"ДАЛИ ВУДКУ, А НЕ РИБУ" - Ростислав Павленко

"ДАЛИ ВУДКУ, А НЕ РИБУ" - Ростислав Павленко

Злива авансів і анонсів щодо західної допомоги Україні повернула багатьом українцям відчуття оптимізму. Особливо зважаючи на те, що останнім часом хороші новини нечасті.

Зрозуміло, що владні і провладні речники вправляються у славословʼї. Ясно, що надходження допомоги під час затяжної війни означає, що Україна житиме. Особливо це відчуття рельєфне на тлі повідомлень з росії про «рубль 200» - яскравий наслідок санкцій проти мосбіріжі.

Але нас цікавить не хвилина піару, а результат. Перемога України у війні на виснаження. І після видоху з полегшенням - час розуміти, що буде далі.

А курс чітко намалювала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, представляючи черговий пакет допомоги від ЄС. «Гроші за реформи». Пакет реформ - від верховенства права до інститутів демократії - міститься в угоді про співпрацю в галузі безпеки зі США. Кожен транш і пакет коштів, отриманих з конфіскованих у росії активів (і західним юристам ще треба буде придумати, як їх отримати) - надходитиме під умови змін в Україні для її відповідності стандартам демократії (верховенства права, свободи слова, боротьби з корупцією, політичних свобод, бізнес-клімату).

З новинної стрічки може скластись враження, що нас завалили «рибою» - великими грішми, «бо ми хороші». Це не так. Щоб потім не було розчарування, маємо зрозуміти: нам дали вудку. Цілий набір вудок, і підказали, як і де наловити рибу.

Це потребуватиме системної роботи. Всіх. Якщо влада цього не усвідомить, хороших новин надовго не вистачить.