"Прийшов час змушувати вакцинуватися, чи не так?" - Сергій Фурса

"Прийшов час змушувати вакцинуватися, чи не так?" - Сергій Фурса

Україна підходить до тієї межі, коли бажаючи вакцинуватися можуть закінчитись, а колективного імунітету ще не буде. І треба щось робити. Бо інакше так і доведеться їздити у масці у метро до кінця життя. А значить треба вирішувати питання – що робити із толпою антивакцинаторів. А робити з ними щось потрібно. Бо раніше можно було просто посміхатися, пересилаючи один одному меми про людей, які їдять сосиски, але бояться вколоти собі «щось бридке» у руку.

Вони були просто забавні фріки у той час, коли вакциновані були усі і те, що якись люди вірять у пласку землю чи чипування не загрожувало соціуму. Але з коронавірусом все інакше. Бо колективного імунитету немає. І зараз мова не просто про маргіналів чи жителів чатів «Я же мать». Мова про безпеку всього суспільства. Бо багато людей мають медичні протипоказання і просто не можуть бути вакциновані. Та й при високому рівні антивакцинаторів у суспільстві вірус продовжить мутувати у їх середовищи. І рано чи пізно імунитет вакцинованих не витримає. Не працює логіка про «природній відбір». Бо антивакцинатори не живуть в резерваціях, вони спілкуються із звичайними людьми, ходять по тих самих вулицях, іздять у тих самих вагонах метро. І становлять загрозу не тільки своім побратимам по відсутності здорового глузду.

Є два шляхи. Американці йдуть шляхом стимулів, щось пропонуючи за вакцинацію. Європейці пішли іншим шляхом. Більш надійним. Вони просто роблять життя антивакцинаторів максимально незручним. І якщо ти не вакцинуєшься, то жити нормальним життям тобі буде дуже важко. Так, це викликає протести, навіть масові. Бо довгий спокійний період без хвороб породив дуже багато антивакцинаторів. Але так чи інакше ці заходи будуть введені. І люди підуть вакцинуватись. Бо вибору не буде.

А що Україна? У нас антивакцинаторів дуже багато. Бо поєднані два фактори. Низький рівень довіри до влади. І пропагнада, яку постійно поширюють росіяни. Деструктивна пропаганда росіян йде по всьому світу. Але в Україні заходить як найкраще. До того ж, найкразі друзі росіян, регіонали, свого часу бодяжили вакцини і чим відштовхнули від них багато людей.

Що робити? Треба змушувати людей вакцинуватись. Іншого виходу немає. Інакше суспільство просто не зможе повернутись до звичайного життя.

Можно стимулювати. Вже є ініціативи із створення преференцій, наприклад у Дніпрі. Де першими зрозуміли неминучисть. Якщо ти вакцинуєшься, то тобі будуть безкоштовні квитки у кіно. І інші плюшки. Включно із безкоштовним громадським транспортом. Біда тільки в тому, що у світі немає нічого безкоштовного. Коли держава каже, що це безкоштовно, то це означає, що за це заплатять платники податків. Коли хтось вішає бігборд, що дорога будується завдяки якомусь світлому лідеру, не важливо, президенту чи меру, то варто розуміти, що той світлий лідер просто робить свою роботу, бере гроші платників податків, а не свої, і витрачає їх. І мова йде саме про витрачання нашіх з вами податків.

То ж можно подумати, що нормальні вакциновані платникі податків будуть платити податок «на антивакцинатора». Надаючи із своїх коштів плюшки для людини, яка не забажала вакцинуватися просто так, виходячи із здорового глузду. Додатковий податок це завжди неприємно. І ці гроші могли б бути витрачені на щось важливе. Хоча з іншого боку будь-яка вакцинована людина зможе ними користуватися. Бо якщо плюшки – то, наприклад, безкоштовний проїзд у метро, то не важливо коли тив акцинувався, ти їздишь безкоштовно. І тоді це виглядає по іншому. Це виглядає як додатковий податок на антивакцинаторів, бо вони платять податки, але не користуються ними. Що озвучить приємніще. Проте Україна не багата країна, щоб розкидатися податками. Ми країна бідна. Нам їх і так не вистачає. І хотілося б більш ефективно їх використовувати. І ми не можемо собі дозволити додаткові пільги. Навіть якщо це пільги для людей, що мають здоровий глузд.

Набагато раціональніше вибрати європейський підхід. Тим більше, що багато людей не буде вакцинуватися навіть із плюшками. Бо вони не ліниві, а просто ідеологічно антивакцинатори. І таким людям треба створити максимально несприятливі умови життя. Щоб не залишити їм вибору. Бо коли тобі пропонують пряник, ти можешь відновитись. Якщо раптом вважаєшь, що від нього ти наберешь зайвих калорій. А от кнут будь яку людину змусить обрати. І якщо людина перебуває під впливом деструктивної пропаганди, то у суспільства немає часу з такою людиною панькатися. Більшість ідеологічних антивакцинаторів стануть навіть дуже вакцинаторами, якщо за свою віру ім доведеться платити, роблячи тести майже кожен день. Чи якщо вони не зможуть відвідувати ті місця, які ім дуже подобаються. Але головне – то гроші. Людина така істота, стимулювати яку можно тільки грошима.

І так, це обмежує свободу людину. Як і вимога іздити по правилам за кермом обмежує свободу вибору. Але ж ніхто не буде казати, що він хоче іхати на червоний. І йому начхати. Те саме з вакцинами. Суспільство перебуває у небезпеці поки не досягнуто колективного імунітету. І це питання національної і суспільної безпеки – вакцинувати більшість. І поки люди не будуть платити штрафи, то по дорогах України буде небезпечно їздити. І поки фінансовий тягар не змусить людину вакцинуватися, в Україні буде небезпечно їздити в метро.

Чи породить це чорний ринок довідок? Звісно, породить. Але. По-перше, чорний ринок на те й чорний, що ним користується меньшість. Завжди. А по-друге у нас же є поліція. Щоб з ним боротися. Є навіть СБУ. Яка іноді може відволіктись від Чауса і займатися роботою.

А що, якщо треба просто переконати людей вакцинуватись? Роліки? Пропаганда? Соціальна реклама?

Важко уявити, як це може допомогти при відсутності довіри до владних інститутів. І при наявності російськоі пропаганди, яка діє роками. І дуже хотілося б подивитись, які логічні аргументи можуть достукатись до людей, які мають конспірологічне мислення. І бачать у всьому змову. І як можно логікою достукатися до людини, яка думає, що її бажає чіпувати Біл Гейтс? Чи Сорос хоче змінити їй ДНК? Чи коронавірус створили масони, щоб зменьшити населення Землі? Будь-які ваші аргументи такі люди будуть розглядати як частину змови. А вас у кращому ипадку просто будуть вважати наївним дурником, якого використовують таємні темні сили. А у гіршому випадку – агентом тих сил.

То ж краще нехай вас просто ненавидять за те, що ви обмежуєте свободу людини. Як діти, які вважають що дорослі обмежують їх свободу, коли змушують хоодити до школи чи годують овочами. Нехай ненавидять, але вакцинуються. І більше не будуть становити загрози. Як собі, так і іншим.