"РАДА ПРИЙНЯЛА… А ЯК?" - Дмитро "Калинчук" Вовнянко

"РАДА ПРИЙНЯЛА… А ЯК?" - Дмитро "Калинчук" Вовнянко

Існує купа методик, які визначають продуктивність роботи депутатів різних фракцій у парламенті. За бажанням кожен може подивитися їх сам. Я вирішив зробити так – вибрати найбільш важливі і знакові законопроекти, пройняті останнім часом, і подивитися – які депутатські фракції і як за них голосували. Зразу буде видно реальну, а не голослівну позицію кожної.

Протягом 8-ї (попередньої, від лютого по липень 2018 р.) і 9-ї (поточної) сесій ВР таких законопроектів я набрав сім. І от як розподілялися за них голоси різних фракцій. Нагадаю, основні фракції наразі у Верховній раді представлені Блоком Петра Порошенка – 135 нардепів, Народним фронтом – 81 нардеп; Опозиційним блоком – 43 депутати; фракцією «Самопоміч» - 25 нардепів; Радикалами Ляшка – 21 депутат і фракцією «Батьківщина» - 20 депутатів.

Законопроект № 6106 «Про стратегічну екологічну оцінку» (СЕО), імплементація якого передбачена Угодою про асоціацію з ЄС. Закон чисто євроінтеграційний і через парламент він проходив важко – у 2016 р. президент Порошенко законопроект заветував. 20 березня 2018 р. ВР прийняла закон у другому читанні і в цілому. За прийняття закону висловилися: БПП – 91 депутат (67%), НФ – 63 депутати (79%), Оппоблок – 0 депутатів, Самопоміч – 18 нардепів (72%), Радикали – 15 депутатів (71%) і Батьківщина (30%).

7 червня 2018 р. Верховна рада прийняла у цілому законопроект № 7322 «Про дипломатичну службу». Закон визначив, що зараховування до дипслужби здійснюється за результатами конкурсу, крім визначених цим законом випадків, коли призначення на дипломатичні посади здійснює президент. За прийняття закону висловилися: БПП – 117 депутатів (86%), НФ – 61 депутатів (75%), Оппоблок – 0, Самопоміч – 0, Радикали – 1 депутат (5%), Батьківщина – 0.

Закон про Антикорупційний суд був одним з найбільш важливих під час 8-ї сесії. Власне, під ідею створення Антикорупційного суду був зібраний восени 2017 р. «міхо-майданчик», на питанні Антикорупційного суду не спекулював хіба що ледащій. Як же фракції парламенту проголосували за це рішення? А от так: БПП – 123 депутати (90%), НФ – 70 депутатів (86%), Оппоблок – 2 депутати (5%), Самопоміч – 22 депутати (88%), Радикали – 2 депутати (10%), та Батьківщина – 14 нардепів (70%).

Важливість законопроекту № 7440 «Про національну безпеку України» важко переоцінити. Закон встановив, що міністр оборони мусить бути цивільною особою, посади Головнокомандувача та Начальника генерального штабу мусять бути розведені. Впроваджено парламентський контроль за СБУ. «Закон визначає натівські та європейські параметри для національного сектора безпеки і оборони» - розповів голова РНБО Олександр Турчинов. За прийняття цього закону депутати проголосували таким чином: БПП – 114 депутатів (84%), НФ – 71 нардеп (88%), Оппоблок – 0, Самопоміч – 18 (72%), Радикали – 3 (14%), Батьківщина – 15 нардепів (75%).

Поява в Україні першої військовослужбовця-жінки у генеральському званні (генерал-майор Людмила Шугалей) стала можлива завдяки прийняттю законопроекту №6109 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях». За прийняття цього закону депутатські фракції голосували так: БПП – 100 депутатів (74%), НФ – 68 депутатів (84%), Оппоблок – 0, Самопоміч – 14 депутатів (56%), Радикали – 18 депутатів (86%) і Батьківщина – 12 депутатів (60%).

Закон про Центральну виборчу комісію (законопроект №9090) приймати потрібно було негайно. Ситуація коли країна не мала сформованої ЦВК не давав можливості провести вибори в низці об’єднаних територіальних громад і ставив під питання проведення виборів у виконавчу та законодавчу владу. Закон відповідає рекомендаціям Парламентської Асамблеї Ради Європи про необхідність пропорційного представництва парламентських політичних фракцій у цьому органі. Голосування за прийняття цього закону виглядало так: БПП – 116 депутатів (86%), НФ – 64 депутати (79%), Оппоблок – 0, Самопоміч – 0, Радикали Ляшка – 16 депутатів (76%), Батьківщина – 0.

Нарешті, законопроект № 9036 «Про внесення змін до статутів Збройних Сил України», прийнятий 4 жовтня 2018 р. закріпив у Збройних силах вітання «Слава Україні! – Героям слава!» За цей патріотичний акт депутати голосували так: БПП – 104 депутати (77%), НФ – 71 депутат (88%), Оппоблок – 0, Самопоміч – 21 депутат (84%), Радикали – 15 депутатів (71%), Батьківщина – 18 депутатів (90%).

Які висновки можна зробити з цих показників? Ну по перше, той що Опозиційний блок в Українському парламенті займає позицію абсолютно антидержавницьку і непатріотичну. Самі себе депутати-оппоблоківці певно вважають патріотами, але вони дещо застрягли в часі. Їхня країна (тобто УРСР) не існує вже 27 років як.

Висновок другий – парламентська опозиція – Самопоміч, Батьківщина та Радикали Ляшка, займають позицію середнячків, коли треба – віддають голоси навіть за президентські законопроекти (Антикорупційний суд, «про Дипломатичну службу»), коли треба – не дають голосів взагалі. Таке собі «і вашим – і нашим».

Висновок третій, всі знакові для країни законопроекти були прийняті стараннями таки провладних фракції – БПП і Народним фронтом. Патріотизм, як відомо доводять не гарними словами, а корисними справами. Враховуючи потребу держави у всіх перелічених законах, очевидно – ці голосування краще за всіх показують рівень патріотизму кожної з фракцій Верховної ради.

Дмитро "Калинчук" Вовнянко