Цей день в історії - 6 червня

Цей день в історії - 6 червня

157-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 208 днів. Іменинники - Іван, Мелетій, Микита, Святослав, Семен (Симеон), Серапіон, Степан (Стефан), Софія, Федір, Юлія (Юліанія). Всесвітній день російської мови, в Україні — День журналіста (з 1994 року), у Швеції — Національний день, у Швейцарії — День кохання.

Головні події

• Імператор Костянтин VII Багрянородний, 913

• Незалежність Швеції, 1523

• Коліївщина, 1768

• Початок роботи Соловецького концтабору, 1923

• «День Д», 1944

• Гра «Тетріс», 1984

• Всеукраїнський православний церковний собор УАПЦ, 1990

Всі події

913 - По смерті Олександра III з Македонської династії одноосібним імператором Візантії став його 8-річний небіж Костянтин VII Багрянородний. Незважаючи на те, що він є серед найдовше правлячих монархів, за 46 років при владі Костянтин VII практично не займався державними справами і більш відомий як письменник та історик.

1513 - В битві біля пінічноіталійського міста Новара швейцарці перемогли франко-венеціанську армію, чим зміцнили позицію і вплив Швейцарської конфедерації.

1523 - Шведський рикстаг (парламент) обрав Густава Еріксона, керівника повстання проти датчан, королем Швеції під іменем Густав I Ваза. Це поклало край Кальмарській унії, щоб об'єднувала Швецію і Норвегію в єдину державу під зверхністю Данії протягом майже двохсот років.

НОВА ІСТОРІЯ

1644 - Маньчжурські війська імператора Фуліня (Шуньчжі) династії Цін захопили Пекін, що фактично поклало край правлінню династії Мін, яка правила Китаєм з XIV.

1664 - Англійці, що захопили Новий Амстердам, перейменували місто в Нью-Йорк. Через 9 років голландці відвоювала свою колонію і назвала її Новий Оранж.

1808 - Жозеф Бонапарт, старший брат Наполеона I, коронований на престол Іспанії, якою правив до 1813 року під іменем Хосе I Наполеон.

1683 - В англійському місті Оксфорді відкрився перший у світі публічний музей, збудований у 1679-83 роках і названий так на честь колекціонера Елай Ашмола. Першочерговим призначенням музею була демонстрація колекції археологічних знахідок Ашмоли, подарованих ним Оксфордському університету, і проведення навчання студентів. Сьогодні колекція Музею Мистецтва і Археології значно розширена і охоплює історичний період діяльності людини від 5 тисяч року до н.е. до XX століття. Основна частина експозиції перенесена в нове спеціально збудоване приміщення, а в старій будівлі демонструється колекція старовинних наукових приладів.

1768 - Козацький загін Максима Залізняка вирушив з Холодного Яру під Чигирином у похід проти поляків — в Україні почалось повстання, що увійшло в історію під назвою Коліївщина і забрало життя до 200 тисяч чоловік.

1809 - В результаті перевороту проти короля Густава IV Адольфа шведський парламент прийняв нову конституцію, яка розподілила владу між королем, Державною радою та риксдагом, — Швеція стала конституційною монархією, обмеживши владу регента Карла XIII, проголошеного королем.

1882 - Ньюйоркець Генрі Сілі запантетував електричну праску.

1882 - В результаті цунамі, викликаного циклоном в Арафійській затоці, загинуло більше 100 тисяч жителів індійського міста Бомбей (нині — Мумбай).

1912 - Через п'ять днів після землетрусу, на Алясці відбулось виверження вулкану Новарупта — найпотужніше в 20-у столітті. Протягом 60 годин в атмосферу було викинуто 29 кубічних кілометрів вулканічних порід, територія довкола вулкану, площею 100 квадратних кілометрів, була вкрита шаром лави і попелу, висота котрого місцями досягала 200 метрів, а кислотні дощі випали на відстані до 600 кілометрів від вулкану.

1923 - За ініціативою заступника голови Державного політичного управління при НКВС РРФСР Йосифа Уншліхта відновлено роботу «Соловецького табору примусових робіт», який в тій чи іншій організаційній формі проіснував до 1939 року і був найбільшим в СРСР.

1925 - Колишній менеджер з виробництва автомобілів компанії General Motors Волтер Персі Крайслер заснував автомобільну корпорацію Chrysler, яка була утворена шляхом злиття компаній «Крайслер», «Максвелл Мотор» і «Вілліс-Оверленд». У число лідерів автомобілебудування США корпорація «Крайслер» вийшла в 1928 році після придбання компанії «Додж».

1932 - Ліворадикальна військова хунта, яка повалила владу президента Хуана Естебана Монтеро, проголосила створення Соціалістичної республіки Чилі на чолі з генералом Мармадуке Грове Вальєхо. Цього ж дня була опублікована програма соціалістичної революції — націоналізація стратегічних підприємств і банків, конфіскація земель і роздача їх селянству, обмеження діяльності іноземних монополій, амністія політв'язнів. Соціалістична республіка Чилі проіснувала до 18 липня, коли була повалена військовими при підтримці Великобританії і США.

1933 - У місті Кемден (штат Нью-Йорк) відкрився перший в світі кінотеатр, в котрому фільм, що проектувався на екран розміром 12х9 метрів, можна було дивитись не виходячи з автомобіля. Він був збудований Річардом Холлінгшедом і був розрахований на 400 автомобілів. Вартість квитка становила 25 центів за людину і ще 25 центів за авто.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1944 - В ході Другої Світововї війни в Західній Європі відкрито Другий фронт: на півночі Франції почалась висадка військ союзників по антигітлерівської коаліції. Під командуванням генерала Ейзенхауера протягом дня на п'ять нормандських пляжів з повітря і моря висадились 150 тисяч американо-канадсько-британських військовослужбовців, котрі з жорстокими боями 11 червня зуміли об'єднатися на плацдармі розміром 200 квадратних кілометрів, налічуючи вже 300 тисяч чоловік.

1962 - Продюсер Джордж Мартін вперше прослухав аудіозапис The Beatles і оцінив їх пісні як "... просто-таки кошмарні". Трохи згодом він зустрівся з учасниками групи, змінив про них думку, підписав контракт The Beatles з фірмою Parlophone і залишався їх продюсером весь час існування групи.

1973 - Сингл Баррі Вайта «I'm Gonna Love You Just a Little More Baby» став золотим. Це був його перший хіт і перший з п'яти синглів, проданих тиражем більше мільйона примірників.

1982 - З метою розгрому бойових загонів Організації Визволення Палестини ізраїльські війська вторглись на територію Ливану (операція «Мир Галілеї»). Західна частина Бейруту, де містилась штаб-квартира ОВП, піддалась жорстоким бомбардуванням. У відповідь ісламськими радикалами при підтримці Ірану була створена організація "Хезболла", що почала проведення терористичних акцій проти Ізраїлю. В кінці серпня ОВП погодилась під міжнародні гарантії вивести свої бойові загони з Бейрута. 70-денне військове протистояння привело до загибелі 14 тисяч мирних ливанців і палестинців.

1984 - Радянський програміст Олексій Пажитнов анонсував гру «Тетріс», створену для комп'ютера «Электроника-60». Гра практично зразу стала популярною в усьому світі і станом на 2010 рік було продано 170 мільйонів копій для комп'ютерів всіх платформ, а також ігрових приставок, портативних електронних пристроїв і мобільних телефонів.

1990 - Всеукраїнський православний церковний собор у Києві за участю більш як 700 делегатів з усієї України, серед яких було 7 єпископів і понад 200 священиків, проголосив про утворення Українського (Київського) патріархату і обрання патріархом Київським і всієї Українимитрополита Мстислава (Степана Скрипника).

НАШ ЧАС

1991 - В Осло президенту Радянського Союзу Михайлу Сергійовичу Горбачову вручено Нобелівську премію миру.

1992 - У Києві відбулося урочисте відкриття відродженого Університету «Києво-Могилянська академія», головним ініціатором відновлення якого став український літературознавець В'ячеслав Брюховецький, який став першим президентом академії.

1999 - У фіналі тенісного турніру French Open американець Андре Агассі переміг українця Андрія Медведєва з рахунком 1-6, 2-6, 6-4, 6-3, 6-4.

1999 - В Ізраїлі виявлено комп'ютерний вірус "Worm Explore.Zip", котрий поширюється електронною поштою як приєднаний файл і знищує файли на вінчестері користувача.

2000 - Світовий банк виділив 3.7 мільярда доларів на будівництво нафто- і газопроводу довжиною близько тисячі кілометрів, що має сполучити Чад з атлантичним узбережжям Камеруну.

2015 - У фінальному матчі Ліги чемпіонів з футболу, що проходив у Берліні на Олімпійському стадіоні, італійський «Ювентус» з рахунком 1-3 поступився іспанській «Барселоні». Обидва клуби зробили цього сезону дублі, вигравши як національні чемпіонати так і національні Кубки.

Народились

1436 - 6 липня 1476, Реґіомонтан (Йоганн Мюллер), німецький математик, астроном, астролог, католицький єпископ.

1530 - 22 серпня 1584, Ян Кохановський, польський поет і драматург епохи Відродження; писав латиною і польською.

1599 - 6 серпня 1660, Дієго Веласкес (Родрігес де Сільва Веласкес), іспанський художник, один з найвизначніших представників іспанського бароко. 420 років з дня народження.

1606 - 1 жовтня 1684, П'єр Корнель, французький поет, драматург-класицист ("Сід"); член Французької академії (1647).

1714 - 24 лютого 1777, Жозе I (Жозе Реформатор), король Португалії з династії Браганса (1750-77 рр.). 305 років з дня народження.

1749 - 14 грудня 1800, Осип Михайлович Дерибас (Хосеп де Рибас), російський адмірал каталонського походження, перший градоначальник Одеси. 270 років з дня народження.

1756 - 10 листопада 1843, Джон Трамбулл, американський художник («Декларація незалежності США», «Капітуляція лорда Корнуолліса під Йорктауном»).

1755 - 22 вересня 1776, Натан Хейл, американський офіцер-патріот ("Єдине, про що я жалкую, так це те, що в мене тільки одне життя, котре я можу віддати за батьківщину"); страчений англійцями у віці 21-го року за шпигунство на користь армії генерала Джорджа Вашингтона.

1799 - 10 лютого 1837, Олександр Сергійович Пушкін, російський поет, родоначальник нової російської літератури ("Бахчисарайський фонтан", "Полтава", "Борис Годунов"), письменник ("Пікова дама", "Капітанська дочка"). 220 років з дня народження.

1825 - 6 травня 1880, Фрідріх Байєр, німецький підприємець, засновник фармацевтичної компанії Bayer AG.

1841 - 18 травня 1910, Еліза Ожешко (Ельжбета Павловська), польська письменниця («Пан Граба», «Марта», «Меїр Езофович».

1850 - 20 квітня 1918, Фердинанд Браун, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії (1909 р.; разом з Гульєльмо Марконі за винайдення безпровідного телеграфа).

1868 - 29 березня 1912, Роберт Фолкон Скотт, англійський полярний дослідник Антарктиди, керівник експедиції, що другою досягла Південного полюсу (1912); національний герой Великої Британії.

1875 - 12 серпня 1955, Томас Манн, німецький письменник ("Будденброки", "Доктор Фаустус", "Смерть у Венеції"), Нобелівський лауреат 1929 року.

1895 - 30 серпня 1919, Микола Олександрович Щорс, командир більшовицьких загонів під час громадянської війни в Україні.

1901 - 21 червня 1970, Ахмед Сукарно, перший президент Індонезії (1945-67 рр.).

1903 - 1 травня 1978, Арам Ілліч Хачатурян, вірменський композитор ("Танець з шаблями", "Спартак", "Гаяне").

1904 - 16 липня 1992, Тетяна Іванівна Пельтцер, російська актриса театру і кіно ("Вам і не снилось"). 115 років з дня народження.

1929 - 28 жовтня 1998, Алоїз Бренч, латиський кінорежисер ("Довга дорога в дюнах"). 90 років з дня народження.

1932 - Дейвід Скотт, американський астронавт ("Джеміні-8", "Аполлон-9", "Аполлон-15"), перша людина, що проїхала по Місяцю на механічному пристрої ("Lunar Rover", 1971 р.).

1934 - Альберт II (Альберт Саксен-Кобург-Гот), король Бельгії (з 1993 року). 85 років з дня народження.

1949 - Роберт Інглунд, американський актор ("Кошмар на вулиці В'язів [1-5]", "Зірка народжується"). 70 років з дня народження.

1949 - 9 серпня 2000, Віталій Володимирович Старухін, український футболіст ("Шахтар" Донецьк), кращий футболіст СРСР (1979). 70 років з дня народження.

1950 - 6 грудня 2010, Юрій Прокопович Спіженко, український онколог, міністр охорони здоров'я УРСР і перший міністр охорони здоров'я України (1989-94 рр.).

1956 - Бьорн Борг, шведський тенісист; шестиразовий чемпіон відкритого чемпіонату Франції (1974, 1975, 1978, 1979, 1980, 1981), п'ятиразовий переможець Вімблдону (1976, 1977, 1978, 1979, 1980), дворазовий переможець Кубку Мастерс (1979, 1980).

1960 - Стів Вай, американський рок-гітарист (David Lee Roth Band: Whispering a Prayer).

1965 - Богдан Михайлович Данилишин, український економіст, міністр економіки України (2007-2010 рр.).

Померли

1861 - Камілло Бенсо Кавур, прем'єр-міністр Сардинського королівства, перший прем'єр об'єднаної Італії (1861). 158 років тому, в 51 рік(нар. 10 серпня 1810 р.).

1891 - Джон (Александр) Макдональд, перший прем'єр-міністр Канади (1867-73, 1878-91 рр.); родом з Глазго, Шотландія. 128 років тому, в 76 років (нар. 11 січня 1815 р.).

1916 - Юань Шикай, китайський військовий, політик, президент Китайської республіки (1912–16 рр.); останній імператор Китаю (1915-16 рр.). 103 роки тому, в 57 років (нар. 16 вересня1859 р.).

1948 - Луї Жан Люм'єр, французький вчений, винахідник кінематографа, апарату для знімання і проеціювання "рухомих фотографій". 71 рік тому, в 84 роки (нар. 5 жовтня 1864 р.).

1961 - Карл Густав Юнг, швейцарський психолог, філософ (Метаморфози і символ лібідо). 58 років тому, в 86 років (нар. 26 липня1875 р.).

1976 - Жан Поль Гетті, американський бізнесмен, нафтовий магнат ("Гетті Ойл"), один з найбагатших людей світу 1970-х років, власник найбагатшої приватної колекції картин, котрі сьогодні виставлені в музеї Гетті в Малібу (Каліфорнія). 43 роки тому, в 84 роки (нар. 15 грудня 1892 р.).

1995 - Савелій Крамаров, російський і американський комедійний актор ("Невловимі месники", "Велика перерва", "Джентельмени удачі", "Не може бути", "Москва на Гудзоні", "Танго і Кеш"). 24 роки тому, в 60 років (нар. 13 жовтня 1935 р.).

2001 - Любов Сергіївна Соколова, російська актриса (Доживемо до понеділка, Тихий Дон, Бережись автомобіля, Білоруський вокзал). 18 років тому, в 80 років (нар. 31 липня1921 р.).

2009 - Жан Доссе, французький біолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини (1980; разом з Б.Бенасеррафом і Дж.Снеллом) "за відкриття, що стосуються генетично домінованих структур на клітковій поверхні, які регулюють імунологічні реакції". 10 років років тому, в 93 роки (нар. 19 жовтня 1916 р.).

2016 - Віктор Львович Корчной, швейцарський шахіст, чотириразовий чемпіон СРСР; двічі грав у фіналі чемпіонату світу. 3 роки тому, в 85 років (нар. 23 березня1931 р.).

2018 - Кіра Георгіївна Муратова, український кінорежисер (Короткі зустрічі, Довгі проводи, Астенічний синдром, Захоплнення, Три історії, Лист до Америки, Другорядні люди), народна артистка України. 1 рік тому, в 84 роки (нар. 5 листопада 1934 р.).