"Про кастрацію російської банківської системи у розріжі платежів" - Антон Швец

"Про кастрацію російської банківської системи у розріжі платежів" - Антон Швец

Частина перша. Про Китай та платежі.

З Китаю повідомляють про фактичне припинення великих платежів з російських банків до китайських. За ініціативою китайців(ну як за ініціативою, через страх люлєй, але про це пізніше). Платежі стоплять саме в юанях, в тому і новина, бо в доларах і раніше були проблеми. Кількість підтверджень вже така, що пішли зриви контрактів і можна казати, що проблема системна. Відмова в проведенні платежів розповзається зверху вниз по китайській фінсистемі, і вже стосується не тільки банків, а і фінкомпаній.

Тобто російська ООО «Копита і рога» не може заплатити «Шаньчжень Сунь-Винь Індастріз» за поставку чипів та двигунів по простому через банк. Як було раніше. І з прокладкою фінкою не дуже може. Причому платіж може стопнутися навіть у випадку якщо російський контрагент не під санкціями. Звісно платіж ще можливий, якщо застосувати танок, бубен, пікень, червень і таку-то криптомать зі стейблкоїнами. Але так як в рф виростили цілий прошарок компаній, які завозять комплектуху(бо їм не страшні санкції, вони кожен день нові), розмір таких компаній не дуже дозволяє вирішувати такого рівня проблеми з платежами.

Наскільки це критично для рф, ми зможемо побачити через квартал(а може через півроку) по результатах компаній контрабандистів, їх прокладок та по випуску відповідної продукції. Особливим маркером буде виробництво фпв-дронів, бо там обсяги великі, а запас комлектухи не дуже великий.

Це все результат підписаного Байденом указу про застосування вторинних санкцій для банків по всьому світу за перекази у будь-яких валютах, якщо ці перекази допомагають російському ВПК. Що НАРЕШТІ на третьому році війни відкрило уряду США страшну тайну, що санкції на посередників не встигають за здатністю рф створювати нових посередників як в Китаї, ЄС, Казахстані, Туреччині, так і найголовніше в самій рф, сказати складно. Може це була роз’яснювальна робота Національного банку з профільним колегами в США. Може кілометрові листи зі списками посередників ВПК рф від українських спецслужб напряму до Держдепу та американських спецслужб. Може санкційна діяльність України, як наочний приклад, що санкційні координатори США та ЄС просто не здатні перетравити нічого. Може просто осяяння чи музикою навіяло тохи. Не знаю.

Тим не менш результат є. Банк ані в Туреччині, ані в Китаї, ані навіть в рф швидко не створити, перекидатися стейблкоїнами через два посередника чи схлопувати вхід\вихід рф\Китай(додай всередині Дубай або Туречиина) справа не проста. І дорога. Фінкомпанії зі здатністю проводити платежі в різних юрисдикціях по-різному працюють, але там де фінки можуть робити переводи, також є і неслаба регуляція. І відповідно також не так просто відкривати кожен день нову.

Це перемога? Не зовсім. Це чутливий удар. Далі все буде залежати від політичної волі Китаю. Механізм вирішити всі ці проблеми на самому верху у Компартії є. Створюєш окремий банк, ізольований від всього, він працює з банками контрагентами в рф чи Ірані. Далі всі хто бажає працювати на ринок рф будуть робити це через цей банк. Банк звісно за півроку отримає санкції, але проблемою це не буде, бо працювати воно буде виключно у юанях. А де там ті юані брати будуть росіяни - Китаю пофіг.

Піде на це Китай чи ні, я сказати вам не можу. Може і не піде. А може і піде, бо російська нафта все одно потрібна, а з Іраном схожу проблему також вирішили системно, хоча і не так. Крім того рф звісно напрацює якийсь механізм обходу через крипту або ще як, але це буде складніше, довше і дорожче.

Тим не менш я дуже сподіваюсь, що найближчим часом ми побачимо наслідки у постачанні комплектухи до рф, і розповсюдження цих проблем з платіжками на Центральну Азію.

Частина друга. Європа та принциповість.

Попри знищення Реєстру міжнародних спонсорів війни і на цьому треку є хороші новини.

Тут звісно про потужні та принципові європейські банки. На даному етапі Райффайзен та Юнікредит. Про принциповість це звісно сарказм. Кожен з цих банків отримає від Європейського Центробанку(загальноєвропейський регулятор, аналог нашого НБУ) індикатив по згортанню роботи в рф. Райф вже заявив, що індикатив ЕЦБ значно перевищує показники скорочення, як запланував собі сам Райф. Бо насправді Райф запланував не скорочення, а розвиток в рф, відповідно, будь-що запропоноване ЕЦБ Райфу не сподобається. Реакція Юнікредита поки що невідома. Не думаю, що вони зрадіють.

Вимоги ЕЦБ не критичні навіть для російських дочок. Треба скоротити на 65% кредитний портфель та транскордонні платежі в та з рф. Виконання цих індикативів(і думка про можливе збільшення тих індикативів) робить російські дочки не дуже цінними активами для Райфу та Юнікредиту. В результаті банківські групи будуть більш схильні такі російськи дочки продати. А не тільки розповідати, що вони їх продадуть. На виході росіяни звісно виграють австрійців та італійців у всі місця, банк упадуть кадирівцям з опціоном на викуп, і дисконт буде аховий, але це вже не наші проблеми.

Це перемога? Безмовно, причому перемога остаточна, хоча і неповна. Неповна, бо є ще один банк, не всіх друзів путіна в ЄС ми перерахували цього разу. Але про той банк буде наступним разом дещо пізніше. Ще, так би мовити не час.

А остаточна, бо тиснути у відповідь австріякам та італійцям на ЕЦБ не вийде. Воно так не працює. А тиснути на нас вже пізно, Україна свою справу вже зробила. Хоча думаю прильоту можна чекати, навколо Райфу ту Австрію і будували.

За цей результат кому казати «дякую» відомо. Це повністю заслуга Нацбанку України, який за два роки змінив позицію ЕЦБ на більш проукраїнську. Мої вітання голові НБУ Андрію Пишному, тим більш мене сьогодні зранку просили ті вітання передати.

Я ще памʼятаю, як від початку ЕЦБ був рішучий, як звичайна європейська бюрократія. І на наш тиск на Райф у 22му всі ржали і крутили пальцями біля скроні. А тепер ти бач, цілий індикатив ЕЦБ вліпив. Отета еволюція, він інфузорії до мегалодона. І треба ж розуміти, що відмова від виконання індикативів призведе до штрафів від ЕЦБ до банків. А це проблема, бо і для репутації не дуже, і після штрафів далі все одно буде атата. Тому скоріш за все, розуміючи що все одно задавлять, Райф та Юнікредит нарешті почнуть продавати російськи дочки, а не маневрувати та тиснути на цю погану Україну. Це одна шпарина з доступом рф до західних систем зачиняється.

Все це довго, якимось титанічним трудом, але ось так побудований світ. Легко не буде.

Такі от новини. Сподіваюсь гарні.