Цей день в історії - 4 квітня

Цей день в історії - 4 квітня

94-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишився 271 день. Іменинники - Василь, Георгій (Юрій, Єгор). Міжнародний день інтернету.

Головні події

• Олексій Комнін - імператор Візантії, 1081

• Створення НАТО, 1949

• Замах на Мартіна Лютера Кінга, 1968

• Бухарестський саміт НАТО, 2008

Всі події

1081 - У соборі святої Софії в Константинополі патріарх Косьма коронував на престол Візантійської імперії севаста Олексія Комніна, який захопив столицю, піднявши повстання проти імператора Никифора III Вотаніата. Реформи, проведені ним за майже 40 років правління, дозволили вивести країну з глибокої кризи, значною мірою відновити і зміцнити її володіння на Балканах та Малій Азії й відродити культурне і військове домінування Візантії у Середземномор'ї.

1103 - У битві на ріці Сутень руські війська київського князя Святополка Ізяславовича розгромили половецьке військо (у битві загинуло до 20 половецьких ханів). Це стало першим наступальним поступом руських князів у русько-половецькому протистоянні, що на той момент тривало 50 років.

1147 - Перший документований спогад про Москву - саме в цей день суздальський князь Юрій Долгорукий відзначав в цьому поселенні укладення союзу з новгород-сіверським князем Святославом Ольговичем.

1406 - По смерті Роберта III з династії Стюартів його наймолодший син восьмилітній Яків проголошений королем Шотландії.

1581 - Незважаючи на вимоги іспанського короля покарати пірата Френсіса Дрейка, по завершенні кругосвітнього плавання, першого, здійсненого британцем, англійська королева Єлизавета I піднялась на борт його судна "Пелікан" і посвятила Дрейка в рицарі за здійснення ряду успішних нападів на іспанські володіння в Новому Світі.

НОВА ІСТОРІЯ

1794 - У ході Польського повстання біля села Рацлавиці Малопольського воєводства відбулась битва між польськими повстанцями і російським військами. Перемога поляків на чолі з Тадеушом Костюшком стала сигналом до повстання у Варшаві і змусили царські війська покинути столицю Польщі.

1818 - Американський конгрес прийняв рішення, що прапор США буде складатись з 13 червоних та білих смужок і 20 зірок, кількість котрих буде поповнюватись при збільшенні кількості штатів.

1881 - Лос-Анджелес отримав статус міста.

1881 - Народоволець Микола Кибальчич, знаходячись у Петропавлівській в'язниці (Петербург), за декілька днів до страти, створив ескіз ракетного літального апарату з камерою згорання та пояснювальну записку до нього.

1918 - В ході Першої Світової війни закінчилась 2-а битва на Соммі, одна з найпотужніших спроб німецької армії здобути перемогу на Західному фронті. Битва почалась 21 березня з масованого артилерійського обстрілу англійських позицій, що змусило погано підготовлену 5-у британську армію відступити і дало змогу німцям за тиждень підійти до Парижу на відстань 80 миль. 2 квітня на захист Парижу виступили американські війська під командуванням генерала Джона Першинга, котрим разом з британськими і французькими частинами вдалось зупинити наступ виснажених німецьких армій. У 2-й битві на Соммі кількість вбитих і поранених з обох боків склала близько 400 тисяч чоловік.

1919 - В Італії почала діяти пасажирська авіалінія Рим - Неаполь, перевезення по котрій здійснювалось дирижаблями.

1932 - Після 5 років досліджень, професор Чарльз Кінг з університету міста Пітсбург виділив вітамін C.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1940 - У Кракові створено Революційний Провід ОУН на чолі зі Степаном Бандерою, куди війшли його послідовники після розколу, що відбувся на ІІ-му Великому Зборі ОУН в Римі.

1944 - Англо-американська авіація провела перше бобардування Бухаресту. Загинуло близько 3 тисяч цивільних людей і поранено більше 5 тисяч.

1945 - Радянська армія зайняла Братіславу, столицю Словаччини, а американська - звільнила в'язнів табору смерті Ордруф (Німеччина).

1949 - У Вашингтоні представниками 12-х країн - США, Великобританії, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Люксембурга, Канади, Данії, Ісландії, Норвегії та Португалії - підписано Північно-атлантичний пакт (НАТО) про воєнно-політичний союз, що ставив за мету колективний захист демократичних свобод і протидію комуністичній експансії.

1960 - На 32-й церемонії вручення нагород Американської академії кіномистецтв рекордну кількість "Оскарів" - 11 з 12-и - отримав фільм "Бен Гур" режисера Уільяма Вайлера. Цей успіх був повторений лише у 1998-у році фільмом "Титанік" Джеймса Камерона.

1964 - Пісенний Top 100 американського журналу Billboard очолили п'ять пісень The Beatles - "Can't Buy Me Love", "Twist and Shout", "She Loves You", "I Want to Hold Your Hand" і "Please Please Me". За минулі майже сорок років жодному виконавцю не вдавалось навіть повторити подібне досягнення легендарної британської групи.

1968 - У Мемфісі (штат Теннессі) 39-літній борець за громадянські права чорношкірих бабтистський пастор Мартін Лютер Кінг став жертвою замаху білого фанатика-расиста Джеймса Ерла Рея, котрий вистрілив Кінгу в спину і смертельно поранив його. Убивство Кінга, лауреата Нобелівської преміїмиру, одного з найпопулярніших і найавторитетніших негритянських лідерів, котрий подібно Махатмі Ганді проповідував ненасильницькі методи боротьби з проявами расизму в США, викликало масові заворушення майже у 100 містах країни.

1973 - У Нью-Йорку відкрито комплекс Всесвітнього торгового центру, який спроектував японський архітектор Мінору Ямасакі. Комплекс був зруйнований 11 вересня 2001 року внаслідок терористичної атаки.

1975 - У місті Альбукерке, штат Нью-Мексико, Біллом Гейтсом і Полом Алленом засновано компанію Microsoft.

1979 - У Пакистані страчено 51-річного Зульфікара Алі Бхутто, колишнього президента і прем'єр-міністра країни, скинутого у результаті військового перевороту. Офіційним звинуваченням щодо Бхутто була особиста участь у розправах над політичними опонентами.

НАШ ЧАС

1993 - У Ванкувері (Канада) почалась дводенна зустріч президентів Клінтона та Єльцина. Білл Клінтон пообіцяв допомогу Росії в сумі 1.6 мільярда доларів, Єльцин - "кріпити партнерство і співробітництво".

1995 - В Ечміадзині поблизу Єревану, де розміщується престол Вірменської апостольської церкви, відбулась урочиста церемонія інтронізації католикоса всіх вірмен Гарегіна I. Випускник Оксфорду, Гарегін I у 1977 році став католикосом Кілікійським - главою частини Вірменської церкви, що відкололась від основної і мала свій центр у Бейруті. Він проявив себе як послідовний антикомуніст і на виборах був підтриманий своїм земляком (також родом з Сірії) президентом Вірменії Левоном Тер-Петросяном. Вірменська апостольська церква - одна з найдавніших християнських церков і в підпорядкуванні Ечміадзинського католікосату перебувають Кілікійський католікосат, Єрусалимське і Константинопольське патріархатства, єпархіальні управління на Балканах, в Західній Європі, США, Південній Америці і Дадекому Сході.

1998 - У Донбасі на шахті ім. Скочинського в результаті вибуху метану загинуло 63 шахтарі.

2000 - Американські та британські літаки провели бомбардування іракських військових об'єктів на півдні країни. Власті Іраку повідомили, що це привело до загибелі 2 цивільних осіб.

2008 - У Бухаресті закінчився саміт країн-членів НАТО, на якому зокрема розглядалися перспективи його подальшого розширення. Через небажання Німеччини та Франції псувати відношення з Росією рішення щодо приєднання України до "Плану дій щодо набуття членства" було відкладено на грудень 2008 року, коли Україні було остаточно відмовлено з огляду на політичну нестабільність і прихід до влади у США Барака Обами.

Народились

188 - 8 квітня 217, Каракалла (Септимій Бассіан), 22-й римський імператор (з 211 року), син імператора Септимія Севера; надав римське громадянство всім вільним жителям країни.

1818 - 22 жовтня 1883, Томас Майн Рід, англійський письменник ("Білий вождь", "Квартеронка", "Оцеола, вождь семинолів", "Вершник без голови").

1928 - Еліна (Евеліна Аврамівна) Бистрицька, актриса (Добровольці, Тихий Дон, Зезакінчена повість, В мирні дні).

1932 - 29 грудня 1986, Андрій Арсенієвич Тарковський, російський кінорежисер ("Соляріс", "Сталкер", "Андрій Рубльов").

1932 - 12 вересня 1992, Ентоні Перкінс, актор (Психо, Гріхи Доріана Грея, Убивство в Східному експресі).

1952 - 6 лютого 2011, Гарі Мур, ірландський гітарист-віртуоз (Thin Lizzy, Colosseum II).

1952 - Дейв Хілл, англійський рок-музикант, гітарист групи Slade ("Run Runaway", "My Oh My", "Skweeze Me, Pleeze Me", "Merry Xmas Everybody").

1953 - 29 березня 1998, Квітка Цісик, американська оперна співачка співачка українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень.

1955 - Мік Марс, американський рок-музикант, гітарист групи Motley Crue ("Too Fast for Love", "Shout at the Devil", "Theatre of Pain").

1965 - Роберт Джон Дауні, американський кіноактор («Готика», «Шерлок Холмс», «Залізна людина», «Занадто багато сонця»).

1979 - 22 січня 2008, (Хіт)кліфф Ендрю Леджер, австралійський актор («Брати Грімм», «Горбата гора», «Казанова», «Темний Лицар», «Патріот»); посмертно нагороджений премією «Оскар» (2009). 40 років з дня народження.

Померли

397 - Амвросій Медіоланський, єпископ Міланський (Медіоланський), християнський богослов, проповідник, реформатор церковних співів. 1622 роки тому, в 57 років (нар. 340 р.).

1284 - Альфонсо X (Альфонсо Мудрий), король Кастилії і Леона (з 1252 р.); прізвисько "Мудрий" отримав за покровительство наукам і мистецтву. 735 років років тому, в 63 роки (нар. 23 листопада 1221 р.).

1461 - Георг фон Пурбах, австрійський астроном і математик. 558 років тому, в 38 років (нар. 30 травня 1423 р.).

1841 - Вільям Генрі Гаррісон, 9-й президент США; був на своєму посту лише місяць (з 4-го квітня по 4-е травня 1841 року), найкоротший термін з усіх американських президентів. 178 років тому, в 68 років (нар. 9 лютого 1773 р.).

1870 - Генріх Густав Магнус, німецький фізик та хімік (відкрив названу його ім'ям платинову сіль). 149 років тому, в 68 років(нар. 2 травня 1802 р.).

1919 - Вільям Крукс, англійський хімік та фізик; відкривач явища сцинциляції, хімічного елементу талію, винахідних радіометра. 100 років років тому, в 87 років (нар. 17 червня1832 р.).

1929 - Карл Фрідріх Бенц, німецький інженер, автопромисловець, конструктор першого у світі бензинового автомобіля. 90 років років тому, в 85 років (нар. 25 листопада 1844 р.).

1932 - Вільгельм Оствальд, німецький фізик і хімік, лауреат Нобелівської премії з хімії (1909). 87 років тому, в 79 років (нар. 2 вересня 1853 р.).

1968 - Мартін Лютер Кінг, американський бабтистський священник, діяч негритянського руху за рівноправ'я, лауреат Нобелівської преміїмиру (1964). 51 рік тому, в 39 років (нар. 15 січня1929 р.).

1984 - Олег Костянтинович Антонов, український авіаконструктор; створив понад 60 типів транспортних літаків і планерів. 35 роківроків тому, в 78 років (нар. 7 лютого 1906 р.).

1985 - Дінара Кулдашівна Асанова, російський кінорежисер (Ключ без права передачі, Пацани, Не болить голова у дятла). 34 роки тому, в 43 роки (нар. 24 жовтня 1942 р.).

1991 - Макс Фріш, швейцарський письменник, романіст, драматург (""Штиллер", "Гомо Фабер", "Назву себе Гантенбайн"). 28 років тому, в 80 років (нар. 15 травня 1911 р.).