КОМУНАЛКА: платити чи НЕ платити?

КОМУНАЛКА: платити чи НЕ платити?

Почнемо з того, що на загальнодержавному рівні НЕ скасували, а відтермінували сплату комуналки. На час війни уряд заборонив нараховувати та стягувати штрафи, пені при несвоєчасній або неповній оплаті та проводити відключення (Постанова КМУ від 05 березня 2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану»).

Діючого механізму, який повністю звільняє населення від розрахунків за фактично не отримані комунальні послуги, через пошкодження житла та/або комунікацій внаслідок російської агресії, поки що НЕМАЄ. Ймовірно, він з’явиться вже невдовзі. Зокрема, на сайті парламенту є законопроект щодо звільнення від сплати за житлово-комунальні послуги споживачів, житло яких було зруйноване внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (законопроект №7175).

Але є ще й місцевий рівень.

Наприклад, у Харкові вирішили скасувати плату за ЖКП для мешканців міста: за послуги гарячого та холодного водопостачання, опалення, вивезення сміття, утримання прибудинкових територій (за газ та електропостачання все ж доведеться платити!). Плата за міські комунальні послуги буде списана, починаючи з 24 лютого й до кінця війни. Комунальні підприємства зроблять перерахунок, та вже у липні харків'яни отримають квитанцію з нарахуванням за минулий місяць.

Якщо харків'яни мали заборгованість з оплати до 24 лютого, вона також буде внесена до платіжки. Тим харків'янам, які оплачували послуги під час війни, зроблять перерахунок та внесені суми врахують як оплату з 1 червня.

Тому уважно ознайомтеся з актами місцевого рівня там, де ви живете.

Чи відшкодує держава хоча б частину витрат?

Є варіант, коли частину комуналки за вас справді сплатить держава. Але станеться це лише у випадку, якщо ви безкоштовно прихистите у себе вдома вимушених переселенців.

Власникам житла, які безкоштовно прихистили внутрішньо переміщених осіб запроваджено гарантовану державну підтримку в розмірі близько 450 грн на місяць за кожну прийняту особу, незалежно від віку, для компенсації витрат на комунальні послуги.

Документи, що необхідно надати для отримання послуги:

▪️ заява на отримання компенсації витрат;

▫️ документ, що посвідчують особу;

▪️ документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника

Чи варто зараз передавати показники лічильників?

Тим, хто може зняти та дистанційно передати актуальні показники приладів обліку, краще зробити це. Адже свіжі дані лічильників допоможуть сформувати правильні рахунки, в яких споживач платитиме за реально спожите.

В іншому ж випадку в платіжки можуть внести середні показники – на основі споживання за попередні місяці. Часто такі середні показники виявляються більшими за реально спожиті.