"Неділя, ранок. Що важливого?" - Тетяна Геращенко

"Неділя, ранок. Що важливого?" - Тетяна Геращенко

Бажаю здоров'я і дякую за ніч Захисникам України.
Героям слава! Слава! Слава!
*
У понеділок 20 травня Рада Безпеки ООН обговорить на запит Росії військову допомогу Україні
*
Українська підполковниця поліції Марія Яценко отримала важливу міжнародну нагороду «За хоробрість» від Міжнародної асоціації жінок-поліцейських (IAWP)
*
Близько 800 тис. осіб були змушені залишити Рафах після того, як 6 травня Ізраїль розпочав воєнну операцію в цьому районі, заявив у суботу генеральний комісар Агенції ООН у справах біженців палестинських біженців (UNRWA) Філіп Лаззаріні
*
Хусити обстріляли танкер під панамським прапором біля берегів Ємену
Екіпаж судна зміг відновити хід і зберегти курс, повідомило Центральне командування США (ЦЕНТКОМ - CENTCOM)
*
Колишньому адвокату Руді Джуліані, який був довіреною особою експрезидента США Дональда Трампа, у п’ятницю ввечері вручили повідомлення про висунення обвинувачення у справі про спробу скасування результатів президентських виборів 2020 року
*
Чоловіка, який напав на чоловіка екс-спікера Ненсі Пелосі, засудили до 30 років в'язниці
Суд засудив до 30 років в'язниці людину, винну у спробі викрадення ексспікерки Палати представників Ненсі Пелосі та нападі з молотком на її чоловіка
*
Правоохоронці у США затримали чоловіка, якого підозрюють у нападі на актора Стіва Бушемі у Нью-Йорку
*
Два високопоставлені посадовці США цього тижня провели переговори з Іраном через оманських посередників з метою уникнення ескалації конфлікту на Близькому Сході
*
Голос Америки розпитав представників обох партій в Конгресі, чи ведуть вони відповідні перемовини з українською стороною, і чи готові американські законодавці допомогти Києву.
Так, лідер демократів у Палаті Представників Гакім Джеффріс хоч і не сказав, що буде намагатися переконати президента від своєї ж власної партії, але зауважив, що потрібно розглядати варіанти, як досягти перемоги України у російській війні.
"У мене не було можливості зустрітися з делегацією, але я з нетерпінням чекаю цієї дискусії. Я дійсно думаю, що ми маємо продовжувати оцінювати, як ми можемо найкращим чином гарантувати, щоб український народ, - який діяв з такою хоробрістю та відвагою протягом останніх двох з гаком років, - міг рішуче перемогти російську агресію. Для блага народу України, а також для блага вільного світу, правди, демократії та суспільства, заснованого на правилах", - прокоментував Джеффріс.
"Ми виділили ці гроші з метою озброїти Україну, щоб вони виграли цю війну. І щоразу, коли ми обмежуємо чи стримуємо їх - це суперечить намірами Конгресу".
Майкл Макколи, конгресмен-республіканець
Більш категоричним у своїй позиції є провідний республіканець та очільник комітету із закородонних справ Палати Представників, Майкл Маккол. За його словами, американський Конгрес виділив кошти на допомогу українцями, щоб ті перемогли у цій війні. Обження ЗСУ в стратегічному використанні наданої зброї суперечить намірам Конгресу США, вважає політик.
"Я якраз матиму засекречений брифінг з цього питання, у п’ятницю. Як і в ситуації Ізраїлем, я не хочу бачити як їм зв’язують руки. Ми виділили ці гроші з метою озброїти Україну, щоб вони виграли цю війну. І щоразу, коли ми обмежуємо чи стримуємо їх, це суперечить намірами Конгресу. Ми виділили цей пакет для перемоги. Як казав Колін Пауелл, ти дієш на повну або не дієш взагалі!", – заявив Маккол.
За словами республіканця, за обережною політикою непровокування Росії стоїть радник президента Байдена із нацбезпеки Джейк Салліван, мовляв, саме від нього залежить зняття цієї політичної заборони з Києва.
"Радник президента з нацбезпеки Салліван, використовує цей підхід на півсили протягом останніх двох років. Він каже, що все занадто провокативне, - від "стингерів", до "джавелінів" та "хаймарсів". А також "атакамсів", які я особисто вписав у пакет допомоги, що адміністрація має надати "атакамси" Україні, якомога швидше. Ми втрачаємо волю американського народу, тому що Джейк Салліван надто довго тягне цю справу", – наголосив Маккол Голосу Америки.
Загалом, якщо республіканці більш рішучі у своїй критиці щодо адеміністрації Байдена, то демократи обережні у своїй позиції, щодо використання американської зброї на території Росії.
Так за словами конгресмена-демократа Бреда Шермана, США мають "розглянути переваги, які це дає Україні на полі бою, порівняно з ризиками для світової безпеки".
Натомсть республіканець Кріс Сміт ввжає, що Україні потрібно дозволити діяти за власною стратегією, щоб закінчити війну, навіть якщо це означає вести вогонь по території агресора.
"Путін зробив це без жодної провокації. Він убив незліченну кількість українців. Ми маємо підтримати українців у тому, що вони вважають найкращою стратегією для припинення цієї війни. І якщо це означає піти туди, звідки все це походить, а це на території Росії, то нехай, так і буде", – вважає конгресмен Сміт.
А за словами колишнього військового, а нині конгресмена-республіканця Річа Маккорміка, досяти перемоги без ударів по території нападника майже неможливо.
"Якщо ви у війні і намагаєтесь покінчити з поганими хлопцями, ви маєте знищити воєнну інфраструктуру та особовий склад, який хоче завдати шкоди вашому народу. Ви не повинні мати обмеження в цих діях. Звичайно, ми хочемо слідувати міжнародним правилам, але це не є частиною цих правил. Ми не повинні обмежувати їхній доступ до зброї і тактики, яка допоможе виграти цей конфлікт і покласти край цій нелюдській і несправедливій війні", - каже Маккормік.
Конгресмен Джим Коста вважає, що адміністрація має провести ґрунтовні перемовини з українською стороною для остаточного рішення.
"Адміністрація Байдена повинна дати Україні продумане право вибору та тісно співпрацювати з її військовими. Адже це ставить Україну у невигідну позицію щодо стримування наступу, коли вони не можуть протистояти атакам росіян у прикордонних районах. Потрібно діяти розсудливо. Україна повинна робити все можливе, щоб захистити свою територію", – коментує Голосу Америки, демократ Джим Коста.
Іще у травні 2023-го, тодішній голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі заявляв журналістам, що США та НАТО не ведуть прямої війни з РФ, відтак і їхня зброя не може використовуватись на території агресивної проти України держави.
Наразі, адміністрація Байдена хоч і не така сама категорична у своїх заявах як торік, але досі не підтримує викорстання власного озброєння на російській території.
Коментуючи аналогічне питання вже на цьому тижні, преставники адміністрації Байдена наголосили, що вони не сприяють та не заохочують використання американської зброї на території РФ.
"Ми не сприяємо і не заохочуємо атаки на території Росії. Але росіяни окупували регіони в Україні, які не є їхньою територією. І українці мають повне атакувати російські війська, які перебувають на українській землі. І ми й надалі будемо робити все можливе, щоб допомогти їм у цьому", – сказав у інтерв'ю для Голосу Америки, радник Білого дому з комунікацій, Джон Кірбі.
Відповідаючи на уточнююче запитання кореспондента Голосу Америки в Пентагоні Остапа Яриша, чи є це обов’язковою до виконання умовою для надання допомоги, чи формальним побажанням Вашингтону, у Пентагоні заявили, що це частина їхньої воєнної стратегії.
"Наші звернення щодо цього досить публічні. Я повторю: на кожній зустрічі контактної групи з оборони України, яку скликає міністр Остін, зброя, яку надають, призначена для використання на полі бою. І міністр у своїх розмовах з паном Умєровим проговорює, як найкраще використати ці засоби. Ми вважаємо, що це в межах української території", - відповіла Сабріна Сінгх, заступниця речника Пентагону.
Під час візиту до Києва державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що офіційний Вашингтон не заохочує удари американською зброєю за межами України, але Україна повинна сама ухвалити рішення щодо того, як вона збирається вести цю війну.
*
Сенатори США розійшлись в думках щодо того, чи варто Україні застосовувати американську зброю для ударів по території Росії
Протягом останніх кількох тижнів регулярно з'являються повідомлення про ракетні та безпілотні удари по Росії, офіційно Україна не завжди бере відповідальності за ці напади.
Від початку повномасштабного вторгнення, західні партнери надавали зброю Україні для боротьби з російською агресією для застосування її виключно на суверенній українській території.
Голос Америки розпитав американських сенаторів, чи повинна ця позиція змінитися, особливо на тлі наступу Росії на Харківщині.
Сенатор-демократ Річард Блументаль не виключає, що удари по деяких російських цілях можуть бути виправдані.
"Я підтримую використання Україною наданої американської зброї, відповідно до наших взаємних інтересів. Деякі російські цілі можуть бути виправдані, а інші – ні, я б розглядав їх вибірково. Але загалом це має бути найагресивніше використання зброї, яку ми надаємо", - сказав він в інтерв’ю Катерині Лісуновій.
Сенатор-республіканець Джон Корнін каже, що заборона на використання американської зброї на території Росії є помилковою.
"На мій погляд, адміністрація Байдена, на жаль, намагається керувати на мікрорівні, тим, як Україна захищається. Так само зараз вони намагаються мікрокерувати тим, як Ізраїль захищається від ХАМАСу", - сказав сенатор і додав, що не надання адміністрацією Бадейна далекосяжної зброї "дав росіянам перевагу та можливість атакувати Україну, без можливості для українців зупинити їх".
Натомість сенаторка-демократка Теммі Дакворт вважає, що зняття заборони на використання американської зброї за межами України не на часі, натомість треба надсилати Україні більше підтримки і якомога швидше.
"Я вважаю, що зараз нам потрібно зберегти цю заборону, але ми обов’язково будемо говорити з адміністрацією про наступні кроки. Я погоджуюсь, що допомога мала надійти в Україну ще пів року тому, коли ми проголосували у Сенаті. Але на жаль, колишній президент Трамп і члени Палати представників грали в ігри, що зашкодило нашим друзям, зокрема в Україні. Тож тепер, коли допомога надходить, нам потрібно продовжувати надсилати якомога більше підтримки", - сказала вона і додала, що ініціатива щодо зняття заборони на використання американської зброї для ударів по російських територіях повинна надійти від адміністрації.
*
Делегація народних депутатів Верховної Ради України протягом п’яти днів перебувала з офіційним візитом у Вашингтоні. На капітолійському пагорбі українські законодавці зустрічались із американськими.
"Вже почались консультації щодо можливої, певної буферної зони, де міг би діяти такий дозвіл. Тож ми дійсно бачимо рух по цьому напрямку."
Серед іншого, Київ хоче заручитись двопартійною підтримкою Конгресу США, щоб закликати адміністрацію Байдена зняти політичну заборону використовуати зброю США на території РФ.
Серед основних тем перемовин три пункти: дозвіл вести вогонь у відповідь по воєнних об'єктах на російській території за допомогою американського озброєння, збільшення кількості пілотів, які навчатимуться у США оперувати винищувачами F16 та майбутній вступ України в НАТО.
Україна могла попередити російський наступ на Харків, якби могла розбити росйські сили ще на території Росії.
За словами голови фракції "Голос" Олександри Устінової, яка також була в делегації українських парламентарів на капітолійському пагорбі, російська армія активно використовує обмеження накладені на ЗСУ для продовження агресивних наступальних дій.
"Розуміючи, що ми не маємо права використовувати той самий HIMARS на території Росії, вони (росіяни, ред.) виставляють всю свою техніку вздовж кордону і використовують її для того, щоб знищувати зараз Харківщину. А ми в свою чергу, просто не можемо до них дістатись, тому що у нас є заборона на це використання (американської зброї на території РФ, ред.)", – пояснює депутатака.
Вона додає, що коли розмовляла з конгресменами, знайша у них повне розуміння української позиції.
"Я не зустріла жодної людини в Конгресі, яка би не підтримувала цю ініціативу. Усі розуміють, що нам треба дозволити, принаймні на певну кількість кілометрів, бити в середину Росії по воєнних об’єктах, тому що інакше, ми не матимемо змоги себе захистити", – каже Устінова Голосу Америки.
*
Конгрес та адміністрація президента є різними гілками американської влади: законодавчою та виконавчою, відповідно. Також, не існує законодавчої заборони, яка би забороняла українцям використовувати зброю США на території РФ. Обмеження Білго Дому є виключно політичним рішенням та позицією адміністрації Байдена, наголошують експерти, з якими сплкувався Голос Америки.
Українські парламентарі вважають, що політичне рішення адміністрації можна змінити, якщо буде відповдний тиск законодавців, як в публічній сфері, так і на рівні особистих перемовин.
"У першу чергу, є публічний тиск і є непублічний тиск. Тобто, якщо все ж таки, комітети розвідки і комітети оборони почнуть тиснути на адміністрацію, щоб ті дали дозвіл, то звичайно, це можливо. Проблема у тому, що ця домовленість і цей дозвіл не прописані в законодавстві. Тобто, у нас немає заборони у законодавстві, яку можна було би поміняти в Конгресі. Але ми розуміємо, що Конгрес дуже багато у чому все ж таки, переконував Білий Дім і адміністрацію Байдена, щоб потрібно дати Україні певні види озброєння, або дозволити робити певні речі”, – пояснює Олександра Устінова.
*
Минулими днями столиця Іспанії стала амфітріоном двох організаційних заходів Спілки Української Молоді світового значення. З 10го по 12те травня відбулась Світова Зустріч Дружинників, а з 11го по 13те засідання Світової Управи СУМ. Близько ста учасників з більш як десяти країн світу вчилися, молилися, дискутували, знайомились, мітингували, звітували, планували та просто подивляли іспанську культуру.
Дружинники мали нагоду навести нові знайомства в міжнародному СУМівському колі. Познайомитись із СУМівцями з Іспанії, адже такий захід вперше проводився в країні Дон Кіхота. Члени Світової Управи ж, звітували по виконаним завданням та ставили нові цілі у СУМівській виховницькій роботі, опираючись на свої головні напрямні – Бог і Україна.
Та всі дійства мали дві основні цілі. Це допомога воюючій Україні та відзначення сторіччя заснування Спілки Української Молоді. Під час цих днів СУМівці мали нагоду зустрітись з громадою Мадриду, представниками посольства України, пережити недільну Службу Божу, відвідати Толедо та Мадрид.
Від імені Крайової Управи СУМ в Іспанії велика подяка всім хто долучився до організації цього евенту Андрій Стефанишин Taras Pavliv Svitlana Shmaylova Roman Holovko Grandes Tour Multi Cook Madrid батьки Ігор Чорній, Павло Костик Андрій Труш
*
“Крим – це Україна” – посли США та Великої Британії виступили із заявами з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримських татар
*
Глава МЗС Латвії Байба Браже закликала владу Грузії відкликати скандальний закон про "іноагентів", який у суботу ветувала президентка Саломе Зурабішвілі
*
Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас вважає, що достатній підтримці України з боку вільного світу перешкоджає страх
*
Кая Каллас: Росія прагне спричинити нову хвилю мігрантів з України, щоб зашкодити Європі
Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що президент Росії Володимир Путін “намагається використати загрозу масової міграції як зброю”, оскільки знає, що це вразливе місце Європи. “Мета полягає в тому, щоб зробити життя в Україні нестерпним та створити міграційний тиск на Європу, це те, що вони роблять”, – заявила посадовиця.
“Супротивники знають, що міграція — це наша вразливість”, – сказала Кая Каллас, виступаючи у Таллінні 17 травня та описуючи негативні наслідки поразки України для Європи, цитує посадовицю видання The Guardian.
Каллас каже, що Путін намагається використати загрозу масової міграції як зброю, щоб розділити та послабити Європу, “оскільки прихильники України намагаються зберегти єдність, щоб перемогти Росію”.
“Наші вороги знають, що міграція — це наша вразливість”, — додала вона.
Посадовиця нагадала, що раніше Росія вже створювала міграційний тиск через нагнітання ситуації в Сирії та Африці через групу Вагнера зокрема:
“Вони штовхають мігрантів через кордон і створюють проблеми для європейців, вони використовують це як зброю, оскільки, поважаючи права людини, ви повинні прийняти цих людей”. Ситуацію активно використовують ультраправі у Європі зі свого боку, каже посадовиця.
Каллас визнала, що ситуація на фронті в Україні є “дуже серйозною” і зумовлена затримкою поставок зброї.
Проблема в тому, що наші обіцянки не рятують життя
Кая Каллас
“Проблема в тому, що наші обіцянки не рятують життя”, — сказала вона.
Напередодні виступу Каллас колишній президент Естонії Тоомас Хендрік Ілвес зазначив, що “якщо Росія загарбає Україну, то 30 мільйонів українців захочуть втекти”.
Від 5 до 15 мільйонів мігрантів у разі поразки України спрогнозував під час виступу у Конгресі США, як повідомляв Голос Америки, і колишній заступник помічника міністра оборони США з питань Європи та політики НАТО Майкл Раян.
Деякі країни Європи досі, каже Каллас, “не бачать і не вірять, що якщо Україна впаде, Європа буде в небезпеці, вся Європа”.
Вона також додала, що побоюється помилки кінця 1930-х років, коли пов’язані конфлікти розглядалися як окремі події:
“Урок 1938 і 1939 років полягає в тому, що якщо десь допускається агресія, то вона буде застосована і в іншому місці. Поразка України – це те, з чого навчаться всі агресори. Вони дізнаються, що у 2024 році можна просто колонізувати іншу країну, і з тобою нічого не станеться”.
*
Суд у словацькому місті Пезінок ухвалив, що підозрюваний у скоєнні замаху на прем’єр-міністра Роберта Фіцо до суду перебуватиме під вартою
*
Міністерство оборони США анонсувало проведення наступної зустрічі Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») у понеділок, 20 травня
*
Понад 40 тисяч військових проходять навчання НАТО у Швеції.
"Swift Response" або Швидке реагування є частиною Defender 24, найбільших навчань НАТО під керівництвом США у Європі, в яких беруть участь понад 17 тисяч військовослужбовців США та 23 тисячі військовослужбовців із понад 20 країн союзників і партнерів
*
В аеропорту Кишинева приземлився літак C-17 Національної повітряної гвардії Північної Кароліни з американськими військовослужбовцями на борту для підтримки навчань "Щит миру"
*
ЗСУ демонструють винахідливість, але часто покладаються на військову доктрину радянських часів - Звіт інспектора Пентагону
*
Польща планує отримати від Європейського інвестиційного банку пів мільярда злотих (близько 130 млн дол.) кредиту на будівництво європейського “залізного купола”, зокрема, його супутникового компоненту
*
На Івано-Франківщині під час благодійного аукціону «Разом до перемоги» зібрали 1 млн 94 тис. 500 грн для потреб військових ЗСУ
*
У Києві за перший день дії послугою з оновлення даних військовозобов’язаних скористались 850 людей
*
Російська армія намагалась штурмувати Часів Яр за допомогою 20 одиниць техніки, штурм був відбитий
*
З початку доби 18 травня росіяни завдали три ракетні та 38 авіаційних ударів, застосували 404 дрони-камікадзе, здійснили понад три тисячі обстрілів позицій українських військ
*
З-поміж 77 бойових зіткнень за минулу добу сім ще тривають. Найгарячіше – на Покровському напрямку
*
Зенітники 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка збили над Донецькою областю ворожий Су-25
*
На Бахмутському напрямку пілоти розрахунку ударного БПЛА “Вампір” прикордонного підрозділу “Фенікс” знищили ворожий склад боєкомплекту та уразили позиції і укриття загарбників
*
Влада Запорізької області виділить із бюджету 11 млн грн на підтримку бізнесу
*
В Полтавській і Харківській областях у неділю, 19 травня, можливі відключення електроенергії для побутових та промислових споживачів
*
У Херсоні жителям Антонівського старостинського округу, де майже два роки відсутнє електропостачання, благодійники передали понад 60 генераторів
*
За період весняної лісокультурної кампанії в Україні було висаджено понад 121 млн сіянців на 17 тис. га
*
З нагоди відзначення Міжнародного дня музеїв Посольство Республіки Польща в Україні подарувало Музеєві війни автомобіль для експедицій
*
Україна розслідує напади російських військ на мирних жителів у Харківській області
Прокуратура України заявила про початок розслідування нападу на мирних жителів у двох містах на північному сході Харківської області
*
У Запоріжжі та Львові 18 травня відбулись акції на підтримку оборонців Маріуполя, які вже два роки перебувають у російському полоні
*
Харлан виграла «срібло» на етапі КС з фехтування в Пловдіві
*
Президент Грузії наклала вето на закон про «іноземних агентів»
У правлячої партії «Грузинська мрія» достатньо голосів у парламенті, щоб подолати це вето
*
У грузинській столиці Тбілісі під будівлею парламенту проходить чергова акція проти закону «Про прозорість іноземного впливу»
*
У тимчасово окупованому армією РФ Маріуполі з’явився плакат, де цитується стаття КК України про державну зраду та інформується, що чекає на колаборантів
*
У Виборзі Ленінградської області пролунали вибухи і почалася пожежа в районі місцевої нафтобази. На НПЗ у Слов'янську-на-Кубані також сталася пожежа, за попередніми даними через атаку безпілотників
*
У тимчасово окупованих Севастополі, Євпаторії, Джанкої, Армянську та на північних околицях Сімферополя пролунали вибухи
*
Файного дня і скорішої Перемоги нам всім