"Індія, тобто Бхарат, має бути союзом штатів", - проголошує перша стаття конституції. У преамбулі йдеться: "Ми, народ Індії…"
Назва Бхарат широко використовується для позначення Індії в мові гінді. Коли йдеться про офіційне спілкування англійською мовою, завжди вживається відповідник Індія.
Зараз уряд Нарендри Моді змінює цю давню практику. Він розіслав запрошення на вечерю у суботу, 9 вересня, на саміті G20 від імені "президента Бхарату".
До цього додався пресреліз щодо саміту АСЕАН-Індія, в якому Нарендру Моді називають "прем'єр-міністром Бхарату".
А вже 18 вересня питання офіційного перейменування може розглянути індійський парламент.
Що таке Бхарат?
Індуїстська література визначає землю, розташовану між Гімалаями та океанами, як "Бхаратварш".
У найдавнішому індуїстському тексті, Рігведі, Бхарата згадується як назва групи людей.
Слово Бхарата на санскриті також означає землю, яка ростить та забезпечує. Це може символізувати культуру.
Майбутній прем'єр-міністр Індії Джавахарлал Неру писав у 1927 році: "Індія була Бхаратою, священною землею індусів, і недарма важливо, що великі місця паломництва індуїстів розташовані в чотирьох кутах Індії".
Але Бхарат не є історичною особою.
Паризька академікиня Кетрін Клементен-Оджа написала в статті 2014 року: "Бхарата - це дискурс про простір, але дискурс, який не дозволяє візуально відобразити цей простір. На основі цього дискурсу неможливо намалювати карту в сучасному розумінні цього слова".
А як щодо назв Індія та Індостан?
Перси називали річку Інд "Хінду" (Hindu), що в латині перетворилося на "Індія" (India). Назва "Індія" також є стародавньою.
Назва "Індостан" також походить від перської. Таким чином, і Індія, і Індостан - це давні назви, що передували британському колоніальному правлінню, яке почалося із завоювання Бенгалії в 1757 році.
Уряд каже, що зміна назви на "Бхарат" допоможе країні позбутися британських колоніальних зв'язків.
"Рішення використовувати "Бхарат" - це серйозний виступ проти колоніального мислення", - каже міністр освіти Індії Дхармендра Прадхан.
Але назву Індія використовують вже понад два тисячоліття.
Можливо, найстаріша згадка про Індію походить від грецького історика Мегасфена, який народився в 350 р. до н. е. Він написав чотири книги під назвою "Indica".
Англійський драматург Вільям Шекспір також використовував назву Індія у своїй творчості.
"Моя корона в моєму серці, а не на моїй голові, не прикрашена діамантами та індійським камінням", - говорить король Генріх VI у п'єсі "Генріх VI", яка, як вважають, була написана в 1591-1592 роках.
Британські трейдери прибули до Індії в 1600 році, щоб заснувати Ост-Індську компанію. У першому виданні Біблії короля Якова для протестантів країна також згадувалася як "Інді" (Indie). Усі ці події відбулися до колонізації Індії Британією.
Страхи і спротив
Прем'єр-міністр Нарендра Моді керує Індією з 2014 року і є вихідцем із партії Бхаратія Джаната (BJP), яка також перебуває при владі в більшості штатів. Це права партія, тісно пов'язана з парамілітарною організацією Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS, Національні загони добровольців), яка стверджує, що Індія має бути "індуїстською нацією".
Нарендра Моді приєднався до RSS ще підлітком і піднявся по кар'єрній драбині.
RSS тричі забороняли в Індії після здобуття незалежності. Перший раз після вбивства Махатми Ганді в 1948 році, коли RSS звинуватили у підготовці його вбивства, але пізніше звинувачення зняли.
Групи індуїстських націоналістів відігравали маргінальну роль у боротьбі за свободу Індії.
Це буде перша сесія у новозбудованій будівлі парламенту, де вже є карта Великого Бхарату. Ця карта включає території сусідніх країн, зокрема частини Афганістану, весь Пакистан, Непал, Бангладеш, Шрі-Ланку та М'янму.
Сусіди Індії висловили офіційний протест.
"Хоча немає жодних конституційних заперечень проти того, щоб називати Індію "Бхарат", що є однією з двох офіційних назв країни, я сподіваюся, що уряд не буде настільки дурним, щоб повністю відмовитися від назви "Індія", яка є брендом, що створювався протягом століть", - написав Шаші Тарур, законодавець від партії Індійський національний конгрес, у соцмережі X, раніше відомій як твіттер.