"Нормандський саміт" швидко не відбудеться - Віталій Портников

"Нормандський саміт" швидко не відбудеться - Віталій Портников

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко висловлює сумніви в можливості проведення в квітні саміту "нормандської четвірки".

Заступник міністра закордонних справ Росії Андрій Руденко стверджує, що "нормандський саміт" під загрозою зриву. І майже всі згодні з тим, що ніякої підготовки до проведення зустрічі лідерів не відбувається.

У цих коментарях дивує тільки одне - те, що були люди - і це серед дипломатів! - які вважали, що "нормандський саміт" в квітні взагалі може відбутися. Така впевненість могла виникати тільки з нерозуміння причин того, чому взагалі відбувся попередній саміт "нормандської четвірки".

Зустрічі на найвищому рівні відбуваються не тому, що цього хоче президент України, президент Франції або канцлер Німеччини. Адже ці керівники за визначенням готові до переговорів про мирне врегулювання. Зустрічі на найвищому рівні відбуваються тоді, коли з цим погоджується президент Росії.

Путін погодився летіти до Парижу тільки тому, що розраховував на значні поступки з українського боку. Ба більше, він погодився на саміт, бо розраховував прийняти капітуляцію Зеленського.

Такий висновок був зроблений російським президентом просто тому, що українські учасники переговорів, яким будь за що потрібно було влаштувати зустріч Зеленського і Путіна, погоджувалися практично з будь-якими російськими пропозиціями - тільки щоб здійснити бажання українського президента і забезпечити його зустріч з президентом Росії.


При цьому сам Зеленський був впевнений, що варто йому зустрітися з Путіним, як проблему війни буде вирішено. Але і капітулювати перед російським президентом він не збирався.

В результаті "нормандський саміт" обернувся справжнісінькою катастрофою - роздратуванням Путіна і розчаруванням Зеленського. Путін упевнений, що його обдурили. Зеленський - що його не зрозуміли. Конфлікт, звісно ж, продовжується. Люди гинуть.

У кращому для Зеленського варіанті Путін міг би думати, що українського президента ще "не дотиснули", що його капітуляція є можливою - і тоді тривали б зусилля по організації зустрічі лідерів. Однак, судячи з того, що Путін демонстративно відмовив Зеленському у зустрічі в Єрусалимі, російський президент схиляється до версії обману, а не до версії недостатнього тиску на недосвідченого українського президента. Путін просто не розуміє мотивів Зеленського - як Зеленський не розуміє мотивів Путіна. І тому не бачить ніякої доцільності в подальших контактах з українським президентом.

У Кремлі тепер будуть працювати не над проведенням чергового "нормандського саміту", а над дестабілізацією України, над прискоренням краху Зеленського - так, як після попередніх невдалих для Путіна самітів нормандської четвірки працювали над крахом Порошенка.

Просто з огляду на недосвідченість Зеленського і його щире нерозуміння ситуації, цього разу домогтися такого краху і дестабілізації може вдатися набагато швидше.

ПОРТНИКОВ ВІТАЛІЙ