Подалі від комунізму... Куба

Подалі від комунізму... Куба

З 1829 року - Куба перша країна в Іберо-Америці (включаючи Іспанію і Португалію), яка починає використовувати пароплави в морських перевезеннях.

1837 рік - шоста країна в світі (після Англії, США, Німеччини, Франції та Бельгії), в якій побудована залізниця.

1847 рік - перша країна в Америці, в якій починає застосовуватися ефір в анестезії при хірургічних операціях.

1877 рік - перша країна в світі, в якій демонструється використання електрики в промисловості.

1881 рік - на Кубі розгадана найстрашніша тропічна хвороба того часу - жовта лихоманка, і винайдено ліки, що використовуються до цих пір. Відкривачем був кубинський лікар Карлос Финлаі.

1889 рік - на Кубі встановлено перше в Іберо-Америці (включаючи Іспанію і Португалію) і друге в Америках, після США, вуличне освітлення.

Між 1825 і до незалежності в 1898 Куба була джерелом 60-75% доходів іспанської скарбниці.

1900 рік - на Кубі з'являються перші в Латинській Америці автомобілі. Першою в Америці та Іспанії жінкою-водієм стала кубинка Рене Мендес Капоте.

1906 рік - Гавана - перше місто в світі, в якому встановлена телефонія з прямим набором (не через "оператора", а дисковими телефонними апаратами).

1907 рік - в Гавані вперше в Латинській Америці (включаючи Іспанію) відкривається рентгенологічне відділення.

19 травня 1913 року на Кубі відбувається перший в Латинській Америці політ на літаку. Першими пілотами стали кубинці Агустін Парла і Домінго Росіл. Політ тривав 2 години 40 хвилин, між Гаваною і Кайо Уесо (Cayo Hueso) у Флориді, США.

З 1915 по 1959 рік - кубинське песо (peso cubano) - єдина валюта в світі, яка за 44 роки знецінилася відносно долара США всього лиш на 1 цент.

1918 рік - перша країна в Америці, включаючи також Іспанію та Португалію, яка дозволила розлучення.

1922 рік - друга країна в світі, яка відкрила радіостанцію і перша в світі передала по радіо концерт і регулярні новини.

У 1928 році на Кубі було вже 68 радіостанцій, 43 з яких - в Гавані. За цим показником Куба займала 4-е місце в світі після США, Канади і ссср і перше місце в світі за кількістю радіостанцій на кількість населення і таку маленьку територію.

Куба перша країна в світі випустила радіовиставу (радіоспектакль) та стала родоначальником радіосеріалів, в майбутньому - телесеріалів. Таким чином, Кубу вважають батьківщиною телесеріалів. Автор першої постановки - кубинець Фелікс Кайнет (Felix Caignet).

1929 рік - заснована авіакомпанія Сubana de Aviacion, одна з перших комерційних авіакомпаній світу.

1935 рік - Куба стає найбільшою латиноамериканською країною за кількістю експорту радіосеріалів і радіосценаріїв.

1937 рік - Куба першою в Латинській Америці прийняла закон про 8-годинний робочий день і мінімальну заробітну плату.

1940 рік - перший в світі президент - мулат (від чорної матері і батька-мулата), обраний абсолютною більшістю кубинців. При цьому на Кубі тоді, як і зараз, більшість населення - білі. Як не дивно, ним став майбутній диктатор - Фульхенсіо Батіста (Fulgencio Batista y Zaldivar).

1940 рік - на Кубі прийнята сама просунута Іберо-Америці (включаючи Іспанію і Португалію) конституція, серед її досягнень: вперше в Латинській Америці встановленні рівні в усьому права між чоловіками і жінками, між расами тощо. В Іспанії жінка отримала рівні з чоловіком права лише в 1976 році.

1950 рік - друга країна в світі, яка відкрила телевізійну станцію і студію. Куба стає телевізійним центром Латинської Америки, Гавана стає центром шоу-бізнесу Латинської Америки (зараз цей центр - Майамі).

1952 рік - перший в світі житловий будинок з бетону побудовано в Гавані (будівля El Focsa).

1954 рік - Куба - країна з найбільшою кількістю корів і биків на душу населення в світі. У той же час Куба -

третя в світі країна за споживанням м'яса на душу населення (слідом за Аргентиною і Уругваєм).

1955 рік - другая країна в Латинській Америці (включаючи Іспанію) після Уругваю з найменшим рівнем дитячої смертності (33,4 на тисячу новонароджених).

1956 рік - 00Н визнала Кубу латиноамериканською країною з найменшою кількістю безграмотного населення (23%, для того часу то була низька цифра). У Гаїті було 90% неписьменних, в Іспанії, Сальвадорі, Гватемалі, Болівії, Венесуелі, Бразилії, Перу, Домініканській республіці - трохи більше 50%.

1957 рік - ООН визнає Кубу країною з одним з кращих медичних показників в світі і кращим в Латинській Америці та Іспанії. На Кубі був один кваліфікований лікар-фахівець на 957 жителів.

1957 рік - найелектрофікованіша країна в Латинській Америці з найвищою кількістю електрофікації житлових будинків (83%) і житла з туалетом і з усіма зручностями (80%). Ці показники були одними з найвищих у світі.

1957 рік - за кількістю споживаних щодня калорій кожним кубинцем - 2870 - Куба була другою після Уругваю.

1957 рік - Гавана - друге місто в світі, в якому відкрився 3D кінотеатр і кінотеатр-мультизал. Гавана була містом з найбільшою кількістю кінозалів в світі - 358 - обганяючи Нью-Йорк, Париж, Лондон і всі інші міста світу.

1958 рік - друга країна в світі, яка почала трансляцію кольорового ТБ і масовий продаж телевізорів з кольоровим зображенням (у багатьох будинках досі стоять ці телевізори).

1958 рік - друга країна в Латинській Америці за кількістю автомобілів (160 тисяч, тобто одна машина на 38 кубинців). Перша країна в ЛА за кількістю електроприладів в будинках кубинців. Перше місце в світі по довжині залізниць на кв.км і за кількістю радіоприймачів (1 на 2 осіб).

З 1950 по 1958 рік Куба займала друге/третє місця за доходами населення в Іберо-Америці, обганяючи Італію і більше ніж в 2 рази Іспанію. Незважаючи на невелику площу і всього 6,5 мільйона чоловік населення, в 1958 році Куба займала 2-е місце серед світових економік, набагато попереду всіх країн Латинської Америки, Іспанії, Італії, Португалії.

1958 рік - відповідно до статданих Міжнародної організації праці, по середній зарплаті робочих Куба - на восьмому місці в світі (після США, Канади, Швеції, Швейцарії, Нової Зеландії, Данії та Норвегії), а по доходах селян - на сьомому місці в світі. Рівень безробіття - один з найнижчих в світі - 7,07%. Всього працюючого населення на Кубі в 1958 році - 2204000 чоловік.

Крім усього цього, до 1958 року Куба була країною з найкращим дорожнім покриттям в Латинській Америці, з найбільшою кількістю супермаркетів в Латинській Америці, з найсучаснішим аеропортом (Гавана), з найбільшими іноземними інвестиціями і з найбільшим в Америці бюджетом на збереження історичних та архітектурних пам'яток...

А потім їх звільнили комуністи...

Viktor Korovyanko