Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 15.08.2023

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок  санкцій, станом на 15.08.2023

1. Рубль коштує менше одного цента.

- Незрозуміло, що Центробанк росії може зробити у короткостроковій перспективі. Ізоляція країни означає, що підвищення процентних ставок навряд чи залучить "гарячі гроші".

- Натомість у центрі уваги опиниться російський капітал, який зараз перебуває під загрозою втечі.

- Посилення контролю над рухом капіталу може зупинити його потік, але для цього потрібен час. Ще одним варіантом є пряме втручання у роботу валютних ринків.

- Центробанк росії вже скоротив обсяги купівлі іноземної валюти. Російський уряд може скоротити витрати, зокрема на збройні сили, щоб зменшити імпорт.

- Зростання інфляції та відсоткової ставки призведе до зниження купівельної спроможності рядових росіян, що змусить їх купувати менше іноземних товарів.

2. Нафта становить чверть російського експорту.

- Ціна на нафту марки Brent, яка, як і раніше, є міжнародним еталоном, за останні два місяці зросла на 20%. Незважаючи на це, курс російської валюти до долара впав майже на стільки ж.

- росія, мабуть, має дедалі більше бажання збільшити експорт сирої нафти. Але вона пообіцяла членам ОПЕК+ скоротити видобуток на 500 тис. барелів на день.  

- Стеля цін на російську нафту не спрацювала. У рублевому вираженні міжнародна ціна Urals зросла на 60% із середини червня.

3. росія забирає гроші в іноземних компаній, які залишають російський ринок.

- У федеральний бюджет рф надійшло 57 млрд руб безоплатних платежів від операцій із продажу російського бізнесу компаніями з так званих «недружніх» країн.

- Платіж із угод, який називається добровільним, збирається з грудня 2022 року.  

- У грудні 2022 року російський бюджет отримав 3 млрд. руб. таких внесків, з початку 2023 року – 54 млрд руб.  

- У грудні 2022 року урядова комісія з іноземних інвестицій визначила умови, яким має відповідати угода щодо продажу російських бізнесів компаніями з «недружніх країн».

- Безоплатний платіж з угоди має становити щонайменше 5% від ринкової вартості бізнесу, якщо дисконт під час продажу становить менше 90%, і щонайменше 10% ринкової вартості, якщо дисконт перевищує 90%.

- Крім того, інвестори з «недружніх» країн мають надати щонайменше 50% дисконту при виході з російських активів.

4. У росії знижуються обсяги продажу житла.  

- Обсяг житла, що будується в рф на початок липня, склав 101,1 млн кв. м (+2% з початку року та +4% у річному вираженні).

- Це стало максимальним значенням із початку 2020 року.  

- При цьому обсяг нерозпроданого житла становив 70,9 млн кв м, або 70% від загального обсягу житла, що будується. За рік показник зріс на 11,1 млн. кв. м (+18,5%), за місяць - на 0,6 млн кв. м (+0,9%).  

- Таким чином, на 1 липня розпродано лише близько 30% обсягів новобудов.

5. Незважаючи на високі продажі, російський виробник алмазів повідомив про зниження прибутку на 35%.

- Прибуток знизився на 35%, але продажі збереглися. Російська компанія «Алроса» зберегла продажі алмазів у першій половині 2023 року на рівні минулого року.

- Виручка «Алроси» за перше півріччя поточного року склала 188,2 мільярда рублів (1,9 мільярда доларів), що на 0,2% більше, ніж у січні-червні 2022 року, і на 3,5% більше, ніж за аналогічний період 2021 року.

- Чистий прибуток компанії знизився на 35% в річному обчисленні – до 55,6 мільярда рублів.

6. рф збільшила експорт дизпалива зі своїх морських портів приблизно на 7% до 1,7 мільйона тонн з 1 по 14 серпня до того ж періоду липня на тлі завершення більшої частини сезонних ремонтів НПЗ.

- З початку дії у лютому 2023 року ембарго на імпорт російських нафтопродуктів до країн ЄС основними напрямками для експорту дизпалива та газойлю з портів рф залишається Туреччина, куди за перші 14 днів серпня було відвантажено близько 720 000 тонн продукту, або 42% від загального обсягу.

- Близько 140.000 тонн дизпалива з початку поточного місяця прямує з портів рф до Бразилії.

- Серед африканських країн за обсягами постачання російського дизпалива в серпні лідирують Гана (75.000 тонн), Марокко (68.000 тонн) та Того (60.000 тонн).

- Ще близько 180.000 тонн дизпалива було відвантажено 1-14 серпня у напрямку рейдової перевалки "борт-борт" (ship-to-ship, STS) поблизу грецького порту Каламата та Мальти. Кінцевий пункт призначення для цих обсягів поки не відомий, але основна частина вантажів, як правило, прямує до Туреччини та країн Близького Сходу.

- З початку поточного місяця жодної партії дизпалива з рф не було направлено до портів Саудівської Аравії.

- Ще 230.000 тонн серпневих обсягів дизпалива поки що не мають кінцевого пункту призначення.

7. У росії масово затримують рейси через поломки літаків.

- Причиною цього стала відсутність якісного обслуговування іноземних лайнерів.

- Авіакомпанії не можуть придбати необхідні запчастини через санкції.

- Нещодавно авіакомпанія Red Wings запросила додатковий літак для затриманих рейсів через поломки двох Boeing-777.

- Позаштатні ситуації почастішали і в інших авіакомпаній.

8. У Канаді та Німеччині застрягло 4 російських транспортних літака Ан-124 “Руслан”.

Ан-124 “Руслан” – це найбільші у світі військово-транспортні літаки. “Антонов” має на ходу лише п’ять літаків Ан-124. Вони перевозять військові вантажі для країн НАТО та роблять гуманітарні рейси по всьому світу.

- Конфіскація чотирьох російських “Русланів” може допомогти “Антонову” відновити знищений аеродром у Гостомелі та забезпечити Європу військово-транспортними потужностями.

- Але забрати російські літаки вартістю чверть мільярда доларів виявилось не так просто. Зараз вони простоюють під відкритим небом на аеродромах в Німеччині та Канаді.

- Уряди цих країн намагаються знайти інструменти для конфіскації.

9. Європа збільшує закупівлі російського трубопровідного газу.

- Добові постачання газу до ЄС «Турецьким потоком» на початку серпня 2023 року досягли історичного максимуму, перевищивши 51 млн кубометрів.

- Усього за перші дев'ять днів серпня за цим напрямком було поставлено 462 млн. кубометрів.

- Минулого місяця добові поставки досягли 46,3 млн. кубометрів, що перевищує попередній максимум грудня 2021 року, що становив 46 млн. кубометрів.

- При цьому поточний обсяг постачання газу «Турецьким потоком» до країн ЄС навіть перевищує проектну потужність обох ниток газопроводу, яка становить 43,1 млн кубометрів на добу.

- Через Україну "Газпром" сьогодні подає газ у підтвердженому українською стороною обсязі через ГІС "Суджа" - 42,4 мільйона кубометрів. Вчора обсяг становив 41,3 млн., а позавчора 41,2 млн. кубометрів.

10. Ще одна німецька компанія зібралася подавати до суду на "Газпром".

- Німецький енергоконцерн EnBW вивчає варіанти, які дозволять компенсувати збитки через припинення постачання російського газу, зокрема судовий розгляд із «Газпромом».  

- Про це заявив фінансовий директор EnBW Томас Кустерер. Він пояснив, що розглядом займається дочірня компанія VNG.

- VNG стане третьою німецькою компанією, яка хоче через суд вимагати у «Газпрому» компенсувати збитки.  

- У підрозділі EnBW називали операційні збитки через різницю цін у 2022 році в € 205 млн.

- У VNG діє контракт на постачання 3,3 млрд куб м російського газу.

- З червня 2022 року поставки стали скорочуватися, а в кінці серпня припинилися повністю.

- Раніше в суді вимагали відшкодування збитків RWE та Uniper. Останній оцінює збитки в €11,6 млрд.