Цей день в історії - 4 червня

Цей день в історії - 4 червня

155-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 210 днів.

Іменинники - Володимир, Іван.

Міжнародний день дітей - жертв агресії, в Казахстані відзначають День державних символів, в Естонії - День прапора, в Тонзі - День незалежності.
Головні події 4 червня• «Квадрицикл» Генрі Форда, 1896 • Брусиловський прорив, 1916 • Маннергейм і Гітлер, 1942• Олексій Кириченко - перший секретар ЦК КПУ, 1953 • Події на площі Тяньаньмень, 1989

Всі події 4 червня

1070 - За легендою саме в цей день жителі французького містечка Рокфор отримали новий сорт сиру, котрий сьогодні так і називається - "рокфор".
1286 - Єрусалимське королівство об'єднане під владою короля Кіпру Генріха II Шампанського.
1500 - Київ згідно з Магдебурзьким правом звільнений від усіх торгових мит.
1630 - В ході повстання Федоровича військо під проводом гетьмана нереєстрових запорізьких козаків Тараса Федоровича (Трясила) під Переяславом здобуло перемогу над урядовими польськими військами Станіслава Конєцпольського.

Нова історія

1775 - За наказом імператриці Катерини II російське військо під командуванням генерала Текелія оточило Запорозьку Січ і зруйнувало всі укріплення та будівлі. Частина козаків утекла на турецькі землі, де було засновано Задунайську Січ. Лише через два місяці імператрицею було видано указ про знищення Запорізької Січі.
1784 - Елізабет Тібль з Ліона (Франція) стала першою жінкою, що побувала в небі на літальному апараті. Політ на повітряній кулі "Le Gustave", названій так в честь шведського короля Густава III, котрий спостерігав за польотом, тривав 45 хвилин, на 20 хвилин більше, ніж політ її земляків д-ра Розьє і маркіза Арландського, здійснений за півроку перед тим. Крім того, куля "Le Gustave" піднялась на висоту 2591 метрів, тоді як чоловіки досягли висоти лише 900 метрів.
1805 - Закінчилась перша берберська війна - представники США та Тріполі (сьогоднішня Лівія) погодились підписати мирний договір, про припинення військових дій, розпочатих чотири роки перед тим американцями, котрі ввели у Середземне море свій флот на захист торгових суден від піратів, що базувалися в берберських країнах - Марокко, Алжирі, Тунісі та Триполітанії.
1831 - Принц Леопольд став королем конституційної монархії Бельгія.
1856 - Російський колекціонер живопису Павло Третяков придбав картини «Спокуса» і Василя Худякова «Сутичка з фінляндськими контрабандистами», що поклало початок заснуванню у Москві Третяковської галереї, офіційне відкриття якої для публіки відбулось 15 серпня 1893 року.
1878 - В Константинополі підписано таємний англо-турецький договір, за яким Великобританія зобов'язувалась захищати інтереси Османської імперії в Азії, отримавши як компенсацію острів Кіпр.
1896 - На вулицях Детройта Генрі Форд провів дорожні випробовування першої машини власної конструкції під назвою «Quadricycle». Їх початок довелось перенести на годину через те, що ширина машини була більшою за ширину дверей приміщення, в якому її зібрали. «Quadricycle» їздив на чотирьох велосипедних колесах, мав бензиновий двигун потужністю 4 кінські сили, дві передачі і розвивав швидкість до 32 км/год.
1916 - В ході Першої Світової війни на території Галичини російські війська під командуванням генерала Олексія Брусилова розпочали наступ на Східному фронті в напрямку Луцька і через 2,5 місяці прорвали оборону австро-угорської армії на фронті шириною 340 кілометрів і зайняти Буковину, Східну Галичину та частина Волині. Це була нова тактика ведення війни, коли всі армії одночасно розпочали наступ, і найвдаліша операція росіян в ході війни.
1919 - Американський Конгрес прийняв 19-у поправку до конституції, котра гарантувала жінкам право брати участь у голосуванні під час виборів. Після ратифікації поправки всіма штатами, у серпні 1920 року вона набула чинності по всій території США.
1920 - У Версалі (Франція) між союзними державами Антанти та Угорщиною, як однією зі спадкоємниць Австро-Угорської імперії підписано Тріанонський договір, за яким Угорщина погодилась на втрату значної частини територій, які відійшли до Чехословаччини (Словаччина і Підкарпатська Русь), Румунії (Трансільванія) і Королівству Сербів, Хорватів і Словенців (Хорватія та Воєводина), відмовлялась від авіації і флоту, а чисельність її армії скорочувалась до 35 тисяч добровольців. Тріанонський договір втратив свою чинність з початком Другої світової війни, а його територіальні розмежування були підтверджені Паризьким мирним договором 1947 року.

Новітня історія

1940 - У Москві відкрито стадіон "Динамо". В першому футбольному матчі на полі нового стадіону зустрілись динамівці Москви та Києва. Матч закінчився з рахунком 8:5 на користь господарів. До 1956 року стадіон "Динамо", що вміщав 54 тисячі глядачів, був найбільшою спортивною ареною Москви.
1940 - Німецькі війська блокувли Дюнкерк і взяли в полон 40 тисяч чоловік, що не встигли евакуюватись під час операції «Динамо».
1942 - Почалась битва за атол Мідуей, одна з найнерівноправніших битв Другої Світової війни - 27 американських винищувачів піднялись в повітря для перехоплення 72 японських бомбардувальників і 26 винищувачів, котрі мали атакувати один із найважливіших американських плацдармів в Тихому океані. До кінця дня було збито 43 японських літаки, загинули майже всі американські пілоти, але авіабазу Мідуей було врятовано.
1944 - П'ята армія США увійшла до Риму, почавши звільнення столиці Італії.
1946 - Відставний полковник Хуан Перон став президентом Аргентини. Під час його першого терміну правління великий вплив на політичне і духовне життя країни мала його дружина Єва (Евіта) Перон.
1954 - Прем'єр-міністри Франції та В'єтнаму Жозеф Ланьє і Буу Лок підписали у Парижі договір "про повну незалежність В'єтнаму".
1970 - Острівне полінезійське королівство Тонга отримало незалежність від Великої Британії.
1972 - Закінчився суд над активісткою американської компартії колишнім професором філософії Каліфорнійського університету Анжелою Девіс, звинуваченою у сприянні вбивству і викраденню людей. Її визнано невинною за всіма висунутими проти неї звинуваченнями. Після суду Анжела Девіс повернулась до викладацької роботи і в 1980 році болотувалась на виборах як кандидат на пост віце-президента США від Комуністичної партії.
1972 - Російський поет Йосиф Бродський, майбутній лауреат Нобелівської премії, вимушено залишив Радянський Союз і виїхав до США.
1989 - Поблизу Уфи (Башкирія) із-за витоку газу з магістрального продуктопроводу відбувся вибух газової хмари в момент проходження через неї зустрічних поїздів "Новосибірськ-Адлер" і "Адлер-Новосибірськ". В результаті аварії загинуло 575 осіб і 623 отримали тяжкі поранення.
1989 - Площа Тяньаньмень в Пекіні стала місцем кривавого розгону китайською армією масової демонстрації, яка тривала з 27 квітня. Те, що почалось як студентська акція на захист демократії півтора місяці перед тим, переросло у мільйонну демонстрацію всіх верств населення. Введені на площу танки відкрили вогонь і буквально їхали по рядах демонстрантів на очах мільйонів глядачів, що спостерігали за подіями в прямому ефірі по телебаченню. Кількість жертв оцінюється від сотень до кількох тисяч чоловік.
1990 - Всеукраїнський православний собор у Києві проголосив патріархат УАПЦ і обрав митрополита Мстислава першим патріархом Української автокефальної православної церкви.

Наш час

1991 - Компанія Sony випустила Data Discman, портативний комп'ютер для відтворення інформації на трьохдюймових компакт-дисках.
1996 - Семимільярдний проект, над котрим Європейське космічне агенство працювало протягом десяти років, зазнав фіаско - під час запуску з космодрому Куру (Французька Гвіана) ракета "Ariane 5", здатна виводити на орбіту 7,6 тонн вантажу, відхилилась від курсу і вибухнула.
2004 - Внаслідок тривалого земельного конфлікту з адміністрацією цементного заводу, власник майстерні у містечку Гренбі (штат Колорадо) Марвін Хімеєр обладнав бронею свій бульдозер і за 7 годин зруйнував всі адміністративні будівлі заводу, а також офіс місцевої газети і будинок судді, після чого покінчив життя самогубством. Війна Марвіна Хімейра завдала збитків на 7 мільйонів доларів і в ній не загинула жодна людина (крім нього самого).

Народились 4 червня

1738 - 29 січня 1820, Георг III (Георг Вільям Фредерік Гановер), король Великобританії та Ірландії (1760-1820 рр.) з Гановерської династії, король Гановера (1815-1820 рр.); саме за часу його перебування на британському престолі Британією було втрачено американські колонії. 280 років з дня народження.
1867 - 27 січня 1951, Густав Маннергейм, фінський державний діяч Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії (1944), фельдмаршал Фінляндії (1933), з 1942 — маршал Фінляндії.
1903 - 20 січня 1988, Крістофер Коккерелл, англійський винахідник, конструктор судна на повітряній подушці. 115 років з дня народження.
1936 - Брюс Дерн, американський актор ("Чорна неділя", "Вертаючись додому", "Загнаних коней пристрілюють, чи не так?").
1944 - Мішель Філліпс (Холлі Мішель Джильєм), америкаська співачка (The Mamas and the Papas: "California Dreamin’", "I Saw Her Again", "Dedicated to the One I Love"), актриса ("Діллінджер", "Останній фільм").
1952 - Броніслав Марія Коморовський, польський історик і політик, президент Польщі (з 2010 р.).
1970 - Ізабелла Скорупко, шведська актриса Ізабелла Скорупко, шведська актриса польського походження ("Золоте око", "Вогнем і мечем", "Верхня межа").
1971 - Ноа Вайл, американський актор Ноа Вайл, американський актор ("Швидка допомога", "Не можу не танцювати", "Сцени злочину").
1975 - Анджеліна Джолі, американська кіноактриса Анджеліна Джолі (Войт), американська кіноактриса, лауреат премії «Оскар» ("Хлопці не плачуть" [1999]; "Першородний гріх", "Викрасти за 60 секунд", "Лара Крофт", "Любов - це все", "Кіборг 2", "Спокуса").
1976 - Олексій Навальний, російський політик Олексій Анатолійович Навальний, російський політичний і громадський діяч.
1979 - Тетяна Миколаївна Чорновол, українська журналістка та громадський діяч.
1985 - Лукас Подольскі, німецький футболіст польського походження («Кельн»).

Померли 4 червня

756 - Сьому, 45-й імператор Японії (724-756 рр.). 1262 роки тому, в 55 років (нар. 701 р.).
1134 - Магнус I (Магнус Сильний), король Швеції з династії Естрідсенів. 884 роки тому, в 28 років (нар. 1106 р.).
1798 - Джакомо Казанова, італійський авантюрист Джованні-Джакомо Казанова, італійський авантюрист, герой-коханець, письменник ("Історія мого життя"). 220 років років тому, в 73 роки (нар. 2 квітня 1725 р.).
1830 - Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський воєнний діяч, маршал, борець за визволення Еквадору від іспанського панування, сподвижник Сімона Болівара, президент Республіки Болівія (1826-28 рр.). 188 років тому, в 35 років (нар. 3 лютого 1795 р.).
1916 - Мілдред Хілл, американська вчителька, співавтор (разом з сестрою Патті Сміт Хілл) пісні "Happy Birthday". 102 роки тому, в 57 років (нар. 27 червня 1859 р.).
1941 - Вільгельм II, імператор Німеччини Вільгельм II (Вільгельм Гогенцоллерн), третій і останній імператор Німеччини, король Прусії (1888-1918 рр.). 77 років тому, в 82 роки (нар. 27 січня 1859 р.).
1942 - Рейнгард Гейдріх, один з найвисокопоставленіших діячів Третього рейху (заступник глави СС Генріха Гіммлера), шеф політичної поліції Німеччини (з 1936 р.), імперський протектор Чехії і Моравії (з 1941 р.); убитий чеськими партизанами. 76 років тому, в 38 років (нар. 7 березня 1904 р.).
2012 - Едуард Хіль, російський естрадний співак. 6 років тому, в 78 років (нар. 4 вересня 1934 р.).