Цей день в історії - 7 вересня

Цей день в історії - 7 вересня

251-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 115 днів. Іменинники - Варфоломій, Євлогій, Міна, Протоген, Тит. Всесвітній день знищення військової іграшки, в Бразилії святкують День незалежності, в Мозамбіці — День перемоги, а в Україні відзначають День розвідки.


Головні події 7 вересня

• Навуходоносор II — Нововавилонський цар, 605 до н.е.

• Перша у світі підводна атака, 1776

• Битва під Бородіно, 1812

• Незалежність Бразилії, 1822

• Микита Хрущов — перший секретар ЦК КПРС, 1953

• Помер Йосиф Сліпий, 1984


Всі події 7 вересня

605 до н. е. • Нововавилонським царством став правити Навуходоносор II, син Набопаласара з X Нововавилонської (халдейської) династії.


СЕРЕДНІ ВІКИ

1191 • Війська хрестоносців під керівництвом Річарда Левове Серце здобули перемогу у битві біля Арсуфа над армією сирійського правителя Саладіна.

1228 • Імператор Священної Римської імперії Фрідріх II Гогенштауфен висадився в палестинському місті Акра щоб розпочати Шостий Хрестовий похід, офіційно заборонений Католицькою церквою в особі папи Григорія IX, оскільки німецький імператор вів боротьбу проти папства. Однак, на відміну від інших Хрестових походів, Фрідріх II здобув Єрусалим без бою, скориставшись конфліктом між дамаскським еміром та єгипетським султаном Аль-Камілем.

1303 • У місті Ананьї Гійом Ногаре, один із сподвижників короля Франції Філіпа IV Красивого, заарештував папу римського Боніфация VIII, щоб завадити йому відлучити від церкви французького монарха. Через три дні військами з Риму і жителями міста папа був звільнений, але 11 вересня він помер від апоплексичного удару. 22 вересня новим папою обрано генерала ордену домініканців Нікколо Боккасіні, котрий прийняв ім'я Бенедикт XI.


НОВА ІСТОРІЯ

1764 • Після смерті польського короля Августа III в листопаді 1763 року польським королем під тиском Росії обраний фаворит російської імператриці Катерини II граф Станіслав Понятовський. Він став останнім королем Речі Посполитої, проросійська політика котрого не врятувала Польщу від її першого розділу в 1773 році. У 1795 році Понятовський зрікся престолу і решту життя провів у Росії.

1776 • Під час Революційної війни північно-американських штатів за незалежність американський підводний човен «Turtle» провів першу в світі підводну атаку корабля супротивника — у гавані Нью-Йорка з борту «Turtle» до флагмана британського флоту корабля "Eagle" була прикріплена бомба з годинниковим механізмом.

1792 • Перша група колишніх запорозьких козаків під командою полковника Сави Білого висадилася в Тамані. 3847 піших козаків з гарматами відпливли 16 серпня 1792 року з Очаківського лиману і стали першими переселенцями Чорноморського козацького війська, які ступили на кубанську землю. Цю дату звичайно вважають за початок заселення українцями Кубані.

1812 • Біля села Бородіно за 110 кілометрів від Москви відбулася дванадцятигодинна битва між Великою армією Наполеона Бонапарта і російськими військами під командуванням Михайла Кутузова. Попри те, що жодна зі сторін не досягла очевидного успіху, росіяни залишили поле бою і відступили, що дало можливість французам без бою зайняти Москву.

1822 • Установчі збори у Ріо-де-Жанейро проголосили 24-літнього сина португальського короля Жуана VI імператором Бразилії під іменем Педру I. Династія Браганса правила країною 67 років, коли була повалена у результаті антимонархічного повстання і проголошення Бразильської республіки.

1859 • Оточений російськими військами в гірському аулі Гуніб на умовах вільного виїзду в Мекку загону барона Врангеля здався в полон імам Шаміль, духовний і політичний керівник мусульман Північного Кавказу. Полоніння Шаміля, котрий чверть століття очолював боротьбу народів Чечні і Дагестану проти колонізації Росією, стало переломним моментом у Кавказькій війні, котра закінчилась в 1864 році після підкорення абхазів і черкесів. Лише в 1870 році Шамілю було дозволено емігрувати в Мекку, де він і помер в 1871 році.

1892 • У США відбувся перший професійний боксерський поєдинок за правилами маркіза Куінсберрі — в боксерських рукавичках і з трихвилинними раундами: в Новому Орлеані Джеймс Корбетт у 21-у раунді нокаутував Джона Саллівана і став чемпіоном світу в надважкій категорії.

1901 • Після поразки Боксерського повстання 1900 року в Пекіні державами-переможцями Німеччиною, Францією, Великою Британією, Японією і США з одного боку і Китаєм — з іншого, підписано "Заключний протокол", що накладав на Китай принизливі умови виплати контрибуції, зобов'язання утримувати окупаційні війська, позбавлення права збирання податків на власній території. Повстання, котре виникло як антиманчжурське і антипоміщицьке, було скероване імператорським двором Китаю проти європейців і привело до численних жертв у Пекіні, де були атаковані іноземні торгові представництва і взято в облогу дипломатичне містечко. Для придушеня повстаня до Китаю були введені іноземні армії, серед котрих були також війська Італії, Росії та Австро-Угорщини.

1917 • Верховний головнокомандуючий російською армією генерал Лавр Корнілов поставив вимогу Тимчасовому уряду піти у відставку і передати, йому, Корнілову, всю повноту влади в країні. Глава уряду Олександр Керенський оголосив Корнілова зрадником і ввів у Петрограді військове положення. 12 вересня наступ корніловських військ на Петроград було зупинено, заколот придушений, а сам Корнілов заарештований.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1940 • В цей день 300 німецьких бомбардувальників здійснили наліт на Лондон і скинули на нього 337 тон бомб, від яких загинуло 448 цивільних осіб. Це був перший з 57 авіанальотів на Лондон, які тривали до травня 1941 року.

1953 • На пленумі Центрального комітету КПРС Микиту Хрущова обрано першим секретарем. Тривала боротьба за першість між оточенням Сталіна принесла йому у підсумку перемогу — вже за п'ять років він отримав всю владу, що раніше перебувала в руках Сталіна.

1977 • У Вашингтоні президент США Джиммі Картер і панамський диктатор Омар Торріхос підписали договір про передачу до кінця століття Панамі контролю над Панамським каналом. Згідно з цим же договором негайно скасовувалась десятимильна зона навколо каналу, котру контролювали США. Цього ж дня був підписаний і Договір про нейтралітет, що давав США право використовувати свої війська для забезпечення нормального функціонування роботи каналу. Саме на підставі цього договору в 1989 році США повалили режим панамського диктатора генерала Норьєги, котрий після висунутих США звинувачень у причетності до торгівлі і транспортування наркотиків взяв під власний контроль судноплавство по Панамському каналу.

1984 • У Римі помер багаторічний в'язень радянських концтаборів патріарх Української греко-католицької церкви Йосиф Сліпий. Людина непохитної віри і могутньої сили духу, він з гідністю пройшов усі випробування та лишив по собі велику духовну та інтелектуальну спадщину, яка налічує 14 томів.

1986 • Через два роки після здобуття Нобелівської премії миру за ненасильницьку протидію апатеїду єпископ Дезмонд Туту став архієпископом Кейптауна, першим чорношкірим у Південній Африці, що очолив англіканську церкву.


НАШ ЧАС

1996 • Ізабела Корріа зі штату Мічіган стала 40-ю з відомих жертв доктора Джека Кеворкяна, прихильника і реалізатора права людини на ефтаназію.

1996 • У вуличній перестрілці в Лас-Вегасі, яка сталась зразу після закінчення боксерського поєдинку Майка Тайсона, реппер Тупак Шакур отримав чотири вогнестрільних поранення, від яких він помер через шість днів.

2009 • У Софії (Болгарія) повністю відкрилася для пасажирів єдина лінія метрополітену, будівництво якої велося 40 років.

2011 • В ярославському аеропорту Туношна при зльоті впав літак Як-42 з командою місцевого хокейного клубу «Локомотив», що виконував чартерний рейс до Мінська; загинули 43 людини з 45-х, які знаходились на борту на борту — вижити вдалось лише бортінженеру і нападаючому "Локомотива" Олександру Галімову.


Народились 7 вересня

1533 - 24 березня 1603 • Єлизавета I Тюдор (Єлизавета Тюдор), королева Англії і Ірландії (1558-1603); дочка Генріха VIII і Анни Болейн, остання з династії Тюдорів. За 44 роки її правління англіканська церква була відновлена в своїх правах, а Англія стала ведучою країною світу. Її спадкоємцем на англійському престолі став внучатий племінник шотландський король Яків VI Стюарт, котрий правив під іменем Яків I.

1707 - 16 квітня 1788 • Жорж Луї Леклерк де Бюффон, французький природознавець, автор 36-томної "Природничої історії" (1749-1788), в котрій висунув ідею єдності рослинного і тваринного світу.

1829 - 13 липня 1896 • Фрідріх Август Кекуле, німецький хімік, автор циклічної формули будови бензола (1865).

1870 - 25 серпня 1938 • Олександр Іванович Купрін, російський письменник (Яма). 150 років з дня народження.

1909 - 28 вересня 2003 • Еліа Казан (Казанйоглу), американський продюсер, сценарист, кінорежисер, лауреат «Оскара» (Джентельменська угода [1947], В порту [1954]; Трамвай "Бажання", Віва Запата!, Троє родом з Брукліна).

1911 - 5 серпня 1998 • Тодор Живков, лідер комуністичної Болгарії, перший секретар Болгарської компартії (1954-89 рр.), голова Держради (1971-89 рр.).

1936 - 3 лютого 1959 • Бадді Холлі (Чарльз Гардін Холлі), американський рок-співак (The Crickets: That’ll Be the Day, Oh, Boy, Peggy Sue, Maybe Baby; соло: It Doesn’t Matter Anymore); загинув у авіакатастрофі.

1944 • Бора Милутинович, югославський футбольний тренер (збірні Мексики, Коста-Ріки, США).

1949 • Глорія Гейнор (Фаулз), канадська співачка (I Will Survive, Never Can Say Goodbye).

1968 • Марсель Десайї, французький футболіст, чемпіон світу (1998) і Європи (2000).


Померли 7 вересня

1151 • Жоффруа V (Жоффруа Гарний), герцог Анжуйський, герцог Нормандії (з 1144 р.), старший син графа Анжу та короля Єрусалимського Фулька V; засновник династії Плантагенетів, батько англійського короля Генріха II Короткий Плащ. 869 років тому, в 38 років (нар. 24 серпня 1113 р.).

1809 • Рама I (Рама Великий), король Сіаму (1782-1809 рр.), засновник династії Чакрі, що править у Таїланді до сьогодні. 211 років тому, в 72 роки (нар. 20 березня 1737 р.).

1907 • Арман Сюллі-Прюдом (Рене Франсуа Арман Прюдом), французький поет ("Марна ніжність", "Долі", "Справедливість", "Щастя"), перший Нобелівський лауреат з літератури (1901). 113 років тому, в 68 років (нар. 16 березня 1839 р.).

1960 • Вільгельм Пік, співзасновник Німецької Комуністичної партії, перший президент Німецької Демократичної Республіки (1949-60 рр.). 60 років років тому, в 84 роки (нар. 3 січня 1876 р.).

1978 • Кіт Мун, співак, ударник групи The Who (Substitute, I’m a Boy, Happy Jack, Pinball Wizard, See Me, Feel Me; solo: Two Sides of the Moon; actor: Sextette, Tommy, That’ll Be the Day). 42 роки тому, в 32 роки (нар. 23 серпня 1946 р.).

1984 • Йосиф Сліпий (Йосип Іванович Коберницький-Дичковський), єпископ Української Греко-Католицької Церкви, кардинал Римо-Католицької Церкви, Верховний Архієпископ Львівський — предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (1963). 36 років тому, в 92 роки (нар. 17 лютого 1892 р.).

1991 • Едвін Маттісон Макміллан, американський фізик, лауреат Нобелівської премії з хімії (1951); синтезував трансуранові елементи нептуній-239 (1940) і плутоній-239 (1941). 29 років тому, в 84 роки (нар. 18 вересня 1907 р.).

1997 • Мобуту Сесе Секо Куку Нгбенду Ва За Банга, президент Заїру (1965-97 рр.). 23 роки тому, в 67 років (нар. 14 жовтня 1930 р.).