Цей день в історії - 5 січня

Цей день в історії - 5 січня

5-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 360 днів.

Іменинники - Василь, Ізот, Наум, Нифонт, Павло, Федул (Феодул), Феоктист.

Головні події 5 січня

• Смерть Катерини Медічі, 1589 • Другий поділ Польщі, 1793 • Справа Дрейфуса, 1895

Всі події 5 січня

1463 - Франсуа Війону, першому французькому лірику Нового часу смертний вирок за неодноразову участь у бійках, грабунках і розбоях замінено на 10-літнє вислання з Парижу. Запис про це - останнє достовірне свідчення про його життя. Відомо також, що коли у 1489 році вийшло перше видання віршів Війона, автора "Великого заповіту" і "Малого заповіту" вже не було в живих.
1477 - У битві біля Нансі франко-швейцарсько-лотарінгське військо завдало поразку армії бургундського герцога Карла Сміливого, який в ході бою загинув. Перемога швейцарців поклала край бургундській експансії в Європі і продемонструвала військову міць Швейцарської конфедерації, котра стала відігравати помітну роль в європейській політиці, а піше військо швейцарців, що дало відсіч кінним рицарям, стало зразком для наслідування багатьма арміями Європи. У результаті поразки біля Нансі Бургундське герцогство втратило самостійність і разом з Пікардією було приєднане французьким королем Людовиком XI до королівського домена.
1589 - В Блуа у віці 69-и років померла Катерина де Медічі, французька королева-матір, дружина Генріха II, одна з найвпливовіших осіб Франції періоду війн між католиками і гугенотами. Після смерті свого чоловіка як мати королів Франциска II (1559-60 рр.), Карла IX (1560-74 рр.) і Генріха III (1574-89 рр.) Катерина Медічі прагнула укріпити владу роду Валуа, зберегти єдність Франції і протистояти гугенотам, для чого об'єдналась з кардиналом Карлом Лотарінгським, його братом герцогом де Гізом та іспанським королем Філіппом II і виступила одним з ініціатором Варфоломіївської ночі (1572).

Нова історія

1762 - На престол Російської імперії зійшов Карл Петер Ульріх, внук Петра I і Катерини I, перший представник Гольштейн-Готторпської династії на російському престолі, який правив під іменем Петро III Федорович.
1793 - Пруссія та Росія підписали в Санкт-Петербурзі конвенцію про Другий поділ Польщі, за якою Річ Посполита втрачала половину території, - до Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії і половина Краківського воєводства з містом Ченстохов, до Росії - значна частина Білорусії та України.
1895 - Французький офіцер Альфред Дрейфус, звинувачений в передачі Німеччині військових секретів, позбавлений звань і нагород під час публічної церемонії у дворі Паризької військової академії. Через чотири місяці Дрейфус, єврей за походженням, відбув на довічне увязнення до Французької Гаяни за вироком тенденційно проведеного суду, що базувався на сумнівних доказових матеріалах.
1896 - В австрійській газеті "Wiener Presse" вперше опубліковано повідомлення про відкриття німецьким фізиком Вільгельмом Рентгеном особливого виду випромінюваня, котре згодом отримає назву рентгенівське.
1909 - Математик Стівен Клін, що працював разом з Куртом Годелом та Аланом Тюрінгом, розробив теорію повторюваних процесів (рекурентну теорію), згідно з якою стало можливим передбачення існування розв'язків деяких типів математичних задач. Рекурентна теорія згодом стала основою теорії побудови комп'ютерів.
1918 - В Петрограді у Таврійському палаці відкрилось засідання Установчих зборів, вибори до яких проводились за рішенням Тимчасового уряду, але в листопаді-грудні 1917 року, вже після приходу до влади більшовиків. За неповними даними 62% голосів на Установчих зборах мали есери, меншовики та представники інших соціалістичних груп, 25% - більшовики і 13% - кадети та представники ряду буржуазно-ліберальних партій. Засідання Установчих зборів тривало 12 годин 40 хвилин і було припинено караулом Таврійського палацу після відмови більшості обговорювати представлену більшовицьким урядом "Декларацію прав трудящого і експлуатованого народу", підтримка якої означала легітимізацію режиму, встановленого в результаті перемоги Жовтневої революції. Наступного дня більшовики оголосили про розпуск Установчих зборів, підтримка яких декларувалась в їх програмних документах.
1918 - В УНР увійшли в обіг перші українські банкноти номіналом 100 карбованців.
1919 - У Мюнхені шляхом об'єднання Комітету незалежних робітників Антона Дрекслера і Політчного робітничого союзу Карла Харрера створено Німецьку робітничу партію, яка згодом стала відомою світу як Націонал-соціалістична німецька робітнича партія (НСДАП).
1930 - Вийшла постанова ЦК ВКП (б) "Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву", за якою колективізацію в Україні планувалось завершити навесні 1932 року.
1933 - У Сан-Франциско почалось будівництво моста над входом до затоки Золоті ворота. Міст, зведення якого закінчилось у 1937 році, став одним із найвідоміших у світі - довжиною 1280 метрів, з шестирядною автомобільною дорогою і двома пішоходними доріжками, він підвішений на двох канатах товщиною 93 сантиметри, закріплених на стальних опорах висотою 227 метрів, і сьогодні є невід'ємним символом Каліфорнії.

Новітня історія

1940 - У Федеральній комунікаційній комісії США проведено першу демонстрацію роботи радіо ультра-короткого діапазону хвиль (FM). Пристрій був розроблений майором Е.Г.Армстронгом. Перший реально працюючий передавач був запущений в дію у 1941 році.
1943 - 11-річна Елізабет Тейлор підписала довготривалий контракт з кінокомпанією Metro-Goldwin-Meyer і почала зйомки у своєму другому фільмі "Лессі повернеться додому". Перша стрічка з майбутньою зіркою світового кіно, "Кожної хвилини хтось народжується", була знята на студії Universal Pictures, коли Тейлор, сім'я котрої в 1939 році переїхала з Англії до США, було десять років.
1945 - Напередодні генерального наступу на Польщу Радянський Союз визнав прорадянський Люблінський комітет в якості Тимчасового уряду Польщі, проігнорувавши повноваження антикомуністично настроєного Уряду в засланні, що розміщувався у Лондоні.
1949 - У Москві почалось засідання представників урядів Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії, СРСР і Чехословаччини, на якому прийнято рішення про створення Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ), метою якої було "сприяння планомірному розвитку народного господарства країн - членів РЕВ". Організаційне оформлення РЕВ відбулось на її першій сесії у квітні 1949 року. Цього ж року до РЕВ вступила Албанія, в 1950 році - НДР, а в 1962-у - Монголія.
1968 - Ліберально настроєний словацький комуніст Александр Дубчек змінив на посту першого секретаря Компартії Чехословаччини сталініста Антоніна Новотного, котрий подав у відставку на засіданні ЦК КПЧ. Потягом перших місяців свого правління Дубчек розпочав ряд довготривалих політичних та економічних реформ, що включали, зокрема, розширення свобод громадян і реабілітацію політичних дисидентів. Спроба побудови "соціалізму з людським обличчям" знайшла підтримку громадян країни, і короткий період свободи, який був перерваний інтервенцією в Чехословаччину 600 тисяч військ країн Варшавського договору, увійшов у історію під назвою "Празька весна".
1972 - Президент США Річард Ніксон підписав розпорядження про виділення 5,5 мільярдів доларів на 6-річну програму створення космічного літального апарату багаторазвого використання "Шатл".
1973 - Брюс Спрінгстін випустив свій дебютний альбом «Greetings from Asbury Park, N.J.».
1980 - Компанія Hewlett-Packard випустила свій перший персональний комп'ютер. В комплект HP-85 входив монітор, встроєний принтер, касетний магнітофон для зберігання даних. Хід Hewlett-Packard був досить ризикований, адже в цей час лідерами індустрії були TRS-80, Atari і бестселлер під назвою Apple II. Лише згодом IBM випустить свій IBM PC, що миттєво стане лідером в усьому світі.
1984 - Популярна рок-група The Police прийняла рішення про проведення 2-го березня свого останнього концерту - після 9-и років спільної роботи музиканти (зокрема Стінг) вирішили припинити спільну працю.

Наш час

1997 - Росія оголосила про виведення свого останнього військового з території Чечні, що являло собою формальну ознаку закінчення дворічної невдалої військової кампанії проти власних громадян. За наступні два роки Москві так і не вдалося мирним способом взяти під контроль Чечню і в 99-у бої між федеральними військами і чеченськими повстанцями поновились.
1999 - На території "вільній від польотів" на півдні Іраку безслідно зникли чотири реактивних літаки США - перший випадок за попередні шість років санкцій проти Іраку.
2001 - Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу по відношенню до віце-прем'єра Юлії Тимошенко, звинуваченої в контрабанді і підлозі документів, а також в ухилянні від сплати податків у особливо великих розмірах у період, коли вона була президентом корпорації "Єдині енергетичні системи України".
2005 - На підставі знімків, зроблених 21 жовтня 2004 року в Паломарській обсерваторії, відкрито планету Ерида, найбільшу з карликових планет (діаметр 2330 км), яку спочатку було прийнято за 10-у планету Сонячної системи.
2006 - Компанія «Intel» представила перший процесор лінійки «Core», призначений для заміни торгової марки Pentium, що вживалась Intel у процесорах кількох архітектурних поколінь ще з 1993 року. Першим чіпом з лінійки Core був чіп з кодовим ім'ям Yonah (біблійний Іона).

Народились 5 січня

1592 - 22 січня 1666, Шах Джахан Мугал, імператор Індії (1628-58 рр.); за час його правління збудовано мавзолей Тадж Махал.
1855 - 9 липня 1932, Кінг Кемп Жиллетт, американський винахідник і виробник безпечних бритв і лез.
1875 - 19 квітня 1967, Конрад Аденауер, німецький політик Конрад Аденауер, німецький політик, перший канцлер повоєнної Німеччини (1949-63 рр.).
1921 - 14 грудня 1990, Фрідріх Дюрренматт, швейцарський драматург і публіцист ("В Писанні сказано", "Сліпець", "Візит старої дами", "Суддя і його палач", "Реквієм за детективним романом").
1931 - Роберт Дюваль, американський актор Роберт Дюваль, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Ніжне милосердя" [1983]; "Сімейні справи", "Сталін", "Демонстрація сили", "Справжнє зізнання", "Апокаліпсис сьогодні", "Хрещений батько", "Останній відлік"). Сьогодні 87-а річниця.
1932 - 20 вересня 1999, Раїса Максимівна (Титоренко) Горбачова, дружина Михайла Горбачова, першого і останнього президента Радянського Союзу (1990-91 рр.).
1932 - 19 лютого 2016, Умберто Еко, італійський письменникУмберто Еко, італійський письменник, філософ, лінгвіст («Маятник Фуко», «Острів напередодні», «Бавдоліно», «Таємниче полум'я цариці Лоани», «Празький цвинтар»).
1938 - Хуан Карлос I, король Іспанії Хуан Карлос I (Хуан Карлос Бурбон), король Іспанії (1975-2014 рр.). Сьогодні 80-а річниця.
1942 - 5 січня 2014, Ейсебіо, португальский футболіст Феррейра да Сілва Ейсебіо, португальский футболіст, володар "Золотого м'яча" як кращий футболіст Європи (1965), "Золотої бутси" як кращий бомбардир європейських чемпіонатів (1968, 1973 рр.).
1946 - Дайєн Кітон (Холл), американська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Енні-холл" [1977]; "Клуб покинутих дружин", "Батько нареченої", "Таємниця манхеттенського вбивства", "Хрещений батько", "Маленька барабанниця", "Коханці та інші незнайомці"). Сьогодні 72-а річниця.
1946 - 12 травня 1995, Андрій Болтнєв, російський акторАндрій Миколайович Болтнєв, російський актор ("Кодекс безчестя", "Чорний квадрат", "День кохання", "Важко бути богом", "Тринадцятий апостол", "Протистояння", "Мій друг Іван Лапшин").
1950 - Кріс Стайн, американський рок-музикант (Blondie: "Picture This", "Hanging on the Telephone", "Heart of Glass", "French Kissin'"). Сьогодні 68-а річниця.
1960 - Микола Вересень, український журналіст Микола Вересень (Микола Костянтинович Ситник), український радіо- і тележурналіст, політик. Сьогодні 58-а річниця.
1965 - Вінні Джонс, британський актор ("Карти, гроші, два ствола", "Костолом", "Великий куш"), футболіст у минулому. Сьогодні 53-а річниця.
1969 - Мерилін Менсон, американський музикант Мерилін Менсон (Брайан Г'ю Уорнер), американський музикант, художник. Сьогодні 49-а річниця.
1975 - Кайлі Бакс, новозеландська супермодель Кайлі Бакс, новозеландська супермодель, актриса ("Підкорювачі грози", "Ми одружились з Марго", "Подолай це!"). Сьогодні 43-а річниця.
1986 - Яна Володимирівна Шемякіна, українська фехтувальниця, шпажистка, чемпіонка Європи (2009). Сьогодні 32-а річниця.

Померли 5 січня

1066 - Едуард I (Едуард Сповідальник), король Англії (1042-66 рр.); останній представник династії Вессексів. 952 роки тому, в 63 роки (нар. 1003 р.).
1465 - Карл I Орлеанський, французький воєначальник, член королівського дому Валуа, поет. 553 роки тому, в 71 рік (нар. 24 листопада 1394 р.).
1589 - Катерина Медічі, королева ФранціїКатерина де Медічі, королева Франції, дружина Генріха II (1547-59 рр.); одна з найвпливовіших осіб тодішньої Франції (її вважають ініціатором Варфоломіївської ночі); після смерті чоловіка вона протягом 15 років була регентом, троє її синів - Франциск II, Карл IX і Генріх III - королями Франціїї, а дочка Маргарита вийшла заміж за протестанта Генріха Наварського, майбутнього короля Генріха IV. 429 років тому, в 70 років (нар. 13 квітня 1519 р.).
1616 - Симеон Бекбулатович (Саін-Булат), великий князь Московський (1575-1576 рр.) з роду Чигізідів. 402 роки тому, в 70 років
1625 - Сімон Маріус, німецький астроном; незалежно від Галілео Галілея відкрив чотири супутники Юпітера (1610); історія розпорядилась так, що Галілея вважають першовідкривачем супутників, за котрими закріпились імена, дані Маріусом, - Іо, Європа, Ганімед і Калісто. 393 роки тому, в 52 роки (нар. 20 січня 1573 р.).
1762 - Єлизавета I (Єлизавета Петрівна Романова), 6-а російська імператриця (з 1741 р.); дочка Петра I і Катерини I. 256 років тому, в 53 роки (нар. 29 грудня 1709 р.).
1922 - Ернест Генрі Шеклтон, англійський полярний дослідник; перша людина, що спробувала досягти Південного полюсу. 96 років тому, в 48 років (нар. 15 лютого 1874 р.).
1951 - Андрій Платонович Платонов (Климентов), російський письменник («Чевенгур», «Повернення», «Жорстокий і прекрасний світ»). 67 років тому, в 52 роки (нар. 1 вересня 1899 р.).
1970 - Макс Борн, німецький фізик Макс Борн, німецький фізик-теоретик, один із творців квантової механіки, лауреат Нобелівської премії (1954). 48 років тому, в 88 років (нар. 11 грудня 1882 р.).
1994 - Ігор Федорович Белза, український музикознавець, композитор, історик культури, педагог. 24 роки тому, в 90 років (нар. 8 лютого 1904 р.).
2014 - Ейсебіо, португальский футболіст Феррейра да Сілва Ейсебіо, португальский футболіст, володар "Золотого м'яча" як кращий футболіст Європи (1965), "Золотої бутси" як кращий бомбардир європейських чемпіонатів (1968, 1973 рр.). 4 роки тому, в 72 роки (нар. 5 січня 1942 р.).


Loading...