"ІСТОРИЧНІ ФОТО...." - Олег Шарп

"ІСТОРИЧНІ ФОТО...." - Олег Шарп

Українська емігрантка. Світлина зроблена клерком імміграційної служби США, 1910 р.

* * *
Перша хвиля української імміграції до США розпочалась наприкінці ХІХ століття. Спочатку більшість новоприбулих знаходили роботу на вугільних шахтах і металургійних заводах штату Пенсільванія, тому цей регіон і став осередком перших українських іммігрантів. Решта влаштовувались на заводах на Північному сході - у Нью-Йорку, Нью-Джерсі, Коннектикуті.
Як і в інших країнах, куди емігрували українці, центром їхнього духовного та суспільного життя в Америці стала церква. У 1884 році до Пенсільванії прибув священик з Галичини Іван (Джон) Волянський, який у 1885 році організував перше в Америці українське братське товариство взаємодопомоги – Братство Св. Миколая. А в 1886 році у м. Шенандоа було зведено будівлю першої Української католицької церкви.

Друга хвиля української імміграції до США припала на міжвоєнний період (20-30-ті роки ХХ століття) і суттєво відрізнялася від довоєнної. По-перше, різко зменшилась кількість іммігрантів, що було пов’язано з періодом Великої депресії, а також вжиттям американськими властями заходів з обмеження імміграції. По-друге, серед українців з’явились перші політичні іммігранти – учасники визвольних рухів в Україні 1918-1920 років.

Переважна частина українців з третьої хвилі імміграції прибула до Сполучених Штатів протягом 1947-1951 років і належала до категорії так званих «переміщених осіб», які після Другої світової війни перебували у таборах для біженців та військовополонених у Німеччині, Австрії, Бельгії, Великій Британії. Цього разу серед прибульців була велика кількість інтелігенції та науковців. Вони сприяли розвиткові українського політичного, громадського, культурного та релігійного життя в діаспорі. Цих іммігрантів об’єднувала відданість ідеї незалежності й відновлення Української суверенної держави.

Початком четвертої хвилі імміграції до США (так званої економічної імміграції) можна вважати середину 1980-х років. Спочатку туди прибули декілька тисяч українців з Польщі. А під час горбачовської відлиги чимало українців, користуючись можливістю відвідати родичів в Америці, залишались там на постійне проживання.

На сьогоднішній день українська громада є одним із найбільших та найактивніших етнічних осередків у США. За останніми статистичними даними там проживає понад 950 тис. американців українського походження. За неофіційними даними - до 2 млн українців, серед яких федеральні судді, державні службовці, мери міст, науковці, артисти та письменники. Нашого цвіту по всьому світу!

Helgi Sharp

Loading...