США попереджають Туреччину про експорт, який вочевидь посилює військову міць росії, - Reuters

США попереджають Туреччину про експорт, який вочевидь посилює військову міць росії, - Reuters

Останніми днями Сполучені Штати попередили Туреччину про експорт до росії хімікатів, мікрочіпів та інших товарів, які можуть бути використані у військових діях москви в Україні, і що може викликати покарання турецьких компаній чи банків за порушення санкції.

Брайан Нельсон, вищий посадовець Департаменту фінансів США з питань санкцій, у четвер і п’ятницю відвідав представників турецького уряду та приватного сектору, щоб закликати до більшої співпраці для припинення потоку таких товарів.

У своїй промові перед банкірами Нельсон сказав, що помітне річне зростання експорту до росії робить турецькі підприємства «особливо вразливими до репутаційних і санкційних ризиків» або веде до втрати доступу до ринків G7.

Вони мають «бути екстраоборежними, щоб уникнути транзакцій, пов’язаних із потенційною передачею технологій подвійного призначення, які можуть бути використані російським військово-промисловим комплексом», — зазначив він у копії виступу, виданому Міністерством фінансів.

За словами високопоставленого американського чиновника, який побажав залишитися неназваним, на зустрічах в Анкарі та Стамбулі Нельсон і його делегація висвітлили десятки мільйонів доларів експорту до росії, що викликало занепокоєння.

«Немає нічого дивного в тому, що росія активно прагне використати свої історичні економічні зв’язки з Туреччиною», – сказав чиновник. «Питання в тому, якою буде відповідь Туреччини».

Член НАТО Анкара принципово виступає проти масштабних санкцій проти росії, але стверджує, що Туреччина їх не обходить, закликаючи Захід надати будь-які докази.

Західні країни застосували експортний контроль і санкції після вторгнення Москви майже рік тому. Проте канали постачання з Гонконгу, Туреччини та інших торгових центрів залишаються відкритими.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня в Росію надійшло щонайменше на 2,6 мільярда доларів комп’ютерних та інших електронних компонентів. Щонайменше на 777 мільйонів доларів цієї продукції було виготовлено західними фірмами, чіпи яких були знайдені в російських системах озброєння.

Анкара збалансувала свої добрі зв’язки як з Москвою, так і з Києвом протягом усієї війни, провела попередні переговори між сторонами, а також допомогла досягти угоди щодо поставок зерна з України.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останньою поїздкою до Туреччини високопоставлених чиновників США з метою посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання американських обмежень щодо Росії.

Тиск приніс деякі зміни.

Найбільший турецький постачальник наземних послуг Havas повідомив російським і білоруським авіакомпаніям, що може припинити надання запчастин, палива та інших послуг їхнім літакам американського походження відповідно до заборон Заходу, повідомляє Reuters у п’ятницю з посиланням на лист компанії від 31 січня.

У вересні п'ять турецьких банків призупинили використання російської платіжної системи "Мир" після того, як Мінфін США застосував нові санкції до глави оператора системи та попередив тих, хто допомагає москві, не обходити їх.

Нельсон закликав турецьких банкірів проводити посилену перевірку транзакцій, пов'язаних з Росією, і зазначив у своїй промові, що російські олігархи продовжують купувати нерухомість і причалювати яхти в Туреччині.

Під час окремих переговорів з турецькими фірмами Нельсон «терміново» зазначив, яким чином росія, як вважають, ухиляється від західного контролю поповнюючи запаси пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються в мілітарних цілях, сказав чиновник.

Він додав, що після того, як минулого року було вжито заходів тиску на росію з метою припинення неї війни, зараз США зосередили увагу «на ухиленні, і особливо на ухиленні в третіх країнах, яке ми спостерігаємо».

Цього тижня Нельсон виступив із подібними посланнями в Об’єднаних Арабських Еміратах та Омані, повідомило Міністерство фінансів.

Переклад Іван Приходько