МВФ вимагає встановити "стеження" за доходами і витратами громадян - експерт

МВФ вимагає встановити "стеження" за доходами і витратами громадян - експерт

Українським податківцям можуть відкрити широкий допуск до рахунків громадян, щоб повністю контролювати їхні доходи і витрати. Якими повноваженнями наділять ДФС після підписання меморандуму залежить від народних депутатів.

З грудня 2017 року на вимогу Міжнародного валютного фонду українським податківцям можуть відкрити широкий доступ до банківської таємниці. Таким чином, вони зможуть перевіряти, чи живуть громадяни за коштами або мають тіньовий дохід. Якщо парламент виконає цю вимогу, то податкова зможе контролювати рахунки українців без порушення справи і рішення суду.

Зазначений пункт міститься в останній редакції проекту МВФ, який влада України зараз узгоджує з ключовим кредитором.

Банківська таємниця

В останні роки така практика стала дуже поширеною у всьому світі - банки почали звітувати перед податківцями і фінансовими розвідками різних країн не лише про транзакції клієнтів, але і про суми накопичень своїх вкладників. Фіскалам навіть вдалося заручитися підтримкою головних поборників банківської таємниці - мова йде про швейцарські банки. Вже через десять місяців Швейцарія буде обмінюватися даними за рахунками з банками Європейського Союзу для виявлення тих, хто ховає гроші за кордоном і не платить податки в своїй країні.

«Було два форпости в світі - Сінгапур і Швейцарія. Фінустанови цих країн не підпускали до даних про свої рахунки. Але Сінгапур вже здався, а у Швейцарії ще є трохи часу. Тому питання, чи потрібні світові правила в Україні, навіть піднімати не варто», - прокоментував нову вимогу МВФ екс-заступник голови Національного банку Віктор Кравець.

Зараз українські податківці мають інформацію тільки про офіційні доходи українців. Але живуть громадяни за коштами або витрачають більше, приховавши доходи і не сплативши податки, фіскальні структури офіційно перевірити не можуть. Без інформації про реальні доходи втрачається сенс в контролі. Допуск податківців до банківської таємниці дозволить порівнювати одержувані суми з реальними можливостями і витратами людей.

Отримавши допуск до такої інформації в грудні 2017 року ДФС зможе стежити за всіма, хто заповнив е-декларації восени 2016 року, на першому етапі декларування: за президентом, членами Кабінету міністрів, народними депутатами, чиновниками вищих категорій, суддями, прокурорами та іншими представниками влади . Після 1 квітня 2017 року у розпорядженні податківців опиняться дані про рахунки тих, хто подасть свої декларації в першому кварталі. Мова про чиновників рангом нижче: силовиків, директорів державних підприємств, керівників державних установ і так далі.

Але повноцінний контроль буде встановлено тільки після запуску обов'язкового е-декларування для всіх українців. Фіскали побачать офіційні доходи всіх громадян і зможуть порівняти їх з витратами. З цією метою в 2016 році в Україні в три рази знизили ліміт готівкових розрахунків - до 50 тис. грн, і збираються зобов'язати встановлювати касові апарати більшу кількість представників малого та середнього бізнесу (відповідний законопроект вже доопрацьовується).

«Чи стануть зрозумілі грошові потоки наших людей. І влада зможе оцінити коректність нарахування їм комунальних субсидій, після чого зможуть зменшити навантаження на бюджет. Одночасно буде жорсткіше контролюватися сплата податків. е-декларування спростить цю задачу. Наприклад, в країнах Балтії податкова оцінювала доходи людини навіть за даними використовуваних дисконтних карт зі знижками. Від 10-15% знижки є можливість розрахувати обсяг витрачених коштів по чеку касового апарату при розрахунку готівкою або карткою», - розповів фінансовий експерт Василь Невмержицький.

У нинішніх умовах ДФС може отримати від банків лише інформацію про наявність рахунку фізичної або юридичної особи. Дані про операції та залишки коштів повинен надати сам клієнт або вони можуть бути витребувані за рішенням суду.

Без суду банківська таємниця відкривається Національному агентству з розшуку та управління активами, отриманими від корупційних злочинів, на письмовий запит. Ще вільний доступ до інформації про банківські операції та активи українців має Міністерство фінансів: під час розгляду заявок людей на отримання комунальних субсидій, пільг, соціальних виплат та іншого.

«У заяві на отримання субсидії людина сама підписується під такими умовами», - уточнив керуючий партнер юридичної фірми Pravovest Гліб Сегіда.

Якими саме повноваженнями наділять ДФС після підписання меморандуму МВФ залежить від народних депутатів. Адже саме їм приймати закон, яким буде регламентуватися доступ фіскалів до банківської інформації.

«Справедливо було б закріпити доступ ДФС до банківських рахунків за рішенням суду. Це могло б знизити корупційні ризики. Але, з огляду на тривалість судових процедур, доступ податкової до банківських рахунків буде спрощено», - вважає керуючий партнер АО Suprema Lex Віктор Мороз.

Разом з тим, юристи наполягають на тому, що доступ до банківської таємниці слід відкривати лише створюваній зараз фінансовій поліції, яка і буде стежити за сплатою податків.

«Якщо в рамках цього відомства об'єднають всі департаменти, управління в інших силових відомствах, які розслідують фінансові злочини, то логічним буде надання йому права на доступ до банківської таємниці в рамках відкритого провадження», - впевнений Сегіда.

А поки юристи чекають від законодавців детального опису правил, при яких податківцям дозволять отримувати банківську інформацію.