Достопримечательности Украины: Сумская область - Шаповаловка, Поле Конотопской битвы

Достопримечательности Украины: Сумская область - Шаповаловка, Поле Конотопской битвы

Шаповаловку стоит посетить только ради её единственной достопримечательности – поля Конотопской битвы.

После смерти Богдана Хмельницкого в Украине наступил период, который называют Руиной. Часть казацкой верхушки тяготела к России, другая часть во главе с гетманом Выговским – к Польше. Россия не хотела на это смотреть спокойно и, пользуясь случаем, направила в Украину свои войска, чтобы установить свои порядки. Но под Конотопом летом 1659 г. русское войско потерпело сокрушительное поражение от объединенных сил казаков, татар и поляков.

При советской власти о российско-украинской войне даже не вспоминали, а более известной это событие историки сделали уже в независимой Украине. Часовня на поле Конотопской битвы возвели в 2008 году. Неподалеку также установили памятник «в честь 350-летия славной победы войска Ивана Выговоского в Конотопской битве».

Поле Конотопської битви — історична місцевість в Конотопському районі Сумської області, на території якої відбувались події Конотопської битви (27-29 червня 1659 року) між військами гетьмана Івана Виговського та Кримського ханату з одного боку і московським військом з іншого.

Поле Конотопської битви знаходиться на південному сході села Шаповалівка (правий берег річки Куколка). Під сучасною назвою відомо з другої половини 1990-х років, до цього називалося «Соснівським полем».

Фактично битва займала територію у межах, що визначені декількома ключовими точками. На півночі - Фортецею Конотоп, яку було взяту у облогу загоном князя Трубецького, що і стало передумовою до битви. З південного сходу - переправою через Куколку біля села Соснівка, де відбулась перша сутичка козацько - татарського війська з військами Московсього царства. На півдні - урочищем біля села Торговиця, де знаходилась засідка з татарською кіннотою.

Відомим українським істориком Олександром Лазаревським встановив, що гетьман Іван Виговський об'єднавшись з татарським військом ще під Крупичполем висунувся до Тиниці, де фактично і знаходилась його початкова ставка і звідки висилав авангард до села Соснівка.

Вшанування

2007 року Поле Конотопської битви ввійшло до переліку найцікавіших пам'яток краю «Сім чудес Сумщини».

У лютому 2008 на честь загиблих у битві воїнів на полі встановлено пам'ятний знак (каплицю).

У 2009 році постановою Кабінету міністрів України місцевість внесена як «Поле битви між козацькими військами на чолі з І. Виговським і царською армією» до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (до переліку об'єктів культурної спадщини національного значення)