1. У росії зафіксували падіння випуску сталі, чавуну та труб.
- Російські металургійні заводи, що зіткнулися з різким падінням експорту, почали різко скорочувати виробництво.
- За підсумками вересня випуск у росії сталевого прокату скоротився на 18,2% рік у рік, а виплавка чавуну просіла на 9,4%. Згідно з офіційною статистикою, на 9,5% також впало виробництво сталевих труб, а випуск нелегованої сталі впав на 15,8%.
- Накопиченим підсумком за 9 місяців росія виробила 45,3 млн. тонн сталевого прокату - на 5,3 млн. тонн, або 6,3% менше, ніж за той же період роком раніше.
- Виплавка чавуну на січень-вересень скоротилася на 5,8%, до 38,4 млн. тонн; сталевих труб – на 5,2%, до 9,6 млн тонн.
- Експортні ринки при цьому закриті через санкції. За даними російської залізниці, експортні відвантаження металів з росії за січень-вересень впали на 14,7%, до 16,1 млн тонн.
- Найбільших втрат зазнали підприємства ТМК — найбільшого в росії виробника сталевих труб. Експорт Волзького трубного заводу обвалився вдвічі, а Челябінського трубопрокатного заводу – на 60%. "Сєвєрсталь" зафіксувала обвал експорту на 23%, заводи Evraz - на 14-21%, Магнітогорський меткомбінат - на 12%.
2. Росіянам різко підвищать ціни на бензин.
- Російська влада готується різко підвищити акцизи на нафтопродукти, щоб наповнити федеральний бюджет, Держдума затвердила законопроект про збільшення акцизів на бензин на 14%, а на дизпальне — на 16% — утричі більше, ніж передбачено редакцією Податкового кодексу (+4,7%).
- Згідно з поправками, з 2025 року бюджет збиратиме 17 088 рублів за тонну бензину і 12 120 рублів за тонну дизпалива - на 2040 і 1695 рублів більше, ніж у поточному році.
- Постачання автобензину та дизпалива на внутрішній ринок рф у 2025 році очікуються в обсязі 38,5 млн тонн і 54,2 млн тонн відповідно.
- Таким чином, затверджене зростання акцизів принесе уряду 170,4 млрд. рублів, з яких 116,6 млрд. - за рахунок надпланового підвищення. З урахуванням того, що акциз включається до ціни палива до нарахування податку на додану вартість, ще 23 млрд рублів бюджет отримає у вигляді ПДВ.
- В результаті вартість бензину на російському ринку, що наполовину складається з податків, збільшиться на 1,8 рубля за літр. Дизпаливо стане дорожчим на 1,7 рубля за літр.
- Загалом російський бюджет планує наступного року зібрати 1,315 трлн. рублів у вигляді акцизів на нафтопродукти.
3. Російський експорт нафтопродуктів досягає восьмирічного мінімуму на тлі слабкої переробки.
- Морські поставки палива з росії становили в середньому близько 1,9 мільйона барелів на день у перші 20 днів жовтня. Це на 11% менше, ніж у попередньому місяці, і трохи менше, ніж у серпні, коли потоки досягли найнижчого рівня. за даними на початок 2016 року.
- Цього місяця експорт нафтопродуктів досягне найнижчого рівня щонайменше за вісім років на тлі різкого падіння нафтопереробної діяльності.
- Падіння сталося в той момент, коли темпи роботи нафтопереробних заводів країни впадуть до найнижчого рівня за більш ніж два роки в жовтні на тлі сезонного ремонту, що обмежує поставки нафтопродуктів.
- На діяльність також можуть вплинути менші прибутки від переробки, що робить переробку на деяких підприємствах менш привабливою.
- Експорт дизельного палива та газойлю впав на 10% порівняно з попереднім місяцем до 735 000 барелів на день. У той час як поставки в Африку підскочили, вантажі в Південну Америку скоротилися вдвічі.
- Поставки нафти скоротилися майже на 8% до 317 000 барелів на день, що є найнижчим показником з 2016 року. В Азію та Південну Америку було менше вантажів, але експорт до Об’єднаних Арабських Еміратів різко зріс.
- Потоки бензину та компонентів суміші зросли на 7% до 73 000 барелів на день, тоді як поставки авіаційного палива впали приблизно на 9% до 33 000 барелів на день.
- Експорт мазуту впав на 20% до мінімуму за п'ять місяців у 583 000 барелів на день, відступивши від високих рівнів, які спостерігалися на початку жовтня. Експорт нафтопереробної сировини, наприклад вакуумного газойлю, підскочив на 13% до 116 000 барелів на день.
4. Росія зберегла частку в індійському імпорті нафти.
- Останнім часом росія підтверджує свою роль у постачанні нафти до Індії, маючи частку в 39 відсотків. Це досягається завдяки привабливій ціні російських енергоресурсів. Ірак та Саудівська Аравія є другим великим постачальником нафти до Індії, з показниками 18 і 13 відсотків відповідно. Проте їхні частки знизилися на піввідсотка за останній рік.
- Тим часом, ОАЕ та США наростили свої поставки нафти до Індії, збільшивши частку до 8 та 5,5 відсотка відповідно.
- Загальний обсяг індійського імпорту нафти становило 4 відсотки проти минулим. ОПЕК в останній звіті повідомляє, що частка російської нафти в індійському імпорті знизилася з 45 до 40 відсотків у серпні.
5. росія передавала хуситам супутникові дані для ударів по торговим суднам у Червоному морі.
- Єменські повстанці-хусити використовували дані російських супутників для атак безпілотниками і ракетами по торгових суднах у Червоному морі. Дані передавалися через членів іранського Корпусу вартових ісламської революції, які перебували у Ємені. Це допомогло повстанцям суттєво "розширити масштаби своїх ударів".
- Хусити почали атакувати західні судна у Червоному морі після початку війни між Ізраїлем та ХАМАС восени минулого року.
- З листопада 2023-го угруповання обстріляло понад 100 суден, потопивши два з них та захопивши одне.
- Атаки єменських повстанців призвели до збоїв у світовій торгівлі, оскільки вантажовідправникам довелося перенаправляти судна більш протяжним маршрутом навколо Африки.
6. Азійські ринки демонструють стабільне зростання імпорту російського газу, залишаючись важливим компонентом енергетичного балансу.
- У той же час, експорт російського ЗПГ до Європи досягає нових рекордів, показуючи стійке зростання попиту.
- У світлі очікуваного зростання обсягів поставок російської сировини в Азію, важливо відзначити, що на даний момент російські постачання ЗПГ все ще знаходять своїх покупців у Європі.
- Згідно з даними Commodity Insights на 23 жовтня, в 2024 році було експортовано 19,05 млн. тонн ЗПГ з росії, що становить 314 партій. Майже 68 відсотків цього обсягу було відправлено до Європи, а майже 27 відсотків до Азії.
- Російські поставки продовжують відігравати значну роль світовому енергетичному ринку, задовольняючи попит як і Європі, і у Азії.
- Цього року відзначається історичне зростання експорту російського ЗПГ до країн Європи, досягнувши свого піку з початку до 23 жовтня.
- Водночас кількість поставок російського ЗПГ до Азії цього року впала до мінімальних значень з 2020 року.
7. Китайський Наval готується до збільшення частки ринку в росії.
- Автовиробник з 2025 року розширить потужності заводу під Тулою приблизно на третину до 200 тис. машин на рік.
- За даними Haval, продаж марки в рф за січень—вересень зріс вдвічі рік до року, до 140,6 тис. штук.
- Бренд посідає друге місце в рф з продажу нових автомобілів після Lada. Кросовер Jolion — на третьому місці за моделями, що найбільше продаються в країні.
8. Європа прагне підкріпити антиросійські санкції, побоюючись перегляду їх Трампом.
- Європейські дипломати готуються підкріпити санкції проти росії, очікуючи, що повернення Дональда Трампа може підірвати зусилля Заходу щодо ізоляції Москви.
- Переговори між чиновниками та посланцями ЄС зосереджені на кількох ініціативах, покликаних забезпечити збереження європейських санкцій у довгостроковій перспективі, посиливши їх за рахунок більш жорсткого дотримання, навіть якщо Вашингтон змінить курс.
- Можливі кроки включають «всеосяжні» положення для виявлення та зупинення підозрілих поставок товарів, призначених для росії, та ширші обмеження на постачання нафти.
- Також обговорюється зміна вимоги, що заморожування активів російського ЦБ має продовжуватись європейськими столицями кожні шість місяців.
- За словами трьох дипломатів ЄС, кілька країн працюють над ідеєю «всеосяжного» застереження, що застосовується або до товарів для поля бою, або до ширшого спектру забороненого експорту. Цей пункт дозволив би митникам затримувати вантажі, якщо пункт призначення видається нелогічним, наприклад, перетин росії для доставки до країн Центральної Азії.
- Підготовка ведеться у розрахунку на зміну позиції Вашингтона у разі переобрання Трампа.
- Будь-яке пом'якшення позиції Америки поставить Європу у скрутне становище, оскільки саме США, які мають широкі повноваження карати порушників санкцій по всьому світу, насамперед забезпечують дотримання правил.
- Євросоюз зараз намагається знайти власні кошти, щоб посилити дотримання санкцій та зміцнити свої обмеження щодо росії.
Більше на https://t.me/Omelyan_News