Російська пропаганда активна та ефективна – результати трьох досліджень

Російська пропаганда активна та ефективна – результати трьох досліджень

Згідно з новими дослідженнями, і через рік після вторгнення Росії в Україну дезінформація та пропаганда залишаються ключовими видами зброї в арсеналі Кремля.

За даними Newsguard організації, що досліджує медійний контент, Росія успішно продовжує свої кампанії з дезінформації в інтернеті. Зокрема, дослідники стверджують, що попри заборону російського державного телеканалу RT, сотні професійно створених ним відео потрапляють на YouTube. Newsguard виявив 250 завантажень 50 таких відео на понад 100 каналів YouTube, які зібрали понад півмільйона переглядів.

Newsguard наводить слова головної редакторки каналу RT Маргарити Сімоньян, яка сказала минулого року, що «не використовуючи наш бренд, ми відкриваємо канал на YouTube», який «набирає мільйони переглядів за кілька днів». Вона додає, що невдовзі YouTube це з’ясовує і закриває такі канали, але кадри наслідків російських ударів, які представляють як наслідки українського обстрілу «етнічних росіян на сході країни», продовжують жити в мережі.

Дослідники з компанії з кібербезпеки Recorded Future кажуть, що ключовою метою спецоперацій Росії у мережі залишається підірвати бойовий дух українців. Але, за словами менеджерки компанії із стратегічної геополітики Саманти Льюїс, також психологічні операції Росії спрямовані на те, щоб зруйнувати міжнародну підтримку України.

У Європі говорять одне, в Африці та Азії – інше

Дослідниця, яку цитує агентство Associated Press, каже, що Росія допасовує повідомлення до певної аудиторії в усьому світі.

У Східній Європі Росія поширювала безпідставні чутки про те, що українські біженці вчиняють злочини або забирають робочі місця у місцевих. У Західній Європі казали, що не можна довіряти корумпованим українським лідерам. Також європейців пропагандисти лякали високими цінами на продовольство та нафту через тривалу війну.

У Латинській Америці місцеві російські посольства Росії поширювали іспаномовні заяви, в яких говорилося, що вторгнення в Україну було боротьбою проти західного імперіалізму. Подібні повідомлення поширювалися у країнах «глобального півдня» – в Азії, Африці та інших частинах світу з історією колоніалізму.

Інше дослідження проекту Атлантичної ради, Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень (DFRLab), показує, що фокус російської дезінформації змістився у процесі війни.

Якщо на початку російська дезінформація намагалася виправдати агресію та деморалізувати українців, то з наближенням зими вона намагалася приховати великі втрати росіян і пробувала переконати європейців, що від війни страждають передусім вони – від зростання цін на енергоносії та інші товари.

Як і в період, який передував війні, російська пропаганда не ставила перед собою мети бути послідовною. Навпаки, вона використовувала можливість подавати різні суперечливі версії подій та їхні інтерпретації для того, щоб заплутати споживачів інформації.

«Такий підхід створення «альтернативних» пояснень сіє сумніви серед аудиторії, яка не уважно стежить за війною, водночас озброюючи симпатиків Кремля, які активно її підтримують», – кажуть автори.

Такий «інформаційний шум у ЗМІ» створювався навмисно, для того, щоб склалося враження, що правду не можна встановити, а отже, «це зменшує шанси підтримки України в конфлікті».

Раніше деякі американські експерти казали, що російська пропаганда втратила свою силу через війну, яка викрила російські наративи та змінила сприйняття України у світі.

Як сказала Ніна Янковіч, віце-президентка проекту "Центр інформаційної стійкості" Захід став «більш свідомим» щодо намірів Росії в Україні, а починаючи з 2022 року, російська інформаційна війна провалюється в Україні.

З іншого боку, українські дослідники вважають, що російська пропаганда переходить до просування нових наративів, які їй також вдаються. Наприклад, як сказав Євген Федченко, керівник українського проекту StopeFake, російська пропагандистська машина адаптується до змін та використовує нові світові кризи, щоб покласти відповідальність за них на Україну.

Але також, кажк він, у багатьох частинах світу Росія продовжує просувати дуже старі та успішні наративи, у яких залишається значна аудиторія.

За його словами, російська система пропаганди попри те, що їй було створено багато перешкод на Заході, залишилася працювати на повну потужність.