміном на п'ять років.

1953 - Британці Джеймс Уотсон і Френсіс Крік з університету в Кембріджі оголосили, що вони визначили подвійну спіральну структуру ДНК, молекули, яка містить гени людини.

1971 - У Ліхтенштейні підтверджено законодавчу заборону жінкам брати участь у голосуванні на виборах.

1975 - Дев'ять держав Європейського Економічного Співтовариства підписали в м. Ломе (Того) Конвенцію про економічні і торгові відносини з 46-а країнами Африки, Тихоокеанського регіону і Карібського басейну, за яким майже всім товарам цих країн надавався вільний доступ на ринки ЄС, а товари з ЄС отримували статус найбільшого сприяння, оскільки європейські країни зобов'язались збільшити фінансову і економічну допомогу країнам, що розвиваються. Договір у Ломе не виправдав покладених на нього сподівань.

1982 - Музей Гетті в Малібу (Каліфорнія) став найбагатшим музеєм світу - цього дня він отримав 1,2 мільярди доларів, котрі заповів музею його засновник нафтовий магнат Жан Поль Гетті. Насправді сума пожертви у вигляді спеціального трастового фонду склала 700 мільйонів доларів, але за шість років, які пройшли після смерті Гетті у судових позовах щодо заповіту його дітей і колишніх дружин, майже подвоїлась. Згідно з волею Гетті музей може щороку використовувати на "поширення мистецьких і загальноосвітніх ідей" 4,25% прибутку, що в 2000 році склало майже 200 мільйонів доларів.

1983 - У США в ефір вийшла остання, 4077-а серія серіалу M.A.S.H (Mobile Army Surgical Hospital - Мобільний армійський хірургічний госпіталь). У прем'єрному ефірі її побачило 125 мільйон чоловік.

1984 - У цей вечір з а диск «Thriller» Майкл Джексон виграв майже всі нагороди "Греммі" - вісім, чим встановив своєрідний, й досі не перевершений, рекорд.

1986 - Двома пострілами у центрі Стокгольма вбито прем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме, авторитетного у всьому світі політичного діяча, главу міжнародної неурядової організації "Незалежна комісія з питань роззброєнь". Убивця з місця злочину зумів втекти й так і не був знайдений. Новим главою шведського уряду став Інгвар Карлссон.

1988 - В Сумгаїті (Азербайджан) вчинено погром вірменського населення, в результаті якого, за неофіційними даними, загинуло кілька десятків чоловік. У Вірменію різко зріс потік біженців з Азербайджану. Погром в Сумгаїті став кульмінацією тривалого збройного конфлікту між мусульманським Азербайджаном і християнською Вірменією з приводу переходу під юрисдикцію Вірменії Нагірного Карабаху, азербайджанської території, населеної здебільшого вірменами.

НАШ ЧАС

1994 - О 7-ій годині ранку літаки НАТО збили над північно-західною територією Боснії чотири сербських військових літака, які порушили заборону на польоти у повітряній зоні безпеки, введену Радою Безпеки ООН 9 жовтня 1992 року. Це була перша військова акція збройних сил НАТО за її 45-річну історію.

1996 - Через чотири роки після подачі заяви Росія офіційно прийнята в Раду Європи і стала її 39-м членом.

1997 - В результаті землетрусу силою 6.1 бала в Ірані було зруйновано 110 селищ і загинуло близько 3 тисяч чоловік.

1998 - У США відбулися льотні випробування літака RQ-4 Global Hawk - першого безпілотного літака в історії авіації. Призначений для проведення розвідувальних операцій, RQ-4 здатен проводити спостереження великих наземних площ через завісу хмар та пилу і нести півтори тони корисного вантажу.

1998 - Армія звільнення Косова оголосила про початок збройної боротьби проти Югославії за незалежність краю, що стало початком Косовської війни, яка завершилась 10 червня 1999 року переходом Косова під контроль міжнародних сил під керівництвом НАТО.

2000 - Ірак та Сирія поновили дипломатичні стосунки, перервані у 1980 році, коли Сирія прийняла бік Ірану у ірано-іракській війні.

2013 - Папа Римський Бенедикт XVI добровільно залишив престол, про що він заздалегідь попередив 11 лютого.

Народились

1155 - 11 червня 1183, Генріх Молодий, співкороль Англії (1170-83 рр.); син Генріх II Плантагенета.

1533 - 13 вересня 1592, Мішель де Монтень, французький богослов, філософ, есеїст-мораліст ("Досліди"), громадський діяч.

1683 - 17 жовтня 1757, Рене Антуан Реомюр, французький природодослідник, член Паризької АН (1708); винайшов спиртовий термометр, шкала якого ділилась на 80 частин (шкала температур Реомюра).

1690 - 7 липня 1718, Олексій Петрович Романов, царевич, спадкоємець російського престолу; старший син Петра I і його першої дружини Євдокії Лопухіної.

1824 - 19 лютого 1897, Шарль Блонден (Жан-Франсуа Гравель), французький акробат; 30 червня 1859 року першим у світі пройшов по тросу над Ніагарським водоспадом. 195 років з дня народження.

1886 - 30 листопада 1962, Макс Фасмер, німецький мовознавець, славіст, етимолог і лексикограф.

1889 - 15 лютого 1979, Павло Феофанович Шандрук, український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, командуючий Українською Національною Армією. 130 років з дня народження.

1895 - 18 квітня 1974, Марсель Паньоль, французький драматург і кінорежисер; перший діяч кінематографа, що став членом Французької академії.

1901 - 19 серпня 1994, Лайнус Карл Полінг, американський фізик і хімік, громадський діяч, лауреат Нобелівської премії в галузі хімії [1954], Нобелівської премії миру [1962], один з ініціаторів Пагуошського руху.

1926 - 22 листопада 2011, Світлана Алілуєва, російська письменниця-мемуарист; дочка Йосифа Сталіна.

1932 - 8 грудня 2002, Юрій Йосипович Богатиков, український співак (баритон).

Померли

1525 - Гватемозін (Куаутемок), останній імператор ацтеків з династії Акамапічтлі. 494 роки тому, в 30 років (нар. 1495 р.).

1621 - Козімо II Медічі, великий герцог Тосканський. 398 років тому, в 31 рік (нар. 12 травня 1590 р.).

1648 - Кристіан IV Данський, король Данії і Норвегії (1588—1648 рр.). 371 рік тому, в 71 рік (нар. 12 квітня 1577 р.).

1916 - Генрі Джеймс, американський письменник ("Родрік Хадсон", "Посли", "Золота чаша"). 103 роки тому, в 73 роки(нар. 15 квітня 1843 р.).

1929 - Клеменс Пірке, австрійський педіатр; запропонував діагностичний тест на туберкульоз ("реакція Пірке"). 90 роківроків тому, в 55 років (нар. 12 травня 1874 р.).

1941 - Альфонс XIII (Альфонс Бурбон), король Іспанії (1902-31 рр.); позбавлений влади після перемоги республіканців на виборах, він виїхав з Іспанії, не зрікшись престолу. 78 років тому, в 55 років (нар. 17 травня 1886 р.).

1963 - Раджендра Прасад, індійський політик, перший президент Індії (1950-62 рр.) 56 років тому, в 79 років (нар. 3 грудня 1884 р.).

1985 - Дейвід Байрон, англійський рок-співак (Uriah Heep). 34 роки тому, в 38 років (нар. 29 січня 1947 р.).

1986 - Улоф Пальме, шведський політичний діяч, прем'єр-міністр Швеції (1969-76, 1982-86 рр.). 33 роки тому, в 59 років (нар. 30 січня 1927р.).

2011 - Анні Жирардо, французька актриса ("Рокко і його брати", "Мистецтво вбивства", "Дорогий детектив", "Смог", "Жити заради життя", "Ключ у дверях"). 8 років тому, в 80 років (нар. 25 жовтня 1931 р.).

Loading...